Zlatý fond > Diela > Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia. Z detského sveta


E-mail (povinné):

Adolf Peter Záturecký:
Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia. Z detského sveta

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Ivana Černecká, Slavomír Kancian.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 108 čitateľov

8. Detské výročné vinše

a) Vianočné

140

Radostná novina, prišla k vám rodina pekne zavinšovať, dačím obdarovať, grošom, lebo dvoma; a ak ich nemáte, ani sa netrápte! Brezno.

A ja, malý žiačik, spievam ako vtáčik, spievam vesele, ako anjelé; grajciarik mi dajte, zbohom ostávajte![69]

Dobrý deň vám! Ak’ sa máte? Či ste zdraví? Čo deláte? Ja som zdravá, polazujem, toto vám ja oznamujem, že je dnešného dňa (piatok) narodenia Krista sviatok, jenž sa narodil v Betleme, o tom aj my dietky vieme. Čo chodím po tomto sňahu a tvrdo si robím dráhu; viete, že je veľká zima, len ma tak kašeľ nadýma. Až ma naprázdno pustíte, čo sa stane, uvidíte, lebo hneď k vám pošlem draka, medzi ovce vlkolaka, nepriažnika medzi husi, tak vám ich všetky vydusí. Novohrad.[70]

b) Novoročné

Vinšujem vám v tomto novém roce, aby ste mali plné ruce sena, slamy aj peňazí, za hodinu aj sto razy; kone, voly, bodaj boli, kury, husi, mastné kusy, aj moriaky; sem čítajte na dlaň turáky! Brezno.

Vinšujem ščastlivy novy rok, aby vam dal vecej ročky dočekac, hojnejši, pokojnejši; trávy, zelia, u chyži veselia, na humne úrodu, na dvore priplodu, od boha lasku, od suseda priazeň, aby sce chodzili pomedzi stozočky jak jasny meśačik pomedzi hvezdzičky. Do vašej ďalšej priazni a lasky sa odporučajuc. Zemplín, Kladzany.

c) Fašiangové

145

Fašangy, fašangy, fašangové časy; jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy. A my chlapci neboráci nemáme čo jesti, musíme sa z dom’ do domu po dedine pliesti.

d) Veľkonočné

Šiby, ryby, mastné ryby, dávaj vajcia do korbáča, a keď nie, daj kus koláča. Nové Mesto nad Váhom.



[69] Nasledujúce ukážky detského folklóru, viažuce sa ku kalendárnym zvykom, sú dodatkami k väčšej zbierke v Zborníku Matice slovenskej I., s. 165 — 212.

[70] Polazovať znamená chodiť oznamovať zvesť o narodení Ježiška; s touto správou chodievajú na deň Božieho narodenia deti z domu do domu. Zvyk bol rozšírený u nás, u Poliakov, Ukrajincov i Chorvátov. Podľa údajov u Dobšinského i zo skladby vinša vychodí, že polazovať chodili chlapci i dievčatá. Vo zvyku polazovať sa zachoval veľmi dávny prejav výročného obradového folklóru, prejavujúci sa predkresťanskými predstavami (drak, vlkolak).

« predcházajúca kapitola    |    



Adolf Peter Záturecký

— folklorista, básnik, prozaik, ev. kňaz a pedagóg Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.