Zlatý fond > Diela > Zábavné večery II


E-mail (povinné):

Stiahnite si Zábavné večery II ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Ľudovít V. Rizner:
Zábavné večery II

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Marián André, Andrea Jánošíková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 20 čitateľov

Či možno svetu vyhoveť?

Domov išiel otec na oslovi, pešky bežať ušlo sa synovi. Pomaličky konali svú cestu k vzdialenému a rodnému mestu… Pocestný sa pri nich zastaví, a k otcovi takto vraví: „To máte, milý tatíku, zlú taktiku a praktiku, že sa nesete, bárs aj máte staršie nohy, a slabý, mladý syn váš úbohý musí pri vás pešky ísť, — veru by ste mohli dolu zísť.“ Otec zešiel a posadil syna; cesta sa jim pomaličky míňa. Idúc, stretli zas kohosi a ten kdesi čosi osopí sa zas na syna, nešetrnosť pripomína. „Veru, synu, ty si nestydatý, bars máš mladé, zdravé hnáty, neseš sa, a otec pešky musí ísť, ver my, mohol by si z osla dolu zísť.“ Otec a syn dlho sa nestará, a tak sadli oba na somára. Nešli dlho, už jim tretí dohovára: že jaký to nerozum a hriech, neslušnosť, potupa a smiech, dvaja chlapi na jednom oslovi, zišlo by sa podať otcu i synovi. Na to potom zešli oba zo somára dolu a kráčali pešky všetci traja spolu. Idú vám tak cestou ďalej, a po chvílke malej postretnú jich ľudia dáki asi takí, jako boli tam tí predešlí, s ktorými sa predtým zešli. Tí vám hľadia, a hneď vravia: „Veru ste vy za mudráci, nerozumní vtáci, miesto toho, žeby dvaja pešky išli, idú všetci traja; bláznov takých málo veru, osla chrania — seba derú. Otec a syn osla zviazali, na kôl a plecia ho vzali a bez krikov a bez lomov niesli vám ho domov. Ale ľudia i včul pokoj jim nedali, jedni jim hrešili, druhí sa jim smiali. Z tohoto — netreba mi šuškať v uchá — nasleduje, že kto radu každého vždy a vždy naslúcha. zakusuje: že človek svetu nikdy nevyhovie, bo jeden tak, a iný inak povie.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.