Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Dušan Kroliak, Katarína Tínesová, Jaroslav Geňo, Darina Kotlárová, Zuzana Berešíková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 34 | čitateľov |
1. Kedy povstaly asekuracie? Počiatky asekuracie majetku proti škodám živelným nachádzajú sa v meste Florencii r. 1523; ale spolky pojišťovacie iba pri konci 17-ho storočia v Anglicku povstaly.
2. Prvé kucharky. Vo starom svete iba mužské pohlavie kucharilo, a vieme, že i Jákob sám navaril osudnej šošovice, za ktorú Ezau svoje prvorozenstvo predal; prvé kucharky boly u starovekých Grékov, a sice výlučne otrokyne.
3. Hlinené fajky. Prvé hlinené fajky počali roku 1680 v hollandskom meste Gouda páliť a toto odvetvie priemyslu skoro sa rozšírilo na všetky, dobrú hlinu majúce strany sveta, až hen do — Maškovej do Debrecína.
4. Odkiaľ pochádzajú morky? Morka je vták amerikánsky, ktorý tedy do roku 1492, keď Kolumbus Ameriku objavil, v našich krajinách nemohol byt známy. Španielsky spisovateľ Oviedo roku 1525 v svojom prírodopise po prvý raz morku spomenul.
5. Ďatelina. Už tomu 200 rokov pominulo, čo Angličan Richard Veston roku 1645 prvý počal slovom i príkladom učiť, aby hospodári v nedostatku prirodzených lúk ďatelinu siali.
6. Škrob. Vyrábänie škrobu (krochmelu) vynašli, jako Plinius (Hist. nat. XXIII. cap. 26) píše, grécki obyvatelia ostrova Scio; prví ale škrobári, jako zvláštni remeselníci, povstali v meste Halle.
7. Kliešte. Páni kováči môžu byt hrdí, že hlavný nástroj kováčskeho remesla, kliešte, z kráľovskej pošly ruky. Plinius (VII. 56) udáva, že prvé kliešte král Cyniras na ostrove Cyprus vymyslel a shotovil.
8. Sliepky. Obyčajné sliepky naše z teplých krajin východnej Indie (v Azii) pošly, kde dosial ešte tu i tam divého kohúta v horách nájdu; preto je tento hyd oproti zime veľmi citlivý.
9. Obloky. V prvých storočiach po Kristovi ešte obloky domov žiadneho skla nemaly, trebars ho už tedajší svet poznal; prvé, sklom opatrené obloky povstaly za času císara Theodosia I. roku 379.
10. Koľko treba šefranových tulipánkov na funt šefranu? Na jeden starý funt dobre usušeného šefranu treba 200.000, t. j. dve stokrát tisíc šefranových tulipánkov; môžeme si teda predstaviť, jako to za staršej doby na Slovensku vyzeralo, keď najme okolo Trenčína a Vel. Topolčian naši gazdovia šefran hojno, a síce s dobrým osohom sadili.