E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Kulifaj

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Zuzana Babjaková, Ida Paulovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 105 čitateľov

IV. Odsúdenie k palicovaniu

Citedeľnejšie než všetky hmotné straty pre zlú čeľaď, podpálenie lesa, ublíženie statku, vylámanie štepov dotklo sa ho to, čo ho stretlo pri jeho cynickej nevere, ktorú rozširovať pokladal za svoju povinnosť. Nielen, že nadával hrozne, preniesol do slovenskej reči tie bohorúhavé kliatby, na ktoré je maďarčina tak bohatá: pustil sa i do vyučovania, chcel osvietiť svojich zväčša katolíckych chalupníkov.

Rozkazoval roboty na nasledujúci deň. Chalupníci sa ozvali, že je sviatok Márie.

„Zasa tej Márie!“ vzplanul Kulifaj. „Viete, kto to bola tá Mária?“ A pohovoril také veci o nej, ktoré by žiadna poctivá osoba nestrpela.

Chalupníci kládli na takéto poučenie omnoho väčšiu váhu ako na jeho litánie diablove. Tieto potrebovali čoskoro i sami, ale proti poučeniu sa spierali. Ženy achkaly, pľuly, muži stískali päste: „Tak by ani pohan nemohol hovoriť.“

Chýbal len smelý začínač a boli by sa oborili na sprostáckeho filozofa. Lebo Slováka ničím tak nepopudíš, ako dotknutím sa jeho náboženskej viery. Ale nebolo odvážneho muža medzi nimi. Len zanadávali pri odchode Krista tomu kacírovi, ktorý im tak zneuctil Máriu, a pošli na žalobu k predstavenému župy.

Tento bol veliký nepriateľ Kulifajov, pretože ho ťažko obrazil v jednej spoločnosti. Urobil teda veliký krik zo žaloby chalupníkov, ktorých by bol ináče vysotil, zaviedol vyšetrovanie, oddal vec súdu.

Sudcom to bolo dosť nemilé, už preto, že oni sami ten istý zločin každodenne páchali, ale čo mali robiť? Čo raz príde pod kameň, to sa melie. Odsúdili Kulifaja, podľa zákonov uhorských, menovite článku 42 z r. 1635 a článku 42 z r. 1659 — prosíme to nebrať za vymysleninu — na dvanásť palíc.

Odčítané mu, pravda, neboly, ale musel sa vykúpiť od dereša tisíc zlatými a na jeho meno padla nevymazateľná škvrna.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.