E-mail (povinné):

Pavel Kokeš-Kýčerský:
Pozdravy

Dielo digitalizoval(i) Silvia Harcsová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 43 čitateľov

Pozdrav Hviezdoslavovi

Boj bijú piesne. Kraj sa vo hmly halí, čo moc a krivda narozprestierali. Kde chlp tmy zloba do doliny snuje, tam húfom piesní vodca komanduje. A kúdol prachu, čo lož v bitvu vedie, piesenkam sadá na ich líčka bledé. Meteor sťaby svetla zo tmy blýska; trávnice to tam blízke na skaliská kosáka dúhou v harmonickom hluku hmly zbili krivdy šedé do oblúku. No vôkol, kde tma pozaľahla hrozná, sa prúžok zlatej aureoly pozná. Ó, Hviezdoslav náš, svetlo jeho hlavy preráža bleskom hromu cez mrákavy, ligotnou hviezdou do tmy boja svieti na húfy piesní tých slovenských detí. Ó, pevče slávny, tá broň Tvoja lesklá sa v boji našom slávou pozableskla. V jar krásnu, v lete, v jeseň, ba i v zime nám štkala nádej, že my zvíťazíme. Žiaľ, skromný piesnik rád ja by som slová — čo dušu tlačia ťažšie od olova — pozbieral, vo verš k oslave Ti zložil, šesťdesiat liet keď slávny si nám dožil. Prijmi, prosím, verš toť, v mysle mojej kvetoch nekráčam, jak Ty, skvostných po parketoch, však hrdo vravím ku Tvojej milosti: som z prvších jeden Tvojich „súdnych hostí“.
Pavel Kokeš-Kýčerský

— básnik orientujúci sa na prírodné a vidiecke motívy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.