Zlatý fond > Diela > Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia. Z detského sveta


E-mail (povinné):

Adolf Peter Záturecký:
Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia. Z detského sveta

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Ivana Černecká, Slavomír Kancian.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 108 čitateľov

7. Vyčitovanky pred hrou

120

Ani tan, tatáran, cimbul, škarvaran, škarvareky, bumbašteky, a ty veľký pán! — An tan, tatáran, cim, bom, kalvaran, cimbolinky, kalvarinky, abaštiky princ!

An ta tý nus, rauraka tý nus, rauraka tyky taka, an tan tus! (Porov. 132.)

Eď ketú három níď, kušta pišta hova míď, debrecínbe pipasára at kalendár tit![65]

Eden beden, šuška hrebeň, čin, čan, borovčan, kdeže je tá jalovička úbohého kostolníčka? Kostol sa mu búri, holuby mu dúri; ide páter so zvonci, vystúp sa mu von z cesty! — Eden beden, štetka hrebeň, čin čan, borovčan, kde je moja lastovička, úbohého kostolníčka? Kostol sa mu búri, holuby mu dúri; ide páter so zvonci, vystúp sa mi von z cesty!

Eden beden, tititán, hajdú smokor, mit kiván, etky metky, škeremetky, a ty veľký pán!

125

Edene bedene, trojce lojce, pinda linda, čachma lachma, divala diksa, čuč!

Eduča, papuča, eč peč, hybaj preč!

Egeden, begeden, cinca rebca, can čupy, vezmi krúpy, žaba, ryba, rak, von!

Egen, begen tarkuten, itunate, ituten, cinci, vinci, egreši, Janko, Janko dlaboši, án pán gefater a na maslo frajmuter!

Enci menci na kamenci, hrach sa varí v sklenom hrnci, traja bratia popisujú, veľkú vojnu zakazujú a náš pán kapitán berie ovce za fián! — Cinci minci na kamenci, hrach sa varí v čiernom hrnci, traja bratia popisujú, veľkú vojnu zakazujú. Náš pán kapitán strojnú vojnu zafijál! Ere bere Jožko, a za dvere friško, kilenc! (Porov. 136.)

130

Engede, mengede čukoda ma, ábore fábore, domine ma, eg, meg, štok, dr! Dodáva sa: Vija, veja, ven!

Engety, pengety cukety mé, ábri, fábri domine, ec knec, hybaj preč!

En ten tý nus, sara raka tý nus, ity taka bum bus, čierna hus, biela hus, a ty, pani, gevendus! — In ten tý nus, rá raka tý nus, rá raka, tyky taka, ene bene bumbus!

Hádala by, hádala, u koho by vedela, u Marasa, u Karasa, daj ty, pani, zlatuo prasa! — Hľadala by, hľadala, u koho by vedela, u Marasa, u Karasa, daj ty, pani, zlatô prasa.[66]

Hú, hú, pod vodu, pod zelenú jahodu, krava ryčí pod bukom, zhovára sa s holubom, a ty, sivá holubička, vyjdiže ty z kostolíčka von! — Dú, dú pod vodu, pod zelenú jahodu; krava ryčí pod bukom, zhovára sa s holubom, a ty, milá holubička, požičaj mi tri vajíčka; keď ja pôjdem do ráje, kúpim ti tam korále; keď ja pôjdem na hájiček, kúpim ti tam bubeníček, na ten bubeníček bum, bum, štyri oká ven, piaty na kameň!

135

Ide baran po moste, nesie dudy na chvoste. Kdeže ideš, barane? Do kostola, môj pane. Čo tam robia? Klince kujú, zlatým krížom pošibujú. Andúr, papandúr, aja maja dika muka von! — Ide baran po moste, nesie dudy na chvoste, za ním byco červený, do špitála kŕmený; okolo mesta červená cesta, byco, byco mú, červená krú! — Ide baran po moste, nesie dudy na chvoste. Kdeže ideš, barane? Do kostola Páně. Čo tam robia v kostole? Organujú na chóre. Inclo indrli, aja vija gombálija von![67]

Inci minci na kamenci, hrach sa varí v sklenom hrnci, traja bratia zapisujú, trojnu vojnu zakazujú, čierna hus, biela hus a ty pani, gevendus! (Porov. 129.)

Išiel zajac popod horu, zlomil si on pravú nohu, líška mu ju povíjala, veverka sa posmievala. Čo sa ty máš posmievati, keď ty nemáš kúska gatí, čierna hus, biela hus a ty, pani, gevendus!

Sedí ryba na potoce a hovorí nič! Na koho to slovo padne, nech odíde pryč! — Sedí ryba pri potoku a hovorí dyč! Na koho to slovo príde, nech odíde pryč!

Vo mlyne na kline červivý pes, kto slovo prerečie, musí ho zjesť, ja som pán kráľ (kapitán), ja ho nesmiem zjesť! — Vo mlyne na kline visí červivý pes, kto slovo prerečie, musí ho zjesť. Ja som pán, ja som kráľ, a vy, psi, mlčte, pod kameň si zuby vstrčte![68]



[65] Vyčitovanka zložená zo zdeformovaných maďarských slov.

[66] Rečňovanka z detskej hry, pri ktorej sa hľadá drobný predmet, skrytý do zložených rúk jedného z detí.

[67] Volajú za býkom. Z.

[68] Hovorí sa pri hre „o nemých“.




Adolf Peter Záturecký

— folklorista, básnik, prozaik, ev. kňaz a pedagóg Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.