Dielo digitalizoval(i) Jozef Vrábeľ, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Filip Pacalaj, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Dorota Feketeová, Zuzana Babjaková, Nina Dvorská, Michaela Dofková, Zdenko Podobný, Simona Reseková, Ivana Gondorová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 146 | čitateľov |
Jiskra, chrabrý to bojovník a povestný vodca Husitov, dostal od kráľovnej Alžbety, vdovy Albrechta, zámok Zvolen do daru, zaujal baňské mestá i Kremnicu r. 1433, odkiaľ postúpil so svojím vojskom ku rieke Ipľu; s druhej ale strany vodca Pardus z Horky s Husitmi preniknul do Spiša, a kráľovne (vlastne Jiskrovi) ho podrobil. Skoro za tým temer celé Slovensko od Prešporku až po Košice opanovali Husíti, a r. 1440 vtrhli do Gemera a Malohontu. V Gemeri bol toho času hlavným županom a verným prívržencom Jána Huňada Juraj Lorándfy, ktorý sa s vojskom, nanáhle sobraným, postavil proti Jiskrovi, ale premožený a zbitý, utratil r. 1443 aj svoje dedičné zámky Žirkovce (Serke) a Hodejovo (Várgede), ktoré toho samého roku dal Jiskra svojím vojskom obsadiť. Na to Husíti odňali zámky Bebekovcom, ako aj Séchovcom; čo vidiac ostatní gemerskí dynastovia, ako Derenčiňovci a druhí, a presvedčení súc, že Jiskrovi nie sú vstave odolať, spolčili sa s ním a dobrovoľne prijali posádky na svoje zámky, zostanúc jeho vernými priateľmi a privržencami; až pod Matejom kráľom s pádom Jiskrovým padli aj oni a stratili svoje zámky a statky; „ex nota infidelitatis“ (pre neveru).
Keď už Husíti mali vo svojej moci celý Gemer a všetky tunajšie zámky, vtedy pre ustálenie a zabezpečenie svojej nadvlády, nie len tie staré z čiastky porúchané zámky znamenite obnovili a opravili, ako Maginhrad, Tisovskú Hradovú, Žirkovce, Hodejovo, Rimaséč, Putník atď., ale aj nové zámky buď na vysokých neprístupných skalách, ako Muráňsky zámok, buď pri čelnejších mestách a osadách vedľa rieky Šajavy, ako pri Rožňave, vystavili. Ba aj v súsednej stolici Boršodskej nastavali Husíti znamenité niekdy zámky s oboch strán Šajavy: Sajó-Német, Šulgavec a Vadnu, ktoré potom Matej kráľ dobyl a rozrúcal, ale bývalé ích priekopy a násypy sa i teraz ešte rozoznať dajú.
Na spôsob zámkov ešte i kostoly obohnali Husíti priekopami a múrom, niekde aj vyše siahy širokým kol do kola; v múroch tých nechávali štvoruhlasté diery, z ktorých dlhými svojími puškami pálili na nepriateľa a bránili sa proti nenazdajným nápadom svojich protivníkov. Takéto kostoly boly v Rimavskej Sobote, na Rimabani, v Čerenčanoch, v Ratkovej, na Bystrom, na Dlhej Lúke, v Chyžňom, v Šiveticiach, v Hucine, v Jelšave, v Revúci, Muráni atď. Nad bránou ale všetkých tých byvalých husítských chrámov boly vyryté alebo vymalované kalichy, ktoré sa najdlhšie zachovaly v Rožňave, Krásnej Hôrke, v Gemeri, Rimaséču, na Balogu, v Drienčanoch, v Štitníku, v Dobšinej, v Jelšave, v Kameňanoch, v Ratkovej, v Bystrom, v Tisovci a zavdaly príčinu na známy dystichon:
„Tot pingit calices Bohemorum turbaper urbes, Ut credas Bachi numina sancta coli.“[7]
Ostatne, že Husíti kamkoľvek prišli, s ľudom veľmi prívetive nakladali, svedčí Bonfin, a nie len skrz manželské sňatky sa s obyvateľmi pomiešali, ale českí a moravskí bojovníci prichodili spolu so svojími manželkami a s deťmi, ba s nimi celé pokolenia z Čiech sa prisťahovali, a nie len v Nitre, Trenčíne, Liptove, Zvolene, Novohrade, ale aj v Gemeri húfne sa osadzovali; načo nie len že mnohé rodinné mená „Čech“ atď. v Gemeri a Malom Honte, ale aj mluva, odev, zvyky po mnohých osadách až po dnes upomínajú.
Husíti zavádzali po Gemeri aj svoje bohoslužby a boly nepriateľmi kláštorov, tak, že za ich doby všetky gemerské kláštory zanikly a len po potlačení Husítov skrz Mateja kráľa, keď Bebekovci svoje od Husítov im odobrané zámky a statky od kráľa nazpät obdržali, vystavili nový kláštor na Gombaszegu.
Z vodcov husítských v Gemeri sa vyznačili i Aksamít, Talafúz a zvlášte Valgata v Drienčanoch, ktorý sa tam údatne bránil proti Jánovi Huňadovi, takže Huňad bez prospechu čas maril a konečne i odtiahnuť musel.
Po bitke pri Lučenci Ján Huňad s Jiskrom v Rimavskej Sobote mier uzavrel, a Huňad Jiskrovi 16.000 dukátov zaplatiť sľuboval.
Konečne kráľ Matej vypravil biskupa jágerského Sebastiána Rozgoňa s početným vojskom križiakov (ktorí boli na ľavom pleci ozdobení krížom) naproti Husítom, a že ích vôbec premôhol, toho bola tá príčina, že Husíti nemali všetky svoje sily tak po hromade, ako jich mal Rozgoň, ale boly po všetkých svojich zámkoch roztratené; predsa ale veľmi mnoho obetí to stálo Rozgoňa a Imricha Zápoľského, keď každý ich zámok útokom dobývať museli, potom ale každý dobytý zámok z rozkazu kráľa dal rozrúcať, až naposledy r. 1462 kráľ Matej urobil s Jiskrom smluvu pokoja, a následkom tej Husíti i ích potomci a prisťahovalci z Čiech a Moravy, po mnohých záhubných a krvavých bitkách, ktoré i na týchto stranách behom 28 rokov sviedli, ako pokojní obyvatelia zostali a tu sa usadili.
Pamiatka Husítov v Gemeri i posiaľ žije medzi obecným ľudom, ako aj husítske kalichy, meče, palcáty, železné košele, paloše, ostrohy, atď. sa tu zhusta ponachodily a posiaľ sa nachodia; na pr. i na tisovskej Hradovej našli železnú košeľu a ohromný paloš.
A že Husíti i svoje náboženské knihy sebou nosievali, ktoré zpoznať a čítať sa učili Slováci, ako aj kázne ich kňazov často slyšať príležitosť mali, navštevujúc jich bohoslužby, to zapričinilo, že sa potom reformácia na podiv rýchlo medzi Slovákmi rozšírila.
[7] Po slovensky: Zástupy z Čiech malujú kalichov sebe toľko po mestách, Až sa ti zdá, že oni Bachusa ctia za boha. (Sasinek.)
— básnik a prozaik, známy ako autor hymn. piesne Hej, Slováci a historických próz, v ktorých zdôrazňuje význam Slovákov v uhorských dejinách Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam