E-mail (povinné):

Pavel Kokeš-Kýčerský:
Dumky

Dielo digitalizoval(i) Monika Harabinová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 38 čitateľov

Piťove husle

Dušou mojou znova tiahnu starých husieľ sladké tóny, keď náš Piťo pánom hrával, až sa chveli pavilóny. Vtedy srdcia ohňom vzpláli, ožívali pánom muchy, krv ich mladá, nepokojná teplým prúdom bila v sluchy. Ach, tá pieseň našich holí, keď jej tóny z husieľ blysli, zobúdzala túžbu v duši, šľachetnosť a krásu v mysli. Škoda večná, škoda husieľ, nezahrajú viac už pánom! Slovenska v nich víly biele tancúvali dínom-dánom. Slovenska dnes bielu vílu palicami bijú páni, a tá naša krotká pieseň zvučí nad ňou v nariekaní. Bijú páni tvrdosrdcí, ale vílu piesne kryjú: snáď dá pánboh, mocní páni bielej víly nezabijú. A jak umrie pod ranami, pre vás hanba, mocní páni: krivonosí nezadlho vyprášia vám dolomány. A keď umrie naša víla, harmálesy vaše zhnijú, lebo veď sú napísané na slovenskú melódiu!!
Pavel Kokeš-Kýčerský

— básnik orientujúci sa na prírodné a vidiecke motívy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.