E-mail (povinné):

Ladislav Nádaši-Jégé:
Z listov

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Katarína Šusteková, Viera Studeničová, Filip Pacalaj, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Nina Dvorská, Veronika Ptačinová, Michaela Dofková, Christián Terkanič, Ivana Hodošiová, Katarína Sedliaková, Peter Plavec.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 54 čitateľov

Jaroslavovi Vlčkovi

[189]

Ďakujem Ti čo najsrdečnejšie za vyznačujúce uznanie, ktoré je tentoraz nielen púhym slovom. Zaiste Tebe a Pražákovi mám čo ďakovať, že som dostal lit. cenu na rok 1925. Uveríš mi, že ma Vaše hodnotenie viac teší ako tie peniaze? Už i preto, lebo mi ich berňák prekvapujúcim spôsobom prv odobral, než by som bol mal príležitosť čo i len začať stavať nejaký povetrný zámok (cesta do Talianska).

Uznám s patričnou, už i vekom dozretou skromnosťou, že za cenu ďakujem nie vnútornej hodnote Adamkovej, ale mojej slovenskosti a biednosti slov. literatúry vôbec.

Nuž ale tým úprimnejšia je moja povďačnosť, čím väčšia bola Vaša námaha, aby som Vám mal za čo ďakovať.

Veru mi je často ľúto, keď si zmyslím, že sú na svete i takí ľudia, ako si Ty a že by som mal aj istú možnosť — po starom priateľstve — stýkať sa s vami, a že musím odmieľať tu svoje dni medzi tou najnižšou politikou a kapustnými sudmi.

Darmo je, môj pokus dostať sa medzi svet zlyhal pre mizerný mamon, a tak mi nezostáva než zavrieť knihu túžob a nádejí a odložiť ju teraz už definitívne na policu medzi staré kalendáre a šlabikáre…

30. X. 1925[189] Jégého list Jaroslavovi Vlčkovi je v archíve Národního musea v Prahe. Tu ho pretláčame zo zb. Jégé v kritike a spomienkach. Bratislava 1959, s. 559.
Ladislav Nádaši-Jégé

— významný prozaik generácie neskorého realizmu, redaktor, literárny teoretik, lekár, znalec jazykov Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.