E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Frndolína

Dielo digitalizoval(i) Jozef Rácz, Daniela Kubíková, Ivan Jarolín, Lucia Muráriková, Matúš Tatarko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 139 čitateľov

IX. Nemoc a jej liečenie

Od velikého ujediska upadla i do nemoci a obľahla, čoho následok bol, že museli volať lekárov, aby ju liečili.

Najsamprv bol povolaný stoličný fyzikus. Tento na prvý pohľad poznal, v čom je vec. A pretože bol muž zámožný, ktorému nič nezáležalo na pár zlatých, urobil ako dakedy divotvorný farár Madva. Tento, keď prišiel k nemu zdravý pán pokušovať ho, predpísal mu misu halušiek. Náš fyzikus predpísal nemocnej hodného zdravého muža.

Rodičia a Frndolína uznali, že by ju, pravda, takýto recept najskôr uzdravil; ale pokladali liek za nepraktický, pretože v lekárni mužov nepredávajú.

Zavolali teda chirurga, ktorý i v lekárstve fušoval a práve preto ho často volali k nemocným, že ničomu nerozumel. Podarilo sa mu vyrvať z tlamy smrti mnohých, ktorí už jednou nohou boli na druhom svete, púhou lipovou vodou.

Nateraz i on uhodil klincu na hlavu, lenže použil iný liek. Umienil si liečiť duševnú nemoc duševne. Dal sa spievať zo Spevníka s nemocnou: „Co Bůh činí, vše dobré jest.“ Ale Frndolína odvrátila sa k stene a kývala netrpezlive rukou: „Gehen sie, Herr Doctor, um Gottes Willen, gehen sie.[22] Svätá pieseň, a to ešte slovenská! Mon Dieu! Títo ľudia chcú ma vcele doraziť.“

Na liek utrafil až lekár vojenský. Tento mladý, neženatý muž všetko nebezpečenstvo smrti odstránil dakoľko sladkými hubičkami. Hneď, ako raz pobozkal frajličku, bolo jej lepšie.

Zakrátko vstala čerstvá ako ryba a pán doktor chodil každodenne opatrovať dievočku, o ktorej hneď pri prvom pohľade povedal, že neumrela, ale spí. Musel zaiste podržiavať jej slabé zdravie a ustavične jej prisluhovať liekom, ktorý mal tak dobrý účinok.

Frndolína bola tým vďačnejšia, že jej pán doktor pošepol i o manželstve. Doktor však pošiel o pol roka ďalej a paničke počalo byť zle, ďaleko horšie ako predtým. Cítila v sebe, úbohá, divné premeny. Nemohla ani pozrieť na mäso, upadovala do mdloby, život počal puchnúť.

No, tu zle. Takú nemoc v Krivošanoch nikto nevylieči.

Nemocná musela ísť až do Viedne. Tam vzala hospodu v pôrodnici a potrebovala miesto lekárov baby, s tak dobrým úspechom, že sa navrátila úplne zdravá.

Pravda, že to rodičov stálo jeden dom a otca život. Druhý dom ešte zostával na zjedenie vdove a dcére.[22] Odíďte, pán doktor, preboha, odíďte.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.