Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Petra Pohrebovičová, Alena Kopányiová, Ivana Bezecná, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Jana Leščáková, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková, Michaela Dofková, Simona Reseková, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Miroslava Oravcová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 100 | čitateľov |
Spevy Andreja Sládkoviča. V Pešti, písmom Jozefa Beimela, 1846.
Pán Sládkovič (Braxatoris) je známy slovenský básnik, náš bratislavský odchovanec, syn mladého veku, brat a vrstovník, majúci účasť na novších osudoch života, hlava aj srdce, duch aj rozum dobrý, svieži, slovenský. Krv mu vrie, srdce mu silno bije a duch hľadí do ďalekého mora budúcnosti a života. Tu nám podal prvý pokus svojej poézie; v desaťveršových slohách, ktorých je 291, spieva rozkoš i žiaľ svojej lásky a po čase odlietava:
U svetlá tie svetiel, bleskov zákony,
A nad prírody mŕtvej opony!
Lebo on nie je z takej vrstvy, ktorá len v materializme hlivejúc, netuší nič vyššieho, netuší tie zásvety, ktoré z druhej strany týchto zemských javov klopú na opony deliace ich od prítomnosti! Básnik hrozí:
Beda, kto v mori vidí len vodu,
Kto nepočuje nemú prírodu,
Kto v skalách vidí len skaly! —
Zázrak je nemú počuť prírodu? —
Jeho láska nie je láska romantická, on volá milej:
Tvár svetolásky, všeobecnosti
Dobyme úzkej našej ľúbosti,
To prsia naše nasýti!
A spája tak oheň svojej lásky s vyššími túžbami zacielenými na lepšiu skutočnosť národného blaha. Sládkovičove myšlienky sú ohnivé, ako je ohnivý jeho mladý duch, ich forma je taká ako ony, ešte neuložená, nevykryštalizovaná, sú to slohové kusy, z ktorých sa iste vyvinie klasickosť básnického slohu. Spôsob a takzvaná maniera je u Sládkoviča ešte len v škrupinke, musí sa rozvinúť. Kollár a Puškin sú mu na mysli. Ale to je vždy pekný znak génia, keď si vyberie pole, na ktorom už iní skôr pracovali a skúšajúc svoje krídla, trochu aj podľa nich poletuje; od takého môžeme tým viac očakávať než od iného, ktorý by rád hneď sebou preťal hrubý gordický uzol, a potom ustanúc, k iným zabieha o pomoc! Stanovisko, na ktorom stojí náš básnik, je iste hodné všetkej cti, je to pohľad do seba a pýtanie sa seba, čo má pre svet krásne, veľké! Sama báseň Marína, pravda, túto otázku ešte nerozlúštila, ale dosť veľa je to — že sa tá otázka už vtelila do tohto mladého dielka. — Pozrime len, čo hovorí o mladosti! Ona mu je „otčina horiacej túhy, vrelých citov skala, obraz nádejnej dúhy, lásky Valhala“; ukladá jej prerodiť života brehy, zápalom stopiť mŕtvosti snehy, čo chladných srdcí moc kryjú — a vzkriesiť aj tie telá, na ktorých schladlé starobou čelá smutné hory vrásky ryjú“. A určuje si ju takto:
A čo je mladosť? — Dvadsaťpäť rokov?
Ružových tvárí hlaď jará?
Či údov sila? Či strmosť krokov?
Toto sa všetko zostará!
Mladosť je túžba živá po kráse,
Je hlas nebeský v zemskom ohlase,
Je nepokoj duší svätý,
Je tá mohutnosť, čo slávu hľadá,
Je kvetín lásky rajská záhrada,
Je anjel v prachu zaviaty!
Lež nejdeme túto báseň rozoberať; vieme, že náš básnik nám dá hojnejšiu príležitosť prehovoriť o jeho poézii. Ale pre budúce vyvarovanie sa pripomenieme tu iba to, že sme sa neradi stretli popri tých mnohých krásočistných súzvukoch jeho prekrásnych myšlienok raz s „mamľasmi“, potom so „skeletom poobjímaným“ atď. Ale láska má právo aj na hnev; a my radi pripúšťame slobodu básnikovi hnevať sa na filistra, ktorý sa osmeľuje priblížiť k jeho vyvolenej. Pozrime, čo náš básnik z takého filistra urobil:
Oj, ty mátoha! hadisko škúli
V blízkosti šumnej Maríny,
Hlavu si k chvostu pokojne túli,
Má miesto očí rubíny;
Koža sa na ňom jasne ligoce,
Na hlave sa mu tuho blyskoce
Požiar diamantov východu:
Kto to už teraz snadno rozsúdi,
Čo ten Indián pod Sitnom blúdi?
Či osoh nosí, či škodu? —
Ale predsa len by sme z tej slohy radi vytreli tú hlavu k chvostu pritúlenú. Že má básnik za soka filistra, to súdime z nasledujúcich — 119, 120, 122 a 123 — slôh. Je to hrozné nešťastie — keď príde filister s básnikom do erotického sporu. Pekné je, a navyše slovenské, filistrovo zvádzanie básnikovej milenky; akoby to človek sám videl v živote na vlastné oči. Či však práve táto empirickosť neuberá cene pravej poézie, to tu nejdeme odpovedať. Osobitné povšimnutie si zasluhujú mnohé slohy, no najmä tie dýchajú čistou poéziou, v ktorých sa básnik, odtrhnutý od sveta a skutočnosti, bôľ mu robiacej, ohrieva na výslní čistejších túžob a nádejí. — My mu na jeho cestu, ktorú tak pekne nastúpil, prajeme všetku slávu a všetok prospech, a očakávame ďalšie jeho práce s nádejnou túžbou.
— prozaik, básnik, kultúrny, politický a náboženský publicista, politik, popredný činiteľ slovenského národno-emancipačného hnutia od 30. rokov 19. storočia Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam