Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 9 | čitateľov |
Tí, ktorí boli ochotní prijať nový sociálny poriadok s podmienkou, že sa k nemu dospeje bez toho, aby oni sami boli vyrušení zo svojho domáceho pohodlia, sú náhle znepokojení. Počuli predsa z úst najpovolanejších o pokojnej ceste k socializmu. Miesto toho otriasol však nimi v posledných dňoch taký prudký nepokoj, že nevdojak vyskočili zo svojich vyhriatych pelechov a obzerajú sa, celí vyplašení, vôkol seba, čo sa vlastne stalo. Tak sladko sa im predsa driemalo, tak príjemne sa počúvali všelijaké tie „zaručené správy“, a tak ľahko bolo trochu si pritom zašmeliť na prilepšenie. Nový sociálny poriadok bol im ako bobo, ktorým strašia malé deti. Nech si len o ňom píšu a rečnia, kým sa oni sami nemusia vzdať svojho poriadku, svojho spôsobu života, nijako im to nevadí. Predstavovali si azda, že tento ich starý spôsob nejako nebadane a potichu vplynie do spôsobu nového, alebo — čo je pravdepodobnejšie — že sa všetko prv alebo neskôr vráti tam, odkiaľ vyšlo. Či už po dobrom, alebo po zlom. Veď sú tu ešte Američania… Neuvedomili si, títo sociálni reformátori v papučiach, že nový sociálny poriadok znamená viac ako zmenu vývesného štítu nad starou firmou, ktorá dostala nového majiteľa. Až teraz im vari svitá, že socializmus nie je iba národná správa, uvalená dočasným režimom na dobrú a osvedčenú firmu liberalizmu, ale že tu ide o zmenu oveľa hlbšiu a prenikavejšiu. Napochytro zháňajú dáta a zisťujú so začudovaním, že táto zmena sa začala odohrávať práve pred sto rokmi a od tých čias je na ustavičnom a nezadržateľnom postupe. „Predsa len musí na tom dačo byť,“ hútajú v rozpakoch. Frázy ako „koleso dejín neobrátiš“ strašia ich vo snoch.
Áno, práve o to koleso ide.
Je dávno zistené a dokázané (Boltzmann, 1877), že v prírode niet samovoľných zvratných dejov, t. j. takých dejov, pri ktorých by jeden stav (napr. teplota telesa) prechádzal do stavu iného a znovu sa sám od seba vracal do stavu predošlého. Príroda je pevne rozhodnutá (ak možno o prírode takto hovoriť) nepripustiť nikdy viac stav, ktorý tu bol pred chvíľou, pred desiatimi alebo miliónmi rokov. (V kapitole o entropii možno sa o tom dozvedieť viac z hociktorej učebnice fyziky.) Netreba k tomu veľa fantázie, aby sa tento prírodný zákon nerozšíril z dejov fyzikálnych i na deje sociálne. Matematickými formulkami nedá sa síce predbežne dokázať, že spoločenská sústava, ktorá je tu dnes, nemohla tu byť pred päťsto rokmi, no netreba ani takýto dôkaz, pretože je to každému zrejmé.
No hoci je to každému zrejmé, predsa si mnohí myslia, že keď nie priamo o päťsto, dalo by sa hádam koleso dejín obrátiť aspoň o päťdesiat alebo čo i len o dvadsať rokov dozadu. (V krajnom prípade by sa uspokojili, keby ho mohli obrátiť o šesť týždňov.) Neuvedomujú si — títo pochábli —, že ho nemôžu obrátiť ani o sekundu a že nijaký „americký spôsob života“ (rozumej atómové bomby) nemôže nás vrátiť ta, kde sme boli včera. Naopak, tento spôsob (rozumej: bomby) môže len urýchliť nezvratný proces, ktorý sa tu odohráva dnes tak, ako sa odohrával pred rokmi. V nijakom prípade nemôže priviesť proces zvratný, ktorý by uviedol ich samých do stavu predošlého pohodlia a tých druhých do stavu predošlého otroctva. Ani v prírode, ani v histórii niet zvratných procestov, niet nijakých predošlých stavov, ktoré by sa opakovali. Každý stav je nový a veta, v ktorej sa tvrdí, že história sa opakuje, je vyluhaná v podmete a prísudku. Nikdy sa história neopakovala, pretože opakovanie by znamenalo zvrat a pred zvratom by musel byť rovnovážny stav (entropia by musela dosiahnuť svoje maximum), t. j. všetko dianie by prestalo, príroda a svet by zmŕtvel a znehybnel, nastal by konice. Možno, že tento stav raz nastane. Nastane však až vtedy, keď všetky protiklady sa vyrovnajú, všetky potreby ukoja, všetky túžby splnia. Od tohto stavu sme však, chvalabohu ďaleko. Protikladov na vyrovnávanie, túžob na vypĺňanie, potrieb na ukájanie je ešte na svete dosť a dosť. (A nebojte sa, bude ich dosť aj v novom sociálnom poriadku.) Entropia v prírode a entropia v spoločenskej sústave zďaleka nedosiahli svoje maximum. Preto sa všetky deje v prírode veselo uberajú po ceste, ktorú objavil fúzatý Nemec Boltzmann, kým všetky spoločenské deje sledujú cestu, ktorú objavil nemenej fúzatý Nemec Marx. (Nie náhodou boli obaja súčasníci!) Inej cesty niet. Niet cesty, po ktorej by bolo možné vykľučkovať z dnešnej situácie a vrátiť sa o dvadsať rokov nazad. Či je táto cesta pre nás osobne dosť pohodlná, či na nej neutrpíme osobnú úhonu, je otázka podružná. Je to cesta vpred, cesta vyrovnávania spoločenských protikladov, preto cesta zákonitá, cesta prirodzeného vývinu.
Inej cesty vskutku niet.
(1947)
— slovenský prozaik, esejista, kultúrny publicista a literárny kritik Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam