E-mail (povinné):

Anton Emanuel Timko:
Lovena

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Katarína Tínesová, Jaroslav Geňo.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 27 čitateľov

Piesne od J. Čiernohronského

1. Korisť

(Nápev: Mit den Pfeil und Bogen)

1. So zbrojou na pleci, Ces grúň dolinu; Polovník si kráča, V ranú hodinu. Hali, halo! hali, haló! Hali, halo! hali, haló! 2. Jak v oblakov kraji, Oroľ kraľuje; Po grúňoch dolinách On si poluje, Hali, halo! atd. 3. Či letia či skáču, Divoké zvery; To je korisť jeho, Na ktoré mieri! Hali, halo! atd.

2. Divá kačka

(Nápev: svoj vlastný)

1. Kačička divoká, Letela z vysoka; Šuhaj dobrý streľec; Strelil jej do boka. 2. Odstreli jej krídlo, I pravú nožičku, Horko zaplakala, Sadla na vodičku. 3. Milý, mocný Bože! Už som dolietala. Už som moje drobnie, Deti dochovala. 4. Moje drobnie deti, Na Dunaji sedia; Kalnú vodu pijú, Drobný piesok jedia. 5. Moje drobnie deti, Neurobia škody; Plynú po Dunaji, Napijú sa vody.

5. Hoľúbok

(Nápev: Hora, hora, dve doliny)

1. Hora, hora, biela hora! Na tej hore biela skala. Na tej skale hoľub sedí. Bliži sa mu strelec smelý. 2. Ach ty strelec nestrielaj ma! Malý osoh vezmeš so mňa; Nožičky mi zmeraveli, Krídelká mi opršali. 3. Krev mi v žilách zmeravela. Spráhly všetky kosti tela; Smútok zmoril jarú silu, Bo som stratil moju milú.

4. Vedomec

(Nápev: svoj vlastný)

1. Ja som vedomec! Ja viem v čom je vec. Kde namierim, Tam zastrelím: Pár hoľubeniec. 2. Ja som polovník, Mňa neprelstí nik! Zabiť vtáčka, Bo zajačka Pre mňa je hračka. 3. Rád si zapijem, Keď zver zabijem. Švárnu holku, Čierno okú Verne milujem!

5. Žaloba

(Nápev: svoj vlastný)

1. Čo to dievča hovorí? Na šuhajka svedčí. Že on zabil jelena, V zelenej úbočí. 2. Nezabil on jelena, Ale zabil srnku; Máš sa šuhaj nasedeť, V tom ľupčianskom zámku. 3. Máš sa šuhaj nasedeť, Mnohie týždne — roky. Zhrdzavie ti flintička, Zhrdzavejú broky.

6. Ktorá bude moja

(Nápev: svoj vlastný)

1. Šli dievky po silnici, :,: :,: Postretli ich myslivci :,: — dvá. 2. Tá maličká je moja, :,: :,: Tá má oči ako ja! :,: — mám! 3. Kam paničky idete? :,: :,: Ktorá že z vás budete :,: — má? 4. Na hrdle má gránaty! :,: :,: A v truhieľke dukáty! :,: — stá! 5. Ako ja to vyvediem? :,: :,: Ja si pre ňu prijediem, ;,: — tam! 6. S štyrma koňma vranýma; :,: :,: Ako gazda do mlyna :,: — sám!

7. Čo rád vidím?

(Nápev: Bola to kozička)

1. Rád ja vidim tanec, Hudbu, hodovanie; Ešte radšej vidim; V lese polovanie. 2. V tanci moc prepijem, V hodovaniu zmarhám, V lese Bôh poteší, Ani sa nenazdám! 3. Keď idem do lesa, Tam mä srdce teší; Keď na peknú ranu, Zver proti mne beží. 4. Harárom! tarárom, Sekerka rubárom, A to švárno dievča: Plače za horárom.

8. Polovačka

(Nápev: svoj vlastný)

1. Čo je krajšie, než polovať, Po horách, po dolinách? Prv nežli sa rozjaruje Po pekných javorinách. Ja tu čakám moju milú, Ja tu čakám na zverinu, Na zajačky, na srny, Na divoké jeleny. 2. Ja sa z toho tešiť musím, Keď prekrásné zvieratá Po hore sa prechádzajú, Jak po dvore kurčatá! Ja tu sedím s moju milú, Ja tu čakám na zvierinu. Ach nedriemaj moja milá, Už prichádza zverina. 3. Zajac skáče po doline, Jelen hupká na vršku. Podívaj sa moja milá! Nedriemaj že, len trošku. „Na zajačka som strelila, Škoda, že som ho chybila. Ach môj Bože nejmilejší! Jako že som mierila?“ — 4. Ale čas je domov íti, Už dennica vychádza. Moja mamka ráno vstáva, Prv než slnko vychádza. „Keby sa ti mať spýtala, Kdes tej noci nocovala? Povec: že si u susedov, Pod okienkom zaspala!

9. Tri ruže

(Nápev: svoj vlastný)

1. Chodila líška po hrádzi, Lovec sa za ňou prechádzi. Strelil na líšku, Zabil Marišku; Tam ona leží na vršku. 2. Mala sukničku zelenú, Na nej päntličku červenú; Očička čierne, Lička červené, Všetku hlávočku zranenú. 3. Aj! tento mladý krásny kvet! Musí opustiť celý svet. Otca, mamičku, Brata, sestričku. I teba, milý Janíčku! 4. Vykvitajú z nej tri ruže, Žiadon ich trhať nemôže! Jedna je biela, Druhá červená A tretia zlatom prekvitlá.

10. Krakoviačik

(Nápevy: známe)

1. V zelenom hájičku Stromy sa pukajú; Smelí polovníci Dobre sa tam majú. 2. Nechcela hrdlička Kalnú vodičku piť; — Nechcelo dievčatko Polovníka ľúbiť. 3. Miluj dievča, miluj, Čerta rohatého; Keď nechceš milovať Myslivca švárneho. 4. Moja milá tovariška, V oči si mi ako líška! Mimo očí ako vrana, Oči bys mi vyďobala! J. Čiernohronský

11. Keď truba zavznie…

1. Keď truba zavznie na lovy, Tu lovec rezko hotový, Za zory; do hory. Pušku na plece prehodí. Po ranej rose sa brodí, Po horách, dolinách, Zvier divú plaší v huštinách. 2. Cez haje hustou smrečinou, Skáče srnec hor strminou, Rohatý — cez kláty, Hop! varuj, strelče, kraj lesa, Štastie ti praje, drž že sa, Dobre mier v plachú zver! Pušku ku lícu, mier a strel! S. T.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.