Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Viera Marková, Henrieta Lorincová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 15 | čitateľov |
Peseň prvná
Ňechcem víbornéj dávať mužu pesňami chváľi, Buďto pre noh ríchlosť, buďto pre pótku pasov: Bár bi i Kiklópov zrutnú mal víšku, a vládu, A tráckého bežíc nohma fujáka zmohel. Bár bi samého ve svéj spaňilosťi Titóna prevíšil; Vác zlata, než Kiniráš, vác mal i nežľi Midáš. Bár bi na mnoztvo krajin sina Tantalového premáhal; Neb jazik Adrastov z ust jeho sladko pľinul: I všeľikú mal slávu, okrem zmužilosťi vojanskéj: Neb mužem údatním tento ve válce ňeňí. Jestľiže sám krvavé ďívať sa na bitki ďesívá, A z vrahovím potkať zbľízka sa ňechce plukem. Najľepšá smrtním zmužilosť je ode všeho pocta: Najvatšá pre mladích krása je onna mužov. Pospolné dobré je to mestu, a ludstvu celému, Keď sa muž ohromní do predu vojska vrazíc Boj veďe, a zhola na škaredí tu ňepomňe si úťek, Svój z duchem odváživ mužňe na všecko život. Blízkích též ňelakať sa druhov smrťi v bitce ponúká: Tento je údatním stáľe na vojňe mužem. Hňeď prudké obracá ňepráťela k úťeku vojsko, A svú bistrosťú zastaňe pótki vlni. Sám však padna milú ve prvém dušu vojsku vipúščá, Slúžící na počesť otcovi, mestu, ludu: Najmnožšími do prs pres drsnú ščíta vipuklosť, A skrvaven pancír od predu vrhmi raňen. Nad ňím rovňe vedú plače i mláďenci, i starci, Všecko i žálu plné k pohrebu mesto iďe, Techto porád zveľeben bívá hrob a ďétki u ludstva, I vnukové, i milé všecko potomstvo rodu. Ňikdá víborná teho ňezhiňe sláva a méno, Povždi je ňesmrtní, bár v zemi dávno ľeží, Kdožkoľvek zmužilím sa držíc, jak hrďina pre vlasť, A svój rod válčíc Áresem umre tuhím. Ujďe-ľi však smrťi večnovekích nosiťelkiňe drímot, A mnoho víťaznéj slávi dosáhňe bojem: Všecci mu preukazujú mláďenci, i starci počestnosť, A mnoho už zakusíc rozkoše k sťínom iďe. Keď však zejďe vekem svím medzi krajanmi je první: Ňikdo mu ňeblíží, ňikdo bez ucti ňemá. Ve zbori i mladší mu, i vrstevňíci i starci, Ze stoľic udvihlí naproťi všecci idú. Ňech teda včil každí na takú sa hrďinstva dobívať Víšku hľeďí, krvavím ňikdi ňevihna bojom.
Peseň druhá
Jak dlho máťe trnuť? Zmužilé keďi vezmeťe srdce Ó mláďenci? Či vás súsedom haňba ňeňí S tak veľkéj ľeňivosťi? Pokoj že je vždicki misľiťe: Než vsteklá po celém hurtuje vojna kraji. Čo s popadlím každí na ňepráťela ňehňe sa ščítem, A v smrťi posľednéj šípi ňehádže rukú. Neb veľká je to česť, veľká je to mužovi krása, Obraňovať lútím vlasť, ženu, ďétki bojem. Smrť buďe prítomná keďikoľvek Parki naríďá. Nuž teda ňech každí zrovna do pótki iďe, Vidvihnúc meč, a nadstavením prsa ukrije ščítem, Jak ľen náhľe krutá počňe sa bitva konať. Neb žádnému ňeňí mužovi smrťi vihnuť osudné, Bár bi samého krvú od rodu boztva pošel. Bár kdo potíkáňú a fičícím uhňe sa šípom, Predca ho odsudná smrť zapopadňe doma. Tento ňeňí vzácní ludu, rád jeho ňikdo ňemává: Než teho všecci želá, jestľi čo zlého trpí. Neb každí zmužilého človek muža po smrťi žádá, Aj za živa cťívať, jak boha vždicki hľeďí. Naňho sa prítomní každí, jak na vežu ďívá: Sám že zarovnává skutkami skutki mnohích.
Peseň treťá
Však sťe Herákla temer ňedobitné válkami rodstvo: Dóveru majťe, pri nás ešče je Zevsa pomoc. Ňišt veľkého aňiž ňelakajťe sa zástupu ludstva, Než každí na vrahov zrovna sa ščítem obráť, Odvážnéj pozbiť sa majíc duše, a smrťi černí, Vdační však bľeskom slnka, zažívať osud. Znáťe jak obťažná trúchlého je Áresa práca: Znáťe preňesnadnéj dobre i válki pohrom. Ňekdi samím uťekať prišlo, inších ňekdi zaháňať: Už sťe i v tomto, i v tom dosť skusenosťi maľi. Neb s tích, čo z ňeprestrašením na ňepráťela srdcem V jedno pozastavení útoki zbľíza čiňá, Málokerí padnú; za sebú aľe ludstvo obráňá: Než tích, čož sa bojá, všecka umizňe sila. Sotviže však bi mohel dosť slovmi to ňekdo viprávať, Čo zňésť zlého mosí, kdo v boji dá sa chiťiť. Neb k potupe slúží mláďencovi, jestľi je, z hroznéj Keď sa vidá uťekať bitki, do chrbta raňen. Mrzká též v prašném je ľežícá mrtvina písku Ostrím rozvaľená od zadu píki hrotem. Než vstúpic v boj ňech zapretíma do úhora každí Nohma pozostává, zubmi si perni hrizúc. Sťehna i lítka ze spod, silné též ramena s prsmi Od predu ňech širokím zakrije ščíta koľem. Ňech pravicú mocnú sem i tam rozhadzuje píku, A strašní mihotem na hlave kňíše chochol. Ňech sa učí bojovať na hrďinské číni oďevzdan; Od strel aňiž ňebočí obranu ščíta majíc. Než ze tuhím potkav sa na bľíze ňepráťelem, ostrú Buď kopiú, buďtož zastaňe techto mečem. A k noze pripra nohú sa, a ščít obráťa ke ščítu, K chocholu prihna chochol, též ke šišáku šišák; Prsmi sa aj pripnúc ku prsám na ňepráťela valčí: Buďtože meč zachiťí, buďtože píku dlhú. Než lahkú vi braňú oďení pod ščítmi vojáci, Náhlící sa hrubí ríchľe metajťe kameň. A snadné púščajťe rukú na ňepráťela šípi, Mužňe jedenkaždí svéj sa držíce braňe.
Peseň štvrtá
Víborní je to muž ve prvém keď vojska porádku Válčící za svéj obranu vlasťi padá. Než to preňeščastní, čo i mesto, i úhor opusťiv Túlať sa v cudzích kútoch ohavňe mosí: Blúďící z matkú, i ze starším rokmi už otcem, Z ďétkami, a z mladšú svój na vek ešče ženú. Neb všeckím je ňenávistní, kam pohňe sa koľvek; S ňím vždi ňeodbitná bída a núdza choďí. Rod si tupí, a prespaňilú svú postavu hizďí; Uzkosť vždicki, a zlé všecko sa naňho vaľí. Ňikdo si ňevšímá takovéhoto z ludstva tuláka, Žáden aňiž ňechitá stud sa buducňe jeho. Než mi za vlasť srdcem zmužilím vždi bojujme, za ďétki Umrime, nadstavovať svój ňežeľíce život. Ó mláďenci tuhím spojení boj veďťe porádkem, V úťek aňižto sa zlím ňikdi ňedajte lakem! Než veľkú do svého smelosť zapopadňiťe srdca, A v predu válčící svój si ňevážťe život. Ze slabšími aňiž zaňechavše koľenmi vojákov Už starších v úskok ňikdi ňedajťe nohi. Neb to ohavné jest, ve prvém keď vojska porádku Pred mladšími na zem starček upadna ľeží. Už vókol šeďivú hlavu a bradu všecku mající, Údatnú púščá na prachu ustmi dušu. Tak stareček má mreť? toto na mláďenca prislúchá, Ešče zakáď peknéj kvet ho mladosťi krije. Tak živ prevzácní i mužom je na pohled, i pannám; Však je statečňejší, keď v čeľe vojska padá.