Zlatý fond > Diela > Spis 2. „Elégie a epigramy“

Martin Rakovský:
Spis 2. „Elégie a epigramy“

Dielo digitalizoval(i) Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 95 čitateľov

V roku 1556 Martin Rakovský (1553 — 1579) študuje v Prahe, kde sa stáva členom básnického krúžku Hodějovského, na čele ktoré stál Matúš Collinus. Toto členstvo výrazne ovplyvnilo Rakovského druhú básnickú zbierku Elégie a epigramy (lat. orig. Elegiae at epigrammata). Dielo obsahuje zväčša oslavné básne na členov Hodějovského básnického spolku a na významné osobnosti českého verejného života. Po krátkej úvodnej básni nasleduje báseň od Matúša Collinusa, v ktorej odporúča toto Rakovského dielo („…priateľský dar…“) do pozornosti učencov. Po oslavných básňach v tejto zbierke nachádzame Rakovským zveršované spracovanie 5. kapitoly Jeremiášových nárekov, zbierku uzatvárajú dve krátke veršované modlitby a krátka báseň adresovaná Rakovského priznivcom a podporovateľom.

Cieľom Rakovského básní v tejto zbierke bola jednak snaha odvďačiť sa niektorým adresátom za podporu a priazeň, ale na druhej strane aj snaha upozorniť na seba. V niektorých básňach vyzdvihuje autor adresátové povahové vlastnosti (v básni venovanej Ursinovi vyzdvihuje jeho veselú povahu, vtipnost a rečnícke umenie; v básni venovanej Hodějovskému vyzdvihol jeho zásluhy o básnikov), v iných básňach sa adresát dostáva do úzadia a Rakovský sa venuje skôr všeobecným spoločenkým otázkam (v básni venovanej Janovskému sa zaoberá velebením manželstva zákonitých detí a odsúdeniu celibátu a pôstu; v básni venovanej Hortensiovi venuje väčšinu básne otázke náhodnosti diania vo svete a možnosti získať si „božstvo“ modlitbou). Malú pozornosť venoval Rakovský v tejto zbierke svojej vlasti. Z úvodnej básne cítiť jeho sklamanie z malej podpory, ktorú venujú v Uhorsku básnikom, s čím konstrastuje záujem, ktorému sa tešia básnici v Čechách.

Literatúra

OKÁL, M.: Život a dielo Martina Rakovského : Matica slovenská, 1979, str. 152 — 154

Spracoval: Peter Krško

vo fotografiách a portrétoch:

  •  - fotografia alebo portrét

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.