Dielo digitalizoval(i) Martin Droppa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 14 | čitateľov |
Strediskom slovenských katolíkov v tých časoch bola Trnava, mesto v úrodnej a ľudnatej župe bratislavskej, ktoré pre hojné kostely a kláštory svoje od dávnych čias prezvané bolo „malým Rímom“. Čím Praha Čechám, Olomúc Morave a Opava Sliezsku, tým Trnava v XVII. a XVIII. storočí stala sa Slovensku. Peter Pázmáň, arcibiskup ostrihomský, založil tam univerzitu, kollégium, konvikty pre študentstvo a kníhtlačiarnu, kde tlačily sa v tej dobe knihy, podobné tým, ktoré vychádzaly v Čechách, len rečove prispôsobené Slovensku.
Takou knižkou bola na pr. roku 1697 vydaný spis Benigna Smrtníka „Kunšt dobre umriti“. Je sostavená podľa latinského spisu karmelitána Hilaria a Sancto Anastasio. Upúta pozornosť svojím naprostým odsuzovaním sveta a pomernou obratnosťou slohovou. Výrečnými, široko rozvedenými paralelami kreslí márnu slávu a moc i prchavé pôžitky pozemské a proti nim staví hrúzu smrti vo všetkých podobách na nás striehnucu a jediný liek proti nej: svedomie čisté a kľud duše v Bohu. Keby tu nebolo polemie oproti diablovi, ktorý ľudí svádza a polemie oproti kacírom, dojem spisu temer by sa vyrovnal dojmu, ktorým pôsobí Komenského „Labyrint sveta a ráj srdce“.
— spisovateľ, priekopník slovanskej vzájomnosti, publicista a pedagóg, autor sprievodcov po Slovensku, učebníc slovenského jazyka a vlastivedných príručiek Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam