Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Slavomír Danko. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 76 | čitateľov |
Obraz z dedinského života v 4 dejstvách. Preložil Metod Bodický. Strán 68, cena Ks 2.10.
Javisko: I a IV. dejstvo: na návsi. II. dejstvo: v krčme. III. dejstvo: u rychtára.
Osoby: Filip Dubský, sedliak a rychtár v Hložanoch. Maria Dubská, jeho žena, Ján, ich syn, Peter Dubský, otec Filipov, Jakub Obuch, sedliak a prvý prísažný, Zuzana Obuchová, jeho žena, Veronka, ich dcéra, Martin, ich syn, Matej Šumbal, sedliak a boženík. Katarína, jeho žena. Pavol Kožený, sedliak a boženík, Gašpar Šebeň, sedliak a boženík, Ďurko Blaho, vyslúžilý vojak, Jozef Čižma, obuvník, Fero Fiala, krajčír, Tereza, jeho žena, Kristína, Matej, Pepka, Jozef, Manka, Ondriš, Filípok, ich deti, Karol Mrkvička, učiteľ a pisár, Markus Ehrmann, krčmár, Johanka, obchodníčka s dreveným tovarom, žandár, muzikanti, ženy, deti, čeľaď.
Rekvizity: kosa, kladivo, drevené hračky, hrable, drevený riad, papiere, 2 palice, uzlík na palici, lavica, stôl, stoličky, národný kroj, poháre, muzikantské nástroje, tácňa, 12 pohárov s punčom, malé kožené vrecko, 4 zlaté mince, desaťkorunák, dvadsaťkorunák, obrazy svätých, obraz vojaka v rovnošate, kniha, klietka s drozdom, červená šatka, obecná trúba, halapartňa, obecný kožuch, mariášové karty.
Dej: Vyslúžilý vojak Ďurko Blaho uchádza sa v Hložanoch o hlásnictvo. Praje mu rychtár Dubský, ale proti nemu je prvý prísažný Obuch, pretože mu raz Blaho povedal, že je nevzdelaný človek. Syn Dubského má si brať Obuchovu dcéru, ale i tu ukazuje Obuch svoju tvrdohlavosť. Dubský dáva synovi dom a hospodárstvo, Obuch, hoci je bohatý, len sedem tisíc, nechce dať o tisíc viacej, ba nechce pridať ani pár koní. Keď sa oba dohadujú, príde k nim manželka krajčíra Fialu so 7 deťmi a predkladá žiadosť o hlásnictvo pre svojho muža. Proti tomu sa ozve Dubský i Blaho, ale za Fialu je Obuch, ktorý rezolutne vyhlási, že Blaho nesmie byť v Hložanoch hlásnikom. Deň pred voľbou hlásnika príde k rychtárovi a Obuchovi obchodníčka s dreveným riadom, ktorá im oznamuje, že v noci videla neznámu ženu, ktorá na kaplnku prilepila ceduľu s nápisom: Jestli obecný výbor nevyvolí za hlásnika Blahu, sú výborníci naničhodníci a na dedinu sadne si so štyroch strán červený kohút. Obuch tvrdí, že ceduľu písal Blaho, tento počuje tieto slová v prítomnosti majstra Čižmu, bráni sa a len rozvahe rychtára a rychtárky ako aj majstra Čižmu možno ďakovať, že sa nepobil s Obuchom. Blaho odíde s Čižmom a oba navštívia rychtárovho synka Janka a požiadajú ho, aby im obstaral od Kristíny Fialovej, najstaršej dcéry krajčíra, pieseň „Na salaši pokapala slanina“. Keď pieseň dostanú, jasajú, lebo poznávajú, že to je to isté písmo, ako na podpaľačskej ceduli. V obecnom výbore zvíťazí návrh Obuchov, aby za hlásnika zvolený bol krajčír Fiala. Obuch hneď po voľbe odíde domov, lebo sa dozvedel, že má na humne zajaca. Zatiaľ vkročila do zasedacej siene pani rychtárka a vynútila si, aby povo1aná bola Kristína Fialová. Jej otec musel pekne v uniforme hlásnika do vedľajšej izby. Prišiel aj Blaho s Čižmom. Kristína sa panej rychtárke priznáva, že skutočne listinu podpaľačskú písala a že jej ju diktoval otec. Situácia sa obráti, za hlásnika je zvolený Blaho. Obuch, ktorý sa vrátil, lebo uvidel žandára práve v okamihu, keď zastrelil zajaca, neuznáva voľbu a poháda sa s rychtárom. Rychtár vyhlási, že nesvolí k sňatku syna s dcérou Obuchovou, syn rychtárov na to povie rodičom, že sa dá zverbovať na vojnu, a odchádza z domu. Tvrdohlavcov — furiantov usmieri majster Čižma, ktorý bol svedkom pytliactva Obuchovho. Prišiel totiž žandár a hľadal pytliaka. Po dlhom uvažovaní a po prosbe svojej dcéry podal Obuch ruku rýchtárovi na večné usmierenie, Čižma zaprel, že by bol poznal pytliaka, Veronka bežala pre Janka a hlásnik Blaho zachránil od kriminálu i Fialu, lebo dal podpaľačskú listinu spáliť.
— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam