Zlatý fond > Diela > Spis 5. „Najjasnejšiemu vladárovi a pánovi, pánu Maximiliánovi“


E-mail (povinné):

Martin Rakovský:
Spis 5. „Najjasnejšiemu vladárovi a pánovi, pánu Maximiliánovi“

Dielo digitalizoval(i) Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 67 čitateľov

VÁŠ NAJJASNEJŠÍ KRÁĽOVSKÝ MAJESTÁT, LÁSKAVÝ MÔJ PÁN!

Do láskavého Vášho najjasnejšieho Majestátu ponížene a trvalo zverujem svoje verné služby. Boh u proroka Daniela v 4. kapitole veľmi pekne načrtol ríšu v obraze vysokého stromu, doširoka rozpínajúceho svoje konáre, a ako sa pod týmto stromom pasú mnohé zvieratá a vo vetvách premnohí vtáci. A pretože vlastnosťou vtákov je vzlietať do vyšších sfér, bližších k nebesiam, a v určitých časoch svojím spôsobom spievať, nazdávam sa, že vtákmi sa nechce naznačiť nič iného ako to, že v ríšach a kráľovstvách je nevyhnutné živiť učených mužov, aby mali silu a ochotu ospievať jazykom a perom prekrásnu harmóniu medzi zákonmi a disciplínou pri správe štátu, ako aj udržiavať predákov v medziach cností a povinností, básniac bez lichotenia, a aby svojím spevom krotili zástupy ľudí a aby slávili, a čo je viac, čisto hlásali slovo božie. Chce teda Boh, aby sa v ríšach pestovali lahodne spievajúce vtáčiky. A pretože od útleho veku som ich sledoval s najvyšším možným záujmom, tento spev o rozvrstvení obyvateľstva, o najkrajšom štáte a o príčinách štátnych prevratov, ktorý som nedávno v neveľkom rozmere[1] zložil, ponížene venujem Vášmu svätému kráľovskému Majestátu, a to len preto, aby som Vášmu svätému kráľovskému Majestátu dal najavo, že moje služby a prejavy voči Vášmu Majestátu, ktorých som schopný, sú celkom zrejmé. Túto moju ochotnú a poníženú vôľu s týmto nepatrným dielkom, ktoré Vám venujem, nech Váš svätý kráľovský Majestát láskavo ráči prijať ako prejav vďaky a spravodlivosti. Chcel by som uistiť Váš svätý Majestát, že dokiaľ budem žiť, budem slúžiť pre slávu, česť a rozvoj štátu — kráľovstva Vášho svätého Majestátu. Z celej duše sa modlím, aby Vás Boh ráčil zdravého a neporušeného šťastne a dlho chrániť na ochranu kresťanskej obce. V Bratislave v mesiaci decembri roku 1559, 286. roku od začiatku vlády Rudolfa Habsburského, predka Vášho Majestátu, ktorý pre korunu ríše nechcel vstúpiť do Itálie.[2]

Jeho najjasnejšiemu kráľovskému Majestátu oddaný Martin Rakovský, pisár Uhorskej komory.[1] v neveľkom rozmere, v elegických distichách, na rozdiel od veršov v daktylských hexametroch.

[2] ktorý pre korunu ríše nechcel vstúpiť do Itálie, porovnaj O svetskej vrchnosti, kniha II. (Klio):


… Šťastný si, cisár, a hoci závisť ti odmietla žezlo,
predsa ti nemohol pápež odmietnuť najvyššiu moc.
Z opatrnosti nechcel si sľúbenú korunu vziať si
na svoju hlavu a nahnať rímskemu otcovi strach.
Nebolo totiž bezpečné vstúpiť do rímskych domov,
veriť falošným vlkom, zveriť im cisársku tvár.…

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.