Zlatý fond > Diela > Výskumy z Mesiaca


E-mail (povinné):

Anton Emanuel Timko:
Výskumy z Mesiaca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Darina Kotlárová, Martina Pinková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov

Úvod

Ja neznám, jako sa mi to stalo a čo tomu bolo na príčine, že som upadol do toho chorobného stavu, ktorý učení ľudia nazývajú hypnotismom, náš obecný ľud ale: zájdením sa.

Skutočne, lanského roku, keď mesiac — verný to trabant našej zeme — bol práve na splne, ja som sa zašiel, čili inými slovy rečeno: upadol som do hypnotického tuhého spánku, podobnému smrti a nalezal som sa v ňom za úplných 36 hodín.

Nehodou touto stihnutý ležal som na lôžku vystretý ako umrlec, bezcitne. nehýbnuc žiadnym údom, s otvorenými očiami a málo chýbalo; že ma v tomto stave nepochovali.

Ale privolaný lekár konštatoval nemoc: zájdenie sa; i nechali ma ležať pri pokoji.

Po uplynutí 36 hodín zase precitnul som, s pocitom zmútenej, ťažkej hlavy a mdloby na celom tele.

Po užití však teplého vína ako posilňujúceho lieku, slabosť telesná a zmätok mysle skoro prešly — a ja cítil som sa opäť normálne.

Rozmýšľajúc nato o mojom neobyčajnom spánku, počala mi pamäť moja na myseľ privádzať jakýsi veľkolepý sen, ktorý sa mi čo diaľ to zretedlnejšie pred oči stavať počal.

V tomto zajdenom mojom stave totiž duch môj pracoval, mal jasné vidiny a tie mi moja výborná pamäť k môjmu potešeniu verne zachovala.

A poneváč myslím, že predivný sen môj môže aj širšie kruhy cteného obecenstva zaujímať, z tej príčiny dal som si všemožne na tom záležať, aby som ho verne a dopodrobna opísal. Urobil som to s tým väčšou radosťou, lebo vyznám, v sne mojom našiel som uskutočnenie jednoho z mojich najmilejších predmetov, s ktorými od dávna zapodievala sa myseľ moja.

Nechcejúc nikomu nahovoriť, že vidiny, ktoré mal duch môj počas môjho neprirodzeného spánku, boly niečo iného, ako sen, preto ich tu len takto menujem. — Viem síce, že najdú sa ľudia, ktorí všetko tu napísané vyhlása za humbug, alebo ešte horšie, za výplod chorého modzgu; nuž nedbám: ale zase aj presvedčený som, že budem mať i takých čitateľov, ktorí uveria v možnosť toho, čo tu rozprávať budem, a s tým sa uspokojím.

Ku uvereniu nikoho nesilím: každý, kto si spisok tento prečíta, má slobodnú vôľu uveriť mi lebo nie.

Pristupujem teda ku opisu a prajem ct. čitateľom mojim dobrú zábavu.
Anton Emanuel Timko

— spisovateľ, národovec, autor poviedok s historickou tématikou a fantastických cestopisov Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.