Zlatý fond > Diela > Pamätnosti Gemersko-Malohontské


E-mail (povinné):

Samo Tomášik:
Pamätnosti Gemersko-Malohontské

Dielo digitalizoval(i) Jozef Vrábeľ, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Filip Pacalaj, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Dorota Feketeová, Zuzana Babjaková, Nina Dvorská, Michaela Dofková, Zdenko Podobný, Simona Reseková, Ivana Gondorová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 146 čitateľov

G) Starobylé kostoly gemerské

1. Štitnický ev. kostol z XIII. stol. v slohu gothickom staväný. Vindisch Magar. Ung. vol. III. pag. 269 píše o ňom toto: Hier (in Csetnek) besuchten wir die sehr alte Kirche, deren gothische Bauart, und die auf der Seite des Evangeliums stehende, einst zur Aufbewahrung der Monstranz, oder des Schaugefessäs dienendes gotchisches Thürmchen geschriebene Jahreszahl 1286 uns von dem hohen Alter derselben überzeugten. Sú tu i mnohé starobylé náhrobky, härby, nápisy, zápisnice, atď.

2. Ochtinský ev. kostol, jeho stavba, steny a nápisy poukazujú tiež na vysokú starobylosť; nachodí sa v ňom kalich, ktorého nápis dosial nikdo vysvetliť a vytlumočiť nebol vstave, ako aj starobylá, neobyčajná krstiteľnica. Obec Ochtina má pečať s obrazom Sv. Nikolaja, biskupa cirkve pravoslávnej, s nápisom: „Sigillum de villa Ochtina.“ Zvon na veži je od r. 1515.

3. Gecelovský ev. je tiež starobylý s gothickými nápisy a pri ňom veža neobyčajnej podoby.

4. Revúcky r. kath. s pamätným i rezbou i maľbami starobilým oltárom a s vežou, na nej vysí prastarý zvon Quirín.

5. Chyžňanský r. kath., pôvodne kaplňka v byzantínskom slohu vystavená, s prastarými maľbami po stenách a nápismi; na oltáre sú utešené starobylé rezby; stará krstiteľnica, zo žuly vykresaná, okruhlej podoby, do nej sa niekdy dietky celé zmáčali, teraz už porúchaná, stojí za dverami chrámu. Ku tejto prvotnej kaplňke, pod jej oltárom boly uložené ostatky už neznámeho svätého, pristavili Husíti drevený kostol a kanceľ a obohnali ho múrom, jeho pozostatky sa dosial opatrujú. Dvere sú vňútri železom obité, do nich niekdy kuruci, chtiac kostol olúpiť, nadarmo rúbali sekerou.

6. Kraskovský, posvätený sv. Ladislavovi, a

7. Kiatický svedčia už dľa svojej stavby o vysokej svojej starobylosti.

8. Rimavskobrezovský s neobyčajnou starobylou vežou.

9. Čerenčianský bývalý starý kostol pochodil tiež z XIII. stol. a bol na ten spôsob, ako chyžňanský, po stenách maľbami pokrytý. V dobe husitskej boly po stenách a nad bránou kostola kalichy namaľované, teraz ale je už cele obnovený a všetky jeho starobylosti zmyzly. Podobne aj niekdajší tisovský kostol s obrazom sv. Krištofa bol vnútorne červenou farbou maľovaný a pri svätom bol aj kalich, jako aj nad bránou chrámu.




Samo Tomášik

— básnik a prozaik, známy ako autor hymn. piesne Hej, Slováci a historických próz, v ktorých zdôrazňuje význam Slovákov v uhorských dejinách Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.