Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Činohry


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Činohry

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 62 čitateľov


 

Anzengruber L.: Červ svedomia

Ľudová hra v 3 dejstvách. Preložil Karol B. Žeko. Strán 85, cena Ks 3.20.

Javisko: bohate zariadená sedliacka izba a záhrada.

Osoby: Bielohorský, bohatý sedliak, Dedinský, jeho švagor, Miško, Vendelín, Marta a Zuzka, sluhovia u Bielohorského, Terka Ďordinkovie, Lenhard, furman, Poľana, sedliak v „Bosom jarku“, Poľanová, jeho žena, Ignác a Ján, ich synovia, čeľaď na statku Bielohorského.

Rekvizity: stôl, stoličky, remenná lenoška, lavice, hospodárske náradie.

Dej: Nič neteší bohatého sedliaka Bielohorského, hoci sa už zotavuje z porážky, ktorá ho postihla pred polrokom. „Červ svedomia“ berie mu radosť zo života. Pred 25 rokmi, ešte za života svojej manželky, sa veľmi prehrešil. Zaľúbil sa do svojej slúžky Lenky, ktorú jeho manželka vyhnala z domu, keď pomer nezostal bez následkov. Tento poklesok mu teraz stále pripomína jeho švagor Dedinský, ktorý sa chce zmocniť jeho majetku, tvrdí Bielohorskému, že mu porážkou dal Boh výstrahu za zničený ľudský život. Duša Lenky trpí v predpeklí, môže ju však oslobodiť a aj sebe získať odpustenie a vstup do neba, keď odovzdá majetok chudobným. Žiada ho pre seba, lebo aj on je chudobný, má 5 detí, a sľubuje mu za to pečlivú opateru a dôživeň až do smrti. Bielohorský uverí švagrovi a už sa chystá do mesta, aby dal majetok prepísať na švagra. Vtom však príde priateľ Dedinského a oznamuje, že zistil, že Lenka nezahynula, ale žije a je vydatá za sedliaka v „Bosom jarku“. Bielohorský vypraví sa k nej, táto ho však nijako láskave neprijíma a vyzve ho, aby sám pátral po dieťati, ktoré jej hneď po pôrode vzali. Keď sa Bielohorský vráti domov, má návštevu. Terka Ďordinkovie, ktorú posiela jej macocha, hlási sa ako nemanželská dcéra Bielohorského. Je s radosťou uvítaná, dostáva celý majetok Bielohorského a jeho verného služobníka Mišku za manžela.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.