Ján Kalinčiak:
Orava

Dielo digitalizoval(i) Peter Kolesár.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 140 čitateľov


 

Orava (1870) je poslednou prózou Jána Kalinčiaka. Vychádzala na pokračovanie v časopise Orol tatránsky. Román vykresľuje príbeh lásky Eleny Kubíniovej a Štefana Revického. Dej sa odohráva v časoch protihabsburských stavovských povstaní a nepokojov na Slovensku (konkrétne počas Rákocziho povstania).

Román preberá námet Janka Matúšku a vykresľuje osudy oravského zemianstva v 17. storočí, v období stavovských povstaní uhorských magnátov proti kráľovi. Na osudoch viacerých príslušníkov rodu Kubíniovcov, Revických či Laučekovcov autor naznačuje, ako oravská nižšia šľachta (tzv. zemianstvo) balansovala v bojoch medzi cisárskou mocou a rákocziovským odbojom.

Na postavách niekoľkých vojakov, ako generála Šporka a plukovníka Michnu, Kalinčiak zobrazuje konflikt medzi služobnými povinnosťami a osobnými sympatiami k vzdorujúcej nižšej šľachte.

Motiváciou konania postáv už nie je (romantická) vášeň, ale skôr ich spoločenský status. Zdá sa, že v centre čitateľskej pozornosti stojí príbeh lásky Eleny Kubíniovej a Štefana Revického, no v skutočnosti tu nie je žiaden ústredný dej nesúci hlavný konflikt, umelecký dôraz sa kladie skôr na realistický detail, než na celok, čo možno považovať za špecifický prejav pohybu vo vnútri slovenskej romantickej generácie.

Literatúra

HVIŠČ, J.: Slovenská historická próza. Bratislava : LITA, 1988, s. 21 – 22.

MRÁZ, A.: Postavenie Jána Kalinčiaka vo vývine slovenskej literatúry. In: Púť lásky. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1963, s. 7 – 26.

MRUŠKOVIČ, M.: Kalinčiakova Orava a Matúškova Krvavá svadba na zámku Oravskom. In: Literárny archív 17, 1974, s. 209 – 225. NOGE, J.: Literárne dielo Jána Kalinčiaka. In: Slovenská romantická próza. Bratislava : 1969, s. 364 – 455.

PIŠÚT, M.: Ján Kalinčiak a jeho literárne dielo. In: Knieža liptovské. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1960, s. 301 – 315.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV
Ján Kalinčiak

— prozaik, básnik, estetik, literárny kritik, pedagóg; autor romantickej poézie a prózy, teoretik pokúšajúci sa formulovať estetické princípy romantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.