Zlatý fond > Diela > Slovenské národnie piesne I.


E-mail (povinné):

Michal Chrástek:
Slovenské národnie piesne I.

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Veronika Gubová .  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 39 čitateľov

II. Príspevok D. M. Bachátov

44. Koníček

V širom poli hruška stojí, Pod tou hruškou tábor leží; Všetkým pánom kone brali, Len Milého smutne stojí. Hore, hore, koník vranný, Pod ten kaštieľ murovaný, Tam budeš mať stajeň teplú, Ja budem mať pannu peknú. Netreba mne stajeň teplá, Ani tebe panna pekná; Keď ty budeš jesti, piti, Mne nemá kto dati žrati. Keď ty budeš spať vo zlate, Ja budem stáť v hnoji, v blate; Keď ty budeš z tanierika, A mne dajú do rebríka, Keď ty budeš z pohárika, A mne dajú do škopíka. Ej koníčku sivovranný, Čo si taký nahnevaný? Či ťa ťaží tá zbroj moja, Či šablička oceľová? — Neťaží mňa tá zbroj tvoja, Ani šabľa oceľová, Lež mä ťažia tvé ostrožky, Čo pichajú moje bôčky. Kdekoľvek mä popichajú, Všade krvou zalievajú; Ta mä vyveď na trávniček, Vezmi zo mňa kantáriček: Nech mä straky, vrany zedia, Mrcha pánom na znamenia.

45. Dva krajciare

Pribylinská.

Mal som dva krajciare, Až tak veľkú summu; Kým som je neprepil, Nezišli mi z umu.

46. Láska večne živá

Z Gemera.

Nekradol som a nezbíjal, Po krčmách som sa nebíjal; A preca mä v reči vzali, Poctivosť mi odobrali. Odobrali a bez viny, To je len môj žiaľ jediný, Že trpím pre milovanie A trpeť mám po skonanie. Veď len trápte, ľudia, trápte, Poctivosť mi tiež nevráťte; Pre lásku táto pamiatka Srdcu môjmu bude sladká. A čo i hneď zhynúť musím, Lásku v sebe neudusím; Lebo kto pre lásku hynie, Toho odmena neminie. Koho pre ľúbosť sožiera Svet, ach! ten sladko zomiera; Lebo veď s láskou tak býva, Že je i po smrti živá.

47. Javor

Ej javor, javor zelený! Čo si tak smutný v jaseni? Ako bych nemal smutný byť, Keď spadol so mňa kvet i list?

48. Zamilovaný

Šárišská.

Sekerečka za sto zlatých, Porisečko za taliar, :|: To dzivčatko na Sekčove, To šem ši zamiloval. To dzivčatko na Sekčove Šumné čarné oči má; :|: Zvirbujem še, pujdzem svetom, Kedz mi ho jej mac nedá.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.