Zlatý fond > Diela > Zuniaci krok 1


E-mail (povinné):

Peter Jilemnický:
Zuniaci krok 1

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Jana Jamrišková, Eva Kovárová, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 9 čitateľov


 

Úvod

Tam, kde more s južnej strany bije vždy na poplach, stojí vysoký, holý Špičiak. Prenikol mračná a štrbavým hrebeňom rozčesáva bielu vlnu hmiel, ktorá postupuje v odpoludňajších hodinách od mora ku pevnine ako plynový útok.

V kotline jagajú sa okná Pavlovky, potokom dolu sa rozbehla Varvarovka, bokom k nej sa pritúlila maličká osada na výspe, Odrezok, a za vrchami, tam, kde dubové háje a tabakové polia bránia sa závanu slaných morských vetrov, v slnku a bázni božej nažíva arménska dedina Sukko. Ztadiaľ, zo zelených, hlbokých vĺn vychádza slnce, a s večerom sošmykne sa v tú stranu, kde vo vinohradoch Su-Psechu spia omámení psi a ukonaní Gréci. A keď sa dotkne miest, ktoré dávajú tušiť hranice mora a oblohy na obzore, vystieľa zlatú cestu po vode priamo k Anape, kde na bazare arménski šustri zatvárajú svoje búdky so sandálami, v kúpeľných záhradách zaznievajú prvé zvuky hudby a úradníci v sovietskych budovách zamykajú svoje zaprášené regále.

A tento chotár piatich dedín, od Su-Psecha k Sukko, je spravovaný su-psech-varvarovským sovietom. Sedia v ňom: Rusi, Ukrajinci, Slováci a Česi, Gréci a Arménci. Bradatí, zarastení, bodrí, čierni od slnca a mastného potu. Sedliacky soviet bez dlhých rečí, s ťažkými rukami, ktoré v tomto úseku založily sochor a vyvracajú starý, vykotlaný strom.

Valia sa vlny času.

Valia sa vlny historie.

Dávno už odznely výstrely ruských vojsk, ktoré v minulom storočí v mene cára pohnojily tieto zeme krvou Čerkesov, Čečencov a Kurdov, aby želiari a bíreši zo švarcen bergských, lichtenšteinských a pálffyovských majerov mohli tu zapiť svoj biely chlieb červeným vínom.

Valia sa vlny času.

Valia sa vlny historie.

A tam, kde Špičiak vysokým brehom o zlomkrky vrhá sa do zelenkavých vĺn mora, dnes hrdza žerie rozbitý čln, na ktorom rudí partyzáni darmo chceli uniknúť v tom veľkom roku tohto storočia zpod paľby bielych.

Je dobojovaný boj. Je hotovou historiou.

Dnes z buchotu kladív a škripotu radlíc sa stvára nový prúd času, ten zuní prácou, vonia chlebom a napuchá silou.
Peter Jilemnický

— komunistický slovenský spisovateľ, novinár a učiteľ českého pôvodu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.