Zlatý fond > Diela > Belasý blankyt


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Belasý blankyt

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Slavomír Kancian, Mária Hulvejová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 46 čitateľov

Slovensko

1

Domov sa obzrieť. Byť dažďom. Mať prácu. Suchota nie je na grúni v malinách. Je v sýpke. Počkajte, Boh s nami sa prejde po gazdovstve. Slovenskom skropí ho. Nie sme nečinní. Nebudeme ani potom, keď nám príde ruku vložiť na pluh a na kosu. A rozdať pot tváre. S vrecom, dobre natraseným, donesieme zo zrna múku. Z práce, z nášho dažďa. Maliny nemleli sme v mlyne.

2

Bude vláda chleba. Vláda dejín. Tam je náš krb. Horeli sme zaň. Blčali sme v diali. Nebol to plamienok stratený. Bolo by hanbou byť, kde nás niet. Žili sme z rodných koreňov. Taká je naša pôda. Nie byľky, čo sa trasú. Tráva nám nedá jesť. Vládu nedá rašelinisko. Necúvnuť spred otčiny. Mať jej ducha. Mať všetko. V boji vytrvať. Dať ruku na hamovku, keď sú za vozom zlí duchovia. Keď sú vo vzduchu, bič na nich. Sme vtáčence, oblečené Božím odevom. Z neba sme spev, neschovaný pod vŕbu, pod knôt sviečky v cmiteri.

3

Slovensko má bohatstvo. Von z chrámu i v chráme. Máme nerozťaté slnko. Na veži i na roli. Tu nás volá. Tam nám blahorečí. Z role do chrámu. Boh zaplať, povieme bohostánku. Tam nesieme svoje grúne. Aj jarabice na nich, veď sa nám budú pražiť. Dlho nešli na ražeň. Storočia. A Boh môže povedať: už len krôčik chýba. V kadluboch žila chudoba. Vydržali sme ju. Aj reč Vykupiteľa o blahoslavených. Toľko vydržíme, koľko zeme má Stvoriteľ. Povie nám ktosi: otvorte. My nepozrieme cez kľúčovú dierku, keď volá Pán Boh.

4

Modlitbová knižočka. To je zbraň. Je nás veľa. Srdcia s jedným svetom. Slovensko má silu. Prežijeme Golgotu. Príde Boh ruží. Naša mať má záhradu. Keď prestanú rany, nebudú bolieť. V úsmeve Božom. Je výzva zhora: milujem vás. Aj v búrke. Také je naše more. Naša loď. Náš prístav. Plávame. Časy môžu ísť, ako chcú. Modlitbová knižočka neodíde. Dlho žije. Ústami Božími. Je rozkvitnutá. Vonia. Ruža nezablúdi.

5

Bože, celý svoj život ti chcem dať. A vlastne je tvoj. Keď si nás stvoril, bol si Vladárom. Keď trpíme, si naším Kristom. Nemáš šabľu pre chalúpku malú. Búrku pošleš. To áno. Lenže svoju. Dýchajú stromy, čo majú aj polámané konáre. Šípová ružička uschýna. Skloní hlavičku. Včielka lieta, keď je slnko. Keď je víchor, je v úli s medom. Pastier pre zimu na nebi nechá svoje ovečky. My aj v noci. Kým sa nerozvidní. Boh nás naplnil svetom. Rozmnožili sme sa. Sme v prúde generácií. Ta ide s nami Kalvária. Ide kríž. Nemôže sa potknúť. pod Božím plecom.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.