E-mail (povinné):

Stiahnite si Hviezdovedu ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Gustáv Reuss:
Hviezdoveda

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Martin Droppa, Pavol Tóth, Ina Chalupková, Alžbeta Malovcová, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Dorota Feketeová, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Simona Reseková, Daniel Winter, Martin Divinec, Eva Lužáková, Katarína Sedliaková, Karol Šefranko, Jaroslav Merényi, Katarína Maljarová, Simona Veselková, Ivana Černecká, Lucia Kancírová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 95 čitateľov

Afrika

Balón potom zase zarachotal a zastavil sa nad stredom Afriky.

„Pozrite na túto rozsiahlu časť Zeme; je to ostrov, ktorý len kúskom zemskej úžiny súvisí s Áziou. Celý kraj je mierne hornatý, ale tým väčšmi rovinatý, s najväčšími piesočnatými pustatinami. O vrchoch vieme málo, ale nebudú vyššie ako Krkonoše. Z riek okrem Nílu a Nigra máločo pamätné uzrieš, aj o jazerách vieme iba málo.

Väčšina Afriky, keďže sa nachádza v horúcom okrese, je priveľmi horúca. Na ekvátore je deň po celý rok dvanásť hodín dlhý. Rozhorúčený vzduch páli na piesku ako oheň. Najteplejšie mesiace sú od novembra po apríl. Na ekvátore všetko rastie a kvitne bez prestania. Majú mnoho kovov, ale aj divých zvierat. Obyvateľov je do sto miliónov, z čoho najpočetnejší sú černosi. Opisovať černocha netreba, mnohých tu pod nami vidíte. Ale tuhľa títo sú najdivšia rasa, vyzerajú ako tigre, majú špicaté zuby a sú ešte stále ľudožráčmi. Bývajú v kolibách z rákosia, živia sa palmovým olejom a rybami. Severnú časť Afriky obývajú Kabili. Ďalej sú to Núbijčania, Kopti, Kafri, Hotentoti, Arabi atď. Náboženstva sú rozličného. Spomedzi mnohých krajín Afriky treba vidieť

1. Egypt

Je to najpamätnejšia krajina starého veku. Tvorí ju jediné údolie obtočené kolkolom skalinami; preteká ním rieka Níl. Okrem tohoto údolia je všetko neúrodné. Úrodným ho robí Níl, ktorý sa každý rok vylieva. Práve preto je celé údolie zaopatrené kanálmi, z ktorých najdlhší má desať míľ. Inak je tento kraj veľmi horúci. Vejú tu vetry, zvané Samum atď. Je tu len jar a leto, málokedy prší. Zlato, striebro, olovo, meď atď. nemajú, o to viac ale žulu a mramor. V Níle žije krokodíl, ale sú tu aj levy, tigre, hyeny atď. Obyvateľov je do troch miliónov a sú to Arabi, Kopti, Turci, Arméni, Židia; viera je rozličná, najviac je mohamadánov. Tento kraj sa vyznačuje pyramídami, z ktorých jedna je doteraz najvyššie postavené ľudské dielo na Zemi.

2. Núbia a iné krajiny

Je tiež v údolí Nílu, inak je to rozsiahla pustatina. Má niečo zlata a striebra, inak je podobná Egyptu. Obyvateľov je do jedného milióna a sú rozdielnej krvi.

Etiópia je celá hôľnatá a neúrodná, len na pobreží je rovinatá. Má niekoľko veľkých jazier a preteká ňou Níl. Býva v nej päť miliónov rozličného ľudu.

Berbersko.[199] Cez celý tento severný kraj Afriky prebieha reťaz vrchov, zvaných Atlas, miestami až 15 000 stôp vysokých. Rieky sú tu lahodné. V údoliach je chladno, inak teplo. Tento kraj obývajú rôzne národy v počte do šestnásť miliónov.

3. Pustatina Sahara

Je to na Zemi najväčšia piesočnatá pustatina, len tu a tam je posiata zelenými ostrovmi. Potokov nemá. Prepanuje tu suchota a horúčosť, len niekedy, v septembri a v októbri, prší. Okrem soli máločo poskytuje. Bývajú tu Mauri.

Nigéria. Je ďalšia úrodná krajina na severe hornatá, inde ale rovinatá. Obyvatelia: černosi a Mauri, ktorých je do dvadsať miliónov.

Senegambia je kraj hornatý a úrodný. Na pustatine zvanej Jallonka cestovateľ Mungo Park[200] nevidel za päť dní človeka. Rieky má veľké, inak je tu horúčava. Počet obyvateľov: desať miliónov.

4. Južná Afrika

Tu sa nachádza mnoho krajov, o ktorých máločo vieme. Tak napríklad Guinea je kraj úrodný, pobrežie Cangvebár je rôzne; iný je Mosambik, Ajan, Adel atď.; neposkytujú nič výtečné okrem pustatín.

Medzi všetkými vyniká Kapland. Pôda je planá, piesočnatá a skalnatá. V jej vnútri sú rozsiahle piesočnaté pustatiny, len tu a tam je úrodný vidiek. Najväčšia rieka je Orange. Tu bývajú Hotentoti, Bušmani a iní ľudia a národy.

5. Ostrovy

Najväčší je Madagaskar. Tu bol kráľom Slovák Beňovský.[201] Veľmi je hornatý, ale aj úrodný.“[199] Berbersko — krajina v Núbii po oboch stranách Nílu

[200] Park, Mungo (1771 — 1806) — škótsky lekár a cestovateľ v oblasti rieky Niger

[201] Beňovský Móric (1745 vo Vrbovom — 1786 na Madagaskare) — vojak, cestovateľ, kráľ Madagaskaru
Gustáv Reuss

— revúcky lekár, zakladateľ slovenskej vedeckej fantastiky, autor prvej botaniky Slovenska, historik, venoval sa aj národopisu, archeológii, zemepisu a astronómii. Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.