Zlatý fond > Diela > Piesne, verše a rečňovanky


E-mail (povinné):

Jozef Gašparík-Leštinský:
Piesne, verše a rečňovanky

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Katarína Tínesová, Jozef Benedikovič.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov

Začiatok školského roku

Začíname…

Začíname v Božom mene tento nový školský rok, keď sú nám zas otvorené dvere školy: každý krok náš do tejto miestnosti žehnaj, Bože, z výsosti! Chráň nám, Bože, túto školu, v nej nás všetkých požehnaj, udeľ zdravia, chuť i vôľu, darov ducha nám tiež daj, aby sme sa učili a po Tebe túžili. Daj, aby z nás táto škola vychovala triezvy ľud, znalý, čo je Tvoja vôľa, čo je pravda, čo je blud: dušiam našim v tmavý svet Svojím slovom svätým svieť.

Ach, či sme my teraz…

Ach, či sme my teraz šťastné, my slovenské deti, keď slniečko Božej pravdy už i na nás svieti. Predtým naši predchodcovia chodili do školy, ale v nej bol iný jazyk, v nej „cudzími“ boli. Dnes sme v našej škole doma, naša reč nás víta, v nej sa žiactvo vyučuje, vraví, píše, číta. Z úst nám zneje slovenský spev a reč naša sladká, tá reč, ktorú každého z nás naučila matka. Preto i dnes tešíme sa, že sme zase spolu, že sme zase obživili túto našu školu. Budeme ju navštevovať tak, ako sa svedčí, bo nás ona bude učiť v našej drahej reči.

Pomáhaj nám…

Pomáhaj nám, Bože, začať v Tvojom mene tento nový ročník, by sme každodenne mohli riadne chodiť sem do tejto školy, kde sa chceme učiť predne Tvojej vôli, potom vedomostiam, ktoré sú nám treba, bez ktorých niet v svete vezdejšieho chleba. Udeľuj nám zdravia i duševnej sily, by sme sa chápave, s chuťou vždy učili; chráň nás dlhých chorôb, najmä nákazlivých, umenšuj nám počet dní tmavých, daždivých, aby sme v učení prekážok nemali a do konca roku slušne sa vzdelali.
Jozef Gašparík-Leštinský

— vydavateľ, kníhkupec, publicista, autor mnohých textov piesní evanjelického spevníka Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.