E-mail (povinné):

Stiahnite si Hviezdovedu ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Gustáv Reuss:
Hviezdoveda

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Martin Droppa, Pavol Tóth, Ina Chalupková, Alžbeta Malovcová, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Dorota Feketeová, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Simona Reseková, Daniel Winter, Martin Divinec, Eva Lužáková, Katarína Sedliaková, Karol Šefranko, Jaroslav Merényi, Katarína Maljarová, Simona Veselková, Ivana Černecká, Lucia Kancírová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 95 čitateľov

Amerika

Je to ozrutne velikánsky kraj Zeme, ktorému sa môže rátať na 700 000 štvorcových míľ.

Cez celú Ameriku od severu na juh sa tiahne ozrutná reťaz velikánskych a soptiacich hôľ, ktorá je najdlhšia na Zemi. Jej mená sú rozdielne, ale jej najvyššia hoľa je Sorata, vysoká 23 640 stôp, Jenimani 22 700 stôp, Chimborazo 20 148 stôp atď. Vnútrozemie Ameriky pozostáva z nekonečných hôr, takže celé je zarastené stromami. Prístup k nim nie je možný. Okrem toho sú tu najvyššie roviny, zarastené vysokou trávou. Medzi hoľami vyvierajú ozrutné rieky, ktoré patria k najväčším na Zemi. Inak je Amerika veľmi úrodná a nemá takmer žiadne pustatiny. Ani jazerá jej nechýbajú. Ich veľkosť je od 1400 do 100 štvorcových míľ. Prebohatá je aj na kovy, rastliny a zvieratá.

Jej klíma je chladnejšia ako v Európe na tom istom stupni, a to najmä kvôli stromom a vrchom. Počet obyvateľov je štyridsaťšesť miliónov. Sú to Indiáni, Európania a černosi, hovoriaci rôznymi rečami.

1. Grónsko

Pôda je tu skalnatá a ľadová, v prostriedku je reťaz vrchov lahodnej výšky. Tu by sa mohli uviesť aj Spicbergy, neznáme polárne kraje, kraje slobodných Indiánov a iné málo známe kraje.

2. Kanada

Je veľmi hornatá, lesnatá, ale aj úrodná. Je to pekný a vodnatý kraj, kde sa nachádzajú najväčšie jazerá a najpamätnejší vodopád na Zemi. Voda padá z výšky stoštyridsaťdva stôp a šírka jeho rieky Niagary je šesťsto siah. Zlato a striebro tu chýba. Obyvateľov je do jedného milióna. O New Alise, Novom Škótsku, Newfoundlande, Labradore, Novom Brunswicku vieme toho málo a ani si nezasluhujú, aby sme sa pri nich ďalej bavili.

3. Severoamerická republika

Je to veru pekný kus zeme, ktorý má dvadsaťsedem krajov. Je hornatý, lesnatý a úrodný. Vrchy sú do 23 000 stôp vysoké. Má mnoho jazier a riek, z ktorých Mississipi je dlhá šesťstopäťdesiat míľ. Celá krajina začína byť pretkaná kanálmi. Obyvateľov pribúda.

4. Mexiko

Je to kraj rovinatý alebo so zvýšenými rovinami, úrodný a veľmi krásny. Počet obyvateľov je do dvanásť miliónov. O Zadnej Indii, Veľkých a Malých Antilách, ako aj o iných ostrovoch vám máločo viem povedať.

5. Kolumbia

Je pretkaná úrodnými rovinami a vrchmi. Tu leží Chimborazo. Obyvateľov sú asi štyri milióny. V južnej Amerike je aj Peru, známe zlatom. Chile, Rio Plato neposkytujú nič výtečné. Brazília je krásny kraj, rovinatý a lesnatý, má mnoho zlata a striebra. Paraguaj je kraj zdravý a pekný. Patagónia je horúca a lesnatá. Okrem toho sú tu aj mnohé ostrovy.“
Gustáv Reuss

— revúcky lekár, zakladateľ slovenskej vedeckej fantastiky, autor prvej botaniky Slovenska, historik, venoval sa aj národopisu, archeológii, zemepisu a astronómii. Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.