Zlatý fond > Diela > Slovenské národnie piesne I.


E-mail (povinné):

Michal Chrástek:
Slovenské národnie piesne I.

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Veronika Gubová .  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 39 čitateľov

IX. Príspevok S. Ormisov

102. Kňahne

(Národnia ballada táto, v Gemeri a Tekove zachovaná, dľa mienky p. zasielateľa padá do časov Pribinových alebo ešte dávnejších.)

Naša pani kňahne, Po palote tiahne; Pieseňku si spieva, Slzami zalieva: „Bože môj, Bože môj, Čo som urobila, Za tebä, suchý býl, Ružu som pustila. Keby bola išla Za Dunaj za kráľa, Za Dunaj za kráľa, Za Nemca císara: Bola by videla, Jak to more ihrá, Jak to more ihrá, Jak ten Dunaj splýva!“ Ej, nik to nepočul Len jedno pachole, Len jedno pachole, Čo kone varuje. — (Toto oslovuje Pána.) „Pane môj, Pane môj! Dač by vám povedal, Dač by vám povedal, Keby som sa nebál!“ (Posmeluje ho.) „Neboj sa, pachole, Vezmem ťa za svoje, Zastanem za teba Jako sám za seba.“ — (Žaluje.) Naša pani kňahne Po palote tiahne, Pieseňku si spieva, Slzami zalieva: „Bože môj, Bože môj, Čo som urobila, Za tebä, suchý býl, Ružu som pustila. Keby bola išla Za Dunaj za kráľa, Za Dunaj za kráľa, Za Nemca císara: Bola by videla, Jak to more ihrá, Jak to more ihrá, Jak ten Dunaj splýva!“ — (Výrok.) Pani moja, Pani, Obliekaj si šaty, Čo sa budú rovnať Slnku i mesiaci. Pôjdeme sa dívať Jak to more ihrá, Jak to more ihrá, Jak ten Dunaj splýva. Prvý raz plovnula, Na brehu stanula: „Pane môj, Pane môj! Či som tvojou kňahňou?“ „Mojou kňahňou budeš, Keď druhý raz prejdeš.“ Druhý raz plovnula, Na brehu stanula: „Pane môj, Pane môj! Či som tvojou kňahňou?“ „Mojou kňahňou budeš, Keď tretí raz prejdeš.“ Tretí raz plovnula, Na sredu tonula: „Pane môj, Pane môj! Nie som tvojou kňahňou!“ „Rybári, rybári, Lapajte mi rybu, Lapajte mi rybu, Môjmu srdcu líbu.“ Prvý raz potiahnul. Veniec z nej vytiahnul. „Ach i to z tej ryby, Môjmu srdcu líby.“ Druhý raz potiahnul, Rúbok z nej vytiahnul. „Ach i to z tej ryby, Môjmu srdcu líby.“ Tretí raz potiahnul, Celú ju vytiahnul. „Ach to je tá ryba, Môjmu srdcu líba.“

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.