Zlatý fond > Diela > O vlastnom živote a diele


E-mail (povinné):

Elena Maróthy-Šoltésová:
O vlastnom živote a diele

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Erik Bartoš, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 49 čitateľov

O románe „Moje deti“

V tejto knihe obsažené sú zápisky o mojich dvoch deťoch, počínajúce sa roku 1879, keď v iných literatúrach ešte neobjavovali sa diela podobným spôsobom stopujúce vývin detskej duše. Boli, počnúc rokom 1912, uverejňované vo viacerých ročníkoch časopisu „Živeny“. Že som ich, pôvodne len pre rodinný kruh určené, po smrti detí spracovala na uverejnenie, to nájde azda svoje ospravedlnenie v samom ich obsahu.

Mnohí pripisujú im značný vychovávateľský význam, ale kto by hľadal v nich nejaké zvláštne vychovávateľské metódy alebo spoľahlivé pravidlá, cítil by sa hodne sklamaným, keď ich prečíta. Tu len usiluje sa matka vyznať v povahách svojich detí, aby s úspechom mohla výchovne vplývať na ne. Nie pravidlami, lež citovým i umovým porozumením. I omylov je dosť, aké udávajú sa i bedlivým vychovávateľom.

Iste je v nich niečo k nasledovaniu a niečo pre výstrahu.

Či budú so záujmom čítané?

Od mnohých azda. Niektorým iným možno miestami budú prikaždodenné a i nudné. Toľko však dúfam, že nielen zahovoria k srdcu matiek i všetkých priateľov a vychovávateľov mládeže, ale i prispejú k pochopeniu detskej duše.

Druhá časť diela, písaná po smrti dcéry, rozprávajúca už iba o synovi, o jeho vývine, chorobe a smrti, nie div, že vytvorila sa prisubjektívne, a podľa toho nesmie si nárokovať taký široký záujem ako prvá — ale zo života vzatá je práve tak ako tá, preto i má tu tiež svoje oprávnené miesto. Veď i okrem mňa je mnoho matiek, ktoré tiež verne vychovávali svoje deti pre život a museli ich oddať smrti, i majú preto ťažký žiaľ na celý život.

Ale mne okrem žiaľu, ktorý so mnou pominie, ostali tu i tieto moje zápisky o deťoch, ktoré až po ich smrti dosiahli vlastný svoj význam. Keď som ich prvotne písavala, zdalo sa mi, že robím to iba z materskej záľuby; teraz však objavuje sa mi, že písané boli nie tak pre vtedajšiu ako pre dnešnú dobu, ktorá dieťaťu a poznaniu jeho duše venuje takú pozornosť, akej nikdy predtým nebývalo.

Knihy, zdá sa, majú svoje osudy, už keď sa tvoria.

(1924)

« predcházajúca kapitola    |    
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.