Zlatý fond > Diela > Vrbovčanské povesti a báje


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vrbovčanské povesti a báje ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Pavel Beblavý:
Vrbovčanské povesti a báje

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Nekrštenec

Prestúpenie šiesteho Božieho prikázania bolo kedysi prísne trestané. Ktorá deva utratila svoju poctivosť, nesmela sa ukázať medzi svobodnou chasou. Keď do kostola išla, miesto venca, party, musela sa slameným vechťom, provislom, obviazať. To bol jej veniec. Do kostola tiež nesmela ísť, ale len pri dverách mohla stáť. Tak trestaný bol i jej svodca.

Stávanie pri dverách kostolných trvalo za istý čas.

Neskoršie, keď slamené vence už prestaly, nebolo svobodno padlej deve sa tak nosiť jako panne, ale ani jako vydatej žene. Keď ženy nosily čepce s čipkami, padnutá deva, dokiaľ sa nevydala, nesmela nosiť ani ručník jako ostatné panny, ani čepec s čipkami, jako ostatné, ale len bez čipák, aby ju každý poznal.

Stalo sa teda, že jedenkrát jedna deva padla, alebo jako druhí hovoria, že keď Turci vpadnuli do mestečka, že od nich násilenstvom sprznená bola. Vedela, čo ju očakáva, a preto sa toho bála a svoju hanbu ukryť chcela. A už myslela, že sa jej to aj podarilo.

Raz v noci vykradla sa z domu. Nik ju nevidel, keď z domu odchodila, nik, kedy sa domov vrátila. Nik nevedel, čo kdesi robila.

Dosť skoro však hovorilo sa, že v jarku, ktorý tečie z Krúhov, poniže Vrboviec každú noc počuť detský plač. Mnohí, čo ztadiaľ v noci išli, tvrdili, že nielen počuli hlas dieťaťa, ale na svoje oči videli chlapca, ktorý za nimi bežal a sa ich pýtal: kde je jeho mamička? Druhých zase že sa spytoval:

„Nejste vy moja mamička?“

A keď mu odpovedali, že veru nie, ztratil sa v jarku, odkiaľ bolo počuť nariekanie:

Mamička ma pochovala,
pokrstiť ma nenechala.
Oj! kedy mňa vykopete,
a ku krstu prinesete,
nekrštenca nešťastného,
pod kameňom schovaného!

V jarku zahrabané dieťa nemalo pokoja, lebo nebolo pokrstené. Preto v noci vychádzalo zo svojho úkrytu. A keď videlo ľudí tadiaľ ísť, bežalo za nimi, vyvolávajúc: či oni nejsú jeho mamička, alebo, aby ho dali pokrstiť.

Jarok tento nachodí sa poniže Vrboviec, ponad Žurkovým mlynom. Tečie od východu na západ a sbiera jarné i dáždivé vody z Vesného vrchu a z Krúhov.

Jarok tento teda ešte i dnes menuje sa Nekrštenec a to preto, že v ňom pochované bolo dieťa, pochádzajúce od nekrštenca, alebo že nebolo pokrstené, a odtiaľ teda meno Nekrštenec.




Pavel Beblavý

— básnik a prozaik, postromantický autor využívajúci historické námety na písanie zábavnej a didaktizujúcej prózy Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.