Zlatý fond > Diela > Národnie poviedky


E-mail (povinné):

Karel Kálal:
Národnie poviedky

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Básník a deti

Po uliciah kráča starý pán, už hodne starý, 80 rokov ťaží jeho šíju. Kde kdo úctive ho pozdravuje a staručký pán na každého srdečne pohliadne, pokynie hlavou, potrasie rukou a snáď každého druhého človeka osloví. Dva razy zažartuje, raz sa pohorší nad politikou, raz má poznámku literárnu. Čo ste nikde nevideli, je to, že sa k nemu hrnú malé deti. Náš štyriročný Dušanko len ho zazrel, už beží mu naproti; iného si nepovšimne, nepozdraví, ale k starému pánovi beží a volá: „Ruku bozkávam.“ Tri-štyri deti stoja okolo neho, niedky šesť-desať. Starý pán má pri sebe čosi vábneho — hlboké vrecko a v ňom cukríky a mädovníky. Deti naťahujú ruky a pán podá každej rúčke cukrík, alebo mädovník. Vie všetky deti menovať; Dušanko, Janíčko, Ďuríčko, Hanička, Zuzička, Miluška… Stojí v sade, deti okolo neho a on, podeliac ich, žartuje s nimi. Miluška má boľačku na čele. „Hja, Miluška sa uhryzla do čela.“ Deti sa chichocú kričiac, že do čela nemožno sa uhryznúť. Janíčkovi vezme čiapku a ponúka mu svoj klobúk. Šebánkovi chlapci chodia sa učiť hudbe, jeden na husle, druhý na klavír; ten prvý je poriadny — nesie si husle so sebou, druhý je neporiadny — klavíru si nenesie.

Niekedy starý pán vysype z rukáva veršíky. Zazrúc silného chlapca zastaví sa a rýmuje:

To je kluk jako buk, kebych ťuk, tak by puk.

Ťukne chlapca a ten sa vesele rozchichoce. Mädovník alebo cukrík zakončí rozhovor starého pána s chlapcom. Chudobného chlapca zavedie k pekárovi a kúpi mu rožtek.

Úkaz to milý. Kto miluje deti, aj cudzie deti, to je vždy človek srdca zlatého. Pozrite do očí starého pána! Kto viete si vážit takého pohľadu, kto mu rozumiete?

Vedz, milý, čitateľu, že to hovorím o veľkom básnikovi. Verše hore, to je len žarť; počuj opravdové jeho verše.

Slovenčina

Jaj, ta řeč slovenská — horský pramínek, vínem žíznivému, pro chorého lék; útulná jak věrné dítě k matce, jež se troudí — a jak krásná, když v zpěvánkách z plné duše proudí! Ach, ta řeč slovenská vil překrásný roj, slunéčkem je protkán běločizný kroj, stejnoměrem vystupují z křišťálného toku na rtu plno sladkých žertů, plno perel v oku! Ach, ta řeč slovenská úměrnost i lad, každé její slovo vůně plný sad; v přitlumeném povzdechnutí bouř tajemných přání, ale dvoje nebe lásky v bočkův objímání! Mátě slovenčina plnou, milou tvář, jako máť Kristova nad hlavěnkou zář, je průsvitná jako rosa v liliovém loži, a tak hluboká a čistá jako slovo boží. Ach, ta slovenčina — svatá řeč, to vím, ta jazykem věru není světovým, jestli se však v nebi anděl zpěvem Bohu vděčí, nesmí on mu jinak zpívat než slovenskou řečí!

Tak spieva Adolf Heyduk; 142 básní v jednej knihe a všetky sú o Slovensku. Kniha tá sa volá „Cymbál a husle“; mal by ju mať každý Slovák.

Básnik Heyduk mal jediné dieťa, krásnu Lidunku a keď mala štyri roky, zomrela mu. Pochovaná je na cintoríne v Písku a nad hrobom má nápis: „Lila Heydukova odletela v štvrtom lete.“ Ja každého Slováka, keď do Písku prijde, vediem na jej hrob. Niet v československom národe hrobu tak ospievaného. Čítajte „Zaváté listy“, čítajte!

To som vám vymenoval dve najlepšie knihy Heydukove, a to preto, aby ste ich čítali. Čítať a čítať, to pozdvihne Slovensko. Aj básne treba čítať.

Heyduk vždy mal deti rád. Keď bol mladým mužom, jedno krásne dievčatko hrávalo si v piesku pod jaseňom a básnik rád si s ním porozprával. Dievčatko doriastlo do vyššej dievčenskej školy a tam ho náš básnik učil kresliť. O krátky čas z dievčatka bola nevesta a žena básnikova aj matka Lidunkina. Keď bola Lidunka na svete, vtedy zvlášť mal básnik deti rád! Lidunka v kruhu detí a básnik nad nimi. A keď Boh povolal Lidunku medzi anjelov, básnikovi zastal hrob a tie — druhé deti. Chodí na hrob a tam smúti a plače, chodí k tým druhým deťom a tešiac sa s nimi vzpomína na svoju Lidunku.

Staručký básnik v sadoch Palackého a deti okolo neho. My na nich pozeráme z diaľky alebo z oblokov a myslíme si hrde: Ktoré druhé mesto má taký roztomilý obrázok?





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.