Dielo digitalizoval(i) Silvia Harcsová, Daniel Winter, Christián Terkanič, Zuzana Šištíková, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Katarína Tínesová, Bernadeta Kubová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 270 | čitateľov |
Meno autora: Jozef Miloslav Hurban
Názov diela: Olejkár
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2010
Licencia:
Tento súbor podlieha licencii \'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs
2.5 License\'. Viac informácii na
http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/
Olejkár
Prvý rukopisný náčrt Olejkára pochádza ešte z Hurbanových študentských rokov, keď túto tému spracoval vo forme veršovanej drámy Olejkář aneb Pobloudení člověka (čítal ju na študentských schôdzach v decembri 1837). Dej drámy sa odohrával v Čechách a hlavným hrdinom bol český knieža Břetislav, pod ktorého vládu patrila aj časť Slovenska. Neskôr Hurban spracoval tento námet ako historickú povesť zo začiatku 14. storočia o samostatnom slovenskom národnom veľmožovi Matúšovi Čákovi Trenčianskom. Ako je to aj v jeho predchádzajúcich prácach s historickou tematikou (Svadba kráľa veľkomoravského, Svätoplukovci) i v celej slovenskej romantickej próze, postavu Matúša Čáka glorifikuje.
Edičná poznámka
Do prvého zväzku vybraných prác Jozefa Miloslava Hurbana (1817 — 1888) sme chronologicky vybrali tie, ktoré svojou historickou a dobovou tematikou reprezentujú rozvetvenú líniu autorovej tvorby.
Prvotina Cesta Slováka k slovanským bratom na Morave a v Čechách vyšla r. 1841 po česky; uverejňujeme ju v preklade J. Ambruša, ktorý pôvodne vyšiel r. 1960 samostatne v Slovenskom vydavateľstve krásnej literatúry. Uvedená publikácia je vybavená podrobným aparátom, ktorý v našom výbere uvádzame v skrátenej podobe podľa pôvodného materiálu.
Základom nášho ďalšieho výberu je trojzväzkové vydanie Hurbanových prác v edícii Slovenská tvorba — Tatran 1975, 1976. Tak ako v spomínanom výbere aj v tomto vydaní prihliadame na prvú verziu Hurbanových prác:
Svatba krále velkomoravského. Obrazy z deviateho stoletia. Nitra I. (1842).
Svatoplukovci, aneb pád říše Velko-moravské. Květy 1844.
Prítomnosť a obrazy zo života tatranského. Nitra II. (1844).
Prechádzka po považskom svete. Nitra II. (1844).
Olejkár. Povesť z počjatku XIV. stoleťja od M. J. Hurbana. Nitra III. (1846).
Koritňickje Poháriki, alebo veselje chvíle ňezdravjeho človeka. Mosaika od Miloslava Selovskjeho. Nitra IV. (1847).
Divadlo duchov nad Tatrami. Ibid.
Od Silvestra do trech Králou. Novelettka od Ludevíta J. Trenčjanskjeho. Nitra IV. (1847).
Slovenskí žiaci, obrazy zo života od Ludevíta Pavloviča. Nitra V. (1853).
Zrínsky na Sihoti. Obrazy z časov minulých ku oslave pamiatky tristoročnej hrdinstva Zríňskeho od Dr. Jos. Miloslava Hurbana. Pamätník Matice Slovenskej ku tristoročnej oslave Mikuláša Šubiča Zríňskeho… V B. Bystrici… 1866.
Všetky práce J. M. Hurbana uvádzame v súčasnej spisovnej slovenčine, a to nielen v hláskosloví a tvarosloví, ale aj v lexike v tom prípade, keď išlo o výrazy formálne značne odchylné od súčasnej normy a zastarané. Cieľom textologickej úpravy Hurbanových prác je zachovať historický kolorit, ale zároveň aj umožniť dnešnému čitateľovi sledovať autorov zámer bez jazykových prekážok.
— prozaik, básnik, kultúrny, politický a náboženský publicista, politik, popredný činiteľ slovenského národno-emancipačného hnutia od 30. rokov 19. storočia Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam