Viera Studeničová: Digitalizovanie pokračuje

Milí digitalizátori, súčasní aj prípadní budúci!
Stránka pre digitalizovanie je opäť funkčná. Je na novej adrese. Ohláste sa mi, prosím, na vierkastc@gmail.com a ja vám pošlem nové prihlasovacie údaje.
Vopred všetkým ďakujem za ochotu a záujem.
11.1.2020

Pätnásť dní od úspechu k pádu

Ako dlho trvá, kým sa z oslavovaného objavu literatúry stane kritikou opovrhnutý autor? Niekoľko rokov, mesiacov? Jednému z najvýnimočnejších autorov sa to stalo za pätnásť dní.
27.11.2019

Poľovníci, lovci a ďalší

3. novembra oslávil meniny Hubert. Nie je to dnes veľmi časté meno, ale Hubert je všeobecne považovaný za patróna poľovníctva.
7.11.2019

Dobyvateľ dvoch pólov

„Dobrodružstvo je iba zlé plánovanie,“ povedal vraj pri jednej príležitosti Roald Amundsen. Dnes nám tento výrok nesedí do úst človeka, ktorý dosiahol dva póly a dnes sa dokonca zdá,  že obidva ako prvý. 
20.10.2019

Vitajte v blázinci… ehm... na Slovensku

„… kdekoľvek bodnete na zemevide medzi Tisou a Moravou, všade utrafíte na Kocúrkovo, túto smiešnu stránku Slovenska.“
9.9.2019

Hrabanie sa v súkromnej korešpondencii

Predstava, že by niekto čítal našu súkromnú komunikáciu, je príjemná asi málokomu. Podobne to vnímali aj mnohí štátnici, spisovatelia alebo učenci. Napriek tomu mnoho zo súkromných archívov odhalilo tajomstvá alebo práve naopak, ešte viac zamotalo hlavu historikom.
30.7.2019

Ako sa „verneovky“ dostali na Slovensko

V roku 1863 si v Paríži istý český spisovateľ kúpil knihu Päť týždňov v balóne a o niekoľko rokov sa mu podarilo presadiť, aby v knižnici Matice lidu vyšla prvá „verneovka“ — Cesta okolo Mesiaca.
2.7.2019

O (takmer) zabudnutej najprekladanejšej autorke

Prekladov našich autorov do iných jazykov je pomerne málo. Občas sa objavia nejaké lastovičky, ale určite nejde o masovú záležitosť. Napriek tomu prvenstvo v množstve prekladov patrí dnes pomerne málo známej  Kristíne Royovej.
17.6.2019

Kam sa hrabe Jordan Peterson

Názory kanadského psychológa rozbúrili hladiny kultúrnych a politických vôd. Mnohí ho považujú za „extrémistu“, ktorého „self-help“ knihy nepohladia ľudskú dušičku tak, ako sú čitatelia zvyknutí pri iných príručkách o úspechu. Dnes vám chceme predstaviť autora, ktorý je ešte tvrdší a napriek tomu (alebo práve preto) patrí k výnimočným postavám slovenskej literatúry.

24.5.2019

Le marchand de la mort est mort

„Obchodník so smrťou je mŕtvy.“ Tento text vyšiel vo francúzskych novinách po smrti pána Nobela. Problémom bolo, že nešlo o Alfreda – vynálezcu dynamitu, ale o jeho brata Ludviga, ktorý zomrel v roku 1888 v Cannes.
14.5.2019

Milan Rastislav Štefánik

Namáham sa, borím, riskujem, kombinujem i kadečo docielim, ale len dočasne. Tými najrôznejšími a najfantastickejšími cestami sa pretĺkam — do prístavu však nemôžem…
2.5.2019

Čítanie na Veľkú noc

Už dlhší čas sa tím Zlatého fondu odmlčal na blogu, ale radi by sme to zmenili. Aj touto formou by sme chceli priniesť výber zaujímavého čítania.
18.4.2019

Neznáma postava v slovenských dejinách

Aktívne ovládal 26 jazykov, pasívne 15. V mladosti odišiel do cárskeho Ruska, kde vytvoril univerzálnu stenografiu použiteľnú pre všetky reči. Štyridsať rokov pôsobil v tajných službách. Dodnes zostáva Vladimír Krivoš zahalený rúškom tajomstva.
11.9.2018

Krman počeštil Belovu slovakizovanú Bibliu

Biblia, ktorú pripravoval M. Bel, bola pôvodne v češtine so slovakizmami. Potom ju dal ale D. Krmanovi upraviť do čistej češtiny a chcel, aby k nej pripojil aj česko-slovenský slovník. Ten nevznikol, česká Biblia áno.
28.7.2018

Ako Verne prehral boj s britskými prekladateľmi a americkými pirátmi

Dobová reklama sľubuje „Úžasné dobrodružstvá Profesora Von Hardwigga a jeho synovca Harryho v podzemnom kráľovstve“, iná láka na knihu „Stroskotanci v Pacifiku“, alebo „Sedemdesiat stupňov na severe“.
30.5.2018

Za rebéliu na galeje

Evanjelického učiteľa z Krupiny Juraja Lániho odsúdili r. 1674 s ďalšími protestantmi za údajnú rebéliu na galeje. Z eskorty utiekol a v Nemecku vydal spis o uhorských rozsudkoch, ktoré označil za snahu o likvidáciu nekatolíkov.
29.4.2018

9. august — Deň milovníkov kníh

Vedeli ste, že aj milovníci kníh majú svoj sviatok?
7.8.2017

Otestujte sa z deviatackej slovenčiny

Žiakov našich ZŠ pravidelne testujú pred opustením 9. ročníka. Z celoslovenského testovania žiakov sme vybrali desať otázok so štyrmi možnosťami. Overte si svoje vedomosti.
12.5.2017

O Štefánikovi a jeho láskach

Milan R. Štefánik bol veľkou, no neopätovanou láskou francúzskej novinárky Louise Weissovej. Zoznámili sa počas 1. svetovej vojny v Paríži. Bola o 13 rokov mladšia.
11.5.2017

Dokážeš na základe verša identifikovať názov diela a meno jeho autora?

Aj keď je slovenská básnická tvorba nádherná, vie byť vskutku aj zákerná, obzvlášť počas maturitných dní. Ako ste na tom so znalosťami slovenských básní a slovenských básnických autorov?
30.4.2017

Robinson na Slovensku…

Na našom území bola kniha pomerne známa z českého, nemeckého, alebo maďarského prekladu a Robinsona čítal aj Ján Kollár.
29.4.2017

Z Trhanovej na Severný pól, alebo druhý pokus slovenskej fantastiky

Anton Emmanuel Timko bol hlavne pedagógom, ale napriek tomu sa s jeho menom spája niekoľko slovenských prvenstiev: bol jedným z prvých pedagógov, ktorý sa venovali populárno-náučnej literatúre, tlačou mu vyšli prvé slovenské fantastické romány, vydával prvý slovenský špecializovaný poľovnícky časopis Lovena

23.2.2017

Slováci spievali svoju hymnu roky inak, ako napísal autor

Keď v roku 1918 vzniklo Československo, súčasťou hymny nového štátu sa stala prvá sloha básne Janka Matúšku. Akurát s mierne pozmeneným textom.
11.1.2017

Absurdné, drsné, poetické. Aké rozprávky čítať deťom?

Pozrite si náš výber najkrajších detských kníh, ktoré u nás tento rok vyšli.
23.12.2016

Naozaj poznáte Ľudovíta Štúra? (Kvíz)

28. októbra uplynulo 201 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností našej histórie.

28.10.2016

Slovenské príslovia a porekadlá sme prepísali do emoji jazyka. Podarí sa vám ich rozlúštiť?

Tradičné frazeologizmy dostali novú podobu. Skúste prísť na to, ktoré príslovie či porekadlo sa skrýva za obrázkami, a svoju odpoveď si overte kliknutím na tlačidlo pod obrázkom.
18.10.2016

Cena Anasoft litera 2016 putuje do Brazílie

V pondelok 19. septembra 2016 sme sa dozvedeli meno víťaza 11. ročníka literárnej ceny Anasoft litera. Získal ju Peter Macsovszky za román Tantalópolis z vydavateľstva Drewo a srd / Vlna.
20.9.2016

Kráča s knihami za ľuďmi. Tak ako kedysi Hrebenda

Pešo a s vozíkom plným kníh. Z Lipovca až do Rimavskej Píly, zhruba 160 kilometrov si trúfa prejsť pešo s vozíkom, na ktorom ťahá okrem kníh už len tie najzákladnejšie potreby. Martinský antikvár Jano Cíger (55) z Mädokýša sa takto rozhodol kráčať na počesť Mateja Hrebendu, ktorý pred desaťročiami zachraňoval, zbieral a roznášal knihy ľuďom.
24.8.2016

Naše detektívky: Vraždári, černokňažník i vojna o Žitný ostrov

Pohľad do sveta slovenskej detektívky a jej príbuzných či odvodených žánrov.
24.6.2016

Jó, Slovensko, to se mi líbí, tam jsem kdysi byl!

Ocenený kníhkupec Vladimír Michal nechce, aby sa Česko stalo pre nás exotikou. Rozpad Československa prirovnáva k brexitu.

18.6.2016

Slávni spisovatelia píšu knihy, ktoré si nikto z nás neprečíta

Umelecký projekt Future Library zbiera diela, ktoré vydá až o sto rokov. Vysadil pre to tisíc stromov.
31.5.2016

Kafka a Jesenská. Zvláštny vzťah, ktorý sa nikdy nenaplnil

Franz Kafka sa zaľúbil do svojej prvej prekladateľky do češtiny, no ich stretnutie nemohlo dopadnúť nešťastnejšie.
28.4.2016

Šesť kníh, ktoré mládež nemala čítať

Aj svetové literárne klasiky mali problém s cenzormi. Tu sú príklady.

27.4.2016

Anasoft litera 2016 pozná svojich finalistov

Víťaz ocenenia bude vyhlásený v septembri.
15.3.2016

Rudolf Dobiáš: V Jáchymove som stratil mladosť

Spisovateľ Rudolf Dobiáš len o vlások unikol trestu smrti pre karikatúru Stalina a Gottwalda, ktorú ani nenakreslil.
5.3.2016

150. výročie básne Mor ho!

29. februára 1864 bola v časopise Sokol vydaná azda najpopulárnejšia štúrovská báseň Mor ho! od Sama Chalupku.
29.2.2016

Cynik alebo trpiteľ? Miroslav Válek bol hlavne nešťastný muž

Mnohí o ňom hovoria s opovrhnutím. Vyčítajú mu, že sa nechal kúpiť. Jedným dychom však dodávajú, že básnik to bol dobrý. Iní ho majú dodnes v hlbokej úcte.
30.1.2016

Janko Kráľ: Od očarenia rozprávkami po vytriezvenie vo väzení

Jeho život je plný záhad a bielych miest. Počas svojich šiestich bludárskych rokov sa túlal po celom Uhorsku, nevieme kde a z čoho žil, no v tomto období napísal svoje najkrajšie básne.
20.1.2016

Jozef Miloslav Hurban: Život Ľudovíta Štúra

Spomienky na Ľudovíta Štúra publikoval jeho verný priateľ a spolupracovník J. M. Hurban v Slovenských pohľadoch v roku 1881, 25 rokov po jeho smrti. Aj keď si odmyslíme istú mieru idealizácie, je evidentné, že Štúr bol charizmatickou osobnosťou a zo svojich súčasníkov bol jediný, kto dokázal inšpirovať a dať do pohybu boj za národné oslobodenie.
28.10.2015

Živena udelila vydavateľstvu Petit Press cenu za rozvoj literatúry

Spolok slovenských žien Živena udelil vydavateľstvu Petit Press cenu za rozvoj literatúry. Nemalú zásluhu na ocenení má Zlatý fond SME.
29.9.2015

Zakladať si rodinu v čase ,hrozného boja‘? Štúr: Nie. Hurban: Áno

Podľa Štúra zakladať si rodinu v ťažkých časoch znamená vystavovať ju nebezpečenstvu, preto bol proti. Podľa Hurbana práve rodina vtedy dáva človeku silu, preto bol za.
30.8.2015

Botto nevedel, že Jánošík bol Juraj. Volal ho Janko

V skladbe Smrť Jánošíkova od Jána Bottu sa ani raz nenachádza meno Juraj, zato varianty mena Ján, ako Janko, Janík, či Janíčko.
22.8.2015

Výsadkári

Oskarko žil najmenej dva roky v presvedčení, že veľká časť zemegule je už presťahovaná.

19.8.2015

Štúr a Francisci videli v rozprávkach proroctvo o budúcnosti národa

Ľudovít Štúr a Ján Francisci považovali rozprávky za prorocké — videli v nich budúcnosť Slovanov, resp. Slovákov.
11.8.2015

Dialóg (poviedka Mareka Vadasa)

Bývam len s bratom, ktorý to má v hlave pomotané – o tom mám však zakázané hovoriť – a otcom, ktorý má všetkého plné zuby a o chvíľu so všetkým sekne. A dedom. Dedo si ľúbi vypiť…
30.7.2015

Zdravé dievča (úryvok z pripravovaného románu Svetlany Žuchovej)

Svetlana Žuchová o sebe: Mám dve duše, psychiatrickú a spisovateľskú. Sú navzájom prepojené, jedna bez druhej by chradla, navzájom sa živia a dopĺňajú.
30.7.2015

Básnici už sedia na festivaloch, nie v kaviarni

Poézia ťaží z možností sociálnych sietí. Čoraz viac sa dostáva do ulíc a v poslednom čase aj veľké letné festivaly.
23.7.2015

Jana Beňová čaká na medové týždne

Pred pár rokmi zanechala novinárčinu a venuje sa len literatúre. Nedávno jej v reedícii vyšla po dvanástich rokoch kniha Dvanásť poviedok a Ján Med, obohatená o poviedku Dvojité dno. Tento mesiac by mal vyjsť jej nový román HoneymOon.
15.7.2015

Spisovateľ Ludvík Vaculík vrátil slovu občan vznešenosť

Napísal manifest Dvetisíc slov a podpísal Chartu 77. Ludvík Vaculík nevedel o živote v Česko-­Slovensku písať inak ako kriticky. Zomrel vo veku 88 rokov.
7.6.2015

Vraždite vrahov, to je heslo, ktorým sa riadia atentátnici, vraví politológ

Atentát ako prostriedok na dosiahnutie politických cieľov sa využíval už oddávna. Atentátnik môže byť šialenec, fanatik alebo chladnokrvný nájomný vrah. Odborníkom na túto problematiku je politológ Jozef Klavec.
6.6.2015

Čo v detstve čítali a svojim deťom čítajú spisovatelia a umelci

Slovenskou špecialitou je, že aj keď sú zlé časy, vychádzajú dobré knižky pre deti. Čo čítali Ľubomír Feldek, Marek Majeský a Mária Kráľovičová. Pozrite si veľkú anketu.
29.5.2015

Vyvážajme literatúru hrdo

Na budúci rok bude Slovensko hlavným hosťom Medzinárodného knižného festivalu v Budapešti.

18.5.2015

Ešte sa mi nechce pozerať na smrť

Veronika Šikulová je vo finále súťaže Anasoft litera už po tretí raz. V knihe Medzerový plod píše o odchádzaní svojej mamy, na ktorú bola veľmi naviazaná.
1.5.2015

Bude raz spisovná aj šariština? By toten každy vychodňar moh hutoric?

Nárečia nezanikli, ako to predpovedali jazykovedci v päťdesiatych rokoch, v súčasnosti sa vracajú aj do verejného priestoru.
30.4.2015

Finalisti Anasoft Litera sú známi

Päťčlenná porota v zložení literárnych vedcov Zory Pruškovej, Adama Bžocha, Ivany Taranenkovej, filozofa Mareka Debnára a básnika a prekladateľa Valerija Kupku rozhodla o finálovej desiatke literárnej ceny Anasoft Litera 2015.
18.3.2015

Koncom roka si pripomenieme 200 rokov od narodenia Ľudovíta Velislava Štúra

— kodifikátora spisovnej slovenčiny, jazykovedca, spisovateľa, učiteľa, novinára, poslanca uhorského snemu a nositeľa mnohých ďalších zvučných prívlastkov.
23.2.2015

Piata loď doplávala až do Egypta

Piata loď doplávala až do Egypta
Kniha Piata loď spisovateľky Moniky Kompaníkovej, držiteľky ocenenia Anasoft litera, sa dočkala prekladu do arabčiny a uvedenia na literárnom festivale v Káhire.
15.2.2015

Kňaz, ktorý mal dieťa

Päť strhujúcich príbehov slovenských spisovateľov
19.1.2015

Juraj Šebo: Najlepšie z môjho života

Autor občerstvuje našu pamäť, o ktorej si myslíme, že funguje, ale často je zahltená a unavená, vyťahuje na svetlo niečo, čo už dávno malo zmiznúť… a ono to niekedy vykreslí a dokreslí dobu lepšie a hlavne plastickejšie ako suchá veta historika.
24.11.2014

Prečo Boh nemôže zbaviť svet bolesti

Jednou z tém Novotného poviedok je skutočná cena bolesti či smrti v ľudskom živote.
22.11.2014

Sme tu aj pre tých, čo nečítajú

Toľko rôznych literárnych akcií a autorov naraz sa u nás ešte doteraz naraz nestretlo. V Bratislave sa dnes začínajú Dni slovenskej literatúry, ktoré potrvajú až do 19. októbra.
14.10.2014

A hlavne neplač, keď nemusíš

... a nezabudni na labute! je odvekým príbehom príbehov, v ktorých sa ľudia stávajú obeťami tých, čo podľahli zlovoľnej ideológii.
13.10.2014

Len si prečítajte, otvárači, naše listy!

Kniha  korešpondencie členov skupiny Osamelí bežci Ivana Štrpku, Petra Repku a Ivana Laučíka núka aj básne, kresby a iné cenné dokumenty.
9.10.2014

Literárium Stanislava Rakúsa

Sto rokov od narodenia Alfonza Bednára.
26.9.2014

Ceny a významy

Literárium Pavla Vilikovského. 
7.9.2014

Aký je rozdiel medzi slovami skryť sa a ukryť sa

Rybákov Zápisník, z ktorého vychádza jeho unikátna kniha Človek v reči, je akýmsi diárom so zápismi o udalostiach v literatúre, jazyku a reči.
5.9.2014

Otestujte sa z literatúry základnej školy

Viete, čo je epigram a z koľkých veršov pozostáva sonet? Zistite, čo si ešte pamätáte z teórie.
2.9.2014

50 kníh, ktoré treba prečítať, kým zomriete. Poznáte ich?

Redaktori SME zostavili výber beletrie, ku ktorej majú najbližší vzťah. Bez akýchkoľvek obmedzení.
8.7.2014

Od očarenia rozprávkami r. 1843 po vytriezvenie vo väzení r. 1849

Keď mal Janko Kráľ 27 rokov, dramaticky zmenil svoj život. Po prepustení z väzenia sa sklamaný z reality zamestnal ako úradník a čoskoro si založil rodinu.
8.7.2014

Moderná poézia, čo nenadbieha čitateľom

Katarína Kucbelová domýšľa svoje verše veľmi podrobne, no vďaka jemnej irónii nepôsobia chladne.
30.5.2014

Slovo ako srdce hodín

V  najnovšej próze Rakús nadväzuje na svoju tvorbu po roku 1989, zameranú na dekády druhej polovice 20. storočia. Tentoraz sú to šesťdesiate roky.
29.4.2014

Kto napísal slovenskú knihu roka?

Finalisti prestížnej ceny Anasoft litera sú známi. Z prvého kola postúpili až ôsmi autori, ktorí už boli jej finalistami. Viaceré známe mená však v zozname chýbajú.
3.4.2014

Tatarkovu cenu získali Haugová a editori Odkiaľ a Kam

Prestížne literárne ocenenie, udeľované za výnimočné dielo nadväzujúce na Tatarkov duchovný odkaz, má dvadsať rokov.
17.3.2014

Z nenavštívených krajín možno prísť hocikedy

Nová Litvákova kniha je aj návratom k jeho úspešnému debutu Samoreč.
9.3.2014

Po rebríku do neba a iné zázračná

Fotografka Ľuba Lauffová už nestihla svoje dielo dokončiť. Teraz ho sprítomňuje rovnako inšpiratívna monografia.
7.3.2014

Prostredníctvom slangu porozumieť gangu

Vyšiel Slovník slangu a hovorovej slovenčiny, čo je aj znakom nášho národného sebavedomia. Autor nie je profesionálny jazykovedec, čo okrem predností má i svoje limity, no určite prináša cenné impulzy aj pre oficiálnu lexikografiu.
27.2.2014

Svet je tu aj preto, aby nakoniec skončil v dobrej knihe

Uvedenie slovenského autora v Maďarsku by malo byť sviatkom. Výnimočne to tak bolo. V maďarčine vyšiel Liečiteľ Mareka Vadasa.
26.2.2014

Nech žije písomný styk!

Zo Satinského pozostalosti vyšla ďalšia kniha. Listy Oľge obsahujú korešpondenciu s prvou manželkou.
14.2.2014

Idiotár

„Aforista nerozpráva príbehy. Príbehom aforistu je rozprávanie point,“ zamýšľa sa nad svojím údelom Peter Gregor.
1.2.2014

Vzťah častí a celku

Literárium Stanislava Rakúsa.
18.1.2014

Predstavte si kombináciu Cimrmana s Radošincami

Mladý autor Lukáš Luk napísal knihu, ktorú je radosť čítať.
12.1.2014

Rozhovor je aj to, že jeden rozpráva a druhý počúva

Dušekova kniha a súčasne kniha o Dušekovi (či naopak) má chronológiou textov podobu životopisného románu.
10.1.2014

Tak hovoril ľud slovenský

Potichu, bez veľkej pompy vznikla pred vyše sto rokmi najväčšia zbierka našej ľudovej slovesnosti.
1.1.2014

Opustil mnohé, čo robí báseň básňou, a opäť ponúka veľa

U Bielika má každý literárny text náprotivok vo výtvarnom prejave.
13.11.2013

Je literatúra, ktorá baví a potom tá, ktorá nie

Keď sa povie ženská literatúra, človek si zväčša predstaví tie zmätočné romány, ktoré dospelým čitateľkám napĺňajú ich neodrastenú potrebu o rozprávkach.
7.11.2013

Nové knihy

Kamila Magálová: Do voza aj do koča, Henning Mankell: Muž, ktorý sa usmieval, Denisa Fulmeková: Posledná polnoc v Pivonke, Juraj Červenák: Mŕtvy na Pekelnom vrchu.

27.10.2013

Jesenné depresie

Literárium Jána Buzássyho.
11.10.2013

Cenu Anasoft Litera získal Víťo Staviarsky za romancu s posolstvom

Porota na ocenila aj fakt, že autor je presným pozorovateľom sveta, akému skutočne rozumie.
26.9.2013

Na bežky sa ani teraz nechystám

Kniha úspešnej autorky Alexandry Salmely s ilustráciami Martiny Matlovičovej vyšla súbežne u nás aj vo Fínsku.
15.9.2013

Obnažovanie

Literárium Jána Buzássyho.
13.9.2013

Zomrel básnik a fotograf Ján Motulko

Hoci bol Motulko tematicky i duchovne spriaznený s katolíckou modernou, s jej predstaviteľmi ho pútali skôr osobné než tvorivé väzby.
9.9.2013

Budenova diagnóza postkomunizmu

Literárium  Eugena Gindla.
6.9.2013

Nákaza diagnózou lásky (k poézii)

Daniel Hevier, polyvalentný a multimediálny svojím umeleckým záberom od poézie pre deti aj dospelých, románov, esejí a prekladov cez výtvarné pokusy po divadelné a hudobné performancie, nemá na Slovensku obdobu.
6.9.2013

Čo čítame: Hlava XXII

V sobotu bol opäť Deň neprečítaných kníh, počas ktorého čitatelia mohli napraviť svoje resty.
1.9.2013

Omyly literárnej vedy

Literárium Stanislava Rakúsa.
23.8.2013

Čosi sa nemení, čosi dôležité zostáva konštantné: uhol odvahy

Milan Paštéka bol intelektuálny maliar, ktorý osudovo premyslel i precítil rozdiel medzi figuratívnou maľbou a abstrakciou.
9.8.2013

Prečo je dobré (ne)byť postmoderným spisovateľom

Usadenina Ivany Gibovej má všetky prvky bravúrne zvládnutej postmoderny, nepoučeného čitateľa, čakajúceho pútavý príbeh, však môže tento nesporne pozoruhodný text zaskočiť.
6.8.2013

Cúvanie hore riečkou

Literárium Ivana Kadlečíka
2.8.2013

Na literárnej mape pribudne Slovensko

Nezvyčajný internetový projekt ponúka výber literatúry z celého sveta.
29.7.2013

Umenie čítať

Literárium Stanislava Rakúsa
26.7.2013

Pútavý príbeh láskavej realistky o emigrácii

Na vlnách BBC a Svobodné Evropy je mimoriadne pútavá kniha nadanej rozhlasovej novinárky Zuzany Fried-Preissovej.
1.7.2013

Stanislav Rakús: O čase v literatúre

Čas zasahuje tému, kompozíciu i jazyk literárneho diela, no hrá významnú úlohu aj v tzv. vyšších literárnych celkoch.
28.6.2013

O pokoji

Literárium Jána Buzássyho.
21.6.2013

Zabudnuté knihy

Literárium Eugena Gindla.
14.6.2013

Ako vzniká hit: Prázdniny so strýcom Rafaelom

Príbeh o malom Vincovi je najlepšou dychovkou slovenskej literatúry. Niet pochybností, že s hudbou sa oplatí začať odmalička.
10.6.2013

Slovenský snár

Literárium Ivana Kadlečíka.
7.6.2013

Doba a literatúra

Literárium Stanislava Rakúsa.
31.5.2013

Múdry vládca

Literárium Jána Buzássyho.
24.5.2013

Dnes sa začína Anasoft litera fest

Tradičný festival, ktorý je tentoraz súčasťou veľkého literárneho týždňa, prinesie okrem autorských čítaní finalistov aj diskusie, film, divadlo a hudbu.
13.5.2013

Krajina, v ktorej sme žili

Kedysi sa hovorilo, že Slovensko potrebuje poriadny monumentálny román. Ukázalo, že ani tak nepotrebujeme monumentálne, ako skôr dobré romány. Krištúfkov Dom hluchého takým je.
11.5.2013

Literárna revue Dada Nagya

Každý druhý týždeň sa možete započúvať do nového dielu relácie o knihách, ktoré stoja za povšimnutie.
3.5.2013

Nové knihy

Ladislav Lajcha: Silueta generácie, Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska a ďalšie novinky.
22.4.2013

To, čo má váhu, je skryté kdesi vnútri a treba to odhaliť

Ján Johanides je spisovateľ náročný na čítanie, no originálny a obrodzujúci.
20.4.2013

Rock zvíťazil, hoci sa musel volať bigbít

Tomáš Berka a Fedor Frešo napísali polstoročný príbeh bratislavského rocku, ktorý tvorilo asi 400 kapiel.
17.4.2013

Džez náš každodenný daj nám dnes

V cykle svojich knižných rozhovorov Ján Štrasser pokračoval so spevákom Petrom Lipom.
14.4.2013

Kto napísal najlepšiu slovenskú knihu roka?

Finalisti ôsmeho ročníka ceny Anasoft litera 2013 sú známi.
3.4.2013

Z diára Ivana Kadlečíka

Jedinou metódou písania je intelekt a jediným žánrom sloboda.
17.3.2013

Cenu Dominika Tatarku získal Oleg Pastier

Odovzdávanie prestížnej literárnej ceny ozvláštnila inšpirujúca Tatarkova storočnica.
15.3.2013

Literatúra ako umenie sa nevyvíja

Literárium Stanislava Rakúsa
10.3.2013

Veď ten vtip mám v knihe!

Počas normalizácie sa osemkrát pokúšala dostať na vysokú školu. Márne, jej rodičia Ján a Agneša Kalinovci boli za svoj odpor proti okupácii šikanovaní a väznení. Vyštudovala až v emigrácii, dnes je prekladateľkou a propagátorkou slovenskej literatúry.
21.2.2013

V zákrutách času a ľudských pokolení

Literárium Ivana Kadlečíka.
15.2.2013

Veľký vreckový oxymoronický slovník

Začínal som v prostredí nezávislého šoubiznisu. Zapnite už ten vypínač. Horolezci zliezli do doliny. Zaoberám sa logikou náhodného výberu… Toto je skromná ukážka spojenia slov protirečiaceho si významu, pre ktoré má čeština šikovné slovo protimluvy.
3.2.2013

Diktát krásy

Literárium Jána Buzássyho.
1.2.2013

Malý zúrivý Robinson

Básnik, bohém a búrlivák Jozef Urban mal len 21 rokov, keď mu vyšla prvá kniha Malý zúrivý Robinson.
31.1.2013

Vzbura neviditeľných

Literárium Eugena Gindla.
25.1.2013

Sme uväznení v nekonečnosti kružnice

Literárium Ivana Kadlečíka.
19.1.2013

Česi, vitajte!

Celoročnú sériu debát slovenských a českých spisovateľov otvoria Monika Kompaníková a Marek Šindelka.
9.1.2013

Žili sme v socializme I.

Výskum, založený na autobiografickom rozprávaní cez prizmu takzvaných malých dejín.
8.1.2013

Akú stavbu buduješ

Literárium Jána Buzássyho.
4.1.2013

Knižná revue 23/2012

Dvojtýždenník o nových knihách.
1.1.2013

Demokratické šťastie a sloboda sú len tam, kde sa nekradne a neklame

Okrem zdôrazňovania času a lásky sú Kadlečíkove texty aj oslavou umenia, knihy, čítania a dobra.
22.12.2012

Kniha roka patrí Ballovi

V literatúre je strata ilúzií o živote bežnou témou, no Balla o tom píše pre niekoho možno až nepríjemne otvorene a mrazivo.
20.12.2012

Toto je moja najklasickejšia kniha

Peter Krištúfek napísal román o tom, ako sa dá pozerať na osud človeka, ktorý prežil niekoľko režimov.
10.12.2012

Vianoce? Radšej knihu než ponožky

Ponúkame tipy na zaujímavé knihy, výtvarné monografie, audioknihy pod stromček.
8.12.2012

Ako vzniká hit: Poviedka V električke Dušana Mitanu

Označujú ju za najznámejšiu alebo aj najlepšiu slovenskú poviedku o sexe.
23.11.2012

Bystrookými hrdinami sa Slováci stávajú iba v krčme

Hoci autor v knihe o predchádzajúcej dekáde píše prakticky o všetkom, je to predovšetkým o nás Slovákoch.
21.11.2012

Básnické nápady teraz končia v službách kapely

Ako tvorí Vlado Janček, básnik a dramatik.
12.11.2012

Zomrel spisovateľ Ján Lenčo

1. novembra zomrel prozaik, literárny kritik, autor kníh pre deti a mládež, literatúry sci-fi, esejista a publicista Ján Lenčo.
2.11.2012

Neokázalá, no výpravná vecnosť

Masarovičová si dobrovoľne vybrala slobodnú pozíciu „tej z okraja“.
23.10.2012

Prioritou sú teraz rozhovory s Jánom Buzássym

Ako tvorím. Spisovateľ a prekladateľ Ján Štrasser.
20.10.2012

Ako blízko majú k sebe skrachovanci a celebrity

Ako tvorím. Eva Maliti-Fraňová.
11.10.2012

Eliminovanie nepresnej náhody, s ktorou by sa nedalo žiť

Debutujúci literát z Liptova sa upísal Malým Karpatom. Jeho kniha je až nečakane vyzretým dielom.
5.10.2012

Google je dnes Gúgl. Vzdá hold Bernolákovi

Píš, ako počuješ, tak znela Bernolákova zásada. Google si ho dnes u nás pripomenie zmenou loga.
3.10.2012

V zátiší sna

Pozvánka na 3. október na srbsko-slovenský poetický večer autoriek Viery Benkovej a Etely Farkašovej.
1.10.2012

Polnočný denník Maxima E. Matkina

Kto napísal webový a knižný hit, je po desiatich rokoch stále (verejným) tajomstvom.
21.9.2012

Balla, realista, ktorý sa neusmieva

Porota ocenila na víťaznom texte aj fakt, že je zo všetkých stránok dokonale zvládnutý.
21.9.2012

Mať biele klince cigariet natlčené do mlčanlivých úst

Piata knižka poézie Petra Hrušku vybočuje z jeho doterajšej tvorby, no inšpiruje.
12.9.2012

Nechýbam nikde nikomu?

Výber z uzavretého básnického diela potvrdzuje Andraščíkovu tematickú viacrozmernosť i jeho oosobité postavenie v novšej slovenskej literatúre.
30.8.2012

U červeného raka s Danielom Pastirčákom

V utorok 28. augusta o 17.00 hod. bude v Letnej čitárni U červeného raka v Bratislave čítať zo svojej tvorby Daniel Pastirčák v programe nazvanom „Sám vyslovujem iba kvapku“.
23.8.2012

Vystačím si s vlastnými omylmi

Juraj Bindzár funguje na scéne slovenskej literatúry, hudby, divadla či televízie už desiatky rokov. S románom Bez dúhy je finalistom Anasoft litery.
21.8.2012

Laco Novomeský sám v dome plnom bezútešnej tmy

Dôsledne čiernobiela kniha Dom, kde žijem mapuje posledné obdobie Laca Novomeského ako básnika.
21.8.2012

Mila Haugová v čitárni U červeného raka

V utorok 21. augusta o 17,00 hod. sa v Letnej čitárni U červeného raka v Bratislave uskutoční podujatie s názvom „Rastlinná izba“, venované Mile Haugovej.
14.8.2012

Každý sa ma pýta na Imre báčiho

Maďari i Slováci by mali akceptovať aj druhý pohľad, hovorí autor románu Hraničný prípad Péter Hunčík
14.8.2012

Ako tvorím

„Toto leto sa mi akoby vracali do súkromného života témy z mojich kníh,“ hovorí Márius Kopcsay.
11.8.2012

Pacient nemôže počkať, kým dopíšete

Písanie ju neuživí a lekárske povolanie ju baví. Zdanlivo je všetko jasné. SVETLANA ŽUCHOVÁ však nechce, aby sa z písania stal len koníček.
31.7.2012

Možno milovať človeka, ktorého si kúpime?

Víťo Staviarsky opäť dokazuje zmysel pre dynamiku a  autentickosť rozprávania i dôvernú znalosť rómskeho sveta.
29.7.2012

Leto plné písania, autorského čítania i režijnej prípravy

Ako tvorím. Spisovateľ a režisér Laco Kerata.
27.7.2012

Lucia P., koľko toho ešte musíme o tebe vedieť

Po vlaňajšom románovom debute vydala Lucia Piussi zbierku ôsmich poviedok s názvom Život je krátky.
23.7.2012

Nie je dobrá ani užitočná, ale napísal ju 50 Cent

Tento román pre dospievajúcu mládež vraj napísal ten šušlavý raper, ktorý na Slovensku požadoval policajnú escortu. Naozaj?
19.7.2012

Alta Vášová: Sfarbenia

Alta Vášová nehovorí o farbách, aké sa učíme spoznávať v detstve.
15.7.2012

Zlatý fond SME: E-kniha priamo do tabletu. Zadarmo!

Jesenský, Dobšinský, Kukučín či Vansová vo vašom tablete? Samozrejme, stačí jeden klik. A je to úplne zadarmo!

14.7.2012

Bez čierneho humoru by to nešlo

Písala som zo strachu, že mi na materskej zlenivie mozog, hovorí Alexandra Salmela.
5.7.2012

Kniha o cintoríne

Románový hit Daniely Kapitáňovej spočíva v dokonalom zvládnutí jazyka literárnej postavy – idiota z malomesta.
1.7.2012

Slovo zagániť má čestné miesto v mojom slovníku

Slovakistu, prekladateľa a programového riaditeľa dnešného Poľského inštitútu pozná celá kultúrna obec na Slovensku.
18.6.2012

Šesť príbehov odolávania krízam

Kniha je montážou citácií, rozhovorov, zabudnutej korešpondencie a postrácaných a znovu nájdených textov o ľuďoch, ktorí sú súčasťou nášho „rodinného striebra“.
16.6.2012

Aké bolo nádherné byť Aviončanom

Pútavé spomínanie Juliusa Matisa je cenným dokumentom i pokusom o umeleckú prózu.
13.6.2012

Stoke, našej matke a všetkým, čo ju milovali

Ako tvorím. Speváčka a spisovateľka Lucia Piussi
5.6.2012

Správa spoza zrkadla autorovej duše

Kniha Zanzibar je zavŕšením Bielikovho pútnického triptychu. Nie je však len o tomto ostrove, autor sa v spomienkach vracia aj k pobytom v iných krajinách.
3.6.2012

Ako vzniká hit: Pomocník Ladislava Balleka

Strhujúci príbeh a magické prostredie mestečka na juhu Slovenska. Pomocník patrí k najlepším slovenským románom 20. storočia.
2.6.2012

Ako to vyzerá, keď sa skloňuje literatúra

Festival Anasoft litera ponúkol autorské čítania, diskusie na rôzne témy aj koncerty.
27.5.2012

Mám obdobie sadenia, uvidíme, čo z toho vyklíči

Ako tvorím Spisovateľ a filmár Peter Krištúfek.
26.5.2012

Dobrodružstvo objavovania kníh

Na Trojičnom námestí v Banskej Štiavnici sa v historickej budove Bergerichtu spolu s pokladmi Mineralogického múzea nachádzajú aj poklady ľudského umu a ducha uložené v knihách.
17.5.2012

Próza pre krajinu, ktorá nemá more

Kým v predchádzajúcej knihe Jana Beňová ponúkla plán odprevádzania, v jej najnovšom románe/básni nachádzame plán odchodu. Je to próza o rozpadávaní vzťahu.
13.5.2012

Umrieť pre dielo? Hlúposť!

Slovenka Alexandra Salmela mala s knihou 27 čiže Smrť robí umelca vo Fínsku úspech.
10.5.2012

Rusíni v tomto storočí zaniknú

Východ Slovenska sa beznádejne vyľudňuje, je to veľmi zvláštny kraj, hovorí autor knihy Carpathia
5.5.2012

Fedor Gál: Takto premýšľam, takto žijem

Tvrdí, že minulosť už vidí len v momentkách a baví ho písať o súčasnosti. Do minulosti sa jeden z lídrov Novembra 89 stále vracia, ale nie je jedinou témou jeho novej knihy.
2.5.2012

Snažím sa o košatý román vo forme stručnej básne

Jane Beňovej vyšla siedma kniha. Je to dvojdielny román/báseň nazvaný Preč! Preč!
1.5.2012

Dobre nám je v provincii

Milan Šútovec najmä ukazuje, že je tvrdým kritikom nielen bezmennej spoločnosti, ale aj jej konkrétnych členov, najčastejšie politikov.
27.4.2012

Záborský má dve tváre, treba si všímať tú novšiu

Slovník slovenských spisovateľov pri hesle Jonáš Záborský spomína, že autor napísal aj Dejiny Uhorska od počiatku do čias Žigmundových, ale venuje im iba pol vety. Že dielo po 137 rokoch konečne vyšlo, má hlavnú zásluhu Timotej Kubiš.
22.4.2012

Hromboid

Poézia Mariána Kubicu je nenapodobiteľná, prudko experimentálna, majstrovsky hravá, no pri všetkej zdanlivej komplikovanosti až radostne dešifrovateľná.
16.4.2012

Bolo to príjemné, ba krásne rútiť sa a veriť, že to niekam smeruje

Dáma z najstaršej žijúcej generácie slovenských intelektuálov líči svoj dramatický príbeh
14.4.2012

Určite to nie je moja labutia pieseň

Fejtóny a divadelná hra Milana Lasicu vyšli v knihe Listy Emilovi/Na fašírky mi nesiahaj.
11.4.2012

Ako vzniká hit

Keď v roku 1991 vyšiel román Rivers of Babylon, v slovenskej literatúre sa konečne skončilo 19. storočie.
7.4.2012

Umenie vystúpiť z tieňa svojich textov

Ľudmila Peterajová vydala celoživotné poznámky. Nepodlieha ilúzii spomienok, bilancuje dôsledne a presne.
2.4.2012

Aj v hrozných chvíľach má život nezničiteľnú silu

Jana Juráňová urobila knihu rozhovorov s novinárkou Agnešou Kalinovou. Tvrdí, že na jej osude sa zrkadlia všetky premety 20. storočia.
29.3.2012

Cítim, že viac než dve inscenácie nesmiem vynechať

Ako tvorím. Spisovateľka a herečka Inge Hrubaničová.
24.3.2012

Strážcovia duší nemo načúvajú prosbám zasvätenca

Zberateľ Ivan Melicherčík pripravil ďalšiu knihu o tajomnom umení Afriky Mbulu ngulu – Strážcovia duší.
22.3.2012

Veľtrhy v Bologni, Paríži a Lipsku

aj s účasťou slovenských autorov, ilustrátorov a LIC.
13.3.2012

Bála som sa Alexejovi priznať, že som jeho matka

Pavol Rankov v románe Matky dôkladne zvládol historickú skutočnosť ako látku prevtelenú do fikcie.
10.3.2012

Izba, v ktorej sa zakráda rastlinozviera

Ars Poetica vydala zbierku básní Plant Room. Pre poetku Milu Haugovú je už devätnástou v poradí.
6.3.2012

Po Rockovej Bratislave ďalšia kniha?

Frešo, ktorý má za sebou úspešnú knihu Sideman, uvažuje aj nad ďalším písaním.
3.3.2012

Rozum Rudolfa Slobodu

Keď sa v roku 1982 objavil v kníhkupectvách román Rozum spisovateľa Rudolfa Slobodu, len málokto tušil, že práve vyšlo jedno z kľúčových diel slovenskej literatúry 20. storočia.
1.3.2012

Pošta vydáva známku s potrétom Sama Chalupku

Slovenská pošta uvádza na trh poštovú známku s portrétom Sama Chalupku.
29.2.2012

Znamená to na konci knihy sa dozvedieť: a tým sa všetko začína

Ivan Štrpka po desiatich rokoch vydal revíziu básnickej knihy Bebé: jedna kríza.
21.2.2012

Anasoft litera už bude hodnotiť aj preklady

Najprestížnejšia literárna cena doplnila štatút s cieľom vnímať a oceňovať tvorbu národnostných menšín ako súčasť slovenskej literatúry.
15.2.2012

Chystajte útok na bodáky!

Profesor humoru, prezident všetkých karikaturistov, krstný otec detektívkarov, vlastný brat Vinetoua a Old Shatterhanda. To všetko bol aj je Kornel Földvári.
12.2.2012

Zomrel literárny vedec Andrej Červeňák

Andrej Červeňák bol rusistom, komparatistom, semiotikom, či autorom a editorom mnohých odborných publikácií.
11.2.2012

Čo sa páči milovníkom kníh, architektom aj Amerike

Malé bratislavské kníhkupectvo za necelé dva roky stihlo získať prestížnu cenu a dostať sa do top 20 najkrajších na svete.
10.2.2012

Knižnice nemusia byť len staré a zatuchnuté!

Pozrite sa na jedny z najkrajších knižníc na svete
9.2.2012

Budúci scenáristi by si mali prečítať Venusshu

Kniha Juraja Šebestu – Venussha (Ťažký týždeň) je primárne určená ­násťročným. Ich jazykom hovorí tak živo, že pobaví aj dospelákov.
7.2.2012

Ucho, v ktorom skrútený ležíš, počuje biť naše srdce

Básnický debut úspešného prozaika a režiséra silou obrazov nezaprie filmársku profesiu.
2.2.2012

Skutočnou literárnou kráľovnou je esej

Nestorovi slovenskej literárnej kritiky Jozefovi Bžochovi vyšla k 85. narodeninám kniha Literárium.
1.2.2012

Pilárika chytili r.1663 plieniaci Turci; neskôr opísal ich zverstvá

Senický kazateľ Štefan Pilárik sa dostal r. 1663 Turkom počas plienenia Slovenska do rúk. Neskôr sa vyslobodil a videné turecké hrôzy opísal vo veršoch v slovenskej knihe a v próze po nemecky.
28.1.2012

Nové knihy

Milan Kolcun: Košická čítanka, Pavol Weiss: Treba na chvíľu odísť, Iveta Ondrejková, Anton Sládek: Po schodoch z vody, Barbara Nesvadbová: Rozprávkar
22.1.2012

Keď sa o zážitky oplatí podeliť

Svedectvo dvadsiatky osobností kultúry o ich vzťahu k prírode a súvise s ich tvorbou ilustrujú v knihe Genius loci pôsobivé fotografie Alana Hyžu.
20.1.2012

Bookwork

Výtvarník Matej Krén raz povedal, že knihy na svoje objekty a inštalácie si nevyberá on sám, ale knihy si volia jeho. Nevyberajú si ho však len knihy či diváci jeho diel, ale už aj samotní autori kníh.
17.1.2012

Držať krok i paberkovať

Z knihy spomienok Pavla Branka by sa dali nakrútiť dva silné filmy.
16.1.2012

Čitatelia chceli mať v Prešpurských novinách viac slovenčiny

Prešpurské noviny, prvé ,štandardné‘ slovenské noviny, písali Slováci v češtine, lebo jednotná slovenčina ešte nebola vypracovaná. V roku 1786 sa však dvaja čitatelia Prešpurských novín na češtinu sťažovali a chceli slovenčinu.
15.1.2012

Ako sa zapĺňali knihy cenných úbytkov

Milan Vároš v knihe pátra po často bizarných osudoch obrazov našich výtvarníkov, ale aj diel zahraničných majstrov, spojených so Slovenskom.
13.1.2012

Zreteľné siluety

Kniha Júliusa Pašteku prináša podobizne Goetheho, Kafku, Zweiga a ďalších po nemecky píšucich autorov.
12.1.2012

Milan Čorba: Oproti času

Kostýmový výtvarník a scénograf Milan Čorba sám seba nevníma v kultúrnom prostredí ako celebritu, ale ako individualitu. Pocítil potrebu urobiť si tak trochu poriadok v tom, čo prežil.
6.1.2012

Haiku opäť ukázalo, že menej je niekedy najviac

Človek by si povedal, že to podstatné je už na obálke knihy Mávnutie krídel.
5.1.2012

Martin Odler: Martin Odler: Dotyky Egypta so slovenskou kultúrou

Slovensko a Egypt sa zdajú byť príliš vzdialené krajiny na častejšie vzťahy. A predsa, kontakty a stretnutia, aj keď nie trváce, boli mnohoraké.
3.1.2012

My sme boli doma takí chudobní, že u nás ani nebolo čo čítať

Teror módy funguje spoľahlivo, otázkou zostáva, či ním niekedy bude aj čítanie
2.1.2012

Česť nezávisí od toho, koľko je hodín

Politiku považujem vo všeobecnosti za nižšiu kategóriu ľudskej činnosti, hovorí spisovateľ Ivan Kadlečík.
1.1.2012

Život, láska a medovník

Vianočná poviedka denníka SME od Pavla Vilikovského.
26.12.2011

Krman mal pohnutý osud pred narodením aj po smrti

K literárnej pozostalosti najvýraznejšieho predstaviteľa odporu slovenských evanjelikov proti mocenskej rekatolizácii krajiny v 17. a 18. storočí patrí aj jeho vlastný epitaf.
24.12.2011

Čo ak sa mi iba sníva tento svet

Najnovšia kniha Daniela Heviera dokazuje, že pre dobré rozprávanie nemusí byť základom dramatický príbeh.
10.12.2011

Spisovateľka Zuska Kepplová: Štastie v zahraničí? Iba mýtus

Jej román Buchty švabachom ocenila kritika aj nečakané množstvo čitateľov.
9.12.2011

Knihy roka 2011

V Trende sa opýtali sčítaných ľudí, čo v tomto roku čítali a čo by odporúčali.
7.12.2011

Zapisovateľ správ do rôznych oblastí vedomia

Peter Remiš alias Punto sa po zbierke piesňových textov a básní tentoraz predstavuje  blogovanou zbierkou textov.
27.11.2011

Koniec zlatých čias

Kniha Ivy Kadlečíkovej je cenným dokumentom o dvoch časopisoch potvrdzujúcich ideu ich tvorcov, že neexistuje literatúra regionálna.
23.11.2011

Keby včera svietilo, už by sme mali v kôpkach

Satinského denníky z turistických výprav po našich i zahraničných horstvách sú nielen skvelým čítaním, ale aj výtvarným artefaktom.
18.11.2011

Chémia našej strednej Európy

Péter Hunčík líči osudy mesta, kde sa stretávajú maďarské a slovenské dejiny a množstvo rôznych kultúr. V jeho podaní to nie je mozaika, ale zložitá zlúčenina.
15.11.2011

Ako tvorím – spisovateľ Ľubomír Feldek

Ako tvorím – Spisovateľ Ľubomír Feldek
Spolu s Rimbaudom si ctím prvú dobrú rannú myšlienku.
10.11.2011

Historik so slabosťou pre mafiu

Meno Jozefa Kariku sa vynorilo z nie celkom neznáma vo februári 2010, keď vyšla jeho prvá beletristická kniha V tieni mafie.
8.11.2011

Cena Fantázie 2011 má svojho víťaza

Čitatelia portálu SME.sk rozhodli o víťazovi deviateho ročníka súťaže sci-fi, fantasy a hororových poviedok.
5.11.2011

Bibliotéka 2011

V dňoch 3. – 6. novembra sa v bratislavskej Inchebe uskutoční knižný veľtrh Bibliotéka.
1.11.2011

Možno ho nikto nebude mať tak rád, ako sa má sám

Mladej autorke sa podarilo stvoriť knižku, ktorá má atmosféru. A nič viac ako čitateľ nepotrebujete – aj keď občas sa vám zdá, že skôr čítate báseň ako prózu.
28.10.2011

Péter Esterházy: Je mi blízka pohanská radosť zo života

Pán spisovateľ aj charizmatický človek. V slovenskom preklade mu práve vyšla piata kniha s názvom Jedna žena.
26.10.2011

Pre koho sú teda najlepšie knihy?

Katarína Kucbelová možno našla odpoveď na Ondřejíčkovu otázku: „Pre koho sú najlepšie knihy?“
18.10.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom (7. 10. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
13.10.2011

Pre koho sú najlepšie slovenské knihy?

Ani príslušníci „čitateľskej strednej vrstvy“ o finalistov súťaže Anasoft litera nejavia záujem.
10.10.2011

A. Bernolákovi pomáhal so slovenčinou mladý učiteľ M. Kratochvíla

Prvé pravidlá slovenčiny zostavili po stáročiach „neporiadku“ v jej používaní popri svojom kňazskom štúdiu slovenskí klerici na seminári v Bratislave v roku 1787.
8.10.2011

Je povinnosť povedať ďakujem

Obaja obdivovali umenie toho druhého už dávno. Prvý krok k užšiemu kontaktu formou listov urobil Chudík, potešený Seifert bol rád, že „sa poznáme aspoň takto“.
4.10.2011

Báseň vznikne vtedy, keď chce byť napísaná

Rozhodnutie písať poéziu k nej prišlo prirodzene ako dýchanie. Minulý rok jej vyšla aj prozaická kniha – autobiografia. Poetka Mila Haugová.
28.9.2011

Šiesta Anasoft litera pre Piatu loď

Porota ocenila na víťaznom diele popri silnom príbehu aj autorkinu skvelú psychologickú experimentálnu štúdiu.
28.9.2011

O poviedkach, písaní a frflaní

Poviedka je jeden z najťažších literárnych žánrov. Na veľmi obmedzenom priestore núti autora predstaviť postavy, dať im určitú hĺbku, potom by sa malo niečo stať a na záver musí prísť ešte aj pointa!
26.9.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (16. 9. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
26.9.2011

Knihy o vesmíre vo vesmíre kníh

Vedecko-populárna literatúra má z hľadiska komunikácie jednu obrovskú cnosť: jej cieľovým čitateľom totiž má byť zameraním človek, ktorý sa v danej problematike nemusí vyznať, nemusí byť odborník.
18.9.2011

Tie texty by mali byť dobré. No úplne to neplatí

Súťaž Poviedka opäť objavila talenty. To je jej jasný prínos. No celková úroveň ocenených textov je rozkolísaná.
13.9.2011

Prvú štúdiu o Timrave publikovala 22-ročná študentka

Prvá literárnokritická štúdia o tvorbe Timravy vznikla v roku 1906. Jej autorkou bola 22-ročná slovenská študentka filozofickej fakulty na Karlovej univerzite v Prahe Ľudmila Groeblová. Básnik Ivan Krasko jej vzápätí za tento počin verejne poďakoval v básni List slečne Ľ. G.
10.9.2011

Dúverná zmlúva v Trezore

Pozvánka na hudobno–slovný program pri príležitosti dvojstého výročia úmrtia Juraja Fándlyho.
7.9.2011

Slavo Kalný: Svedkovia mojej doby

Hoci problémy dnešných dní sú už značne iné, vďaka pútavému vykresleniu situácií, vierohodnému  opisu osôb a príťažlivému slovníku zaujme Kalného kniha široké čitateľské spektrum.
3.9.2011

Martin Kasarda: O rozmnožovaní a iných ťažkostiach

„Po redakcii sa povaľujú kopy písmen, ktoré treba nasypať do mlynčekov, vyformovať do fašírok správ, hodiť na panvicu, prisypať korenie obrázkov, namočiť do ľúbivej príchute glutamánu sodného, napiecť nový Hlas ulice, ktorý bude chutiť takisto, ako ten starý…“
2.9.2011

Výlet na Devín

Roznerove návraty do minulosti vypovedajú o dobe valcujúcej v jednotlivých vlnách ľudské osudy.
31.8.2011

Šialený básnik letel za objavom

Cestou po Druhej avenue v autobuse číslo 77 môžu Newyorčania zistiť, že Petr Sís má novú knihu. Napísal ju inšpirovaný starou mystickou básňou.
25.8.2011

Holá veta o láske

Dušan Dušek je so svojou knihou vo finále literárnej ceny Anasoft Litera 2011. Prečítajte si z nej ukážku.
21.8.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (19. 8. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
20.8.2011

Miesta v sieti

Veronika Šikulová napísala román inšpirovaný spomienkami troch generácií vlastnej rodiny.
17.8.2011

Peter Krištúfek: Blíženci a protinožci

Ponúkame vám ukážku z knihy, ktorá je nominovaná na literárnu cenu Anasoft Litera 2011.
13.8.2011

Novinár a spisovateľ Slavo Kalný: Svedkovia mojej doby

Viedol denník Smena v čase jeho najväčšej slávy a potom bol šestnásť rokov dramaturgom rozhlasových Bielikovcov. Dnes píše knihy. V tej najnovšej spomína na svoj život i na ľudí, s ktorými pracoval.
11.8.2011

Aké e­knihy sa najviac predávajú

Čitatelia elektronických kníh vyhľadávajú najmä domácich autorov a odbornú literatúru.
2.8.2011

Keď zvieratá myslia, ženy nepracujú a muž sa večne smeje

Rozenbergovej absurdne vtipné poviedky o zákopových vojnách medzi ľuďmi sú často vlastne smutné.
29.7.2011

Slovenka na kvadrát

Kniha zaujme poetickým pohľadom na nelyrické problémy, hrou so slovami a suverénnym pohybom v dvoch kultúrach.
26.7.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (22. 7. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
25.7.2011

Ivana Dobrakovová: Bellevue

Vo finále literárnej ceny Anasoft litera 2011 je aj kniha Ivany Dobrakovovej Bellevue. Prečítajte si ukážku.
24.7.2011

Fándly by dal sochu z ,Katarínky‘ radšej pred farský kostol. Je tam

Keď sa po rozhodnutí radikálneho cisára Jozefa II. ocitol medzi zrušenými kláštormi v roku 1786 aj františkánsky komplex sv. Kataríny v Malých Karpatoch – ,Katarínka‘, farár z blízkej dediny Naháč, Juraj Fándly, to považoval za veľmi rozumné rozhodnutie.
18.7.2011

Mykať kostlivcami

Ďalším finalistom literárnej ceny Anasoft litera 2011 je kniha Petra Macsovszkeho Mykať kostlivcami. Prečítajte si ukážku.
17.7.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (8. 7. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
9.7.2011

Dopísali

Písacie stroje, jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva, doslúžili. Ako na túto klasiku spomínajú spisovatelia?
3.7.2011

Láska je sliepka

Nie je to autobiografická kniha. Celé je to pravda a celé je to klamstvo, hovorí o svojom debute Lucia Piussi.
29.6.2011

Daniel Krman: Itinerarium

Slovenský cestovateľ, vzdelanec a evanjelický biskup sa v r. 1708/9 stal priamym účastníkom tzv. Veľkej severnej vojny. Jeho zápisky z cesty cez dnešné Poľsko, kaliningradskú oblasť, Litvu, Bielorusko, Ukrajinu, Moldavsko a Rumunsko sú zaujímavým cestovným denníkom, ale aj dôležitým historickým, etnografickým a jazykovedným prameňom.
27.6.2011

Zuzana Mojžišová: Bon Voyage

Úryvok z knihy Bon voyage, ktorá je medzi finalistami literárnej ceny Anasoft litera 2011.
26.6.2011

150. výročie úmrtia Šafárika

26. 6. 2011 si pripomíname 150. výročie úmrtia rodáka z Kobeliarova, básnika, univerzitného profesora, etnografa a historika Pavla Jozefa Šafárika.
26.6.2011

Jaroslav Rumpli: Kruhy v obilí

Tvrdí, že spisovateľ sa má triafať predovšetkým do svojho vkusu, aj tak nemôže ulahodiť všetkým. Zatiaľ napísal tri knihy, dve z nich postúpili do finále Anasoft litery.
24.6.2011

Denník

„V Bradburyho Zlatých jablkách slnka v poviedke Smetiar som musel zmeniť pomarančové šupy v odpadových košoch chudobných štvrtí na zemiakové šupy – aby to vraj nesvedčilo o vysokej životnej úrovni v Amerike,“ zapísal si Ivan Kupec vo svojom Denníku.
21.6.2011

Človek človeku je prízrakom. Občas

Román Mykať kostlivcami napísal Peter Macsovszky v Holandsku, kde už niekoľko rokov žije.  Má totiž závideniahodnú skúsenosť, že literátov tam berú vážne aj vtedy, keď píšu v jazyku, ktorému nerozumejú.
18.6.2011

Svet reklamy ako román

Rado Ondřejíček sa po rokoch písania pre rôzne webziny a práce v reklamnej agentúre rozhodol vydať vlastnú knihu.
13.6.2011

V Budapešti odhalili pamätnú tabuľu Jánovi Kollárovi

Pri príležitosti 200. výročia vysvätenia evanjelického kostola na budapeštianskom Deákovom námestí odhalili pamätnú tabuľu slovenskému básnikovi, pedagógovi, jazykovedcovi, filozofovi a zberateľovi ľudovej slovesnosti Jánovi Kollárovi.
12.6.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (10. 6. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
10.6.2011

Miro, odlož si ten stroj!

Bývalý disident a ponovembrový politik podáva príbehy ľudí, ktorí sa v rôznej forme stretli s komunistickým násilím a dokázali mu vzdorovať.
9.6.2011

Nemôžem predsa ľutovať svoju knižnú postavu

„Je dôležitejšie, ako sa o niečom píše, než o čom sa píše,“ hovorí Ivana Dobrakovová. Jej román Bellevue bol jedným z najpríjemnejších literárnych prekvapení minulého roka.
8.6.2011

Svetlana Žuchová: Zlodeji a svedkovia

Autorka svojim postavám, ktoré odišli z najrôznejších dôvodov žiť do cudziny, nedáva nádej.
4.6.2011

Blog M. Odlera: Štefánikova tvár

Nie je až také dôležité, aké má človek problémy a ako veľmi ho brzdia. Dôležité je to, čo dokáže vyťažiť z krátkych chvíľ, keď ho nič alebo veľmi málo trápi. „Ja sa prebijem, bo sa prebiť chcem.“
2.6.2011

Som jablko neskorej zimnej sorty

Lukáš Luk sa svojou knihou zaslúžil o to, že Považský Sokolec sa objaví vo fínskom almanachu všetkých miest so silným geniom loci. A to aj napriek tomu, že neexistuje, Lukáš Luk si ho vymyslel, podobne ako svoje literárne meno.
2.6.2011

Príbeh o potope možno autori Biblie prebrali z Eposu o Gilgamešovi

Vojtech Zamarovský tvrdí, že Židia, tvorcovia biblického Starého zákona, doň pravdepodobne prevzali príbeh o potope sveta z podstatne staršieho mezopotámskeho Eposu o Gilgamešovi.
30.5.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (20. 5. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
28.5.2011

Baba potrebuje trocha šťastia

Najpríjemnejšie veci nás niekedy dokážu zničiť, hovorí autorka knihy Bon voyage Zuzana Mojžišová.
26.5.2011

Ako keď sa báseň spustí zhora nadol

Nová Ondrejičkova zbierka je symbiózou kvalitnej poézie a krásnych ilustrácií. Bonusom je CD s autorovým prednesom a hudbou Miloša Železňáka.
24.5.2011

Amazon pripravuje podporu formátu EPUB na čítačkách Kindle

Najväčší predajca kníh na svete Amazon už čoskoro oznámi novinku, ktorá bude znamenať veľký posun smerom k ďalšiemu zjednoteniu formátov elektronických kníh.
20.5.2011

Piata loď

„Jedna správa tvrdila, že dvanásťročné dievča ukradlo dieťa,“ spomína Monika Kompaníková na udalosť, ktorá stála za vznikom knihy Piata loď. Druhým impulzom bola jej vlastná rodina.
18.5.2011

Anasoft Litera fest 2011

25. – 28. mája sa bude konať v Bratislave literárny festival s finalistami súťaže Anasoft Litera. Tu je program podujatia.
12.5.2011

Peter Krištúfek: Blíženci a protinožci

Je to vraj jeho prvá vážna kniha. Dá sa tomu ľahko veriť, veď príbeh prostitútky a narkomanky Nory, ktorá chce o sebe vydať knihu a požiada o jej napísanie spisovateľa Adriána, nie je typickou humoristickou témou.
11.5.2011

Krasko o ,útlosti‘ svojej tvorby: Blahoslavení, čo nepovedali viac

V roku 1909 vydal Ivan Krasko svoju prvú zbierku Nox et solituto a v roku 1912 druhú pod názvom Verše. Verejnosť aj kritika čakali na ďalšiu, no dlho-dlho žiadna neprichádzala. Až v roku 1936 odpovedal Ivan Krasko prečo.
11.5.2011

Veronika Šikulová: Miesta v sieti

V Panta Rhei na Poštovej v stredu 18. mája o 17.00 sa Verona Šikulová s Dadom Nagyom porozpráva o jej novom románe, o osudoch troch generácií silných žien v kolobehu dejín.
9.5.2011

V troch slovenských mestách sa bude konať Noc literatúry

Už o necelý týždeň sa bude konať jedna z najkrajších literárnych akcií, aké sa na Slovensku v priebehu roka konajú.
6.5.2011

V Bratislave ocenili najkrajšie slovenské knihy

Vydavatelia kníh, spisovatelia, ilustrátori a ďalší tvorcovia literatúry mali dnes sviatok, keď v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave odovzdávali ceny za najkrajšie minuloročné slovenské knihy.
4.5.2011

Jana Juráňová: Prichádzať o ilúzie je zdravé

Ilonu Hviezdoslavovú či Adelu Ostrolúcku vystriedali civilné ženy, ktoré ľahko spoznáte pri ceste výťahom vo svojom paneláku.
4.5.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (29. 4. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
1.5.2011

Kniha roka 2010

Rozhodnite o tom, ktorá kniha získa titul.
27.4.2011

S mojím rozprávačom často nesúhlasím

Pavel Vilikovský považuje za najzábavnejšie na písaní, že autor poslúchne, čo mu text diktuje. Pointu i názov jeho  knihy Pes na ceste mu však nahrala informácia z rozhlasového dopravného servisu.
20.4.2011

Najlepšia kniha, akú ste minulý rok čítali

Svojím hlasom môžete rozhodnúť o tom, kto získa Cenu čitateľov denníka SME v Anasoft litera 2011.
19.4.2011

V novinách sú hlúposti, napíšem aj ja jednu

Spisovateľka Timrava píše v autobiografickej próze Všetko za národ aj o tom, že uverejniť svoju prvú poviedku ju podnietila – škodoradosť.
19.4.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (17. 4. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
18.4.2011

Bratislavská burza ponúkne vyradené knihy

Od štvrtka 14. apríla do stredy 20. apríla 2011 sa v rámci podujatia Bratislava pre všetkých uskutoční aj Bratislavská burza kníh.
13.4.2011

Apáka a mamáka

O Apákovi a mamáke ste už iste počuli. Pôvodný titul je na svete deväť rokov. Minulý týždeň získala zvuková podoba knihy Cenu poslucháčov v súťaži o audioknihu roka.
13.4.2011

S básňou nikdy nie som spokojný úplne

Je mladý a talentovaný a práve mu vyšla jeho prvá básnická zbierka s názvom Rieka a tieň. Michal Badín.
10.4.2011

Finalisti literárnej ceny Anasoft litera 2011

Porota vybrala desať titulov, ktoré budú v tomto roku súťažiť o cenu Anasoft litera.
7.4.2011

Prešov číta rád

Aktuálny program Dní detskej knihy 12. – 14. apríla 2011.
5.4.2011

Nové knihy

Ján Štrasser: Stano „Alf" Dančiak, Elena Hidvéghyová-Yung: Dážď slivkových kvetov.
4.4.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (1. 4. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
3.4.2011

Okno do duše

Vydavateľstvo Tatran vyhlásilo literárnu súťaž Okno do duše. Ak cítite, že máte „literárne črevo“, určite sa zúčastnite! Pravidlá sú pomerne voľné a ceny lákavé.
2.4.2011

Chalupka zmenil sarmatské ,mar ha‘ na slovenské ,mor ho‘

Básnik Samo Chalupka bol básnik činu – ,národné prehry‘ preňho neboli ,národnými porážkami‘, naopak – z prehratých bitiek vedel vyťažiť ,víťazný odkaz‘.
1.4.2011

Báseň, ktorou sa Janko Kráľ vrátil v spomienkach k matke

Janko Kráľ medzi rokmi 1844 až 49 toho prežil naozaj veľa – túlal sa po rôznych kútoch Uhorska aj mimo neho, bol niekoľko mesiacov vo väzení, bojoval ako slovenský dobrovoľník, zapisoval si na rôznych miestach ľudové piesne atď. V tom čase mu zomrela matka, ku ktorej sa vrátil v básni Návrat.
31.3.2011

Noc s Andersenom

Ohňostroj, boj so sedemhlavým drakom, spoločné varenie krupicovej kaše či pyžamová party alebo vankúšová vojna. I takto bude vyzerať tohoročný program Noci s Andersenom v knižniciach.
28.3.2011

Krsty kníh

Už zopár desaťročí je marec mesiacom knihy. Pozrite si, ako nevšedne môžu vyzerať krsty kníh u nás.
25.3.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (18. 3. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
20.3.2011

Hlasujte za najkrajšie rozprávky!

Pomôžte vybrať 12 rozprávok, ktoré odvysiela Rozprávkové Rádio Slovensko počas Noci s Andersenom 2011.
18.3.2011

E-knihy sú o krok ďalej

Elektronické knihy sú od konca roku realitou aj na Slovensku. Predaj sa rozbieha pomaly, ale čísla postupne rastú.
16.3.2011

Prečítajte si 5 e-kníh úplne zadarmo

Kníhkupectvo Martinus pripravilo akciu v spolupráci s vydavateľstvom Slovart. Prináša vám možnosť vychutnať si 5 elektronických kníh súčasných autorov úplne zadarmo.
12.3.2011

„Čítajme si“

Deti sa pokúsia prekonať rekord v najpočetnejšom detskom čitateľskom maratóne.
10.3.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom  (4. 3. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
5.3.2011

Karol Štúr o zosnulej Alexandre Pavlovne

Keď Alexandra Pavlovna Romanovová, dcéra ruského cára, zomrela v roku 1801 ani nie ako 18-ročná krátko po pôrode vo Viedni, Karol Štúr zložil spomienkovú báseň Poutnice.
2.3.2011

Ako som sa stretol s Arnoštom Lustigom

Píše Michal Hvorecký.
26.2.2011

Jazyk – človek – kultúra

Jazyk má slúžiť nám, a nie my jazyku. Cieľom jazykovedy je tiež výskum človeka – aj to sú posolstvá tejto knihy.
22.2.2011

Ján Chalupka chcel pred smrťou vidieť portrét dávnej lásky Babetty

Keď bol 80-ročný Ján Chalupka, autor slávneho Kocúrkova, na smrteľnej posteli v Brezne, mal nečakané želanie – chcel vidieť portrét svojej kežmarskej lásky z mladosti, Babetty.
15.2.2011

Vážim si svoju slobodu

Vyštudoval matematiku a vyrábal softvér, ale láska ku knihám napokon zvíťazila. Vydavateľ Albert Marenčin.
13.2.2011

Mína išla za Kollárom až po po 16 rokoch. Mala 40

V roku 1819 skončil 26-ročný Slovák, budúci veľký básnik Ján Kollár, štúdiá v nemeckom meste Jena a vrátil sa do vlasti. V Nemecku nechal aj svoju o dva roky mladšiu miestnu lásku Friederiku Schmidtovú.
10.2.2011

Óda či SMS

Valentínsky program približujúci vyznávanie lásky v 19. storočí prostredníctvom osobností zo slovenskej histórie môžete zhliadnuť 10. februára v Múzeu SNR na Myjave.
8.2.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom

Relácia tentokrát venovaná futbalu.
6.2.2011

Človek by mal chodiť do hôr žiť

Geograf, pedagóg, horolezec, polárnik, cestovateľ, publicista a spisovateľ. Držiteľ mnohých významných ocenení. RNDr. František Kele.
6.2.2011

Smrť Zimmermanna z Prešovských jatiek zostala vo veršoch i v próze

Azda najkrutejším politickým zúčtovaním v dejinách habsburského Slovenska boli tzv. Prešovské jatky z roku 1687.
5.2.2011

Šafárik Kollárovi: Nech ľudové piesne neoživia slovenčinu! Stalo sa

Obaja boli zástancovia češtiny ako spisovného jazyka Slovákov, no Šafárik sa obával, aby pesničky nepovzbudili Slovákov, ktorí písali po česky, prejsť na ľudovú slovenčinu.
1.2.2011

O rieke, ktorá preteká srdcom

Michal Hvorecký nás pozýva na výlet po Dunaji, ktorý jednoducho stojí za to absolvovať.
28.1.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom (20. 1. 2011)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
22.1.2011

Zomrel spisovateľ Ladislav Ťažký

Významný slovenský spisovateľ a publicista Ladislav Ťažký zomrel dnes, 20. januára, v skorých ranných hodinách po krátkej a ťažkej chorobe vo veku nedožitých 87 rokov.
20.1.2011

Tiene mafie sú po druhýkrát ešte temnejšie

Román, o ktorom sám autor vyhlasoval, že bude rád, ak po jeho publikovaní prežije v zdraví aspoň tri mesiace, zaznamenal obrovský ohlas a úspech. Mafiáni o sebe očividne radi čítajú, takže ho nechali na pokoji a umožnili mu napísať pokračovanie.
17.1.2011

Katarína Džunková: Palica brata a palica slnka

Má 23 rokov a už vydala vlastnú zbierku básní. Kritici a porotcovia literárnych súťaží ju označujú za jeden z najvýraznejších básnických talentov.
15.1.2011

Je to komédia? Je to tragédia?

Nová Vilikovského kniha Pes na ceste nás zavedie k rakúskym susedom a Thomasovi Bernhardovi.
11.1.2011

Básne prané v studenej vode

Osobné a všeobecné, meniace sa a stabilné, magické i reálne, vysoké a nízke, naturalistické, moderné i tradičné – to sú Litvákove básne.
9.1.2011

Literárna revue s Dadom Nagyom

Silvestrovský diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
7.1.2011

Knihy roku 2010, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Knihy majú jednu krásnu a hroznú vlastnosť zároveň. Neustále vychádzajú nové.
3.1.2011

Najpredávanejšie knihy roku 2010 na Martinus.sk

Rebríček najpredávanejších kníh najväčšieho internetového kníhkupectva na Slovensku – Martinus.sk.
3.1.2011

Spomienky na socializmus a prázdne plechovky

Román Reného Bendu u súčasných štyridsiatnikov vyvolá nostalgické spomienky na detstvo a dospievanie.
2.1.2011

Láska a smrť na Vianoce

Vianočná poviedka Michala Hvoreckého.
28.12.2010

Janko Kráľ: Vidím vás strašných na mečoch

Dodnes málo známu báseň Vidím vás strašných na mečoch napísal Janko Kráľ v 40-tych rokoch 19. storočia, tlačou vyšla až o storočie neskôr.
27.12.2010

Dievčatá si v Bottovej Čachtickej panej veštili nôž, sekeru a šabľu

Alžbeta Bátoriová inšpirovala aj básnika Jána Botta, a to dokonca k napísaniu drámy. Nestihol ju však dokončiť, zachovalo sa len rozrobené torzo pod názvom Čachtická pani.
26.12.2010

Rudolf Jašík: Horlivo presvedčený

Ak sa vám zdajú Vianoce príliš radostné a pocit pokoja na Vás sála z každej strany v takej miere, že ho máte plné zuby a už si ho ani len neviete vážiť, tak sa chopte jedného z Jašíkových románov.
26.12.2010

Deväťdesiattri

Vianočná poviedka SME.
24.12.2010

Artforum: Kniha roka 2010

Návštevníci Artfora si vyberali svoje naj knihy roku 2010. Pozrime sa na výsledky.
20.12.2010

Dvanásťročná spisovateľka: Dobrodružstvo je super

Stela Brix (1998) je žiačkou školy pre mimoriadne nadané deti. Vydala trilógiu dobrodružných kníh pre deti, svoje knihy si aj ilustrovala.
19.12.2010

Knihou roka sa stali prózy Jána Roznera Noc po fronte

O knihách Jána Roznera s jeho vydavateľom Albertom Marenčinom.
18.12.2010

Naberte kilá na Vianoce!

Aktivita Literárneho klubu. Neváhajte a kupujte slovenské knihy! – a hlavne ich čítajte :-)
16.12.2010

Knihu o gagoch pokrstili perím

V klube mladých Labyrint v Kremnici, odkiaľ pred tridsiatimi rokmi vyšiel legendárny festival humoru a satiry, pokrstili cez uplynulý víkend knihu Sága gagov kremnických.
13.12.2010

Elektronické knihy na Slovensku

Vstúpte do sveta e-kníh s vydavateľstvom Martinus. Tu je ich ponuka.
13.12.2010

Na počiatku bolo koleso

Ak máte chuť nazrieť do života špecifickej skupiny dnešných mladých ľudí a oceníte, že literárne postavy sa nevyjadrujú ako Hviezdoslav a nesprávajú ako stelesnenie archanjela Gabriela, potom siahnite po tomto románe.
7.12.2010

Najlepšia tiráž, akú som kedy čítal

Vo vydavateľstve F. R. & G. vyšla kniha poznámok a rozhovorov Rudolfa Slobodu Záznamy.
6.12.2010

Samka budú krstiť aj v Londýne

Čerstvé anglické vydanie Knihy o cintoríne má odporúčanie od rešpektovaného britského autora.
30.11.2010

Izolda: sny, listy Tristanovi

Najnovšia kniha Anny Ondrejkovej, ktorej výraznou črtou je telesnosť,  je skôr ucelenou skladbou než zbierkou samostatných básní.
29.11.2010

Dielo klasika v audioknihe

Poviedky Martina Kukučína Pred skúškou a Z teplého hniezda načítala herečka Božidara Turzonovová. Sú dostupné k voľnému stiahnutiu na tejto stránke.
26.11.2010

Zomrel Milan Ferko

Slovenský prozaik, básnik a dramatik, autor dilógie Keby som mal pušku a Keby som mal dievča, zomrel 26. novembra vo veku 80 rokov – Milan Ferko.
26.11.2010

Čítať sa dá aj uchom

Veľa ľudí na svete nikdy nezažilo pocit z prečítaného. Dôvody sa rôznia, no aj pre tých, čo trpia problémami so zrakom alebo jednoducho na klasickú literatúru „nemajú čas", existuje riešenie. Jednou z možností sú napríklad audioknihy.
24.11.2010

Martin Rázus: Proste sympaťák

Skúšali ste písať? Šlo vám to ťažko?! Nuž, tak to by ste boli voči Martinovi Rázusovi iba žiarliví. Tomuto pánovi šla umelecká tvorba až závideniahodne jednoducho. Na porazenie, ak sa snažíte konkurovať, našťastie, ak jeho tvorbu čítate.
18.11.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom (17. 11. 2010)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
17.11.2010

Tichomír Milkin: Vy dotkla ste sa môjho srdca hrozne

Literárny kritik a básnik Tichomír Milkin, vlastným menom Ján Donoval, hoci bol katolícky kňaz, písal aj ľúbostné básne. Počas života ich však nepublikoval.
13.11.2010

Elektronické knihy a Martinus.sk

Martinus elektronické knihy a čítačky prvýkrát predstavil na tohoročnej Bibliotéke. Aké boli najčastejšie otázky?
12.11.2010

Noviny avizovali vydanie Bajzovej knihy, cirkev to zmarila

V prvej polovici r. 1785 informovali Prešpurské noviny o príprave vydania druhého dielu románu katolíckeho kňaza J. I. Bajzu René mládenca príhody a skúsenosti. Hoci sa táto časť diela už tlačila, na verejnosť sa nedostala.
9.11.2010

Cenu Bibliotéky udelili Veronike Šikulovej

V rámci 18. ročníka knižného veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe udelili ocenenie za najlepšie pôvodné slovenské dielo vydané ženskou autorkou Veronike Šikulovej za jej Domček jedným ťahom.
8.11.2010

Množstvo noviniek Martinusu sa predstaví na Bibliotéke

Už tradične sa prvý novembrový víkend koná najväčší knižný veľtrh na Slovensku – Bibliotéka a ani tento rok nebude výnimkou. Príďte v dňoch 4. – 7. 11. 2010.
3.11.2010

Bibliotéku navštívia svetoznáme osobnosti

Bibliotéka je sviatkom pre všetkých, ktorí stoja za zrodom knižných diel, ale aj ľudí, ktorí sú ich nadšenými čitateľmi. Neodmysliteľnou súčasťou veľtrhu sú sprievodné podujatia určené všetkým vekovým kategóriám.
3.11.2010

Ladislav Nádaši-Jégé: Rozhľadený lekár

Dobré vzdelanie a dobrá výchova, nie nadarmo sa hovorí, že je to základ úspešného života. Ladislav Nádaši dostal jedno, aj druhé. Ak k tomu prirátate zvedavosť a ozajstný záujem o vzdelanie dostanete neobyčajne rozhľadeného človeka.
3.11.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom (29.10.2010)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
1.11.2010

Honba za spoločnou históriou

Kniha Strýko z Bratislavy je pre Slovákov často rovnako prekvapujúca ako pre Rakúšanov, ktorým bola pôvodne určená. Jej autor je stredoeurópskou verziou Indiana Jonesa.
29.10.2010

Moja naj kniha

Dajte svojej obľúbenej knihe šancu získať prvé miesto v rebríčku Naj  kniha a zapojte sa do súťaže o hodnotné ceny!
Nominácie môžete zasielať už len do soboty 30. októbra 2010.
28.10.2010

Okamihy knihy – Nosím v sebe mnohé jazvy

Hoci žiadna kniha nemôže byť kompletnou výpoveďou o človeku, vždy zostane niečo zamlčané, v knižnej novinke rozhovorov publicistu Jána Štrassera Nosím v sebe mnohé jazvy, určite Milana Kňažka spoznáte inak, ako doposiaľ.
25.10.2010

Holá veta o láske

Svet filmu a filmárov zobrazil v troch poviedkach Dušan Dušek a zbierka dostala zaujímavý názov, ktorý aj niečo napovie, aj niečo tuší a ukrýva.
23.10.2010

Slovenský rozhlas na Bibliotéke

Na 18. ročníku medzinárodného knižného veľtrhu BIBLIOTÉKA 2010, ktorý sa uskutoční v  dňoch 4. – 7. 11. 2010 v areáli Incheba Expo Bratislava, sa  zúčastní aj Slovenský rozhlas.
20.10.2010

Medzinárodný literárny festival Jána Smreka

Program festivalu Jána Smreka 24. – 28. októbra 2010
19.10.2010

Verše, ktoré klamú rukou – našťastie

Šramatyovej debut predstavuje kvalitnú stopu ďalšej z „ANestetických“ poetiek (Ružičková, Kucbelová, Ferenčuhová, Somolayová), ktoré tvoria tú produktívnu –  umelecky aj rodovo – časť slovenskej poézie.
19.10.2010

Tablic vydal „výstražnú“ a „mátožnú“ báseň

V roku 1807 vydal slovenský spisovateľ Bohuslav Tablic epickú báseň Jakub Žibřid z Žibřidova, v ktorej opísal morálny a v jeho dôsledku aj fyzický rozklad Žibřidovej rodiny žijúcej „v pýche a smilstve“.
17.10.2010

Kto napísal najlepšiu poviedku?

Do súťaže Poviedka 2010 prišlo 229 príspevkov. Porota rozhodla, že víťazom sa stal Václav Kostelanski so svojím príspevkom Oleg má chuť zabiť.
14.10.2010

Pozvánka na festival Siete 2010 (16. október)

Siete sú priestor určený na prezentáciu zaujímavým literárnym autorom, najmä z prostredia internetu. Cieľom je predstaviť aj nové formy autorského čítania.
14.10.2010

Košice Stanislava Rakúsa

V Košiciach býva už 46 rokov spisovateľ, publicista, literárny vedec a pedagóg Stanislav Rakús, nedávny laureát prestížnej ceny Anasoft litera.
9.10.2010

Rafinovaná irónia vždy trefnej Timravy

Hovorí sa, že žena s ostrým jazykom je nebezpečná. Ale žena s ostrým perom je asi ešte nebezpečnejšia.
8.10.2010

Gustáv Murín: Boss všetkých bossov

Tentoraz ide o príbeh bossa podsvetia, Mikuláša Černáka. Je to vraj vtipný, bystrý a sčítaný človek.
8.10.2010

V pesimizme je nádeje až-až. Len nie pre každého

V minulom režime bol ústrednou postavou slovenského občianskeho samizdatu, svoj samizdatový Fragment spolu s neodmysliteľnou knižnou edíciou dokázal aj po jeho zoficiálnení udržať pri živote dodnes. Oleg Pastier.
8.10.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom (1. 10. 2010)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
7.10.2010

Otvoriť knihu je ako vstúpiť do kinosály

Napriek tomu, že spisovateľ Dušan Dušek je aj autorom úspešných filmových scenárov a vyučuje scenáristiku na VŠMU, o filmároch ešte knižku nenapísal. Až teraz.
6.10.2010

Ars Poetica 2010

Medzinárodný festival poézie. 6. – 10. októbra 2010. Bratislava. Poézia, filmy, koncerty, prednášky.
6.10.2010

Nevolaj ma mama, nevolaj ma babka

Monika Kompaníková píše o tom, čo nevidieť, kým nevyleziete z bratislavskej kancelárie.
4.10.2010

Mních odohnal mlynárovi osla a sám si dal ohlávku

Osvietenský literát Juraj Fándly (katolícky farár v dedine Naháč pri Trnave) vo svojom diele Dúverná zmlúva mezi mníchom a diáblom satiricky odhaľuje niektoré nežiaduce praktiky v kláštoroch, napríklad prešibanosť žobravých mníchov.
4.10.2010

Čítajme s Osmijankom, pridaj sa aj ty!

7. ročník celoslovenskej čitateľskej súťaže, uzávierka bude 30. apríla 2011.
4.10.2010

Šahy Ladislava Balleka

„Ľudia, ktorí žijú severnejšie, si myslia, že za Levicami sú iba Levy, ale tam sa nachádza mestečko môjho detstva," hovorí spisovateľ.
3.10.2010

Jana Juráňová – Lásky nebeské

Pravidelný nedeľný seriál kvalitného čítania pokračuje aj po lete. Vo vydavateľstve Aspekt vyšla kniha Jany Juráňovej Lásky nebeské.
26.9.2010

Čunovo Ján Buzássyho

Spôsoby, akými reálne miesta prenikajú do literatúry, bývajú rôzne. Čunovo vstúpilo do  života básnika Jána Buzássyho v polovici 70. rokov iba na mesiac, ale zanechalo nezmazateľnú stopu v podobe zbierky krehkých sonetov s názvom Rok.
25.9.2010

Patagónsky experiment Martina Kukučína

V živote a diele Martina Kukučína významnú úlohu zohrala juhoamerická Patagónia. Inšpirovala ho k napísaniu rozsiahleho cestopisu, ale pokúsil sa tu i podnikať.
19.9.2010

Cenu Anasoft litera za rok 2010 získal Stanislav Rakús

V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca si vo štvrtok večer po cenu Anasoft litera 2010 išiel spisovateľ Stanislav Rakús, ktorého porota odmenila za jeho zbierku štyroch poviedok Telegram.
18.9.2010

Levice Lajosa Grendela

Levice nie sú cieľom školských výletov. Nenarodil sa tu žiaden z národných dejateľov. A predsa sa toto malomesto dostalo do próz autora, ktorý sa tu narodil a žil až do absolvovania gymnázia a ku ktorému sa hlásia hneď dva národy.
14.9.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom (10. 9. 2010)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
10.9.2010

Dá sa čítať ušami?

Vo svete bežná vec, u nás stále skôr rarita. Zvuková kniha. Kde sa na audioknihy chodí a prečo by ich ľudia mali chcieť?
6.9.2010

Gavlovič varuje pred liekmi, Bajza pred lekármi

„Máte moc, lekári, nad nami, jak Búh,“ tvrdí slovenský literát 18. storočia, satirik Jozef Ignác Bajza. Lekárom, resp. liekom sa venuje aj generačne starší Hugolín Gavlovič.
6.9.2010

Pavel Vilikovský – Vlastný životopis zla

Stále môžete dať svoj hlas jednému z finalistov literárnej ceny Anasoft litera. Je medzi nimi i kniha Pavla Vilikovského Vlastný životopis zla.
5.9.2010

Banská Bystrica Pavla Hrúza

V literatúre nie je núdza o spisovateľov-lokálpatriotov, ktorí svoj svet radostne ťahajú aj do diel. Hrúz bol nielen oddaným ctiteľom Banskej Bystrice, ale aj oduševneným sprievodcom po nej. Až do svojej smrti pred dvoma rokmi.
5.9.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom (3. 9. 2010)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
4.9.2010

Dušan Šimko – Gubbio, kniha udavačov

Gubbio – Kniha udavačov od Dušana Šimka je medzi finálovou desiatkou literárnej ceny Anasoft litera 2010.
3.9.2010

Víťo Staviarsky – Záchytka

Vďaka odbornej kritike sa vo finále literárnej ceny Anasoft litera ocitla aj kniha Víťa Staviarskeho Záchytka.
1.9.2010

J. I. Bajza pranieruje strašenie mníšok „tigrohlavými“ čertmi

Jednou z oblastí, ktorými sa zaoberá mladý katolícky kňaz a osvietenský literát Jozef Ignác Bajza, sú pomery v reholiach.
31.8.2010

Orava Jána Johanidesa

Literárne diela sú väčšinou fikciami, ale niekedy sa hlásia ku konkrétnym miestam a ľuďom a stávajú sa tak svojskými dokumentmi o živote umelca.
28.8.2010

Rozprávania zasväteného predškoláka

Rozprávačský hrdina knihy Rudolfa Slobodu, predškolák Janko, ktorý sa v každom zo štyridsiatich textov (autorských rozprávok či poviedok) pochádzajúcich z roku 1987 stáva čoraz väčším mudrcom, sa vôbec nevymyká z textúry slobodovských dospeláckych kreácií.
26.8.2010

Masník za češtinu, Simonides slovenčinu

Slovenskí evanjelickí intelektuáli, Tobiáš Masník a Ján Simonides, ktorí spoločne prežili súd za údajnú účasť na sprisahaní proti panovníkovi, väznenie v Leopoldove, útrpný pochod na galeje do Talianska, útek z eskorty, či exil v Nemecku, mali rozdielny názor na písanie v rodnom jazyku.
24.8.2010

Stanislav Rakús – Telegram

Ukážka z knihy finalistu literárnej ceny Anasoft litera.
23.8.2010

Miesta literatúry: Modra Vincenta Šikulu

Literárne diela sú väčšinou fikciami, ale niekedy sa hlásia ku konkrétnym miestam a ľuďom a stávajú sa tak svojskými dokumentmi o živote umelca.
21.8.2010

Terézia Vansová: Predstaviteľka zlopovestnej emancipácie?

Robila čo mohla, aby slovenské ženy vzdelala a spríjemnila im čas v domácnosti. Čo bola vďaka malosti niektorých „vzdelancov“ neľahká úloha.
21.8.2010

Dá sa vypísať zo smrti blízkeho?

Dá sa vypísať zo straty manželky, ktorú vám vezme dlhá choroba? Výtvarník, básnik a učiteľ Miro Bartoš to skúsil, a dnes hovorí, že mu to pomohlo.
16.8.2010

Štefan Moravčík – Záhorácky raj

Kniha Záhorácky raj od Štefana Moravčíka je medzi finalistami literárnej ceny Anasoft litera 2010.
16.8.2010

Matej Bel vydal pre slovenských školákov slovník latinčiny

Matej Bel publikoval v roku 1719, po piatich rokoch vo funkcii rektora bratislavského evanjelického gymnázia, štvorjazyčný latinsko-nemecko-maďarsko-slovenský slovník. Vydaním tohto diela sa zapísal do dejín slovenskej lexikografie pred Antonom Bernolákom.
13.8.2010

Márius Kopcsay – Medvedia skala

Márius Kopcsay je so svojou knihou medzi finalistami literárnej ceny Anasoft litera 2010. Prečítajte si ukážku.
8.8.2010

Poézia v každom kroku

S takmer dvadsiatkou básnických zbierok patrí Mile Haugovej už stabilná pozícia na poli slovenskej poézie. Jej autobiografia Zrkadlo dovnútra je poéziou jej života.
5.8.2010

Občas sa treba zastaviť, aby duša dobehla telo

Peter Krištúfek je umelec obojživelník. Doma je v literatúre rovnako ako vo filme a súkromným relaxom je preňho hudba.
5.8.2010

Lenin sa mi páči. A idem na omšu

Prierez desaťročím spomienok na prvé lásky, krumpli cukor, vodcu proletariátu a iné zaujímavé artefakty onej doby v publikácii Juraja Šeba - Budovateľské 50. roky.
3.8.2010

Rozprávky na detské želania so Slovenským rozhlasom

Plán na mesiac august 2010
Rádio Regina 19.45 — 20.00
2.8.2010

Laco Kerata – Zlý herec

Seriál kvalitného čítania je pre toto leto pod taktovkou kritikov literárnej ceny Anasoft litera 2010.
2.8.2010

Hra na spisovateľku ma baví dodnes

Narodila sa v rodine, kde mali knihy v úcte. Starý otec básnik, otec spisovateľ a prekladateľ. Nemožno sa čudovať, že už ako štvorročná sa hrala na spisovateľku.
30.7.2010

Všímajme si maličkosti. Niektoré sú dôležité.

Mali ste niekedy pocit, že sa vo vás nabalila zlosť, pocit neprávosti alebo len obyčajná ľudská túžba vyjadriť sa k niečomu? Jana Beňová nenecháva tieto pocity len tak. Píše o nich.
29.7.2010

Jozef Gregor Tajovský – Tupiteľ národa?

Kritika sa ťažko znáša a hlavne asi ťažko nájdete niekoho, kto ju má rád. Ak bol Kukučín milý pán spisovateľ láskavo kárajúci národ, tak Jozef Gregor Tajovský bol v očiach verejnosti pravý opak…
28.7.2010

Peter Karpinský – Nanebonevzatie

Každý týždeň vám ponúkneme ukážku literatúry, do ktorej sa oplatí začítať. Dnes to bude úryvok Tieňohra z knihy Petra Karpinského Nanebonevzatie.
25.7.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom (23. 7. 2010)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh – Dadom Nagyom.
24.7.2010

Ivana Dobrakovová – Prvá smrť v rodine

Každý týždeň vám k nedeľnej káve ponúkneme i ukážku literatúry, ktorá stojí za povšimnutie. Dnes sa začítajte do knihy Ivany Dobrakovovej Prvá smrť v rodine
18.7.2010

Bol to diabolsky dobrý spisovateľ

Noc po fronte je zbierka silných spomienkových textov o živote v Bratislave v období druhej svetovej vojny. Jej autorom je Ján Rozner, ktorého prvá kniha Sedem dní do pohrebu bola vlani najväčšou udalosťou  literárnej sezóny u nás.
15.7.2010

Rozlúčka s autorkou Fontány pre Zuzanu

Posledná rozlúčka so spisovateľkou Eleonórou Gašparovou sa uskutoční v piatok 16. júla v bratislavskom krematóriu.
15.7.2010

Keď trapas píšucej celebrity nakopne

Peter Krištúfek napísal nový román o vzťahoch a sexualite, o prelínaní svetov mužov a žien, ale aj o spomínaní a vášni.
12.7.2010

Litvák je voľný aj v kazajke rýmov

Zabudnite na ezoterické proroctvá a nespútanú spiritualitu. Ján Litvák poviazal verše, ktoré v ňom vyplavila „otcova roľa“.
2.7.2010

Exil je pre mňa dodnes vzrušujúci

Po Jaroslave Blažkovej  je Dušan Šimko druhým exilovým autorom, ktorý sa dostal do finále Anasoft litery. Napriek tomuto úspechu si myslí, že s výnimkou rodných Košíc ho intenzívnejšie vnímajú v Prahe než na Slovensku.
30.6.2010

Jazyk ma zaujíma viac než príbeh

Žije v Turíne, no do talianskeho literárneho sveta sa vstúpiť nechystá. Zato v tom slovenskom sa za krátky čas svojimi poviedkami usadila až nečakane pevne. Ivana Dobrakovová.
25.6.2010

Cieľom každej zákonnej vlády je spravodlivosť

Po latinsky píšuci humanista Martin Rakovský vo svojom diele De magistratu politico (O svetskej vrchnosti) predkladá svoje predstavy o ideálnom spravovaní spoločnosti.
25.6.2010

Knižné hody v Prešove

25. júna o 14.00 začína v Prešove netradičný pouličný happening.
24.6.2010

Kvalitný manuál pre ďalšiu básnickú zbierku

Výtvarný teoretik a publicista Daniel Grúň sa v debute Manuál pokúša o spôsob zápisu, ktorý nie je zotrvačne zakliesnený v literárnej tradícii.
23.6.2010

Tranovský zavrhol antiku a ponoril sa do mystiky a extatiky Písma

Poetické dielo J. Tranovského znamenalo odvracanie sa od humanistického videnia sveta a príklon k mystike a extatike Písma. Ťažká doba našla ideovo-esteticky výraz v jeho diele a nastupujúcej barokovej poézii u nás.
21.6.2010

Jubilejné číslo časopisu Kritika & Kontext je venované Jurajovi Špitzerovi.

Komu sa darí sporiadane prechádzať životom, bude sa čudovať. Koho život vyskúšal, preplieskal všetkými možnými spôsobmi, bude rád, že nie je v tom sám.
16.6.2010

Písanie je pre mňa istá forma hry

Finalistom literárnej súťaže Anasoft litera je už tretí raz. Tentoraz však s asi najvážnejšou knihou. Pavel Vilikovský.
16.6.2010

Je mi cudzie spájať sa do skupín

Záchytka je po Kivaderovi druhou knihou Víťa Staviarskeho, a aj  jeho druhou finálovou účasťou v Anasoft litere.
9.6.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom (1. 6. 2010)

Ďalší diel Literárnej revue so známym slovenským moderátorom, odborníkom na literatúru, ale hlavne milovníkom dobrých kníh.
2.6.2010

Autor má byť služobníkom textu

Anasoft litera: Profil spisovateľa Stanislava Rakúsa.
1.6.2010

Peter Karpinský: Veď každý píše len a len o sebe

Hovorí o sebe, že je latentný skeptik a pesimista, večne pochybujúci o svojej schopnosti písať. Napriek tomu (alebo práve preto?) všetky jeho knihy priťahujú poroty rôznych literárnych súťaží.
26.5.2010

Zvolen a Ľudovít Štúr

Pri prechádzke Zvolenom sa viackrát stretnete s menom Ľudovíta Štúra. Pozrite sa, kde.
23.5.2010

Výsledky celoslovenského hlasovania NAJ 100 kníh

Sledujte priamy prenos v nedeľu 23. 5. 2010 o 20.00 hod. na STV2.
19.5.2010

Bájny turul zakrúži aj nad festivalom

Dnes sa začína štvordňový viacžánrový festival Anasoft litera fest.
19.5.2010

Nie sú dvaja, sú len Jeden

Ak názov hry v s sebe nesie slovo dvaja, čitateľovi sa zrejme automaticky vybaví príbeh dvoch nerozlučných milencov. V prípade slovenského dramatika Júliusa Barča – Ivana, to však nie je tak celkom pravda.
19.5.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom 23. 4. 2010

Milí priatelia, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá bude dnes venovaná nebezpečenstvám spojeným s pokusmi o zdravý životný štýl, cvičenie a výlety do prírody.
16.5.2010

U nás doma robím brankárku

Rada by som sa „pochlapila“, teraz v tom najfeministickejšom slova zmysle, a napísala niečo ako taký svoj ženský román, plánuje Veronika Šikulová.
13.5.2010

Literárna prechádzka po starej Bratislave ako ju nepoznáte

Desať slovenských hercov, desať atraktívnych miest starej Bratislavy, desať úryvkov z textov desiatich európskych autorov.  To je stručný opis tohtoročnej Noci literatúry, ktorá vypukne v stredu 12. mája o 18.00 h. na všetkých desiatich miestach naraz a spoločne skončí o 23.00 h.
12.5.2010

Nebojím sa uviaznuť na skale

Profil finalistu Anasoft litera Máriusa Kopcsaya.
6.5.2010

Daruj príbeh dieťaťu, pre ktoré realita nie je rozprávkou

Hovorí sa, že máj je lásky čas. Je to obdobie, kedy sa snažíme prejaviť našu lásku možno o niečo viac ako po iné mesiace v roku. A práve máj sa stal na Martinus.sk mesiacom Dobrých anjelov.
3.5.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Peter Repka – Čítačka

Knihoholik Daniel Hevier v labyrinte kníh.
1.5.2010

Murovaná drevenica

Viem, že patrím do tej istej kategórie neandertálcov, ako boli oni, a že nie som o nič lepší ani o nič horší – píše o svojich predkoch Ivan Lehotský vo svojej knihe Murovaná drevenica.
30.4.2010

Londýnsky knižný veľtrh (LBF – London Book Fair)

Fotoreportáž z Londýnskeho knižného veľtrhu.
30.4.2010

Môžete sa tam nájsť len omylom

„Píšem na všetky strany," hovorí herec, scenárista, režisér a spisovateľ Laco Kerata.
28.4.2010

Výsledky ankety Kniha roka 2009

Slávnostné vyhlásenie výsledkov 19. ročníka čitateľskej ankety dvojtýždenníka Knižná revue KNIHA ROKA 2009 sa uskutočnilo 22. apríla už tradične pri príležitosti Svetového dňa knihy a autorských práv.
25.4.2010

23. apríl 2010 – Svetový deň knihy a autorských práv

Dnes sa koná 15. ročník Svetového dňa knihy a autorských práv, ktorý vyhlásilo UNESCO. Na Slovensku je slávnostne zahájená kampaň Moja naj kniha.
23.4.2010

Daniel Hevier: Viem strašne nenávidieť

Veľmi často ohováram aj za najväčšie blbosti, tvrdí v rýchlej prestrelke a bez prípravy spisovateľ a textár Daniel Hevier.
23.4.2010

Barbara Pribylincová: A Boh stvoril muža...

Prezentácia knihy v Klube Spolku slovenských spisovateľov.
20.4.2010

Najlepšia kniha, akú ste minulý rok čítali

Už po piaty krát sa vyhlasuje literárna cena Anasoft litera. Desať finalistov vybrala porota, no o víťazovi môžete rozhodnúť aj vy.
20.4.2010

Literárna revue s Dadom Nagyom

Milí priatelia, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá dnes bude venovaná záporným literárnym postavám – odporným bezzásadovým a zlomyselným zloduchom.
19.4.2010

Malý vreckový oxymoronický slovník

Studnica oxymoronov je nevyčerpateľná, väčšinou sú ozdobou konverzácie, pre tie ostatné platí jeden z najkratších: „Nič moc.“
12.4.2010

Slovensko na medzinárodnom knižnom veľtrhu v Lipsku

Slovenskú literatúru tohto roku reprezentoval hosť festivalu Pavol Rankov. Návštevníci sa živo zaujímali aj o pôvodnú tvorbu a históriu Slovenska.
11.4.2010

Zomrel básnik a spisovateľ Juraj Pado

Slovenský básnik, spisovateľ, prekladateľ, esejista a literárny kritik Juraj Pado zomrel v utorok 6. apríla v Košiciach vo veku 88 rokov.
7.4.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ivan Štrpka – Čítačka

Literárny videoblog Daniela Heviera
6.4.2010

Škodlivý koktail účinkuje aj po dvadsiatich rokoch

Štyridsať žánrovo aj tematicky pestrých textov od známych autorov je atraktívnym, hoci neraz neveselým čítaním.
30.3.2010

Rozprávkové Rádio Slovensko

V piatok 26. 3. 2010 sa prvá programová služba Slovenského rozhlasu už po tretíkrát zapojí do projektu slovenských knižníc „Noc s Andersenom“ a na takmer 24 hodín sa zmení na „Rozprávkové Rádio Slovensko“.
26.3.2010

„Knižnice pre všetkých“

Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc (22. — 28. 3. 2010) sa uskutočnilo v priestoroch Malokarpatskej knižnice v Pezinku.
25.3.2010

Noc s Andersenom

Počas zajtrajšej noci prespí 4100 detí v 121 knižniciach a školách na Slovensku.
25.3.2010

Autor na dnes — Martin Rakovský

Multimediálny  projekt  Slovenského  rozhlasu. Autorka Mária Michalková.
25.3.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ivan Laučík – Prológ

Literárny videoblog Daniela Heviera
24.3.2010

Slovenské knižnice

boli témou relácie Popoludnie na Devíne dňa 19. 3. 2010 pred začiatkom Týždňa slovenských knižníc.
23.3.2010

Stretnutie s cestovateľom

Ľubomír Motyčka v stredu 24. marca o 16.30 v Gemerskej knižnici aj v priamom prenose na http://radio.kniznica-rv.sk/
23.3.2010

J. C. Hronský – sprievodné podujatie k výstave Cesty slovenskej knihy

25. 3. o 17.00 hod. – J. C. Hronský – premietanie filmu a beseda s tvorcami.
22.3.2010

Umenie chce dobré otázky

Druhýkrát v histórii prestížnej literárnej ceny sa stala laureátom osobnosť z výtvarnej scény.
16.3.2010

Peripetie života samizdatovej autorky

Autobiografia Hely Volanskej predstavuje okrem napínavého čítania aj cenný historický dokument.
15.3.2010

Žije v Breze, píše o smrekoch

a volá sa Rudolf Jurolek. Toto meno má svoj cveng v slovenskej poézii, hoci nehviezdi v básnických hitparádach.
12.3.2010

Je čítanie v dnešnej dobe moderné?

Mestská knižnica v Bratislave a Goetheho inštitút v Bratislave Vás pozývajú na celoslovenský odborný seminár 31. 3. 2010.
11.3.2010

Literárny našepkávač: Osamelí bežci

Literárny videoblog Daniela Heviera.
10.3.2010

Písanka Daniela Heviera 3

Ak patríte medzi ľudí, ktorí začali objavovať čaro zachytávania myšlienok do slov a textov (alebo aspoň rozmýšľate, že by ste to skúsili), tak vás pozývame do kurzu tvorivého písania.
10.3.2010

Hodnota zmeny – zmena hodnoty

Vyšla unikátna kniha, ktorá porovnáva každodenný život rôznych skupín ľudí pred a po novembri 1989.
9.3.2010

V tieni mafie

Napriek názvu je táto kniha o takzvanom povestnom väčšom dobre, ktoré je cestou do pekla.
9.3.2010

Hviezdoslava a štúrovcov rozožiera kyslý papier

Za všetko môže technológia výroby papiera z 19. storočia, keď do jeho vláken pridávali kyseliny. Ak kyslý papier nezakonzervujú, hrozí rozpadnutie kníh na prach.
6.3.2010

Výrečný dokument

Ivan Kadlečík nie je len smrteľne vážny frfloš, vie sa pozrieť na veci aj z ironického nadhľadu. Bývalému režimu, ktorý ho zakazoval, prešiel cez rozum.
5.3.2010

Beseda s Petrom Krištúfkom

v Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši v utorok 9. marca 2010 o 16.oo.
5.3.2010

Vychádza Školský lexikón slovenských spisovateľov s CD

Prakticky zameraný školský lexikón obsahuje údaje o približne 500 spisovateľoch Slovenska.
4.3.2010

Stretnutie partnerov Literature across Frontiers

Básne Jána Buzássyho, Mily Haugovej, Ivana Štrpku, Petra Repku, Daniela Heviera a Kamila Peteraja sa budú predávať vo Veľkej Británii aj v USA.
3.3.2010

Písanka Daniela Heviera 2

Daniel Hevier sa rozhodol zúročiť svojich 40 rokov skúseností s literárnou tvorbou a ponúknuť ich všetkým, ktorí o to stoja.
27.2.2010

Prvochodec hľadá odpoveď na otázku o zmysle života

Ak by básňam chýbala myšlienka a obrazotvornosť, mohli by sme sa kochať len v tejto iste tiež neľahkej technickej zručnosti autora. Tu však ide o viac.
26.2.2010

Literárium Jozefa Bžocha: Dvořákovej Pýtačky

Kniha rozhovorov, kde autorka svojich respondentov nechce pri niečom prichytiť, ale ani im pochlebovať, je svojou výbavou súčasne aj zbierkou malých portrétov.
19.2.2010

Zomrel básnik Svetloslav Veigl

Vo veku 94 rokov včera zomrel kňaz, básnik a príslušník katolíckej moderny Svetloslav Veigl.
18.2.2010

Stanislav Rakús: Telegram

Aj poviedková kniha Stanislava Rakúsa vyrastá z jeho typického základu autentickosti.
18.2.2010

Na Slovensku chýbajú entuziasti

Artforum zajtra oslávi dvadsiate výročie, s jeho šéfom Vladimírom Michalom hovoríme o knihách a obchodovaní s nimi.
18.2.2010

Kurz tvorivého písania Daniela Heviera

Daniel Hevier sa rozhodol zúročiť svojich 40 rokov skúseností s literárnou tvorbou a ponúknuť ich všetkým, ktorí o to stoja.
17.2.2010

Podujatie Bratislava v Artfore

Bratislava v Artfore sa tento rok uskutoční od 15. februára do 7. marca. Súčasťou sú stretnutia s tvorcami kníh a literárne večery.
15.2.2010

Klub knihomilov 17. februára

Bez ohľadu na to, či sa stretnutia knihomilov odohrávajú pred obecenstvom v bratislavskej čajovni Shangrila alebo v rozhlasovom štúdiu, charakterizuje ich nefalšovaná láska, ba priam vášeň ku knihám a knižôčkam.
15.2.2010

Len jeden, ale zato poriadne hlboký ťah

Texty nového diela Veroniky Šikulovej napredujú chvatne a bujaro, sú obsadené množstvom postáv, akcií a košatejú každým riadkom.
12.2.2010

Vraj som mal bžošiu kožu

Rozhovor s Jozefom Bžochom, literárnym kritikom, esejistom a prekladateľom.

10.2.2010

Možno to nazvať menšou revolúciou v slovenskej poézii

Zrazu sa do váženého umenia básnického dostala detská hra, automatické písanie i genitívna metafora. Na Slovensko vtrhli avantgarda a nadrealizmus. Rudolf Fabry, jeden z najdôležitejších predstaviteľov, sa narodil 8. februára, pred 95 rokmi.
9.2.2010

P o z v á n k a

5. ročník Maratónu autorského čítania pri príležitosti Svetového dňa poviedky vo štvrtok 11. februára 2010.
8.2.2010

Ako nebyť cudzincom. Alebo cudzin.com?

Daniel Hevier vydal román, ktorý sa vymyká z toho, čo sa momentálne na Slovensku vydáva (alebo vydáva za literatúru).
8.2.2010

Beseda s Veronikou Šikulovou

Tradícia inšpiratívnych stried v Panta Rhei na Poštovej pokračuje. Na poetický začiatok mesiaca nadviaže stretnutie s Veronikou Šikulovou v stredu 10. 2., ktorá predstaví svoju novú knihu Domček jedným ťahom.
7.2.2010

Prezentácia európskych autorov v arabskom svete

Vo štvrtok 28. januára 2010 sa v káhirskom kníhkupectve Al Balad v centre mesta konala v poradí už tretia z prezentácií európskych autorov v arabskom svete. Prezentovali sa aj diela dvoch slovenských spisovateľov: Veroniky Šikulovej a Antona Hykischa.
6.2.2010

Slovensko spoznáva Medvediu skalu

Jeden z najvýraznejších súčasných slovenských autorov Márius Kopcsay v utorok predstavil svoj najnovší knižný počin – novelu Medvedia skala.
5.2.2010

Najkrajšou knihou jesene je Malá princezná

Malá princezná od Jána Uličianskeho ilustrovaná Milošom Koptákom sa stala jednou z troch najlepších detských kníh jesene. Medzi ďalšie patria Ábé, aha a spol. od Erika Jakuba Grocha a Čauko, bengroši! od Jána Navrátila.
4.2.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ján Johanides 4

Literárny videoblog Daniela Heviera.
1.2.2010

Darovanú knihu sa nepatrí čítať vopred

Milan Lasica, muž mnohých umeleckých profesií a honosných prívlastkov, oslávi v stredu sedemdesiat rokov. V predstihu dostal knihu gratulácií od sedemdesiatich osobností.
1.2.2010

Beseda s básnikom Štefanom Kuzmom

Tradícia inšpiratívnych stried v Panta Rhei na Poštovej pokračuje 3. februára 2010.
29.1.2010

Beseda s Ondrejom Hercom

na tému „Dobre organizovaný netvor – premeny človeka vo fantastike“ 4. februára 2010.
29.1.2010

Truhlica Pavla Dobšinského

Deň ľudovej rozprávky 16. marec 2010
28.1.2010

Knižnice pripravili

Podujatia vo februári 2010
28.1.2010

Jožinko sa už nemusí báť ďalšej smrti

Keďže Jožinko vznikal vyše dve desaťročia popri množstve iných, serióznych komiksov, spája vlastne celoživotnú Babušekovu tvorbu.
26.1.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ján Johanides 3

Literárny videoblog Daniela Heviera.
25.1.2010

Objavte aj vy závislosť na celý život

Kampaň Závislosť na celý život vytvoril Svaz českých knihkupců a nakladatelů a Svět knihy. Takýmto spôsobom chcú osloviť najmä mladú generáciu, ktorá sa stále viac vzďaľuje od čítania a kníh ako takých.
23.1.2010

Konečne. Takéto dielo nemohol u nás napísať nik iný

Koloman Kertész Bagala vydal knižku Kornela Földváriho O detektívke.
22.1.2010

Petržalské súzvuky Ferka Urbánka 2010

21. ročník celoslovenskej literárnej súťaže začínajúcich autorov.
20.1.2010

Aký bude literárny rok 2010?

Minulý rok bol pre mnohých vydavateľov skúškou. V dôsledku hospodárskej krízy sa knihy predávali menej a pomalšie. Rok 2010 by mal byť vyváženejší a stabilnejší.
19.1.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ján Johanides 2

Literárny videoblog Daniela Heviera.
18.1.2010

Písať sa mi už nechce, ale iné robiť neviem

Spisovateľ Peter Pišťanek hovorí o svojom detstve, problémoch na gymnáziu a napokon i o psychoterapii, ktorá mu zmenila život.
14.1.2010

Medzinárodné knižné veľtrhy v roku 2010

Pripravte sa na medzinárodné, slovenské a české knižné veľtrhy v roku 2010.
11.1.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ján Johanides 1

Literárny videoblog Daniela Heviera.
11.1.2010

Papierové knihy, noviny a časopisy pôjdu do zberu?

Elektronické čítačky kníh. Nápadne sa podobajú jedna druhej, sú však medzi nimi priepastné rozdiely.
9.1.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Rudolf Sloboda 2

Literárny videoblog Daniela Heviera.
8.1.2010

Spisovateľka Veronika Šikulová: Bola som dcéra a už som mama

Názov jej novej knihy Domček jedným ťahom evokuje niečo milé, detské. Áno, je aj spomienkou na detstvo a na prvé lásky, rozhodne však nie je iba sladkobôľnym vzdychaním za mladosťou.
8.1.2010

Jedenástym prikázaním je láska

Nestáva sa tak často, aby ste básne slovenského poeta poznali skôr z éteru, ako zo stránok literárnych časopisov, či básnikových kníh.
5.1.2010

Humor – divadlo – literatúra

Herečka, režisérka a spisovateľka Milka Zimková svojským humorom dotvára postavy mestského i vidieckeho prostredia, ktoré ju dodnes inšpiruje.
4.1.2010

Čo čítame

Slovenčina a čeština v kontakte.
4.1.2010

Kronika peňazí na Slovensku

Sú dôležitejšie veci ako peniaze, ale aby sme si ich mohli kúpiť, potrebujeme peniaze.
3.1.2010

Svetové kultúrne dedičstvo Unesco

Možno medzi vaše novoročné predsavzatia patrí aj spoznávanie krás Slovenska.
2.1.2010

Dejiny slovenskej literatúry

Odkiaľ sme a kam kráčame nám osvetľuje nové dvojzväzkové dielo Dejiny  slovenskej literatúry ktoré dostala odborná i laická verejnosť od popredných literárnych znalcov pod vedením profesora Imricha Sedláka.
1.1.2010

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Rudolf Sloboda 1

Literárny videoblog Daniela Heviera.
28.12.2009

Niečo o orchideách

Pocit čerstvého tridsiatnika v meste, kde nie je doma, no už je to jeho domov.
28.12.2009

Nové knihy

Stanislav Rakús: Telegram, Robert Menasse: To bolo Rakúsko, Ľubica Suballyová: My deti z Trávnikov, Henry David Thoreau: Štyri eseje, Irena Gerová: Vyhrabávačky.
21.12.2009

Knižnému Slovensku kraľuje Dán

V rebríčku kníh, ktoré si Slováci želajú pod vianočným stromčekom najviac, sa na prvom mieste umiestnil slovenský autor detektívok Dominik Dán.
17.12.2009

Gejza Hajdani: Červená spermia

Román z 50-tych rokov minulého storočia, tragikomická kronika o svetlých zajtrajškoch Československa, vychádza v týchto dňoch.
16.12.2009

Najstrašnejšie veci si gazda nechal pre seba

V Slovarte vyšiel po Narcisovi, Rozume a Láske ďalší Slobodov román Krv.
15.12.2009

Juliana Szolnokiová: Očarilo ju slovo

„Som presvedčená o tom, že skutočné poznanie robí ľudí lepšími. Poznanie pomáha chápať veci a pochopenie vedie k tolerancii. V tomto svete, ktorý sa  mení na globálnu dedinu, niet inej rozumnej alternatívy ako poznanie a tolerancia.“
15.12.2009

Sándor Márai: Noc pred rozvodom

Sándor Márai mal osamotenú dušu. Najsilnejšie vami prejde, keď s ním strávite strašnú Noc pred rozvodom.
14.12.2009

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ján Ondruš 2

Literárny videoblog Daniela Heviera.
14.12.2009

Dominik Dán a Mucha

Pri pohľade na moderné spravodajstvo je každému okamžite jasné, čo ľudí fascinuje – vraždy, násilie a brutalita. Niet preto divu, že žáner detektívneho románu patrí k stáliciam literárnej scény, ktorá nestráca na popularite.
11.12.2009

Knižky, ktoré pod stromčekom zaručene potešia

Vianoce sa blížia míľovými krokmi a je to veru vidno. Veď v tomto hektickom predvianočnom období môžeme ľudí rozdeliť do dvoch základných kategórií. Na tých strhaných, uponáhľaných, s vystresovanými tvárami, ktorí sa neustále niekam ženú a nič nestíhajú, a potom na tých, ktorí už objavili čaro nakupovania cez internet.
10.12.2009

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Ján Ondruš 1

Literárny videoblog Daniela Heviera.
7.12.2009

Ako sa krstilo slovami, snami… a smiechom

V priestoroch bratislavského kníhkupectva Martinus sa v stredu, 1. 12. 2009 konal krst najnovšej knižky známej slovenskej režisérky, scenáristky, publicistky a spisovateľky Evy Borušovičovej Urobíme všetko, čo sa dá.
4.12.2009

Kniha – univerzálne médium

Od vynálezu kníhtlače vyšli na celom svete milióny kníh a zdá sa, že aj napriek technickému pokroku ich tak skoro nič nenahradí.
3.12.2009

Ilustrovaná encyklopédia pamiatok Slovenska

Niekto chodí  na cesty okolo sveta. Bývalý  bratislavský primátor Peter Kresánek sa vybral na cestu okolo Slovenska.
30.11.2009

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Miroslav Válek 4

Literárny videoblog Daniela Heviera.
30.11.2009

Rozkoše dávnych čias

Inventúru ľudských osudov, literárne svedectvo o Slovensku nedávnych  čias predstavuje v novom románe spisovateľ Anton Hykisch.
29.11.2009

Literárna Senica Laca Novomeského

V Senici včera vyhodnotili 23. ročník celoštátnej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2009. Podujatie bolo spojené so spomienkou na 105. výročie narodenia tohto básnika, prekladateľa a publicistu.
27.11.2009

Knihomoli

Knihomoli sú zárukou toho, že normálna, papierová kniha tu s nami bude stále. Aj normálne, útulné kníhkupectvo.
25.11.2009

Stretnutie autorov a priaznivcov časopisu RAK

v Klube slovenských spisovateľov, Laurinská 2, Bratislava 2. 12. o 17. h.
25.11.2009

Nová kniha rozpitváva slovenský bulvár

Prezentáciu bulváru z rôznych uhlov pohľadu prináša publikácia Fenomén bulvár na Slovensku, ktorú uviedli do života na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
24.11.2009

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Miroslav Válek 3

Literárny videoblog Daniela Heviera.
23.11.2009

Martinus.sk už po štvrtýkrát najobľúbenejším internetovým obchodom na Slovensku

Internetové kníhkupectvo Martinus.sk je už štyri mesiace za sebou najčastejšie navštevovaným a zároveň najlepšie hodnoteným internetovým obchodom na Slovensku.
21.11.2009

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Miroslav Válek 2

Literárny videoblog Daniela Heviera.
16.11.2009

Herodes a Herodias — politika, vášeň, viera

Klasika Hviezdoslava autori najnovšej inscenácie predstavujú ako vzrušujúceho moderného dramatika. Premiéry 14. a 15. novembra 2009 v komornom priestore Štúdia SND.
14.11.2009

Bič na komplexy

V čase vulgarizácie verejného priestoru vyšla kniha, ktorá pomocou histórie odhaľuje pravú tvár povrchnej, akoby v ničom neukotvenej súčasnosti.
13.11.2009

Život nie je suka, je to…

Držím v ruke čiernu knihu s bielymi písmenkami na obálke. Na obálke je pes.
13.11.2009

Medzinárodná cena skončila u slovenského spisovateľa

Slovenský spisovateľ Michal Hvorecký získal medzinárodnú novinársku cenu  Internationaler Journalistenpreis.
12.11.2009

Literárny našepkávač Daniela Heviera: Miroslav Válek

Literárny videoblog Daniela Heviera.
12.11.2009

Bibliotéka ocenila aj slovenskú fantastiku

Súčasťou knižného veľtrhu Bibliotéka, ktorý v nedeľu skončil v bratislavskom výstavisku Incheba, je aj Cena Fantázie. Udeľuje sa za pôvodnú domácu literárnu fantastiku.
8.11.2009

Ako vyhrať na Martinus.sk trilión dolárov

Vydavateľstvo Slovart a Martinus.sk pre vás pripravili pravdepodobne najbláznivejšiu knižnú súťaž. Na www.martinus.sk/vymyslirekord môžete skutočne vyhrať najštipľavejšiu papriku na svete, 100 miliardovú bankovku zo Zimbabwe, film s najsťahovanejším trailerom na svete atď.
6.11.2009

S čím sa rýmuje bod A

Teraz je už neodškriepiteľné, že viazaný verš zažíva na Slovensku renesanciu. Paradoxne ho však nevrátili do hry klasickí básnici, ale reperi či slam poetry. Pavol Garan (1978), autor úspešnej básnickej debuty Smrť zahroteným prstom.
5.11.2009

Literárny našepkávač Daniela Heviera

Martinus uvádza Literárneho našepkávača Daniela Heviera, v ktorom vám bude náš veľkokapacitný čitateľ, spisovateľ a znalec literatúry rozprávať o knihách a ich autoroch.
3.11.2009

Knihomoli všetkých krajov, stretnime sa!

Vo štvrtok, 5. 11. 2009 sa začína podujatie, ktoré môže smelo ašpirovať na titul „Knihomolská udalosť roka“. Otvoria sa brány bratislavského výstaviska Incheba a nasledujúce štyri dni budú venované len a len knihám.
2.11.2009

Zlatá rybka 2009

3. ročník ankety o najlepšiu detskú knihu roka podľa hlasovania detských čitateľov.
29.10.2009

Dvojživotopis Satana a Boha

Sú autori, ktorí sú rešpektovaní kritikou, no menej čítaní. Sú producenti rýchlych príbehov, ktorí pri akčnosti svojich kníh nemajú čas venovať sa takej maličkosti, akou je jazyk, štýl, kompozícia, štruktúra diela. Pavlovi Vilikovskému sa darí skĺbiť oba tieto protipóly.
29.10.2009

O ľuďoch, ktorí vedia milovať

Písanie patrí medzi tie činnosti, v ktorých sa človek vekom spravidla zlepšuje. A nie inak je tomu aj v prípade známeho slovenského textára, dramaturga, scenáristu, moderátora a cestovateľa Borisa Filana.
27.10.2009

Františkáni tlačili slovenské knihy medzi prvými, už v 17. storočí

Slovenčinu začali zavádzať do tlačených kníh ešte pred Antonom Bernolákom predovšetkým príslušníci rehoľných rádov. K najaktívnejším patrili františkáni.
22.10.2009

Nezabudnite! 5. – 8. 11. 2009

17. ročník medzinárodného knižného veľtrhu BIBLIOTEKA 2009 otvorí svoje brány.
21.10.2009

Stroskotal som. Zmúdrel som dodatočne

Aj keď životný príbeh Dominika Tatarku je strhujúci, normálne je, aby ľudia mohli spoznať predovšetkým jeho literárne diela.
20.10.2009

Za profesorom Milošom Tomčíkom

Vo veku osemdesiatsedem rokov zomrel jeden z posledných príslušníkov druhej generácie slovenských  profesionálnych literárnych vedcov – profesor Miloš Tomčík.
20.10.2009

Tajovského dedina nezostarla

Slovenský spisovateľ, dramatik, novinár, jeden z najvýznamnejších autorov slovenského realizmu J. G. Tajovský sa narodil pred 135 rokmi.
18.10.2009

„Výročizmus“ je dosť zlá vec

Jeho odvaha rúcať literárne mýty, ikony či legendy je povestná. S jeho radikálnymi názormi na českú a slovenskú literatúru polemizujú viacerí, s jeho rozhľadom však môže súperiť len málokto. Robert B. Pynsent.
17.10.2009

Festival Jána Smreka

Deviaty ročník literárneho festivalu predstaví viacerých domácich i zahraničných autorov a prekladateľov.
17.10.2009

Daniel Hevier: Stoprvá kniha o sto knihách

Knihy sa robia z iných kníh, to je už dnes neodvratne jasné. Keď je silná a inšpiratívna kniha, vyroja sa okolo nej desiatky ďalších. Ľudia radi hierarchizujú, robia rebríčky, zoznamy – aj kníh.
17.10.2009

Knihoholik Daniel Hevier: Vety s otáznikmi

Už niekoľko rokov zbieram otázky. Na tie otázky nie sú odpovede. Odpovede sú v nich — v otázkach. Otázky sú cennejšie ako odpovede. Odpovie si každý sám.
13.10.2009

O zle môžeme napísať len vlastný príbeh

Keď v roku 2001 napísal Pavel Vilikovský svoj román Posledný kôň Pompejí, povedal, že je to na jeho pomery hrubá kniha…
12.10.2009

Knižné tipy: Nielen v USA sa píšu dobré knihy

Všetci to poznáme. Na okno bubnujú kvapky dažďa, medzi panelákmi kvíli vietor a my, knihomoli, sedíme, zaborení do hlbokého kresla a s dobrou knihou v lone.
12.10.2009

DONUMENTA 2009

Slovenské autorky Jana Juráňová a Jana Beňová a laureát Ceny EÚ za literatúru 2009 Pavol Rankov sa predstavia v dňoch 11. a 13. októbra na podujatiach v rámci festivalu DONUMENTA 2009, na ktorom je toho roku čestným hosťom Slovensko.
11.10.2009

Budúca slovenská yntelikencia

Začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia sa začala informačno-komunikačná revolúcia, ktorá absolútne zmenila spôsob komunikácie, do veľkej miery zmenila spôsob trávenia voľného času, a ako taká samozrejme ovplyvnila aj čitateľskú gramotnosť a čítanie ako také.
10.10.2009

Praskne bublina?

Novinka z pera slovenskej autorky žijúcej v Prahe vychádza naraz v češtine aj v slovenčine, čo sa podarí máloktorému spisovateľovi.
9.10.2009

Prehľad Nobelových cien za literatúru

Vo štvrtok 8. októbra oznámia laureátov Nobelovej ceny za literatúru. Ocenenia sa udeľujú od roku 1901. Prinášame ich kompletný prehľad.
8.10.2009

Ľudia vystavení sile básnického jazyka

Príležitosť nahliadnuť do rôznych básnických poetík, vzájomných vplyvov staršej a novej poézie či národných tradícií dáva opäť festival Ars Poetica, ktorého siedmy ročník sa dnes začína v Bratislave.
7.10.2009

Kniha ako sprievodca evolúciou revolúcie

Dnes sa začína šiesty ročník Žilinského literárneho festivalu. Jeho témou je evolúcia revolúcie, venovaná 20. výročiu pádu komunizmu v Československu.
5.10.2009

Knižné tipy: Návrat slovenských spisovateľov?

Leto sa pomaly ale isto skončilo a viac času ostáva na dobrú knihu. Ak aj vy patríte ku skupinke, ktorá rada strávi prvé jesenné večery s knihou, ponúkame vám pár noviniek, ktoré stoja za pozornosť.
5.10.2009

Prezentácia knihy Mámivý dúšok

pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľky Margity Figuli.
5.10.2009

Spôsoby totalitnej cenzúry a sloboda autorského prejavu

Pozvánka do Mestskej knižnice v Bratislave na besedu-diskusiu 2. 10. 2009 o 17.00 hod.
2.10.2009

Žilinský literárny festival

Pozvánka na Žilinský literárny festival, 5. – 11. 10. 2009 v priestoroch Krajskej knižnice v Žiline
2.10.2009

Do života uviedli knihu o Jurajovi Jánošíkovi

Včera podvečer uviedli do života knižnú adaptáciu divadelnej hry o slovenskom národnom hrdinovi Jurovi Jánošíkovi s názvom Na skle maľované/Z dreva vyrezané.
30.9.2009

Prestížnu literárnu cenu má Alta Vášová

Laureátkou štvrtého ročníka ceny Anasoft litera, sa stala Alta Vášová za knihu Ostrovy nepamäti z vydavateľstva F. R. & G.
30.9.2009

Rakovský miloval monarchiu

V polovici 16. storočia sa začalo objavovať meno Martina Rakovského, vo svojej ére azda najznámejšieho slovenského spisovateľa. Zomrel pred 430 rokmi, 28. septembra.
29.9.2009

Rekord v čítaní je ustanovený!

V rámci knižničného festivalu Prešov číta rád bol ustanovený rekord v hromadnom čítaní kníh.
29.9.2009

Ivan Kadlečík: Škoda knižke nerozpredanej ležať. Besednice

Názov svojej najnovšej knihy si Kadlečík požičal z „noblesne hmlistej a vyblednutej" korešpondencie starého otca a pridal k nemu ešte podtitul, za ktorým musel siahnuť hlbšie do zabúdaných zásob jazyka.
28.9.2009

Finále Ceny Fantázie: Rozhodnite o víťazovi

Päť finálových poviedok je už zverejnených na stránkach http://kultura.sme.sk/. O víťazovi rozhodnete v hlasovaní práve vy, čitatelia.
28.9.2009

Pavol Rankov získal Cenu EU za literatúru

Získal ju za román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) . Cenu si prevezme v pondelok 28. septembra v Bruseli.
25.9.2009

Poeta Laurea Ioannes Bocatius

 Pozvánka do Košíc na celoslovenskú konferenciu, výstavu a dramatizáciu venovanú životu Jána Bocatia, 29. – 30. 9. 2009
24.9.2009

Online správy z festivalu Prešov číta rád

Ak nie ste na festivale v Prešove, nezúfajte. Ponúkame vám online správy z festivalu.
24.9.2009

Čitariáda

Knižnica P. O. Hviezdoslava srdečne pozýva všetkých na Čitariádu v rámci festivalu Prešov číta rád 2009 na námestie do Prešova. 25. 9. 2008 o 10. 00 hod. Vytvorme spolu slovenský rekord.
23.9.2009

Sloboda si každý film odležal v posteli

Rudolf Sloboda je známy ako originálny poviedkar, románopisec a dramatik, oveľa menej známe je jeho účinkovanie v niekoľkých slovenských dokumentárnych i hraných filmoch. Dva z nich uvedie aj multikultúrny festival Anasoft litera fest od 30. septembra do 4. októbra v bratislavskom kine Mladosť.
21.9.2009

Čo je typické pre knižnicu budúcnosti? Žiadne knihy!

Čo by ste povedali na knižnicu, ktorá neobsahuje ani jednu knihu? Nezmysel? Nie, budúcnosť!
18.9.2009

Nové knihy

S. Hawking je muž, ktorému sa podarilo urobiť z vedy tak trochu šou. No dvaja popularizátori vedy nám nepredkladajú ani úsmevné, ani ľahké čítanie.

„Všade na svete majú denníky svojho karikaturistu,“ začína Feldek jeden z fejtónov, zaradených do svojej knižky. No ako majster slova vzápätí nemôže nedodať, že rovnakú úlohu v tomto zohráva aj fejtón.

14.9.2009

Drsné jemné zrkadlo

Roznerov opis udalostí od smrti svojej manželky Zory Jesenskej po jej pohreb je súčasne autobiografickou literatúrou i autonómnou beletriou.
12.9.2009

Z denníka (ne)zabudnutého autora

Denníky sú krásny, utajený priestor, ktorý vždy vzbudzoval a aj bude vzbudzovať zvedavosť. Čo keby sme na chvíľu jeden otvorili a odhalili myšlienky a tajné sny zakladateľa izraelskej kinematografie a prešovského rodáka Leopolda Laholu?
9.9.2009

Najdrahšia slovenská kniha sa vypredala za necelý týždeň

Vydavateľstvo Ikar v spolupráci s Rakúskou národnou knižnicou vytvorilo doteraz najdrahšiu a zároveň najkrajšiu slovenskú Bibliu.
8.9.2009

Knižné tipy: Spomienky nielen na Jánošíka

Vydavateľstvá sa už definitívne preberajú z letného spánku a na nás sa valí čím ďalej tým viac knižných noviniek.
7.9.2009

Po česky píšuci Anakreón

6. septembra uplynie 240 rokov od narodenia Bohuslava Tablica.
4.9.2009

Kto je Oto Čenko

Šťastná to krajina, kde sa nemôže stať niečo také, o čom píše Oto Čenko, povedal na adresu jeho knihy jeden z českých kritikov Jiří Babička.
2.9.2009

Aj na Slovensku je o čom písať

Knižné tipy.
31.8.2009

Okamihy knihy – Anna Foltánová-Plecitá

Dnes vznikajú knihy s tematikou Slovenského národného povstania zväčša ako diela s autobiografickou tematikou. Anna Foltánová-Plecitá z Piešťan povstanie prežila – a z týchto radostných a smutných spomienok vzniklo hneď niekoľko kníh.
29.8.2009

Habsburgovci sa Mateja Bela báli

Matej Bel bol priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších vedcov a kultúrnych osobností 18. storočia. Zomrel pred 260 rokmi.
27.8.2009

Laco Kerata: Hodil som si päť slučiek

Kto pozná Laca Keratu, vie, že tomuto scenáristovi, režisérovi, spisovateľovi a hlavne dobrému hercovi nijaký vtip nie je cudzí.
27.8.2009

Ani som nevedela, ako sa volá

Napriek šteklivému názvu Žila som s Hviezdoslavom nie je najnovšia kniha Jany Juráňovej klebetník, ale pokojný vnútorný príbeh neznámej ženy známeho muža.
26.8.2009

105. výročie narodenia Mila Urbana

Vytvoril jedno z najlepších a umelecky najhodnotnejších diel slovenskej literatúry. Onen mnohovrstvový román Živý bič je taký sugestívny, že sa vymyká pojmu „povinné čítanie“.
26.8.2009

Knihy a osudy

Poznám jeden antikvariát. Dnu, na policiach, nájdete súborné vydania, prvotlače, unikátne kúsky, vychytávky. Vonku, v kartónových škatuliach alebo len tak na kamennej obrube pod výkladom, mokne alebo sa na slnku praží plebs.
25.8.2009

Najpredávanejšie knihy

5. augusta 2009
25.8.2009

Spomienka na Margitu Figuli

Oľga Morena – hovorí vám niečo toto meno? Asi nie – ale dodám, že žena, ktorá ho istý čas používala ako pseudonym je autorkou románu Babylon alebo novely Tri gaštanové kone.
24.8.2009

Zomrela literárna vedkyňa Nora Krausová

V sobotu 22. augusta zomrela v Bratislave Nora Krausová, literárna vedkyňa, prekladateľka, publicistka a členka Spolu slovenských spisovateľov.
24.8.2009

Porubjak uvedie Kohouta

Jedným zo zahraničných hostí festivalu Anasoft litera fest bude aj český spisovateľ a dramatik Pavel Kohout.
22.8.2009

Zomrel dramatik a scenárista Štefan Oľha

V stredu 19. augusta zomrel v Košiciach vo veku 73 rokov Štefan Oľha, dramatik, scenárista, autor literatúry faktu, publicista, člen Spolku slovenských spisovateľov.
21.8.2009

Pavol Rankov – Strieľať psov

Poviedku Pavla Rankova Strieľať psov si môžete v interpretácii Iva Gogála vypočuť na vysielacom okruhu Rádio Slovensko v sobotu, 22.8.2009 o 12.30 h. Rozhovor s autorom si môžete vypočuť na tom istom okruhu o 9.00 h.
20.8.2009

Takúto skrývačku hrám so sebou

Čitateľ verí hlavnej postave jej románu, hoci tá si žije svojím vlastným životom. Jej Ostrovy nepamäti sú nezávislé a pevné. Alta Vášová.

19.8.2009

Jaroslav Rumpli: Priveľa nihilizmu je na smiech

„Nebaví ma zdôvodňovať, prečo píšem to či ono, čo je skutočné a čo som si vymyslel. Vysvetľovať treba sväté knihy, moje stačí čítať.“
17.8.2009

Ďalší autor, ktorý opakuje starý fór

Problémom knihy nie je  povrchnosť textu, ale gýčovitosť a infantilita.
14.8.2009

Karol D. Horváth: Metamorfózy vlaku

Poviedku si môžete v interpretácii Martina Kaprálika vypočuť na vysielacom okruhu Rádio Slovensko v sobotu, 15. 8. 2009 o 12:30 h.
Rozhovor s autorom si môžete vypočuť na tom istom okruhu o 9:00 h.
13.8.2009

Spájanie kultúr, spájanie knižníc

Konflikty medzi jednotlivými národmi často vychádzajú zo vzájomného nepochopenia a nepoznania sa. Ako najlepšie spoznať kultúru iného národa? Stačí nahliadnuť do knižnice, najlepšie tej národnej.  Ak máte pocit, že by to chcelo príliš veľa čitateľských preukazov, tak nasledujúce riadky vás vyvedú z omylu.
13.8.2009

Kultúrne dedičstvo putuje na internet

Tie knihy nebudú nikdy voňať a ťažko si v nich budete listovať počas dovolenky pri mori. No aj tak sú vám bližšie ako ktorákoľvek kniha, po ktorej túžite a nemáte ju práve pri sebe.
11.8.2009

Mišo

Variácia na Kukučínovu tému od Ivana Kadlečíka.
10.8.2009

Padací most je mostom len keď je spadnutý

Jana Beňová napísala (zatiaľ) dva romány. Kým Parker mal v podtitule označenie ľúbostný román, Plán odprevádzania má v zátvorke prozaickejší doplnok Café Hyena.
10.8.2009

Láska ku knihám poličky prenáša

O tom, ako knihy pozdvihujú ducha, pomáhajú formovať osobnosť, sme sa napočúvali všetci dosť. Ale o odvrátenej stránke sveta kníh – knižnom  fanatizme  Vám už nikto nič nepovie…
9.8.2009

Petra Nagyová-Džerengová: Slepá ulička

Poviedku Petry Nagyovej-Džerengovej: Slepá ulička si môžete v interpretácii Judity Bilej vypočuť na vysielacom okruhu Rádio Slovensko v sobotu, 8. 8. 2009 o 12.30. Rozhovor s autorkou si môžete vypočuť na tom istom okruhu o 9.00
6.8.2009

Poetka Katarína Kucbelová: Snažím sa vyjadriť čo najpresnejšie

Vyštudovala filmovú dramaturgiu, ale nepíše filmové scenáre. Píše poéziu, ale nesúťaží v nej. Je poetkou telom aj dušou a zároveň je manažérkou našej azda najprestížnejšej literárnej súťaže.
6.8.2009

V centre Bratislavy odznie humorná literatúra

Pod názvom Spoločná čítačka humo a (afo)ristov bude v stredu 5. augusta voľne prístupný veselší literárny program v centre Bratislavy.
5.8.2009

Okamihy knihy – Erik Ondrejička: (E)pigramy

„Pes býva úžasný, no niet nad oslíka, ťahá, tlačí, nosí, a len občas híka. Aj kôň je výborný, aj poslušnosť  kravy. Stačí si len vybrať, čo z nás láska spraví.“ – nielen tento epigram si môžete prečítať v novej knižke Erika Ondrejičku.
1.8.2009

Peter Pišťanek: Dvanásť, možno trinásť

„Keď máme dvanásť, možno trinásť rokov, vidíme celý svet ináč. V menej realistických, ale možno o to zaujímavejších farbách … a hoci sa nám neskôr zrak napraví, už nikdy na tie časy nezabudneme.“

30.7.2009

Čo čítame: Kocúrov

Chcem ťa chytiť na básničku nejakú, zlaté rybky ja mám, láska, na háku,“ nepokryte sa hlási Vlado Janček v knižke Kocúrov k svojmu receptu.
27.7.2009

Spomienky Staropetržalčana

Keď stará Petržalka prežívala na prelome 70. a 80. rokov agóniu svojho sedemstoročného života a začala sa demolácia najväčšej obce vtedajšieho Československa, rozhodol sa autor zhromažďovať zbierku spomienok.

27.7.2009

Najpredávanejšie knihy od 6.7. do 19.7.2009

Desať najpredávanejších kníh v Martinuse
23.7.2009

Uršula Kovalyk – Marhuľka

Poviedku Uršule Kovalyk „Marhuľka“ si môžete v interpretácii Dagmar Sanitrovej vypočuť na vysielacom okruhu Rádio Slovensko v sobotu 25.7.2009 o 12.30. Rozhovor s autorkou si môžete vypočuť na tom istom okruhu o 9.00
23.7.2009

O načieraní do duše a brnkaní na city

Jana Šimulčíková (1937) popri redaktorskej práci vo vydavateľstve Mladé letá, v týždenníkoch Slovenka či Nedeľná Pravda vychovávala štyri deti a s plným nasadením sa vo voľnom čase venovala prekladaniu kníh z nemčiny a literárnej tvorbe pre deti, dospievajúcu mládež i dospelých, poézii i próze.
21.7.2009

Knihoholik

„Som knihoholik, človek závislý na knihách. Preto som sa ocitol tu, na Martinuse, nie v záchytke alebo na protialkoholickom liečení…“
19.7.2009

Pavol Rankov získal Cenu EÚ za literatúru

Pavol Rankov je medzi prvými dvanástimi spisovateľmi, ktorí dostanú Cenu EÚ za literatúru. Uznanie si získal jeho prvý román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy).

16.7.2009

Slam poetry po tretíkrát

V piatok sa konal tretí ročník Slam poetry, slovenskej súťaže vo verejnom prednese voľných veršov.
14.7.2009

Pred 160 rokmi vyšlo prvé číslo Slovenských novín

Po potlačení revolúcie 1848/49 sa viedenská vláda rozhodla vydávať pre jednotlivé národnosti úradné noviny a nimi ovplyvňovať názory obyvateľstva multietnickej cisárskej ríše. Pre Slovákov boli určené Slovenské noviny, ktorých prvé číslo vyšlo pred 160 rokmi – 10. júla 1849.
10.7.2009

Rafinovanosti úspešnej debutantky

Nie náhodou sa stala víťazkou literárnej súťaže Poviedka 2008 Ivana Dobrakovová, mladá autorka, ktorej poviedkový debut Prvá smrť v rodine nedávno vyšiel a potvrdil, že je to neodškriepiteľný talent.
10.7.2009

Nad hnusným, kalným Dunajom

Ministerstvo kultúry Talianskej republiky udelilo významnému slovenskému básnikovi a prekladateľovi Viliamovi Turčánymu Národnú cenu za preklad pri príležitosti jeho vlaňajších osemdesiatin.
9.7.2009

Maxim E. Matkin – Francúzsky kľúč

V prílohe SME TV OKO už tradične počas leta vychádzajú poviedky od slovenských autorov. Tentoraz to bude niečo špeciálne.
9.7.2009

Jana Bodnárová: Kto spomalí, nájde zvláštne veci

Jana Bodnárová vyštudovala vedu o výtvarnom umení. Vydala 17 kníh pre dospelých i deti, napísala niekoľko hier pre rozhlas i divadlo a scenáre pre televízne filmy.
8.7.2009

Boris Filan vydáva román Klimtov bozk

Román Borisa Filana s názvom Klimtov bozk sa v týchto dňoch dostáva ako novinka na pulty knižných obchodov. Vychádza k jeho životnému jubileu, 60. narodeninám.
8.7.2009

Verše, ktoré neslzia ani nemudrujú

Nová Ferenčuhovej zbierka výrazne oživuje slovenskú ženskú básnickú produkciu.
7.7.2009

Hudba, tanec, pieseň

Hudobný život na Slovensku, osobitne zrod a prvé kroky slovenskej modernej populárnej hudby, predstavuje unikátna publikácia Hudba, tanec, pieseň, ktorú takmer 40 rokov pripravovali skladateľ, redaktor, publicista Pavol Zelenay a Ladislav Šoltýs, dlhoročný organizátor hudobného života na Slovensku.
6.7.2009

Najpredávanejšie knihy v Martinuse od 8.6. do 21.6.2009

Na prvé miesto „vystrelila“ novinka od záhadného autora/autorky Eli Elias s názvom Zdochnuté srdce.
1.7.2009

Kam chodíme

Dobrý herec Laco Kerata krstil v stredu knihu Zlý herec.
26.6.2009

Odkrývanie zákutí literárneho života

Literárny kritik a historik Vladimír Petrík odpovedá na otázky iného, mladšieho literárneho historika Vladimíra Barboríka v knihe Hľadanie minulého času.
26.6.2009

Stanislav Štepka je laureátom Ceny Literárneho fondu

Cenu LF za pôvodnú literárnu tvorbu si prevzal Stanislav Štepka z Radošinského naivného divadla za hru Niekto to rád slovenské.
25.6.2009

Cena Mateja Bela

Cenu Mateja Bela za rok 2008, ktorú každoročne udeľuje Literárny fond za najhodnotnejšie prekladateľské činy, získal Samuel Dúbrava za celoživotné prekladateľské a redaktorské dielo.
23.6.2009

Najskôr treba nasať slovenčinu

Michalovi Hvoreckému vyšla v Nemecku kniha Eskorta, píše eseje o Slovensku pre renomované noviny a pravidelne vystupuje pred nemeckým publikom.
23.6.2009

O zraniteľnosti a sile ľudskej duše

Ilja Čičvák je členom Únie kanadských spisovateľov aj členom Spolku slovenských spisovateľov. Narodil sa v Rokytovciach, od roku 1968 žije v Kanade.
20.6.2009

V čudesnom svete

Peter Krištúfek vstúpil do literatúry zbierkou poviedok Nepresné miesto, za ktorú dostal cenu Ivana Kraska. Odvtedy stihol napísať a vydať štyri ďalšie prozaické diela.
19.6.2009

Knižné tipy

Nová Janovicova knižka je trochu iná ako tie predošlé. Nielen nečakanou odbočkou do internetových vôd, pestrou a funkčnou typografiou, ale i dlhšími textami, ktorými si pripraví pôdu pre zničujúcu pointu.
15.6.2009

Ústav s iným poslaním

Humor – zdá sa – odoláva ako chren. Nedá sa len tak vyplieť z duše. Práve naopak, darí sa mu aj v ťažkých dobách.
15.6.2009

Kaleidoskop pohľadov na herecké knieža

Rozsiahla, vyše štyristostranová monografia Ľubice Krénovej Ladislav Chudík (Slovart, Divadelný ústav, Bratislava 2009) vyšla k osemdesiatpäťke tejto osobnosti. K úspechu knihy prispeli aj doteraz neznáme fakty z Chudíkových zápisníkov a osobného archívu.
12.6.2009

Richter a Štrasser sú laureátmi ceny za literárny preklad

Milan Richter a Ján Štrasser sa stali laureátmi Ceny Jána Hollého za umelecké preklady vydané v minulom roku, ktoré tradične udeľuje Literárny fond.
11.6.2009

Konferencia Zemianstvo na Slovensku v novoveku

Dnes sa v Slovenskej národnej knižnici v Martine začne trojdňová odborná konferencia s názvom Zemianstvo na Slovensku v novoveku.
8.6.2009

Smútok, múdrosť a démon (ne)súhlasu

Do konca víkendu ešte v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej ulici v Bratislave trvá výstava fotografií zo života spisovateľa Dominika Tatarku.
6.6.2009

Majú celebrity Zdochnuté srdce?

Dokonalý návod na život? Ako sa dostať z ilúzií mladosti k celkom neromantickej realite?
4.6.2009

Spomienkový večer venovaný Ladislavovi Mňačkovi

a predstavenie knihy J. Leikerta: Taký bol Ladislav Mňačko sa bude konať 10. júna v Prahe.
4.6.2009

Moc politiky je krátkodobá moc umenia – večná

László Szigeti – intelektuál, spisovateľ a publicista žijúci na juhu Slovenska, je považovaný za vydavateľa stredoeurópskeho formátu. Jeho vydavateľstvo Kalligram sa stalo unikátnym projektom, ktorý vyrástol paradoxne práve u nás na Slovensku, známom svojím skromným postojom ku kultúre a vzdelaniu.
4.6.2009

Podobám sa na Heviera

V piatok 5. júna o 20.00 hod v A4 Daniel Hevier spieva svoje piesne, uvádza nové básne a číta zo svojho nového románu.

2.6.2009

Deti spievajú básnikovi

Evanjelické kostoly v Kežmarku, Martine, Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne navštívili  počas víkendu členovia Detského zboru SRo  v  Bratislave. Ich program je súčasťou projektu – Deti  spievajú  básnikovi. Hlavným zámerom projektu je  pripomenúť  si  dielo  básnika Milana Rúfusa.
1.6.2009

Silný pocit čistoty

Michal Hvorecký je zvláštny zjav slovenskej literatúry. Neutieka sa do nejakého smiešneho intelektuálneho geta a nad svojimi knihami premýšľa ako človek 21. storočia.
28.5.2009

Slovensko napíše spoločný román

Slovensko má talent aj na literatúru, zhodli sa organizátori projektu Slovensko píše román, ktorý dnes spustili na internete.
28.5.2009

Vzďaľovanie a približovanie ostrovov

Vášovej písanie je ako hlboký let bytia, je plné prísnosti a milosrdenstva: lásky aj nespravodlivosti osudu aj vzdoru,  aj prijatia. Vášová je mnohostranný talent, ten najzákladnejší je jej talent žiť.
27.5.2009

Igor Gallo: Biele noci ATOM klubu

Skúsený rozprávač Igor Gallo prináša v novej knihe tri krátke novely inšpirované vlastnými skúsenosťami a nostalgickými spomienkami.
26.5.2009

Dušan D. Fabian: Pestis draconum

Sú tajomstvá, po ktoré nemusíte chodiť ďaleko. Treba však vedieť hľadať a dívať sa. Neuveriteľné sa Fabianovým podmanivým rozprávačstvom stáva hrozivo blízkym…
26.5.2009

Martinus – Najpredávanejšie knihy od 11.5. do 24.5.2009

Najpredávanejší je skutočný príbeh Slovenky žijúcej v USA. Na piate miesto sa niekoľko dní po zahájení predaja dostala novinka Dominika Dána – Noc temných klamstiev.
26.5.2009

Literatúra nemusí byť len krásna

Najnovší román  spisovateľa Jü Chua Bratia I., odohrávajúci sa na pozadí čínskej kultúrnej revolúcie, sa stal v roku 2006 vo svojej krajine najdiskutovanejšou knihou. Dnes o 19.00 h ju autor v spoločnosti Mariána Leška uvedie v bratislavskom Artfore.
21.5.2009

Boris Filan dole vodou

Vo svojej novej knihe sa Boris Filan delí s čitateľmi o nevšedné a neraz aj strastiplné zážitky z dovolenky v Rumunsku. Titul Dole vodou predstavuje začiatok novej edície Svet gombička.
21.5.2009

Knižná tvorba Slovákov v Chorvátsku

Ešte v čase Habsburgovcov začali smerovať za prácou a snom o lepšom živote naši predkovia na Dolnú Zem. Aj dnes sa k slovenskej národnosti hlási približne 5 tisíc rodákov. Oživiť národné povedomie sa snaží Zväz Slovákov v Chorvátsku, prostredníctvom vlastnej literatúry.
20.5.2009

Martinská literárna jar

Slovenská komunita roztrúsená po svete má niekoľko miliónov duší. Žije v rôznych ekonomických, sociálnych a kultúrnych podmienkach, ale túži po spojení so svojou starou vlasťou. Hľadá svoje ľudské korene a snaží sa i uchovať dedičstvo otcov literárnou činnosťou.
19.5.2009

Herec nielen na udici

Spomienkou na skvelého herca a rozprávača Jozefa Kronera sú z času na čas filmy, TV inscenácie či rozhlasové hry a rozprávky. Teraz ho pripomína aj nové vydanie jeho poviedok.
18.5.2009

Čítajme spolu

Približne 20 renomovaných spisovateľov zo Slovenska príde na literárny festival Čítajme spolu, ktorý sa bude konať 20. – 22. mája v štyroch mestách na Šariši – v Prešove, Veľkom Šariši, Sabinove a Lipanoch.
16.5.2009

Svet zostáva krásny, iný ani nemáme

Ak je niekto odborníkom na klasickú nemeckú filozofiu, očakávame, že to bude vážny až zamračený človek, žijúci vo svojom svete Kanta a spol. Oliver Bakoš takýmto odborníkom je, ale akademickú vážnosť od neho nečakajte, naopak.
16.5.2009

Najlepšia kniha, akú ste minulý rok čítali. Viete? Hlasujte

Každý číta. Niekto viac, niekto menej... napriek tomu, ak sa už ku knižke dostaneme a nebodaj ju aj dočítame, spravidla vieme povedať, či sa nám páčila alebo nie.
16.5.2009

Cesty slovenskej knihy

Zájdite v Martine na výnimočnú výstavu Cesty slovenskej knihy. Hoci aj dnes večer. Otvorené bude totiž do noci, podobne ako v ďalších osemdesiatich múzeách vo vyše päťdesiatich mestách. Noc múzeí a galérií vypukne práve dnes.
16.5.2009

Katarína Kucbelová – malé veľké mesto

Tretia kniha výraznej a sugestívnej Kataríny Kucbelovej ukázala pramene, z ktorých sa sýti najtalentovanejšia poetka svojej generácie.
14.5.2009

Palárikov dom

Obyvatelia Čadce si pripomínajú smutnú udalosť. Piate výročie od požiaru, ktorý zničil Palárikov dom. Kysučania verili, že kultúrny dom venovaný svojmu rodákovi, národnému dejateľovi Jánovi Palárikovi obnovia.
13.5.2009

Noc literatúry po tretí raz

Chcete zažiť magickú noc v zákutiach hlavného mesta? České centrum v Bratislave pripravilo podujatie Noc literatúry.
13.5.2009

V Martine sa jar skončí literatúrou

Martinská literárna jar je projekt, ktorý chce propagovať a prezentovať súčasnú knižnú kultúru a jej protagonistov. Na sever Slovenska prinesie súčasnú domácu i zahraničnú tvorbu.
12.5.2009

Pocta Lýdii Vadkerti-Gavorníkovej vo Viedni

Literárne informačné centrum Bratislava, Slovenský inštitút vo Viedni a Hudobné centrum Bratislava pripravili literárno-hudobný večer slovenských poetiek pod názvom Homage à Lýdia Vadkerti-Gavorníková.
8.5.2009

Opäť s ním pobudnúť

V nedeľu uplynie 20 rokov od smrti Dominika Tatarku. Zdá sa, že toto výročie môže znamenať aj jeho návrat do slovenskej literatúry.
7.5.2009

3… 6… 9… Štart!

Literárne soirée je názov multižánrového galavečera, ktorým občianske združenie literarnyklub.sk zaháji svoju činnosť 3. 6. 2009 v bratislavskom Štúdiu 12.

7.5.2009

Storočnica Júliusa Barča-Ivana

Uplynulo práve 100 rokov od narodenia slovenského dramatika, prozaika a evanjelického kňaza Júliusa Barča-Ivana. Tejto veľkej osobnosti, ktorá ovplyvnila a formovala dramatickú tvorbu, sme ešte veľa dlžní.
6.5.2009

Vybrali najkrajšie detské knihy

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana a Slovenská sekcia IBBY (International Board on Books for Young People – Medzinárodná únia pre detskú knihu) vyhodnotili kolekcie kníh za zimu 2008.
6.5.2009

Katolícka moderna už nie je modernou

Medzivojnové obdobie, bohaté rôznorodosťou umeleckých smerov, zahŕňa v 30. a 40. rokoch aj neorganizovanú skupinu autorov, ktorá pre svoj ideový charakter dostala v dejinách našej literatúry pomenovanie katolícka moderna.
4.5.2009

Medzinárodný knižný veľtrh Praha

(14. 05. 2009 – 17. 05. 2009)
4.5.2009

Prorok prekliatych bohémov

28. apríla uplynulo desať rokov od smrti básnika Jozefa Urbana. Veľmi tragicky a veľmi zbytočne sa v tú jarnú noc skončil jeho výstredný pohyb po výslní.
30.4.2009

Lovestory: Agens a paciens

Nechajte sa týmto autorom zatiahnuť do jeho tém a nekonečného programu sveta. Básnik s dlhými prestávkami v publikovaní, ale potom pre nás vychrlí vždy nové zaujímavé texty.
30.4.2009

Kto bude najlepším prozaikom/-čkou 2009?

Finalisti a finalistky Literárnej ceny Anasoft litera 2009, ktorá sa udeľuje za slovenskú pôvodnú prózu vydanú v uplynulom roku, sú už známi. Tohtoročná porota vybrala spomedzi 106 nominovaných titulov desať.
30.4.2009

Akademický Prešov

Divadlo,  prednesy  poézie,  prózy  aj  vlastná  tvorba  dostávajú  v  Prešove  priestor  už  43  rokov.  Takáto  je  už  dlhá  história  podujatia.
29.4.2009

Karikaturista Fedor Vico vydáva Dereš

Kreslený zbojnícky seriál Dereš vychádzal pravidelne od roku 1965 v humoristickom časopise Roháč. Po udalostiach v roku 1968 ešte stihol vyjsť v závere roka 1969 knižne, no vzápätí bol stiahnutý z predaja a zošrotovaný.
27.4.2009

Ján Lenčo – Posledný anjel

Kratučké prózy, ktoré vznikali v autorových rozličných tvorivých obdobiach. Dosť bizarné na to, aby súčasníka ohromili a pripomenuli mu, že prozaik Lenčo má a stále ešte chce niečo povedať.
24.4.2009

Dnes je Svetový deň knihy a autorských práv

Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) navrhuje, aby sa počas Svetového dňa knihy a autorských práv 23. apríla v tomto roku poukázalo na spojitosť medzi vydávaním a vzdelávaním.
24.4.2009

E-kniha: Smrť čítaniu?

Nielen elektronika bude odsúvať klasické papierové výtlačky, ale aj ohromné množstvo papiera, ktoré sa dennodenne spotrebuje. E-knihy, ktoré papier nepotrebujú, majú ešte veľa ďalších výhod. Prídete im na chuť?
24.4.2009

Zóna nadšenia je Knihou roka 2008

Zóna nadšenia od autora Jozefa Banáša je Knihou roka 2008. Rozhodli o tom čitatelia dvojtýždenníka o nových knihách Knižná revue.
24.4.2009

Viac legenda ako čítaný autor

Vydanie Prútených kresiel, Démona súhlasu a Panny zázračnice je výrazným krokom, ako dôstojne vrátiť Tatarku do slovenskej literatúry.
23.4.2009

Poznáme najkrajšie knihy Slovenska za minulý rok

V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave včera ocenili autorov a autorky najkrajších kníh Slovenska vydaných v roku 2008.
23.4.2009

Najkrajšie knihy Slovenska

Včera  v  Primaciálnom  paláci  vyhlásili  výsledky  17.  ročníka  súťaže  Najkrajšie  knihy  Slovenska,  s  dôrazom  na  vklad  ilustrátorov,  grafikov,  typografov  a  tlačiarov. Rádio  Slovensko  bolo  pri  tom.
23.4.2009

Slávne knižnice sa spojili vo virtuálnom svete

UNESCO spustilo nový projekt digitálnej knižnice. Prináša v ňom vzácne texty, mapy a obrázky.
21.4.2009

Okamihy knihy – Cigánkina veštba

Román si  pozorne  prečítal  a  odporúča  aj  vám  publicista  Jaroslav  Hochel na vlnách Slovenského rozhlasu.
18.4.2009

Z národa Tatrancov vytvoril hrdinov

„Osvoboďiv národ, ňepodľehlí stal sa panovňík / A zmužilích veľké založil královstvo Slovákov,“ ospieval múzami obdarený Ján Hollý národného hrdinu Svätopluka v propozícii rovnomenného eposu. Tento kňaz, básnik, prekladateľ a národný buditeľ zomrel pred 160 rokmi, 14. apríla 1849.
16.4.2009

Univerzitná knižnica v Bratislave

Vznikla  pred  90  rokmi,  takže  je  nielen  najväčšou,  ale  aj  najstaršou  knižnicou  na  Slovensku.  Ak  ste  v  nej  ešte  neboli,  príležitosť  máte  práve  teraz  s  nami.
10.4.2009

Daniel Hevier: Rap je súčasná poézia

V edícii Slávne texty slávnych piesní vychádza séria kníh najznámejších slovenských textov. „Zistil som, že rap, to je taká súčasná poézia, že možno starí štúrovci by písali rapy, keby dnes žili,“ žartoval Hevier na krste.
6.4.2009

Zomrel básnik a historik Michal Otčenáš

Len pár dní pred 53. narodeninami zomrel v nedeľu v Prešove básnik, historik a podpredseda Spolku slovenských spisovateľov Michal Otčenáš.
6.4.2009

Rozprávkové Rádio Slovensko

Rádio  Slovensko  chce  aj  tento  rok  nadviazať  na  minuloročný  mimoriadne  úspešný  projekt  spolupráce  Slovenského  Rozhlasu  a  Spolku  Slovenských  knihovníkov  –  Noc  s  Andersenom.
3.4.2009

Svet je taký, ako sa dnes cítim

S menom Zuzany Szatmáry sa už roky neodmysliteľne spája šéfovanie Nadácie Charty 77. Pred dvadsiatimi rokmi stála v Prahe pri jej zrode a po rozdelení republiky ju na Slovensku nasmerovala na ochranu ľudských práv.
2.4.2009

Euroústava má novú podobu. Recesistickú

Štyridsať básnikov sa rozhodlo pustiť do recesie – napísať ústavu Európskej únie vo veršoch, keď sa tej politickej nedarí. Medzi básnikmi z 30 krajín, pochádzajúcich z Európy, ale aj zo Sýrie, Zimbabwe či Indie, ústavu prezentovali aj slovenskí autori.
2.4.2009

Medzinárodný deň detskej knihy

Medzinárodný deň detskej knihy, pripadajúci na 2. apríla, sa slávi v deň narodenia svetoznámeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.
2.4.2009

Nová kniha rozhovorov bude darčekom pre Lasicu

Básnik, esejista, prekladateľ a textár Ján Štrasser pripravuje s Milanom Lasicom novú knihu.
1.4.2009

Čítanie namiesto nákupov

Projekt na podporu čítania kníh a lásky k literatúre zorganizovali od 28. do 31. marca v jednom z bratislavských obchodných centier.
31.3.2009

Rozhovor so scenáristom a spisovateľom Jozefom Banášom

Bývalý novinár, manažér, diplomat a politik sa nedávno programovo oslobodil od všetkých kariérnych záväzkov a nasmeroval svoju budúcnosť k absolútnej slobode tvorby, za ktorú považuje vo svojom prípade profesionálne spisovateľstvo.
30.3.2009

Lipský knižný veľtrh 2009

Tento rok sa na knižnom veľtrhu v Lipsku stretlo vyše dvetisíc vystavovateľov z 38 krajín.  Literárne informačné centrum predstavilo knižnú produkciu približne 20 slovenských vydavateľstiev.
30.3.2009

Medzinárodný knižný veľtrh v Paríži Salon du livre 2009

V čase od 13. do 18. marca Literárne informačné centrum prezentovalo slovenských vydavateľov v národnej expozícii na významnom frankofónnom  knižnom veľtrhu Salon du Livre Paris.
30.3.2009

LIC vydalo Slovenské dejiny

V týchto dňoch sa na knižný trh dostáva nový titul Literárneho informačného centra Slovenské dejiny I. s podtitulom „Od príchodu Slovanov do roku 1526“.
26.3.2009

Gregorová – Podjavorinská – Šoltésová – Vansová: A budeme si šepkať

Dramaturgia  Slovenského  komorného  divadla  sa  systematicky  venuje  hľadaniu  zabudnutých  autorov.  Tento  raz  z  políc  oprášili  autorky  –  výnimočné  ženy,  spontánne  emancipačné  zjavy,  ktoré  aj  v  sukni  dokázali  predbehnúť  svoj  čas.
25.3.2009

„Knižnice pre všetkých“

Slovenská asociácia knižníc vyhlasuje 10. ročník celoslovenského podujatia, ktoré sa uskutoční v dňoch 23. – 29. marca 2009. Základným cieľom je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí.
23.3.2009

Slová

Dôstojnú pamätnicu pripravilo k nedávnej sedemdesiatke Rudolfa Chmela vydavateľstvo Kalligram.
20.3.2009

Ak niečo ide ľahko, ani si to nevážim

Koncom minulého roka mu medzinárodná porota vo Viedni udelila Veľkú cenu za literatúru pre východnú a juhovýchodnú Európu Bank Austria Literaris za knihu Koniec sveta. Strhujúci a veľmi drsný príbeh z prostredia košických rómskych gangstrov a slangový jazyk ulice možno čitateľov zaskočia, ale čo môžete čakať od autora, ktorý sa skrýva pod viacerými identitami a svoju prvú rannú kávu si dáva o deviatej večer?
19.3.2009

Feldekovu knihu pokrstili v Prahe vodou z Vltavy


Vodou z Vltavy a atramentom pokrstili v Slovenskom inštitúte v Prahe knihu fejtónov Ľubomíra Feldeka Homo politicus.
19.3.2009

O úrovni čítania Slovákov

hovorí spisovateľ Pavel Rankov z Katedry knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
17.3.2009

Taký bol Ladislav Mňačko

Pätnásť rokov od jeho náhleho úmrtia vychádza vôbec prvý ucelený biografický pohľad na životné, reportérske a spisovateľské osudy Ladislava Mňačka.
16.3.2009

Pavol Suržin: Spln duše

Básnik Pavol Suržin sa nepohyboval v centre literárneho diania ani výraznejšie nezasahoval do jeho vývinových tendencií. To však neznamená, že svojou poéziou ho neobohatil.
16.3.2009

Od vydania prvej knihy v štúrovskej slovenčine uplynie 165 rokov

Od vydania druhého ročníka almanachu Nitra v roku 1844 uplynie 165 rokov. Druhý ročník almanachu, ktorý vyšiel ako prvá kniha písaná v štúrovskej slovenčine, vydal J. M. Hurban 17. marca 1844 počas svojho pôsobenia na evanjelickej fare v Hlbokom.
16.3.2009

Tatarkovu cenu získali Ján Buzássy a Mikuláš Huba

Cenu Dominika Tatarku za rok 2008 získali dve osobnosti - básnik Ján Buzássy a ochranár Mikuláš Maňo Huba.
14.3.2009

Hahaiku

Už názov knihy dosť polopatisticky nasvedčuje, že to nebude celkom vážne, čo je odjakživa v súlade s celou Štrasserovou poéziou…
12.3.2009

Marec – mesiac knihy

Pri pátraní, prečo sa marec už roky pripomína ako mesiac knihy, sme sa dopracovali k známej a zaujímavej postave slovenskej histórie – Martin Hrebenda Hačavský.
12.3.2009

ZF: Hľadá sa Dobšinský

Zapojte sa do celoslovenského pátrania po knihách Pavla Dobšinského, pohľadajte vo svojej knižnici knihu tohto autora a zájdite si do knižnice po pamätnú pečiatku.
12.3.2009

Slovensko na medzinárodnom knižnom veľtrhu v Lipsku

Lipský knižný veľtrh je stretnutím rozličných kultúr, kontaktným bodom, kde sa stretáva východ so západom.
7.3.2009

Medzinárodný knižný veľtrh Salon du livre Paris 2009

Významný frankofónny knižný veľtrh Salon du Livre Paris otvorí svoje brány v tomto roku v čase od 13. do 18. marca.
7.3.2009

Ty nie si náš, teba zožerieme

Pravda faktov a umenie mystifikácie. Paródia na jednu vládu a únos prezidentovho syna. Maniakálna túžba po moci, národniarske ambície, manipulácia s médiami i záľuba v kulinárskych orgiách. Román doteraz neznámeho prozaika Ota Čenku.
6.3.2009

Nič iné robiť neviem, len písať

Môžeme s ním občas nesúhlasiť, ale v slovenskej literatúre je neprehliadnuteľný, preto sa ocitol aj medzi tvárami televízneho cyklu Slovenskej televízie GEN.sk. Peter Jaroš.
5.3.2009

Polyhistor, ktorý dokázal rozosmiať

Svojou literatúrou obveseľoval v čase, keď slovenská beletria plnila skôr spasiteľskú funkciu. V  pomatičnom období sa však nebál do svojich humoresiek, fejtónov a čŕt vniesť nefalšovaný humor. Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský sa narodil pred 185 rokmi, 4. marca 1824.
5.3.2009

„Čítajte s otvoreným srdcom a buďte šťastní!“

Pavel „Hirax“ Baričák je multiaktívna osobnosť, ktorá keď necestuje po svete, zakotví v Martine. Popri tom stíha písať knihy, vydávať CD a blogovať. Buďte šťastní odkazuje v svojej novej knihe Kým nás láska nerozdelí: hľadania, o ktorej SME sa s ním porozprávali.
4.3.2009

10 Slovákov medzi 100 Slovanmi

Pred troma rokmi rozbehla medzinárodná organizácia Fórum slovenských kultúr projekt s názvom Sto slovanských románov. Desať krajín, v ktorých sa hovorí slovanským jazykom, vydalo desať svojich autorov, ktorých romány sa vzájomne preložia do jazykov ostatných krajín združených v projekte.
27.2.2009

Čiara zvaná horizont

Na prelome rokov prichádza básnik Juraj Kuniak (1955) hneď s troma knihami.  Každá je iná, no jedno majú spoločné: sú to pozoruhodné publikácie, navonok vizuálne veľmi príťažlivé a vnútorne hlboké a pravdivé.
26.2.2009

„Milanchólia“

V starých časoch, za ktorými občas pociťujeme (n)ostalgiu, bývalo zvykom, že literáti a výtvarníci tvorili produktívnu alianciu. Toto spojenie obrazu a slova, výtvarného umenia a literatúry, nám teraz ponúkajú Milan Lasica a Marek Ormandík…
19.2.2009

Miznutie anjelov

Mila Haugová píše nepretržite. Jej potreba je autentická, žité a písané sa preskupuje, dotvára „telo priložené ku každej vete".
17.2.2009

Ďalší návrat Leopolda Laholu

Takmer ho bolo treba pre slovenskú kultúru zachraňovať. Pred kým? Pred nami samotnými.
13.2.2009

Čo čítajú Slováci

Nedávno zverejnený prieskum skupiny vedcov pod vedením Petra Valčeka hovorí, že Slováci čítajú menej. Na tomto prepade má zásluhu najmladšia generácia, pre ktorú čítanie kníh naozaj nepatrí medzi obľúbené spôsoby trávenia voľného času.
7.2.2009

Medzinárodné knižné veľtrhy 2009

Medzinárodné knižné veľtrhy, na ktorých bude mať Slovensko tento rok národnú expozíciu
6.2.2009

Dado Nagy: Knihy nie sú drahé

Keby bol Harry Potter zaradený na školách do povinného čítania, prestal by deti zaujímať, tvrdí v rozhovore znalec kníh a moderátor Jozef Dado Nagy.
5.2.2009

Gusto Dobrovodský – Smútok je smiešok

On len písal verše, „robil obrazy z písmenok a slov“ a na všetko to okolo už nemal čas. Nakoniec ho mal ešte menej, než sme sa všetci nazdali, v týchto dňoch uplynulo od jeho náhlej smrti už desať rokov.
5.2.2009

Vyjde posledná zbierka básní Milana Rúfusa

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ vydá v pondelok 9. februára novú, poslednú zbierku básní Milana Rúfusa Ako stopy v snehu, ktorá patrí k autorovým najosobnejším výpovediam.
5.2.2009

Všetci stojíme na prahu filozofie

Hoci ide o najstaršiu myšlienkovú disciplínu, málokto dokáže presne povedať, čo je filozofia, alebo čím sa zaoberá filozof. Laické znalosti často nesiahajú za poznatok, že filozof „filozofuje"…
4.2.2009

Zora Sirácka: Básnik, ktorý zviedol Slovensko

Ako jeden zo zakladateľov slovenského literárneho realizmu vyčnieva nielen monumentálnosťou svojej tvorby, ale najmä jej umeleckou hodnotou. Bol básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ a právnik. Pavol Országh­-Hviezdoslav by sa včera dožil 160 rokov.
3.2.2009

TOMÁŠ ULEJ: Hviezdoslav: Skica o veľkosti a smrti

Mlyn v Tatrách, jedno z posledných diel, na ktorých pracoval básnik Pavol Országh–Hviezdoslav, nestihlo nikdy uzrieť svetlo sveta. Jeho príbeh je skicou o veľkosti a smrti básnika.
2.2.2009

Updike nám aj osobne vyjadril morálnu podporu

Slávny americký spisovateľ, ktorý zomrel v utorok vo veku 76 rokov, viackrát navštívil aj Československo.
29.1.2009

Etela Farkašová Opretá o ticho

Akýkoľvek druh či žáner si  Farkašová zvolí pre svoju výpoveď, zakaždým vytvorí mnohorozmerné, nezjednodušujúce a formálne fluidné dielo, ktoré je nateraz „dajme tomu básňou".
28.1.2009

Mať čisto za sebou. Za Milanom Rúfusom

„Tak teda je mŕtvy ten, čo to vedel: hovoriť z prapočiatku. Vydal sa hľadať Milovného, odetý do Jeho vôle,…“
27.1.2009

TOMÁŠ ULEJ: Kde sa stratil záhadný „Hviezdoslavov posledný blok“?

Na štyridsať hárkov po zosnulom Hviezdoslavovi mali slovenskí básnici každých päť rokov zapísať odkaz slovenskému národu.
25.1.2009

Jánošík by oslávil 321 rokov

Nielen tradícia, ale aj symbol, ktorý sa dedí z generácie na generáciu. Nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a motivácie pre všetky druhy slovenského umenia.
25.1.2009

Kniha Jana Juráňová Žila som s Hviezdoslavom Aspekt, 2008

„Ilona bola vždy len čitateľkou. Knihy mala rada, aj keď nie všetky. A ku koncu života jej zrazu chýbala kniha o nej samej.“ Ide o Ilonu Országhovú, manželku básnika, ktorý svojimi veršami túžil sláviť hviezdy (a sám sa jednou z nich stať).
24.1.2009

Zomrel básnik Milan Rúfus

Až keď mu umieráčik zvonil,
poznali mnísi vzdelaní,
že bližšie pravdy ako oni,
bol Pecko s dušou na dlani.

                                (M.R.)

11.1.2009

Vianočné čítanie so Zlatým fondom SME

"Vianoce boli už toľko ráz opísané, že veru za zbytočné pokladám k tomu dačo zo svojej hlavy doložiť. Ale je vec istá, že Vianoce vzbudzujú u nás zvláštne vznešené a radostné city." Vychutnajte si vianočnú klasiku v originálnom znení namiesto každoročných televíznych úprav a opakovaní. Zlatý fond SME Vám ponúka:
24.12.2008

Ján Smrek: Básnik, ktorý sa opájal erotikou

„Zo mňa dnes stal sa gondolier prostý / a vlastnú lásku na gondole vozím. / Privrite oči. Privrite ich, drahá, / a dívajte sa snenia svojho zrakom,“ napísal Smrek v zbierke Básnik a žena. V zbierke, ktorá sa spolu s Kostrovou Ave Evou považuje za vrchol slovenskej ľúbostnej lyriky. Ján Smrek, symbolista, vitalista, novinár a básnik vlastným menom Čietek, by sa dožil 110 rokov.
17.12.2008

Týždeň: Kniha roka 2008

Pred súťažným výberom „naj knihy roku 2008“ sme dali prednosť mozaike kníh, ktoré tento rok zaujali niekoľko čítajúcich spolupracovníkov a priateľov .týždňa. Dali sme im dve otázky: 1. Ktorá kniha slovenského autora vás v roku 2008 najviac zaujala? 2. Aká bola podľa vás najlepšia kniha, ktorá v roku 2008 vyšla v slovenskom alebo českom preklade?
15.12.2008

Hlavná cena pre Viliama Klimáčka

Ceny Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska odovzdal tento týždeň v Pálffyho paláci jej šéf Igor Hochel. Hlavnú cenu získal Viliam Klimáček za román Námestie Kozmonautov. Jeho kniha bola úspešná už v súbehu Román 2006, vyhlásenom vydavateľstvom L.C.A.
12.12.2008

Slováci v dejinách českej literatúry

Tretí zväzok Dějin české literatury 1945 – 1989 prináša informácie aj o dianí v oficiálnej slovenskej spisovateľskej komunite najmä vo vzťahu k českej, respektíve československej literárnej scéne.
11.12.2008

Básnik Milan Rúfus získal medzinárodnú cenu Crane Summit

Slávnostný poetický večer bol dnes v bratislavskom Divadle Astorka, kde básnikovi Milanovi Rúfusovi odovzdali medzinárodnú cenu Crane Summit 2008 za poéziu. Už príchod tohto jubilujúceho majstra slova do zaplnenej sály privítal mohutný potlesk v stoji všetkých prítomných. A to sa zopakovalo aj neskôr.
11.12.2008

Zlatý fond oslavuje dva roky

Náš projekt vznikol na Mikuláša, 6. decembra 2006. Prečítajte si o tom, čo sa nám podarilo za dva roky našej existencie.
5.12.2008

Čo čítame (Peter Gregor: Idiotár)

„Kým som riešil závažné filozofické otázky: Kto som? Odkiaľ prichádzam? Kam idem?, poslali ma do riti,“ posťažoval sa Peter Gregor na úvod svojej knižky Idiotár, ktorú práve vydal košický Pectus. 
4.12.2008

Najpredávanejšie knihy za posledný týždeň

Najpredávanejšie knihy v sieti Artfora od 24. 11. do 1. 12 (Bratislavské krutosti, Milanchólia, či Obrázky spod Rozsutca)
4.12.2008

Slovenská dráma – kolektívne dielo

Kľúčová slovenská dráma je pracovný názov nového projektu Divadelného ústavu, ktorý spája vyše dvadsať slovenských dramatikov i prozaikov okolo štyridsiatky.
4.12.2008

Byť v slovníku je byť bližšie k čitateľovi

Už v priebehu siedmich rokov vychádza druhé, doplnené a rozšírené vydanie Slovníka slovenských spisovateľov 20. storočia, ktoré je dielom autorského kolektívu Augustína Maťovčíka.
4.12.2008

Najčítanejší (pokleslý) román slovenskej histórie

Román Petra Pišťanka Rivers of Babylon (Slovart 2008) vyšiel už v roku 1991. Viacerí slovenskí literárni kritici ostali zarazení a zmätení. Ako hodnotiť dielo, napísané zvláštnym štýlom rozprávania v tretej osobe, ktoré sa hrdo hlási k inšpirácii tzv. poklesnutými žánrami?
1.12.2008

Kopcsay: Dúfam, že si nad mojou knihou nikto nepodreže žily

Temný pesimizmus nového románu Máriusa Kopcsaya Mystifikátor by mal mať na čitateľov katarzné účinky. "Dúfam, že si nad mojou knihou nikto nepodreže žily," reagoval po krste knižky v stredu 26. novembra Kopcsay na otázku, či náhodou nenapísal nové dielo pre EMO mládež.
1.12.2008

Stolárov dom

Poézia Lýdie Vadkerti - Gavorníkovej predstavuje úprimné hľadanie a potvrdzovanie základných istôt bytia. Je v najlepšom slova zmysle ženskou poéziou - tou poéziou, ktorá nás niekedy môže a niekedy musí upozorniť, že jednou zo spomenutých istôt sú dvaja: v spoločnom hľadaní porozumenia aj dorozumenia.
24.11.2008

Tatarkove slzy alebo už nás naháňajú skoro ako vás

Maňo Huba napísal knihu o príbehu bratislavského ochranárstva
21.11.2008

(kul): Digitálna knižnica Európy

Dnes začne fungovať virtuálna knižnica Europeana, ktorá umožní prístup k vyše dvom miliónom kníh, malieb, fotografií, nahrávok a filmov.
20.11.2008

Zjavný posun k fikcii

V dvanástom ročníku súťaže Poviedka nastal nápadný odklon od klasického rozprávania a posun k fikcii.
7.11.2008

Dnes sa začína veľtrh Bibliotéka

Stretnutie s čítaním, písaním, knihami a ich autormi sľubuje veľtrh Bibliotéka.
6.11.2008

Keď sa počúval Laxík

Pútavý kaleidoskop nám ponúka kniha Juraja Šebu Zlaté šesťdesiate roky (Marenčin PT, Bratislava 2008), kde si autor spomína na toto zvláštne obdobie politického odmäku, ktorý poznačil všetky oblasti nášho života.
31.10.2008

Vyšlo nové číslo Romboidu

Idyla „prekliatosti“ a „prekliatosť“ idyly – takto nazval Zoltán Rédey svoj rozsiahly text o knihe Ľubomíra Feldeka Prekliata Trnavská skupina. Domácu poéziu zastupuje tvorba Martina Solotruka, básne Henriho Michauxa približujú dva staré preklady Jána Stacha a dva nové Marty Szeghy. Čítajte nové číslo časopisu Romboid.
30.10.2008

Ako doceniť inotaj klasiky

Klasika sa nedá úspešne inscenovať, ak k nej tvorcovia pristupujú mechanicky a s pietou. Zvolenské divadlo slávi svoje výročie Tajovského jednoaktovkami.
30.10.2008

Pôvodné nepoviedky pre hravých chlapcov

Zábavné paradoxy slovenskej literatúry: vo vydavateľstve Mladé letá vyjde „zborník pôvodných poviedok slovenských autorov uverejňovaných v magazíne Playboy“. Pre tento zborník symbolické.
30.10.2008

Dáma na Adama

Posledná kniha slovenskej prozaičky Márie Bátorovej, Púšte a oázy je zároveň jej básnickým debutom.
29.10.2008

Magický deň nemal víťaza

Pavol Rankov po troch skvelých poviedkových knihách napísal román.
27.10.2008

Po zákrutách duše a mesta

Kniha Bratislavské krutosti dokazuje Filanovu univerzalitu, umeleckúa ľudskú viacrozmernosť. Pre mnohých je raritne aktuálnou ponukou súčasného knižného trhu.
20.10.2008

Dobrý imidž nie je na zahodenie

V nedeľu sa skončil Frankfurtský knižný veľtrh. Predstavili sa na ňom aj slovenskí spisovatelia Jana Beňová a Ivan Štrpka.
20.10.2008

Literárne diskusie počas Bibliotéky

Literárne informačné centrum pripravuje počas knižného veľtrhu Bibliotéka (6. – 9. 11. 2008,) viaceré literárne podujatia.
14.10.2008

(kul): Cirkus v literatúre

Dnes sa v Štúdiu 12 koná Literárny cirkus Kolomana Kertésza Bagalu.
13.10.2008

Nové knihy

Pavol Rankov: Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), Kalligram 2008
Zuzka Šulajová: Dievča z minulosti, Slovenský spisovateľ 2008
13.10.2008

Daniel Hevier: Knihy v jednotnom čísle

Keď ľudstvo hľadalo tvar pre svoju pamäť, pre snívanie i spomínanie, istoty i otázky, objavilo ho v knihe. Kniha – 
9.10.2008

Chudobný rok (O stave literatúry na Slovensku)

Tí s lepšou pamäťou si možno spomenú: v októbri 2007 sme článok o roku 2006 v slovenskej literatúre ozdobili nadpisom „Slabšia sezóna“. Rok 2007, ktorý v súvislosti s udeľovaním najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera hodnotíme teraz, už nebol slabší, ale vyslovene chudobný.
9.10.2008

Literárny október

Dnes štartuje Žilinský literárny festival, zajtra sa rozbehne dianie v Bratislave na festivale Ars Poetica.
6.10.2008

Teta Anula má dvestotisíc

Milan Zelinka premenil svoju druhú finálovú účasť v najlepšie dotovanej slovenskej literárnej cene na víťazstvo.
3.10.2008

Vychádza rozšírené vydanie Rozprávok uja Klobásu

Na pulty slovenských kníhkupectiev sa vracajú Rozprávky uja Klobásu. Príbehy nezabudnuteľného Júliusa Satinského vychádzajú v novom rozšírenom vydaní.
29.9.2008

Podľa trnavských konkretistov poézii netreba úplne rozumieť

Program trnavskej skupiny básnikov, ktorí dostali názov konkretisti bol podľa dobovej ideológie viac literárnoestetický než kultúrnopolitický.
24.9.2008

Poézia pri sviečkach zaznie po stý raz

Už sedemnásť rokov, najskôr raz mesačne, teraz každé dva mesiace, robí recitátor a herec Juraj Sarvaš v Dome kultúry na bratislavských Kramároch Večery poézie pri sviečkach.
24.9.2008

Pubertiačka zaujala kritikov

Román Ireny Brežnej zaradili v Nemecku medzi desať najlepších titulov septembra
9.9.2008

Stanislav Rakús: Stanislav Rakús: Tvorivosť, samota a literatúra

Jedna z románových postáv 19. storočia, ktorú sa chystajú zatvoriť do„samotky“, hovorí, že tento typ ťažkého väzenského trestu nebude maťpre ňu očakávaný záporný účinok, lebo jej duša v sebe skrývafascinujúci svet s množstvom ľudských príbehov, zážitkov, myšlienok,radostí a smútkov.
8.9.2008

O duši ľudstva (Edmunt Hlatký: Abraka dabraka)

Obálka príjemná na dotyk, príťažlivá i vizuálne a keď zalistujeme stránkami z dobrého papiera, nemôžeme si nevšimnúť ilustrácie (Juraj Puchovský), ktoré hneď zaujmú svojou surrealistickosťou.
8.9.2008

Daniel Hevier: Posledné básne

K posledným veciam má ľudstvo i my, konkrétni ľudia, zvláštny, až rituálny vzťah. Vedomí si hodnoty niečoho, čo sa už nevráti, čo už nebude pokračovať, pokúšame sa uchovať v sebe intenzitu trvania.
8.9.2008

Vrátil som sa, mal som pocit dlhu

Po rokoch, keď sa mu ani len nesnívalo, že by mohol písať, sa literárne prebudil až na východnom Slovensku. Keď sa z Cífera priženil do Papína, mal pocit, že je v rozprávke. Po nežnej revolúcii sa literárne odmlčal na dlhých trinásť rokov. Milan Zelinka.
3.9.2008

(TS): Poviedka 2008 pozná víťazov

Organizátori dvanásteho ročník súťaže začínajúcich slovenských spisovateľov dnes vyhlásili víťazov. Ceny sa budú oficiálne odovzdávať vo štvrtok 28. augusta o 20. hodine v kaviarni Next Apache
25.8.2008

Pavol Vilikovský: Namiesto nekrológu

Je čas žatvy a smrť zberá na poli slovenskej literatúry.
25.8.2008

Prenikanie literatúry do každodenného života

V jednom literárnom časopise ma vyzvali zapojiť sa do čitateľskej ankety a odpovedať na otázku, či je slovenská literatúra ostrovom samým pre seba, alebo sa jej darí prenikať do každodenného života. Je to ťažká otázka...
22.8.2008

S Kultúrnym životom sa lúčili aj kvetmi

Obsadenie Československa vojskami Varšavskej zmluvy spečatilo aj osud týždenníka Kultúrny život v jeho dovtedajšej podobe, keď pôsobil ako diskusná tribúna podporujúca takzvaný obrodný proces.
21.8.2008

(tasr): Zomrel spisovateľ Pavel Hrúz

Slovenský spisovateľ Pavel Hrúz zomrel cez víkend vo svojom rodičovskom dome v Banskej Bystrici vo veku 67 rokov. TASR o tom v noci nadnes informoval jeho syn Juraj Hrúz s tým, že zatiaľ nie je známe, či k úmrtiu došlo v sobotu alebo v nedeľu.
18.8.2008

(kul, tasr): Zomrel obranca slovenskej literatúry

BRATISLAVA. V utorok 5. augusta vo veku 82 rokov zomrel literárny vedec, kritik a editor Stanislav Šmatlák (1925)
7.8.2008

Ján Litvák: Mňa zaujíma reč, nie reči o mne

Za ľudí literatúry by malo hovoriť napísané,“ myslí si JÁN LITVÁK, autor knihy Bratislavské upanišády.
30.7.2008

Katarína Tesárová: Ján Kollár túžil spojiť všetkých Slovanov

V období metternichovského absolutizmu maďarský nacionalizmus ríša poznala už tridsať rokov. Pokúsila sa naň odpovedať tzv. Slovanská idea. Jej najznámejším ideológom a obávanou maturitnou otázkou sa stal Ján Kollár. Narodil sa pred 215 rokmi.
29.7.2008

Zomrel textár, ktorý akoby neexistoval

Rudolf Skukálek bol jednou z najdôležitejších postáv v kultúre 60. rokov.

29.7.2008

Pocta Tatarkovi

Na našich pultoch boľavo chýbajú Tatarkove knihy, tie neskutočné, snové, číro slovenské a nádherné vety, aké vám nemôže dať žiadny preklad, Tatarkove vety, ktoré vyrážajú dych a oslepujú ako pstruhy pasúce sa v tých najčistejších bystrinách.
28.7.2008

Peter Krištúfek - Šepkár (recenzia)

Ak sa knihy F. Kafku, M. Bulgakova či G. Orwella dajú pokladať za satiru, tak treba jedným dychom dodať, že ide o satiru s víziou. Satira s víziou predpokladá nielen ostré videnie, zmysel pre humor a duchaplnosť, ale rovnako aj istý systém chápania súvislostí, ktorý v románe drží pokope ohnivká reťaze pospájané princípom paradoxu. Aj štvrtá kniha a prvý román Petra Krištúfka (1973) načiera do tejto stopy.
28.7.2008

Za Jánom Johanidesom

V kontexte prozaickej generácie – zvykli sme ju nazývať generáciou Mladej tvorby – bol Johanidesov hlas origi­nálny a neprehliadnuteľný. Žiaľ, nedávno z generačného viachlasu vypadol. Bude v slovenskej literatú­re chýbať.
28.7.2008

Prepísať sa k citu a prečítať sa k zmyslu

Večný spor telesného s duševným v prózach Pavla Vilikovského
10.7.2008

Keď je veta samostatným výrokom

Róbert Gál sa vo svojej najnovšej knihe nemá chuť vracať k romantizujúcim banalitám.
10.7.2008

(kul): Povedz to v Kúte!

Na Slovensko sa po minuloročnej úspešnej premiére znovu vracia súťaž freestylovej poézie Povedz to v Kúte!
2.7.2008

Timravin národ provokuje

Nezvyčajný projekt dramaturgie nitrianskeho Divadla Andreja Bagara zavŕšila divadelná adaptácia novely Boženy Slančíkovej Timravy Všetko za národ.
26.6.2008

Jozef Bžoch. Dorota Kráková: Šepkár ako politikovo druhé ja

Peter Krištúfek sa osvedčil ako dobrý fabulátor už v kni­hách poviedok Nepresné miesto a Voľným okom. Novela Hviezda vystrihnutého záberu navyše naznačila, že autor by vystačil s rozprávačským dychom aj na väčšej ploche, čo sa potvrdilo v jeho prvom románe Šepkár.
26.6.2008

Literárny fond ocenil najlepšie preklady

Najlepšie počiny prekladateľov v minulom roku včera ocenil Literárny fond Cenami Mateja Bela a prémiami. Medzi laureátmi Ceny Mateja Bela je aj redaktorka SME.
25.6.2008

Píšeme, pochodujeme

„Ja nechcem pochodovať. Nechcem už ďalej pochodovať! Celý život len pochodujem!“ Nechce, ale musí. Kráča, hľadá, uniká. Sprevádza a odprevádza. Elza, hlavná postava najnovšej a zatiaľ najlepšej knihy Jany Beňovej Plán odprevádzania.
24.6.2008

Daniel Hevier: Poézia

Dnes budem hovoriť o predmete, o ktorom nič neviem, hoci sa mu venujem už vyše tridsať rokov. Preto si budem pomáhať inými, ktorí o ňom síce vedia rovnako málo, ale možno naša nevedomosť v množnom čísle vnesie trochu tmy do toho svetla.
18.6.2008

Slovenské poviedky

Poviedka 2007 – zborník najlepších prác jedenásteho ročníka literárnej súťaže, ktorú založil a vždy znovu a znovu organizuje Koloman Kertész Bagala.
18.6.2008

Pozdvihovanie básňou

Ján Zambor je básnik, ktorý si ctí tradičné životné hodnoty.
17.6.2008

Hvorecký ako pastier

Mladý spisovateľ zúročil svoje pobyty v cudzine na knihu publicistiky.
13.6.2008

Ján Ondruš a Osvienčimský oheň

Zaplavujú nás táraji a je jedno, či si za prostriedok zvolia počítačovú klávesnicu alebo televíznu obrazovku. Slová nie sme schopní hodnotiť a vážiť, slovo sa ošúchalo, nadrelo ako stará štetka a nemá vôbec žiadny význam. Ak sa medzi nami objaví človek, ktorý každému slovu prikladá váhu, nedokážeme ho pochopiť, pretože sme si príliš navykli na rýchlosť, povrchnosť a teľacie prežúvanie textu na pol pysku.
12.6.2008

Daniel Hevier: Johanidesov život bolako dobre napísaná veta

Ján Johanides žil životom literárneho rehoľníka. Bol taký oddaný svojmu spisovateľskému poslaniu, že všetko podriaďoval písaniu. S miernym zveličením by sa dalo povedať, že žil iba pre dobre napísanú vetu a že pre ňu bol ochotný obetovať takmer všetko.
11.6.2008

Posledná rozlúčka s Jánom Johanidesom

Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska a smútiaca rodina oznamujú, že posledná rozlúčka so spisovateľom Jánom Johanidesom bude 11. júna o 15.00 h na cintoríne v Šali. Autobus odchádza z parkoviska na Fajnorovom nábreží (za budovou SNM) v Bratislave o 13.30 h.
10.6.2008

Zomrel Johanides, spisovateľ s novátorskou odvahou

Slovenský spisovateľ Ján Johanides zomrel dnes v šalianskej nemocnici vo veku nedožitých 74 rokov. 
6.6.2008

Osudy Švantnera a jeho diela boli rovnako kruté

Predstaviteľ vrcholnej slovenskej modernistickej prózy 20. storočia sa pre nesúhlas s obmedzenými komunistickými praktikami stal nežiaducim spisovateľom.
29.5.2008

Vyšlo tretie tohtoročné číslo Romboidu

Čo sa píše v novom čísle časopisu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska?
29.5.2008

Peteraj krstil výber z tvorby

Kamil Peteraj v utorok uviedol do života reprezentatívny výber z celoživotnej tvorby Toto je moja reč.
23.5.2008

Ako vytvoriť elektronickú knižnicu?

Ako sa zbaviť formátovej závislosti a vytvárať elektronické knihy, články, dokumenty, manuály jednotne, "otvorene" a pritom jednoducho?
23.5.2008

Okrídlená klietka

Alexander Balogh o čítaní Okrídlenej klietky Tomáša Janovica a Pavla Vilikovského.
22.5.2008

Hrúzova výlučnosť bola vykúpená vylúčením

Edícia Knižnica slovenskej literatúry v 13. zväzku predstavuje Pavla Hrúza, ktorý vyše štyridsať rokov dotvára profil slovenskej kultúry, osobitne modernej literatúry.
22.5.2008

Zázračný oriešok – festival rozhlasových rozprávok

V dňoch 21. – 24. mája 2008 sa v Piešťanoch uskutoční 5. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok s podtitulom Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe. Usporiadateľmi sú Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, Slovenský rozhlas. Medzi partnermi je aj Literárne informačné centrum.
21.5.2008

Dve knihy o detskej literatúre

Literárne informačné centrum dnes na tlačovej konferencii predstavilo dve nové knižné novinky literatúry pre deti a mládež: knihu Ondreja Sliackeho Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež mapujúcu dejiny slovenskej detskej literatúry od osvietenských počiatkov do polovice 60. rokov a kolektívnu zbierku Pamodaj šťastia, rozprávka s podtitulom Pocta Pavlovi Dobšinskému.
14.5.2008

Debutom roka je román Aprílové dievča

Román Aprílové dievča Martiny Solčanskej získal v čitateľskej ankete časopisu Knižná revue prvenstvo v kategórii Debut roka 2007.
14.5.2008

Načo je vlastne literatúra?

Sú všelijaké jubileá pre živých i mŕtvych: kytičky, bonboniéry, cmuľkanie, mašličky, rečičky. A potom ticho ako v hrobe. Lenže živí jubilanti sú tu so svojimi strasťami a slasťami každý deň, nielen na narodeniny.
Ivan Kadlečík

 

13.5.2008

Ako Slováci Čechov zradili

"Čech učiť Slováka, Slovák Čecha. Dobrú podstatu jedného vštepiť do druhého. Zlé podstaty rozmliaždiť a odhodiť, z oboch dobrých umiesiť nový, zdravý celok: to je vaše spojivo?"
12.5.2008

Ako (ne)učiť literatúru (Hevierove pedagogické minumum)

Literatúra sa nedá naučiť. Literatúru netreba učiť. Literatúra je najľahší a najkrajší predmet. Niet takého hlupáka, ktorý by musel prepadnúť zo slovenského jazyka a literatúry. Čítaj. Nemusíš sa učiť. Literatúra nemá nepriateľa v internete. Nelám. Zmäkčuj. Učebnicu používaj len v najnevyhnutnejšom prípade.
12.5.2008

Rakús: Hodnovernosť a účinnosť literatúry

Ambíciou umeleckej literatúry je spájať osobitosť s hodnovernosťou, autenticitou, lebo bez nej by pre múzický typ čitateľa bola osobitosť nepresvedčivá, vykonštruovaná, umelá a neúčinná.
Stanislav Rakús
9.5.2008

Dosť bolo Sládkoviča! Prichádza Stacho

Nedá sa povedať, že celý Sládkovič už patrí do starého poetického železa. Ale súčasného čitateľa treba niekedy osloviť modernou básňou. Zlatý fond denníka SME preto začína na svojich stránkach postupne uverejňovať súčasnú slovenskú literatúru.
7.5.2008

Najlepšia slovenská kniha roku 2007?

Porota najlepšie dotovanej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera nominovala finalistov, víťaza čaká 200­tisíc korún.

7.5.2008

Medzinárodná konferencia o Milanovi Rúfusovi

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride, Univerzita Complutence v Madride a Klub nezávislých spisovateľov v Bratislave usporiadajú 8. mája 2008 pri príležitosti 80. narodenín slovenského básnika Milana Rúfusa už VII. ročník medzinárodnej konferencie o slovenskom jazyku a kultúre.
6.5.2008

Zdochni, kvôli tebe musím čítať!

O slovenských knihách, ktoré sú na webe a študentoch, ktorí sú radi bez nich. A tiež o tom, prečo za to nemôžu. 
25.4.2008

Slovenské ľudové hádanky (Mládeži neprístupné!)

V hádankách sa môže ukrývať viac, než si dokážeme predstaviť. Stačí ich čítať správnym spôsobom. Začudujeme sa, zapýrime a pokrútime hlavou. Boli tí "starí Slováci" ale riadne koťuhy! Vybrali sme pre vás šesť najpikantnejších hádaniek našich starých mám. Deťom ich radšej neukazujte.
24.4.2008

Po Dobšinskom ďalšia veľká zbierka rozprávok

Etnologička, folkloristka a editorka Viera Gašparíková predstavila trilógiu Slovenských ľudových rozprávok, ktorá je dosiaľ najkomplexnejším výberom slovenských rozprávok.
24.4.2008

Kollár: „Do pekla aj s Jánošíkom!“

Neustále sa s Jánošíkom v ľudovej tvorivosti i autorskej tvorbe stretávame ako s kladnou postavou. Nevraviac ani o iných zlodejoch, ktorí si v národe slovenskom udržiavajú riadnu dávku obľúbenosti. Predsa len však niekto z tohto radu vystúpil.
21.4.2008

Ako sa digitalizuje literatúra (Päť otázok, ktoré nikto nepoložil)

Najskôr niekto vyberie knihu z police a sfúkne z nej prach. Potom si ju o pár týždňov zadarmo (ne)stiahnete z internetu. Čo všetko je medzitým? E-mailujeme si s Kukučínom? Prepisujú snáď webové knihy trpaslíci (a je pravda, že prácu koordinuje Snehulienka)? Koľko kníhkupectiev sa nás už pokúšalo hacknúť? Všetko, čo ste nechceli opýtať o digitalizácii slovenskej literatúry a bolo vám to na škodu.
16.4.2008

Kritikova skepsa z kritika Matušku

Kniha Chvála a skepsa hovorí o obdive aj nemilosrdnej kritike.
15.4.2008

Comeback literatúry do sveta pop-music

Prieniky zabudnutej literatúry a novodobého umenia: Introvert Janko Kráľ si akiste ani len nemohol želať, že sa raz bude viesť na vlne pop-music, jeho text bude okrem výnimočnosti ešte aj „mediálne známy“.
5.4.2008

Sex našich predkov

Aký bol život "starých" Slovákov pod perinou? Jednu z odpovedí vám poskytnú stránky Zlatého fondu SME, konkrétne kapitola diela s nevinným názvom Slovensko a kultúra.
13.3.2008

Martin Odler: Gavlovičov návod ako žiť

Ako naplniť zmysel svojho života? Slovenský spisovateľ Hugolín Gavlovič to vedel. Jeho Valaská škola je aktuálna aj dnes.
28.11.2007

Konjec ipsilónu na interneťe?

Zlatý fond denníka SME spolu s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra dnes na internete predstavil novú službu – prekladač Ludevít.
2.11.2007

MARTIN ODLER: Bendeguz – zabudnutý klenot slovenskej literatúry

Hra Kocúrkovo je dnes nepochybne najznámejším dielom spisovateľa Jána Chalupku. Neprávom zabudnutý je však jeho prozaický počin – román Bendeguz.
2.10.2007

MARTIN ODLER: Martin Kukučín: Život ako v Dome v stráni

V známom románe Kukučín riešil svoju vlastnú ľúbostnú dilemu. Kým dielo skončilo nešťastne, pre seba zvolil happyend.
19.9.2007

MARTIN ODLER: Kukučínovo tajné písmo

Tajomné stenogramy slovenského spisovateľa Martina Kukučína odborníci márne lúštili celé roky.
19.9.2007

Najzabudnutejšie knihy slovenskej literatúry

Už je to tak, že niektoré knihy sú na Slovensku na vymretie. Raz vyšli, alebo i nevyšli a potom roky chradnú a hnijú. 
10.5.2007

Mlyn v Tatrách - Hviezdoslavovo nedopísané veľdielo?

Mlyn v Tatrách mal byť ďalšou Hájnikovou ženou, aspoň sa nám tak dnes zdá. Dielo rozpísané v roku 1888, no potom nadlho zanechané. Vieme, že na ňom Hviezdoslav pracoval ešte v posledných dňoch pred smrťou. Už to však nestihol. 
7.5.2007

Svedectvá o slovenskej literatúre (Pomedzi riadky Zlatého fondu)

[Dnes píše Tomáš Ulej] Keď sa Tajovský, celkom oneskorene, vydal štyridsať rokov po smrti Jonáša Záborského hľadať jeho pozostalosť, nenašiel po ňom nič, všetko rozvláčené a Záborský už celkom zabudnutý. Len "v dedine ľudia rozprávali, že keď starú faru búrali, vietor a deti celé týždne rozťahovali staré knižky a papiere, ktoré murári z povaly pozhadzovali."
2.4.2007

Najstaršia slovenská ľúbostná báseň

Sex je starý ako naša matka zem a predsa najstaršiu zachovanú slovenskú erotickú báseň datujeme až do roku 1457. Má dva verše, oba sú po okraj naplnené zmyselnosťou. Akoby aj nie. Veď vznikli v pracovnom čase a ešte k tomu v úrade! Za okraj účtovného registra si ich zapísal výberca portálnej dane Leonard z Uničova. Nazval ich "Ó, milá panna".
5.3.2007

Andrej Sládkovič dnes v denníku SME

V dvojtýždňových intervaloch vám budeme v denníku SME prinášať tematicku stranu o najväčších autoroch slovenskej literatúry - to, čo ste o nich nevedeli a chceli by ste vedieť.
12.1.2007

MARTIN ODLER: Andrej Sládkovič: Marína vraj dostala košom

Starý známy príbeh: mladý študent Ondrík sa zamiluje do meštianskej dcéry, ale ona sa musí vydať za iného. Na smrť sklamaný básnik prevtelí smútok do hlbokej ľúbostnej básne. Obraz, ktorý sme si odniesli zo školy, však nie je celkom pravdivý.
12.1.2007

Predstavujeme vám digitalizačný blog (Zlatý fond včera na STV)

Pred pár dňami sme vám predstavili projekt Zlatý fond denníka SME. Na tomto weblogu vám budeme predstavovať novinky o napredovaní projektu a témy, ktoré s nim súvisia.
22.12.2006

Vianočné čítanie so Zlatým fondom SME (zlatyfond)

"Vianoce boli už toľko ráz opísané, že veru za zbytočné pokladám k tomu dačo zo svojej hlavy doložiť. Ale je vec istá, že Vianoce vzbudzujú u nás zvláštne vznešené a radostné city." Vychutnajte si vianočnú klasiku v originálnom znení namiesto každoročných televíznych úprav a opakovaní. Zlatý fond SME Vám ponúka:
1.1.1970

Stolárov dom (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Jestvujú ľudia, obmedzujúci radi hodnoty nášho národa na "ríbezlák", dvojkríž a iné druhy čičíkajúcich prostriedkov. Našťastie existujú aj tvorcovia pozitívnych hodnôt, ktoré nezasahujú iba pečeň, ale predovšetkým dušu. Stránky Zlatého fondu SME Vám prinášajú podstatnú časť diela jednej z najrýdzejších slovenských poetiek, Lýdie Vadkerti - Gavorníkovej.
1.1.1970

Osvienčimský oheň (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Zaplavujú nás táraji a je jedno, či si za prostriedok zvolia počítačovú klávesnicu alebo televíznu obrazovku. Slová nie sme schopní hodnotiť a vážiť, slovo sa ošúchalo, nadrelo ako stará štetka a nemá vôbec žiadny význam. Ak sa medzi nami objaví človek, ktorý každému slovu prikladá váhu, nedokážeme ho pochopiť, pretože sme si príliš navykli na rýchlosť, povrchnosť a teľacie prežúvanie textu na pol pysku. Ešte viac, ak je ten človek podľa časti prežúvavcov neaktuálny a zabudnutý.
1.1.1970

Óda na Docbook (Ako vytvoriť elektronickú knižnicu) (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej Microsoft Word, Open Office, HTML, PDF, HTML Help - Aj vám lezie na nervy vytvárať tie isté dokumenty viackrát len preto, že každý obľubuje iný formát? Ako sa zbaviť formátovej závislosti a vytvárať elektronické knihy, články, dokumenty, manuály jednotne, "otvorene" a pritom jednoducho?
1.1.1970

Ako Slováci Čechov zradili (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. "Čech učiť Slováka, Slovák Čecha. Dobrú podstatu jedného vštepiť do druhého. Zlé podstaty rozmliaždiť a odhodiť, z oboch dobrých umiesiť nový, zdravý celok: to je vaše spojivo?"
1.1.1970

Dosť bolo Sládkoviča! Prichádza Stacho (zlatyfond)

Nedá sa povedať, že celý Sládkovič už patrí do starého poetického železa. Ale súčasného čitateľa treba niekedy osloviť modernou básňou. Zlatý fond denníka SME preto začína na svojich stránkach postupne uverejňovať súčasnú slovenskú literatúru.
1.1.1970

Slovenské ľudové hádanky (Mládeži neprístupné!) (zlatyfond)

V hádankách sa môže ukrývať viac, než si dokážeme predstaviť. Stačí ich čítať správnym spôsobom. Začudujeme sa, zapýrime a pokrútime hlavou. Boli tí "starí Slováci" ale riadne koťuhy! Vybrali sme pre vás šesť najpikantnejších hádaniek našich starých mám. Deťom ich radšej neukazujte.
1.1.1970

Kollár: „Do pekla aj s Jánošíkom!“ (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Neustále sa s Jánošíkom v ľudovej tvorivosti i autorskej tvorbe stretávame ako s kladnou postavou. Nevraviac ani o iných zlodejoch, ktorí si v národe slovenskom udržiavajú riadnu dávku obľúbenosti. Predsa len však niekto z tohto radu vystúpil.
1.1.1970

Ako sa digitalizuje literatúra (Päť otázok, ktoré nikto nepoložil) (zlatyfond)

Najskôr niekto vyberie knihu z police a sfúkne z nej prach. Potom si ju o pár týždňov zadarmo (ne)stiahnete z internetu. Čo všetko je medzitým? E-mailujeme si s Kukučínom? Prepisujú snáď webové knihy trpaslíci (a je pravda, že prácu koordinuje Snehulienka)? Koľko kníhkupectiev sa nás už pokúšalo hacknúť? Všetko, čo ste sa nechceli opýtať o digitalizácii slovenskej literatúry a bolo vám to na škodu.
1.1.1970

Comeback literatúry do sveta pop-music (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej. Introvert Janko Kráľ si akiste ani len nemohol želať, že sa raz bude viesť na vlne pop-music, jeho text bude okrem výnimočnosti ešte aj „mediálne známy“. Teraz ho v rádiách spieva Hrdza a dobre sa mu darí. Čosi také už zažili aj ďalší slovenskí velikáni. Načrime aspoň krátko do prienikov zabudnutej literatúry a novodobého umenia.
1.1.1970

Sex našich predkov (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Aký bol život "starých" Slovákov pod perinou? Jednu z odpovedí vám poskytnú stránky Zlatého fondu SME, konkrétne kapitola diela s nevinným názvom Slovensko a kultúra.
1.1.1970

Konjec ipsilónu na interneťe? (zlatyfond)

Zlatý fond denníka SME spolu s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra dnes na internete predstavil novú službu – prekladač Ludevít. Na adrese zlatyfond.sme.sk/ludevit si môže každý záujemca nechať zobraziť internetové stránky tak, ako by vyzerali, keby sme na Slovensku dodnes používali štúrovsku slovenčinu. „Môže ísť o príjemnú zábavku, no chceli sme ľuďom zároveň ukázať, aký krásny jazyk je naša slovenčina,“ povedal Tomáš Ulej, koordinátor projektu Zlatý fond denníka SME.
1.1.1970

Najzabudnutejšie knihy slovenskej literatúry (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej - Už je to tak, že niektoré knihy sú na Slovensku na vymretie. Raz vyšli, alebo i nevyšli a potom roky chradnú a hnijú. Nikto si na ne nespomenie, iba ak niekoľko spravodlivých a tí, čo sa o nich učia na osvietených školách. Dnes sme v Zlatom fonde z prachu knižníc na svetlo internetové preniesli ďalšiu knihu, ktorá nevyšla už vyše sto rokov - Dobšinského Úvahy o slovenských povestiach z roku 1871. Koľko ďalších rarít drieme v prachu?
1.1.1970

Mlyn v Tatrách - Hviezdoslavovo nedopísané veľdielo? (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej - Mlyn v Tatrách mal byť ďalšou Hájnikovou ženou, aspoň sa nám tak dnes zdá. Dielo rozpísané v roku 1888, no potom nadlho zanechané. Vieme, že na ňom Hviezdoslav pracoval ešte v posledných dňoch pred smrťou. Už to však nestihol. Po Mlyne v Tatrách tak ostalo množstvo poznámok, zápiskov, celý popis sujetu, a iba päť, krasopisne napísaných úvodných strán. Vybral som ich z útrob Archívu literatúry a umenia a umenia a preniesol na internet. Je v nich nostalgia za snahou, ktorá nenašla naplnenie.
1.1.1970

Svedectvá o slovenskej literatúre (Pomedzi riadky Zlatého fondu) (zlatyfond)

[Dnes píše Tomáš Ulej] Keď sa Tajovský, celkom oneskorene, vydal štyridsať rokov po smrti Jonáša Záborského hľadať jeho pozostalosť, nenašiel po ňom nič, všetko rozvláčené a Záborský už celkom zabudnutý. Len "v dedine ľudia rozprávali, že keď starú faru búrali, vietor a deti celé týždne rozťahovali staré knižky a papiere, ktoré murári z povaly pozhadzovali."
1.1.1970

Najstaršia slovenská ľúbostná báseň (zlatyfond)

Sex je starý ako naša matka zem a predsa najstaršiu zachovanú slovenskú erotickú báseň datujeme až do roku 1457. Má dva verše, oba sú po okraj naplnené zmyselnosťou. Akoby aj nie. Veď vznikli v pracovnom čase a ešte k tomu v úrade! Za okraj účtovného registra si ich zapísal výberca portálnej dane Leonard z Uničova. Nazval ich "Ó, milá panna". Pokochajte sa nimi. Ťažko ešte niekedy do Zlatého fondu pridáme kratšie dielo. (O 150 rokov mladšie ľúbostné básne z Kódexu Jána Fanchaliho - Jóba sú už napríklad oveľa nudnejšie...).
1.1.1970

Andrej Sládkovič dnes v denníku SME (zlatyfond)

V dvojtýždňových intervaloch vám budeme v denníku SME prinášať tematicku stranu o najväčších autoroch slovenskej literatúry - to, čo ste o nich nevedeli a chceli by ste vedieť. Seriál štartuje dnes článkom Martina Odlera Andrej Sládkovič: Marína vraj dostala košom. Online verziu si môžete prečítať na tejto adrese, PDF verziu strany nájdete tu.
1.1.1970

Predstavujeme vám digitalizačný blog (Zlatý fond včera na STV) (zlatyfond)

Pred pár dňami sme vám predstavili projekt Zlatý fond denníka SME. Na tomto weblogu vám budeme predstavovať novinky o napredovaní projektu a témy, ktoré s nim súvisia. Dnes napríklad o tom, ako média zareagovali na Zlatý fond a komu vlastne vďačíme za to, že sa literatúra sťahuje na internet.
1.1.1970

Povery, záhady a iné podivné zjavy (zlatyfond)

Povery a záhady si v našej literatúre našli svoje miesto. Niektoré sú nám na smiech, iné možno ani nepoznáte a ďalšie sú spojené so životmi mnohých až dodnes.
1.1.1970

Páni, už o politike? (zlatyfond)

Takáto otázka zaznela v jednej z komédií, keď prítomné dámy videli, akým smerom sa uberá rozhovor. Politika a politické intrigy tu boli od čias prvých vládcov a nevyhla sa ani našej literatúre.
1.1.1970

O tom, ako štúrovci hodovali (takmer) bez platenia (zlatyfond)

24. apríla 1836. Dátum, ktorý sa učia študenti, a ktorý je podľa niektorých oficiálnym začiatkom štúrovského hnutia. Podľa ďalších ide iba o viac-menej zopakovanú Wartburgskú slávnosť v skromnejších a pokojnejších podmienkach. 
1.1.1970

Dobroty na sviatky a na všedné dni (zlatyfond)

Čo budeme variť na sviatky? Čo piecť? Podobné otázky sa objavujú čoraz častejšie v mnohých rodinách. Niektorí zostanú verní klasike, iní budú experimentovať. Ako na tom boli naši predkovia?
1.1.1970

Pätnásť dní od úspechu k pádu (zlatyfond)

Ako dlho trvá, kým sa z oslavovaného objavu literatúry stane kritikou opovrhnutý autor? Niekoľko rokov, mesiacov? Jednému z najvýnimočnejších autorov sa to stalo za pätnásť dní.
1.1.1970

Poľovníci, lovci a ďalší (zlatyfond)

3. novembra oslávil meniny Hubert. Nie je to dnes veľmi časté meno, ale Hubert je všeobecne považovaný za patróna poľovníctva.
1.1.1970

Trochu hrôzy zo staršej slovenskej literatúry (zlatyfond)

Slovenské rozprávky, básne aj romány málokedy sršia optimizmom a humorom, skôr v nich nájdete obrazy ťažkého života. Často skĺznu do desivých obrazov, za ktoré by sa nehanbili ani majstri hrôzy.
1.1.1970

Dobyvateľ dvoch pólov (zlatyfond)

„Dobrodružstvo je iba zlé plánovanie,“ povedal vraj pri jednej príležitosti Roald Amundsen. Dnes nám tento výrok nesedí do úst človeka, ktorý dosiahol dva póly a dnes sa dokonca zdá,  že obidva ako prvý.  
1.1.1970

Najmocnejší slovenský plagiátor (zlatyfond)

Často sa nestáva, že sa do najvyšších orgánov štátnej moci dostane človek s nie veľmi prívetivým označením „plagiátor“. Ale ak už k tomu dôjde, stojí to za to…
1.1.1970

Vitajte v blázinci… ehm... na Slovensku (zlatyfond)

„… kdekoľvek bodnete na zemevide medzi Tisou a Moravou, všade utrafíte na Kocúrkovo, túto smiešnu stránku Slovenska.“
1.1.1970

Hrabanie sa v súkromnej korešpondencii (zlatyfond)

Predstava, že by niekto čítal našu súkromnú komunikáciu, je príjemná asi málokomu. Podobne to vnímali aj mnohí štátnici, spisovatelia alebo učenci.
1.1.1970

Ako sa „verneovky“ dostali na Slovensko (zlatyfond)

V roku 1863 si v Paríži istý český spisovateľ kúpil knihu Päť týždňov v balóne a o niekoľko rokov sa mu podarilo presadiť, aby v knižnici Matice lidu vyšla prvá „verneovka“ — Cesta okolo Mesiaca.
1.1.1970

O (takmer) zabudnutej najprekladanejšej autorke (zlatyfond)

Prekladov našich autorov do iných jazykov je pomerne málo. Občas sa objavia nejaké lastovičky, ale určite nejde o masovú záležitosť. Napriek tomu prvenstvo v množstve prekladov patrí dnes pomerne málo známej  Kristíne Royovej.
1.1.1970

Robinson na Slovensku, alebo zvláštne dobrodužstvá prekladateľov (zlatyfond)

Rok 1719. Vychádza kniha, ktorá je pravdepodobne prvým realistickým románom. Do konca roka vyjdú štyri vydania. V priebehu niekoľkých rokov už existujú prvé preklady a román je dodnes jedným z najprekladanejších.
1.1.1970

Kam sa hrabe Jordan Peterson (zlatyfond)

Názory kanadského psychológa rozbúrili hladiny kultúrnych a politických vôd. Mnohí ho považujú za „extrémistu“, ktorého „self-help“ knihy nepohladia ľudskú dušičku tak, ako sú čitatelia zvyknutí pri iných príručkách o úspechu.
1.1.1970

Le marchand de la mort est mort (zlatyfond)

„Obchodník so smrťou je mŕtvy.“ Tento text vyšiel vo francúzskych novinách po smrti pána Nobela. Problémom bolo, že nešlo o Alfreda – vynálezcu dynamitu, ale o jeho brata Ludviga, ktorý zomrel v roku 1888 v Cannes.
1.1.1970

Milan Rastislav Štefánik (zlatyfond)

Namáham sa, borím, riskujem, kombinujem i kadečo docielim, ale len dočasne. Tými najrôznejšími a najfantastickejšími cestami sa pretĺkam — do prístavu však nemôžem.
1.1.1970

Čítanie na Veľkú noc (zlatyfond)

Už dlhší čas sa tím Zlatého fondu odmlčal na blogu, ale radi by sme to zmenili. Aj touto formou by sme chceli priniesť výber zaujímavého čítania.
1.1.1970

Vianočné čítanie so Zlatým fondom SME (zlatyfond)

"Vianoce boli už toľko ráz opísané, že veru za zbytočné pokladám k tomu dačo zo svojej hlavy doložiť. Ale je vec istá, že Vianoce vzbudzujú u nás zvláštne vznešené a radostné city." Vychutnajte si vianočnú klasiku v originálnom znení namiesto každoročných televíznych úprav a opakovaní. Zlatý fond SME Vám ponúka:
1.1.1970

Stolárov dom (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Jestvujú ľudia, obmedzujúci radi hodnoty nášho národa na "ríbezlák", dvojkríž a iné druhy čičíkajúcich prostriedkov. Našťastie existujú aj tvorcovia pozitívnych hodnôt, ktoré nezasahujú iba pečeň, ale predovšetkým dušu. Stránky Zlatého fondu SME Vám prinášajú podstatnú časť diela jednej z najrýdzejších slovenských poetiek, Lýdie Vadkerti - Gavorníkovej.
1.1.1970

Osvienčimský oheň (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Zaplavujú nás táraji a je jedno, či si za prostriedok zvolia počítačovú klávesnicu alebo televíznu obrazovku. Slová nie sme schopní hodnotiť a vážiť, slovo sa ošúchalo, nadrelo ako stará štetka a nemá vôbec žiadny význam. Ak sa medzi nami objaví človek, ktorý každému slovu prikladá váhu, nedokážeme ho pochopiť, pretože sme si príliš navykli na rýchlosť, povrchnosť a teľacie prežúvanie textu na pol pysku. Ešte viac, ak je ten človek podľa časti prežúvavcov neaktuálny a zabudnutý.
1.1.1970

Óda na Docbook (Ako vytvoriť elektronickú knižnicu) (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej Microsoft Word, Open Office, HTML, PDF, HTML Help - Aj vám lezie na nervy vytvárať tie isté dokumenty viackrát len preto, že každý obľubuje iný formát? Ako sa zbaviť formátovej závislosti a vytvárať elektronické knihy, články, dokumenty, manuály jednotne, "otvorene" a pritom jednoducho?
1.1.1970

Ako Slováci Čechov zradili (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. "Čech učiť Slováka, Slovák Čecha. Dobrú podstatu jedného vštepiť do druhého. Zlé podstaty rozmliaždiť a odhodiť, z oboch dobrých umiesiť nový, zdravý celok: to je vaše spojivo?"
1.1.1970

Dosť bolo Sládkoviča! Prichádza Stacho (zlatyfond)

Nedá sa povedať, že celý Sládkovič už patrí do starého poetického železa. Ale súčasného čitateľa treba niekedy osloviť modernou básňou. Zlatý fond denníka SME preto začína na svojich stránkach postupne uverejňovať súčasnú slovenskú literatúru.
1.1.1970

Slovenské ľudové hádanky (Mládeži neprístupné!) (zlatyfond)

V hádankách sa môže ukrývať viac, než si dokážeme predstaviť. Stačí ich čítať správnym spôsobom. Začudujeme sa, zapýrime a pokrútime hlavou. Boli tí "starí Slováci" ale riadne koťuhy! Vybrali sme pre vás šesť najpikantnejších hádaniek našich starých mám. Deťom ich radšej neukazujte.
1.1.1970

Kollár: „Do pekla aj s Jánošíkom!“ (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Neustále sa s Jánošíkom v ľudovej tvorivosti i autorskej tvorbe stretávame ako s kladnou postavou. Nevraviac ani o iných zlodejoch, ktorí si v národe slovenskom udržiavajú riadnu dávku obľúbenosti. Predsa len však niekto z tohto radu vystúpil.
1.1.1970

Ako sa digitalizuje literatúra (Päť otázok, ktoré nikto nepoložil) (zlatyfond)

Najskôr niekto vyberie knihu z police a sfúkne z nej prach. Potom si ju o pár týždňov zadarmo (ne)stiahnete z internetu. Čo všetko je medzitým? E-mailujeme si s Kukučínom? Prepisujú snáď webové knihy trpaslíci (a je pravda, že prácu koordinuje Snehulienka)? Koľko kníhkupectiev sa nás už pokúšalo hacknúť? Všetko, čo ste sa nechceli opýtať o digitalizácii slovenskej literatúry a bolo vám to na škodu.
1.1.1970

Comeback literatúry do sveta pop-music (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej. Introvert Janko Kráľ si akiste ani len nemohol želať, že sa raz bude viesť na vlne pop-music, jeho text bude okrem výnimočnosti ešte aj „mediálne známy“. Teraz ho v rádiách spieva Hrdza a dobre sa mu darí. Čosi také už zažili aj ďalší slovenskí velikáni. Načrime aspoň krátko do prienikov zabudnutej literatúry a novodobého umenia.
1.1.1970

Sex našich predkov (zlatyfond)

Dnes píše Martin Odler. Aký bol život "starých" Slovákov pod perinou? Jednu z odpovedí vám poskytnú stránky Zlatého fondu SME, konkrétne kapitola diela s nevinným názvom Slovensko a kultúra.
1.1.1970

Konjec ipsilónu na interneťe? (zlatyfond)

Zlatý fond denníka SME spolu s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra dnes na internete predstavil novú službu – prekladač Ludevít. Na adrese zlatyfond.sme.sk/ludevit si môže každý záujemca nechať zobraziť internetové stránky tak, ako by vyzerali, keby sme na Slovensku dodnes používali štúrovsku slovenčinu. „Môže ísť o príjemnú zábavku, no chceli sme ľuďom zároveň ukázať, aký krásny jazyk je naša slovenčina,“ povedal Tomáš Ulej, koordinátor projektu Zlatý fond denníka SME.
1.1.1970

Najzabudnutejšie knihy slovenskej literatúry (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej - Už je to tak, že niektoré knihy sú na Slovensku na vymretie. Raz vyšli, alebo i nevyšli a potom roky chradnú a hnijú. Nikto si na ne nespomenie, iba ak niekoľko spravodlivých a tí, čo sa o nich učia na osvietených školách. Dnes sme v Zlatom fonde z prachu knižníc na svetlo internetové preniesli ďalšiu knihu, ktorá nevyšla už vyše sto rokov - Dobšinského Úvahy o slovenských povestiach z roku 1871. Koľko ďalších rarít drieme v prachu?
1.1.1970

Mlyn v Tatrách - Hviezdoslavovo nedopísané veľdielo? (zlatyfond)

Dnes píše Tomáš Ulej - Mlyn v Tatrách mal byť ďalšou Hájnikovou ženou, aspoň sa nám tak dnes zdá. Dielo rozpísané v roku 1888, no potom nadlho zanechané. Vieme, že na ňom Hviezdoslav pracoval ešte v posledných dňoch pred smrťou. Už to však nestihol. Po Mlyne v Tatrách tak ostalo množstvo poznámok, zápiskov, celý popis sujetu, a iba päť, krasopisne napísaných úvodných strán. Vybral som ich z útrob Archívu literatúry a umenia a umenia a preniesol na internet. Je v nich nostalgia za snahou, ktorá nenašla naplnenie.
1.1.1970

Svedectvá o slovenskej literatúre (Pomedzi riadky Zlatého fondu) (zlatyfond)

[Dnes píše Tomáš Ulej] Keď sa Tajovský, celkom oneskorene, vydal štyridsať rokov po smrti Jonáša Záborského hľadať jeho pozostalosť, nenašiel po ňom nič, všetko rozvláčené a Záborský už celkom zabudnutý. Len "v dedine ľudia rozprávali, že keď starú faru búrali, vietor a deti celé týždne rozťahovali staré knižky a papiere, ktoré murári z povaly pozhadzovali."
1.1.1970

Najstaršia slovenská ľúbostná báseň (zlatyfond)

Sex je starý ako naša matka zem a predsa najstaršiu zachovanú slovenskú erotickú báseň datujeme až do roku 1457. Má dva verše, oba sú po okraj naplnené zmyselnosťou. Akoby aj nie. Veď vznikli v pracovnom čase a ešte k tomu v úrade! Za okraj účtovného registra si ich zapísal výberca portálnej dane Leonard z Uničova. Nazval ich "Ó, milá panna". Pokochajte sa nimi. Ťažko ešte niekedy do Zlatého fondu pridáme kratšie dielo. (O 150 rokov mladšie ľúbostné básne z Kódexu Jána Fanchaliho - Jóba sú už napríklad oveľa nudnejšie...).
1.1.1970

Andrej Sládkovič dnes v denníku SME (zlatyfond)

V dvojtýždňových intervaloch vám budeme v denníku SME prinášať tematicku stranu o najväčších autoroch slovenskej literatúry - to, čo ste o nich nevedeli a chceli by ste vedieť. Seriál štartuje dnes článkom Martina Odlera Andrej Sládkovič: Marína vraj dostala košom. Online verziu si môžete prečítať na tejto adrese, PDF verziu strany nájdete tu.
1.1.1970

Predstavujeme vám digitalizačný blog (Zlatý fond včera na STV) (zlatyfond)

Pred pár dňami sme vám predstavili projekt Zlatý fond denníka SME. Na tomto weblogu vám budeme predstavovať novinky o napredovaní projektu a témy, ktoré s nim súvisia. Dnes napríklad o tom, ako média zareagovali na Zlatý fond a komu vlastne vďačíme za to, že sa literatúra sťahuje na internet.
1.1.1970

Neznáma poviedka Sherlocka Holmesa (zlatyfond)

V Zlatom fonde SME nájdete jeden z prvých prekladov Sherlocka Holmesa. Zbierka Námorná zmluva okrem titulnej poviedky obsahuje aj ďalšie dobrodružstvá slávneho detektíva.  Asi najviac vás prekvapí úžasný Modropáskový automobil.
1.1.1970

O prvom slovenskom cyklistovi (zlatyfond)

Prvým slovenským pilotom lietadla je dokázateľne Andraj Kvasz, ktorý je známy okrem svojho prvenstva aj tým, že odľahčoval lietadlo tým, že lietal naboso.
1.1.1970

Literárny génius, ktorého obdivoval americký prezident (zlatyfond)

Americký prezident Theodore Roosevelt sa vyjadril, že medzi jeho obľúbené knihy patrí Dáždnik svätého Petra. Snáď netreba pripomínať, že autorom tejto knihy je Kálmán Mikszáth, rodák zo Sklabinej.
1.1.1970

Slovenské spisovateľky v minulosti

Kým dnes nie je povolanie spisovateľky ničím výnimočným a niektoré z nich sa dokonca tešia veľkej obľube, v minulosti to bolo inak.
1.1.1970

Trochu humoru (a satiry) v ťažkých časoch II. O veľkej trojke

Martin Kukučín, Jozef Gregor Tajovský a Janko Jesenský sú pravdepodobne najznámejšími autormi slovenskej literatúry začiatku 20. storočia, ktorí sa rozhodli sprostredkovať život aj z tej veselšej strany.
1.1.1970

Trochu humoru v ťažkých časoch I.

Podľa väčšiny študentov pred maturitami sa slovenská literatúra delí na dva druhy — ťažkú a depresívnu. Napriek tomu sa nájdu aj diela, ktoré na vašich perách vyčaria úsmev, pri niektorých sa budete smiať aj nahlas.
1.1.1970

Literárny génius, ktorého obdivoval americký prezident

Americký prezident Theodore Roosevelt sa vyjadril, že medzi jeho obľúbené knihy patrí Dáždnik svätého Petra. Snáď netreba pripomínať, že autorom tejto knihy je Kálmán Mikszáth, rodák zo Sklabinej.
1.1.1970

Neznáma poviedka Sherlocka Holmesa

V Zlatom fonde SME nájdete jeden z prvých prekladov Sherlocka Holmesa. Zbierka Námorná zmluva okrem titulnej poviedky obsahuje aj ďalšie dobrodružstvá slávneho detektíva.  Asi najviac vás prekvapí úžasný Modropáskový automobil.
1.1.1970

O prvom slovenskom cyklistovi

Prvým slovenským pilotom lietadla je dokázateľne Andraj Kvasz, ktorý je známy okrem svojho prvenstva aj tým, že odľahčoval lietadlo tým, že lietal naboso.
1.1.1970

Povery, záhady a iné podivné zjavy

Povery a záhady si v našej literatúre našli svoje miesto. Niektoré sú nám na smiech, iné možno ani nepoznáte a ďalšie sú spojené so životmi mnohých až dodnes.
1.1.1970

Páni, už o politike?

Takáto otázka zaznela v jednej z komédií, keď prítomné dámy videli, akým smerom sa uberá rozhovor. Politika a politické intrigy tu boli od čias prvých vládcov a nevyhla sa ani našej literatúre.
1.1.1970

O tom, ako štúrovci hodovali (takmer) bez platenia

24. apríla 1836. Dátum, ktorý sa učia študenti, a ktorý je podľa niektorých oficiálnym začiatkom štúrovského hnutia. Podľa ďalších ide iba o viac-menej zopakovanú Wartburgskú slávnosť v skromnejších a pokojnejších podmienkach.
1.1.1970

Dobroty na sviatky a na všedné dni

Čo budeme variť na sviatky? Čo piecť? Podobné otázky sa objavujú čoraz častejšie v mnohých rodinách. Niektorí zostanú verní klasike, iní budú experimentovať. Ako na tom boli naši predkovia?
1.1.1970

Pätnásť dní od úspechu k pádu

Ako dlho trvá, kým sa z oslavovaného objavu literatúry stane kritikou opovrhnutý autor? Niekoľko rokov, mesiacov? Jednému z najvýnimočnejších autorov sa to stalo za pätnásť dní.
1.1.1970

Poľovníci, lovci a ďalší

3. novembra oslávil meniny Hubert. Nie je to dnes veľmi časté meno, ale Hubert je všeobecne považovaný za patróna poľovníctva.
1.1.1970

Trochu hrôzy zo staršej slovenskej literatúry

Slovenské rozprávky, básne aj romány málokedy sršia optimizmom a humorom, skôr v nich nájdete obrazy ťažkého života. Často skĺznu do desivých obrazov, za ktoré by sa nehanbili ani majstri hrôzy.
1.1.1970

Dobyvateľ dvoch pólov

„Dobrodružstvo je iba zlé plánovanie,“ povedal vraj pri jednej príležitosti Roald Amundsen. Dnes nám tento výrok nesedí do úst človeka, ktorý dosiahol dva póly a dnes sa dokonca zdá,  že obidva ako prvý.
1.1.1970

Najmocnejší slovenský plagiátor

Často sa nestáva, že sa do najvyšších orgánov štátnej moci dostane človek s nie veľmi prívetivým označením „plagiátor“. Ale ak už k tomu dôjde, stojí to za to…
1.1.1970

Vitajte v blázinci… ehm... na Slovensku

„… kdekoľvek bodnete na zemevide medzi Tisou a Moravou, všade utrafíte na Kocúrkovo, túto smiešnu stránku Slovenska.“
1.1.1970

Hrabanie sa v súkromnej korešpondencii

Predstava, že by niekto čítal našu súkromnú komunikáciu, je príjemná asi málokomu. Podobne to vnímali aj mnohí štátnici, spisovatelia alebo učenci.
1.1.1970

Ako sa „verneovky“ dostali na Slovensko

V roku 1863 si v Paríži istý český spisovateľ kúpil knihu Päť týždňov v balóne a o niekoľko rokov sa mu podarilo presadiť, aby v knižnici Matice lidu vyšla prvá „verneovka“ — Cesta okolo Mesiaca.
1.1.1970

O (takmer) zabudnutej najprekladanejšej autorke

Prekladov našich autorov do iných jazykov je pomerne málo. Občas sa objavia nejaké lastovičky, ale určite nejde o masovú záležitosť. Napriek tomu prvenstvo v množstve prekladov patrí dnes pomerne málo známej  Kristíne Royovej.
1.1.1970

Robinson na Slovensku, alebo zvláštne dobrodužstvá prekladateľov

Rok 1719. Vychádza kniha, ktorá je pravdepodobne prvým realistickým románom. Do konca roka vyjdú štyri vydania. V priebehu niekoľkých rokov už existujú prvé preklady a román je dodnes jedným z najprekladanejších.
1.1.1970

Kam sa hrabe Jordan Peterson

Názory kanadského psychológa rozbúrili hladiny kultúrnych a politických vôd. Mnohí ho považujú za „extrémistu“, ktorého „self-help“ knihy nepohladia ľudskú dušičku tak, ako sú čitatelia zvyknutí pri iných príručkách o úspechu.
1.1.1970

Le marchand de la mort est mort

„Obchodník so smrťou je mŕtvy.“ Tento text vyšiel vo francúzskych novinách po smrti pána Nobela. Problémom bolo, že nešlo o Alfreda – vynálezcu dynamitu, ale o jeho brata Ludviga, ktorý zomrel v roku 1888 v Cannes.
1.1.1970

Milan Rastislav Štefánik

Namáham sa, borím, riskujem, kombinujem i kadečo docielim, ale len dočasne. Tými najrôznejšími a najfantastickejšími cestami sa pretĺkam — do prístavu však nemôžem.
1.1.1970

Čítanie na Veľkú noc

Už dlhší čas sa tím Zlatého fondu odmlčal na blogu, ale radi by sme to zmenili. Aj touto formou by sme chceli priniesť výber zaujímavého čítania.
1.1.1970

Vianočné čítanie so Zlatým fondom SME

Vianoce boli už toľko ráz opísané, že veru za zbytočné pokladám k tomu dačo zo svojej hlavy doložiť. Ale je vec istá, že Vianoce vzbudzujú u nás zvláštne vznešené a radostné city. Vychutnajte si vianočnú klasiku v originálnom znení namiesto každoročných televíznych úprav a opakovaní. Zlatý fond SME Vám ponúka:
1.1.1970

Stolárov dom

Dnes píše Martin Odler. Jestvujú ľudia, obmedzujúci radi hodnoty nášho národa na ríbezlák, dvojkríž a iné druhy čičíkajúcich prostriedkov. Našťastie existujú aj tvorcovia pozitívnych hodnôt, ktoré nezasahujú iba pečeň, ale predovšetkým dušu. Stránky Zlatého fondu SME Vám prinášajú podstatnú časť diela jednej z najrýdzejších slovenských poetiek, Lýdie Vadkerti - Gavorníkovej.
1.1.1970

Osvienčimský oheň

Dnes píše Martin Odler. Zaplavujú nás táraji a je jedno, či si za prostriedok zvolia počítačovú klávesnicu alebo televíznu obrazovku. Slová nie sme schopní hodnotiť a vážiť, slovo sa ošúchalo, nadrelo ako stará štetka a nemá vôbec žiadny význam. Ak sa medzi nami objaví človek, ktorý každému slovu prikladá váhu, nedokážeme ho pochopiť, pretože sme si príliš navykli na rýchlosť, povrchnosť a teľacie prežúvanie textu na pol pysku. Ešte viac, ak je ten človek podľa časti prežúvavcov neaktuálny a zabudnutý.
1.1.1970

Óda na Docbook (Ako vytvoriť elektronickú knižnicu)

Dnes píše Tomáš Ulej Microsoft Word, Open Office, HTML, PDF, HTML Help - Aj vám lezie na nervy vytvárať tie isté dokumenty viackrát len preto, že každý obľubuje iný formát? Ako sa zbaviť formátovej závislosti a vytvárať elektronické knihy, články, dokumenty, manuály jednotne, "otvorene" a pritom jednoducho?
1.1.1970

Ako Slováci Čechov zradili

Dnes píše Martin Odler. Čech učiť Slováka, Slovák Čecha. Dobrú podstatu jedného vštepiť do druhého. Zlé podstaty rozmliaždiť a odhodiť, z oboch dobrých umiesiť nový, zdravý celok: to je vaše spojivo?
1.1.1970

Dosť bolo Sládkoviča! Prichádza Stacho

Nedá sa povedať, že celý Sládkovič už patrí do starého poetického železa. Ale súčasného čitateľa treba niekedy osloviť modernou básňou. Zlatý fond denníka SME preto začína na svojich stránkach postupne uverejňovať súčasnú slovenskú literatúru.
1.1.1970

Slovenské ľudové hádanky (Mládeži neprístupné!)

V hádankách sa môže ukrývať viac, než si dokážeme predstaviť. Stačí ich čítať správnym spôsobom. Začudujeme sa, zapýrime a pokrútime hlavou. Boli tí starí Slováci ale riadne koťuhy! Vybrali sme pre vás šesť najpikantnejších hádaniek našich starých mám. Deťom ich radšej neukazujte.
1.1.1970

Kollár: „Do pekla aj s Jánošíkom!“

Dnes píše Martin Odler. Neustále sa s Jánošíkom v ľudovej tvorivosti i autorskej tvorbe stretávame ako s kladnou postavou. Nevraviac ani o iných zlodejoch, ktorí si v národe slovenskom udržiavajú riadnu dávku obľúbenosti. Predsa len však niekto z tohto radu vystúpil.
1.1.1970

Ako sa digitalizuje literatúra (Päť otázok, ktoré nikto nepoložil)

Najskôr niekto vyberie knihu z police a sfúkne z nej prach. Potom si ju o pár týždňov zadarmo (ne)stiahnete z internetu. Čo všetko je medzitým? E-mailujeme si s Kukučínom? Prepisujú snáď webové knihy trpaslíci (a je pravda, že prácu koordinuje Snehulienka)? Koľko kníhkupectiev sa nás už pokúšalo hacknúť? Všetko, čo ste sa nechceli opýtať o digitalizácii slovenskej literatúry a bolo vám to na škodu.
1.1.1970

Comeback literatúry do sveta pop-music

Dnes píše Tomáš Ulej. Introvert Janko Kráľ si akiste ani len nemohol želať, že sa raz bude viesť na vlne pop-music, jeho text bude okrem výnimočnosti ešte aj „mediálne známy“. Teraz ho v rádiách spieva Hrdza a dobre sa mu darí. Čosi také už zažili aj ďalší slovenskí velikáni. Načrime aspoň krátko do prienikov zabudnutej literatúry a novodobého umenia.
1.1.1970

Sex našich predkov

Dnes píše Martin Odler. Aký bol život "starých" Slovákov pod perinou? Jednu z odpovedí vám poskytnú stránky Zlatého fondu SME, konkrétne kapitola diela s nevinným názvom Slovensko a kultúra.
1.1.1970

Konjec ipsilónu na interneťe?

Zlatý fond denníka SME spolu s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra dnes na internete predstavil novú službu – prekladač Ludevít. Na adrese zlatyfond.sme.sk/ludevit si môže každý záujemca nechať zobraziť internetové stránky tak, ako by vyzerali, keby sme na Slovensku dodnes používali štúrovsku slovenčinu. „Môže ísť o príjemnú zábavku, no chceli sme ľuďom zároveň ukázať, aký krásny jazyk je naša slovenčina,“ povedal Tomáš Ulej, koordinátor projektu Zlatý fond denníka SME.
1.1.1970

Najzabudnutejšie knihy slovenskej literatúry

Dnes píše Tomáš Ulej - Už je to tak, že niektoré knihy sú na Slovensku na vymretie. Raz vyšli, alebo i nevyšli a potom roky chradnú a hnijú. Nikto si na ne nespomenie, iba ak niekoľko spravodlivých a tí, čo sa o nich učia na osvietených školách. Dnes sme v Zlatom fonde z prachu knižníc na svetlo internetové preniesli ďalšiu knihu, ktorá nevyšla už vyše sto rokov - Dobšinského Úvahy o slovenských povestiach z roku 1871. Koľko ďalších rarít drieme v prachu?
1.1.1970

Mlyn v Tatrách - Hviezdoslavovo nedopísané veľdielo?

Dnes píše Tomáš Ulej - Mlyn v Tatrách mal byť ďalšou Hájnikovou ženou, aspoň sa nám tak dnes zdá. Dielo rozpísané v roku 1888, no potom nadlho zanechané. Vieme, že na ňom Hviezdoslav pracoval ešte v posledných dňoch pred smrťou. Už to však nestihol. Po Mlyne v Tatrách tak ostalo množstvo poznámok, zápiskov, celý popis sujetu, a iba päť, krasopisne napísaných úvodných strán. Vybral som ich z útrob Archívu literatúry a umenia a umenia a preniesol na internet. Je v nich nostalgia za snahou, ktorá nenašla naplnenie.
1.1.1970

Svedectvá o slovenskej literatúre (Pomedzi riadky Zlatého fondu)

[Dnes píše Tomáš Ulej] Keď sa Tajovský, celkom oneskorene, vydal štyridsať rokov po smrti Jonáša Záborského hľadať jeho pozostalosť, nenašiel po ňom nič, všetko rozvláčené a Záborský už celkom zabudnutý. Len v dedine ľudia rozprávali, že keď starú faru búrali, vietor a deti celé týždne rozťahovali staré knižky a papiere, ktoré murári z povaly pozhadzovali.
1.1.1970

Najstaršia slovenská ľúbostná báseň

Sex je starý ako naša matka zem a predsa najstaršiu zachovanú slovenskú erotickú báseň datujeme až do roku 1457. Má dva verše, oba sú po okraj naplnené zmyselnosťou. Akoby aj nie. Veď vznikli v pracovnom čase a ešte k tomu v úrade! Za okraj účtovného registra si ich zapísal výberca portálnej dane Leonard z Uničova. Nazval ich Ó, milá panna. Pokochajte sa nimi. Ťažko ešte niekedy do Zlatého fondu pridáme kratšie dielo. (O 150 rokov mladšie ľúbostné básne z Kódexu Jána Fanchaliho - Jóba sú už napríklad oveľa nudnejšie...).
1.1.1970

Andrej Sládkovič dnes v denníku SME

V dvojtýždňových intervaloch vám budeme v denníku SME prinášať tematicku stranu o najväčších autoroch slovenskej literatúry - to, čo ste o nich nevedeli a chceli by ste vedieť. Seriál štartuje dnes článkom Martina Odlera Andrej Sládkovič: Marína vraj dostala košom. Online verziu si môžete prečítať na tejto adrese, PDF verziu strany nájdete tu.
1.1.1970

Predstavujeme vám digitalizačný blog (Zlatý fond včera na STV)

Pred pár dňami sme vám predstavili projekt Zlatý fond denníka SME. Na tomto weblogu vám budeme predstavovať novinky o napredovaní projektu a témy, ktoré s nim súvisia. Dnes napríklad o tom, ako média zareagovali na Zlatý fond a komu vlastne vďačíme za to, že sa literatúra sťahuje na internet.
1.1.1970

Digitalizátori

Staň sa digitalizátorom

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.