E-mail (povinné):

Jozef Miloslav Hurban:
Články

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Petra Pohrebovičová, Alena Kopányiová, Ivana Bezecná, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Jana Leščáková, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková, Michaela Dofková, Simona Reseková, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Miroslava Oravcová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 100 čitateľov

Svojim vrstovníkom na pamiatku

Janko Rimavský, v Prešporku 1844, v štvorke, strán 8. [134]

Z dvoch hľadísk oznamujeme tohto jarného slávika, pozdravujúceho ligotavú žiaru slovenského dňa, a to najprv preto, že táto báseň je prvá vytlačená práca v našej čistej slovenčine, potom preto, lebo je pamätníkom už skutočného zápalu mládeže pre národné dôležitosti. Základom tejto básne je odchod slovenskej mládeže z prešporského evanjelického lýcea,[135] kde vandalizmus niektorých ľudí odňal mládeži jej milého mimoriadneho učiteľa reči a literatúry slovenskej. Bola tuhá zima, snehy, fujavice, metelice zúrili po Tatrách: a mládež vidiac, že naozaj nemá byť viac vypočutá vo svojich horúcich túžbach, najmä, že naskrze len jej nemá byť dovolené počúvať toho a učiť sa od toho, v kom nachádzala všetku svoju duchovnú rozkoš, zanechala tam štipendiá, alumneá,[136] konvikty,[137] pedagogie, sľuby, prosby, a vo fujavici a zime odišla z Prešporka do Levoče. Pán Ľudovít Štúr bol ten nespravodlivo a bez všetkej charakternosti a statočnosti jeho odporcov odstránený z námestníctva slovenskej profesúry — milovaný učiteľ mládeže. Keby sme v celom tomto procese boli videli aspoň energiu našich odporcov, nebolo by to také zlé; ale že sa to všetko konalo bez svetla, energie, charakteru, že sa ani súd ani mená odsudzovateľov jasne neoznámili, ale brány sa otvorili len denunciáciám, očiernovaniam, upodozrievaniam a zradám, že toto všetko, hovorím, malo tu svoje miesto, s potupou myslíme na takých podlých odporcov!

Spomenutá báseň je drahá perla z tých čias.



[134] Ján Francisci-Rimavský — (1822 — 1905)

[135] základom tejto básne je odchod slovenskej mládeže… — po odstránení Ľ. Štúra z katedry r. 1843 opustila mládež na protest Bratislavu v marci 1844.

[136] alumneum — študentská stravovňa

[137] konvikt — výchovný ústav so spoločným bývaním a stravou





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.