Zlatý fond > Diela > Koreň a výhonky II.

Svetozár Hurban Vajanský:
Koreň a výhonky II.

<- Späť na dielo

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Tomáš Sysel, Miriama Oravcová, Iveta Stefankova, Jozef Rácz.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 78 čitateľov

Bibliografické údaje (Zlatý fond)

Meno autora: Svetozár Hurban Vajanský
Názov diela: Koreň a výhonky II.
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2008

Licencia:
Tento súbor podlieha licencii \'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License\'. Viac informácii na http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/

Digitalizátori

Michal Garaj
Tomáš Sysel
Miriama Oravcová
Iveta Stefankova
Jozef Rácz

Bibligrafické údaje (pôvodný vydavateľ)

Meno autora: Svetozár Hurban Vajanský
Názov diela: Koreň a výhonky II.
Vyšlo v: Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry
Mesto: Bratislava
Rok vydania: 1962
Počet strán: 122

Editori pôvodného vydania:

dr. Ondrej Mrlian [rediguje]
Daniel Šulc [edične pripravil a vysvetlivky vypracoval]
Jozef Nižnanský [zodpovedný redaktor]
POZNÁMKY:

Román S. H. Vajanského Koreň a výhonky tvorí osobitnú kapitolu v dejinách slovenskej literatúry. Vychádzal najprv v časopise Slovenské pohľady (1895 a 1896). Knižne vyšiel až o dvanásť rokov, roku 1908. Autor ho, podobne ako skoro všetky svoje práce pre knižné vydania, podstatne prepracoval, rozšíril a na mnohých miestach posunul do celkom iných polôh, než bolo časopisecké znenie. Týmto prepracovaním nepribudli iba nové vety, alebo odseky, ale dokonca celé kapitoly, a tak napríklad v druhej časti románu máme namiesto pôvodných dvanástich časopiseckých kapitol pätnásť knižných.

Pri našom knižnom vydaní siahame za pôvodným časopiseckým textom, ktorý má menej filozofických a intelektuálskych úvah, a dej má dramatickejší spád. Takýto prístup k problému neznamená zníženie hodnôt románu, ba naopak — jeho vyzdvihnutie a zdôraznenie tých pozitívnych čŕt, ktoré v časopiseckom znení vystupujú oveľa vypuklejšie než v doplnenom texte knižnom.

V románe Koreň a výhonky stretávame sa s prostredím, ktoré súvisí s konkrétnymi autorovými skúsenosťami. Už Škultéty, keď recenzoval v Pohľadoch (1908, 443) Vajanského román, napísal, že „pôvodca znal takých ľudí (ako sú postavy v jeho románe), vídal, zažil, prežil podobné situácie, podobné výjavy. Videné pamäť jeho ,precedila‘, a z toho, čo zachovala vážneho a typičného, čo mu ostalo… ako na filtre, v chvíľkach tvorenia, z toho skladá svoje obrazy“. Toto konštatovanie je závažné nielen pre štúdium Vajanského tvorivej metódy, ale aj pre poznanie autorovho životného prostredia.


Ako citovať toto dielo?

alebo


<- Späť na dielo
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.