Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Mária Kunecová, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 65 | čitateľov |
Tunajšia slovanská mládež, chcejúc prejaviť svoju vďačnosť mužovi, o literatúru našu a tunajšiu učiteľskú stolicu vysokozaslúžilému, a zároveň preniknutá veľkou radosťou nad mužným ujímaním sa v obrane našej veci zo strany muža už šedinami pokrytého, ale teraz ešte sviežeho, túžobne očakávala deň 24. apríla[23] ako vhodnú príležitosť na uskutočnenie svojho úmyslu. I pripravila sa v tichosti k tomuto hoci malému, ale úprimnému dôkazu svojej uznalosti a úcty a prekvapila vážneho kmeťa, nič také neočakávajúceho ani netušiaceho, a poctila ho týmto spôsobom:
Uvedeného 24. apríla pobrala sa v hojnom počte do jeho príbytku a hneď po vstupe do izby začala sa spievať táto pieseň:
Při Dunaji na pahorku krásný háj,
háj lípový, vůkol háje slavský kraj;
nad tím krajem den svítá,
háj jej radostně vítá,
vonným květem každá lípa zakvítá.
V háj lípový ze slovenských šumných hor
scházívá se zpěvavých slavíků sbor;
každý vesele pěje,
z srdce v srdce cit leje:
hájem, polem zpěv ten milostný zněje.
Kdo ten hájik květorouchý vysadil,
kdo jej bránil a skalami ohradil:
ten po bouři a boji
nechať žije v pokoji,
toho v stáří slavíků zpěv ať kojí.
Po odspievaní tejto piesne vystúpil zo stredu mládeže Samuel Bohdan Hroboň,[24] námestník v prednáškach samého profesora, a mal ku kmeťovi, zjavne dojatému, menom učencov Ústavu[25] slovanského túto reč:
Slovutný muž,
drahý učiteľ a otec!
Už skoro polstoročie slovanský Ústav náš pod otcovskou ochranou vašou stojí, počtom sa rozmnožuje, duchom zvelebuje! Vy ste boli a ste jeho múdrym vodcom a verným opatrovníkom, vy jeho tešiteľom a anjelom strážcom vo všetkých pohromách a nebezpečenstvách, ktoré mu hrozili, vy ste z čistej lásky k národu svojmu vychovávali školám múdrych učiteľov, cirkvám horlivých kazateľov, vlasti a národu užitočných občanov! — Prítomnosť i budúcnosť vám dobrorečiť neprestanú.
Aj my prichádzame, drahý otče, v synovskej dôvere pred láskavý obličaj váš, aby sme vám v tento radostný deň menín vašich vrúcne vďaky za otcovskú neúnavnú starostlivosť a lásku vzdávali a naše úprimné želania prejavili. Nech drahý život váš, ako príroda v jarný čas, čerstvým zdravím sa obnovuje, vždy novým blahom osladzuje, vždy novou slávou okrašľuje! Hospodin všetkých národov nech korunuje ctihodnú starobu vašu pokojom a slávou a nech popraje vám dočkať sa sladkého ovocia, ktoré ste neúnavnou prácou národu svojmu pripravovali.
Po skončení tejto reči začal hovoriť Ľudovít Štúr takto:
Poznajúc veľkú časť vašich voľakedajších chovancov, teraz už verejné úrady zastávajúcich, poznajúc hodný počet nášho slovenského ľudu a zároveň jeho zmýšľanie o vás, slovutný muž, pestovateľ nášho vzdelávania národného, ktoré zmýšľanie ste si dobročinným účinkovaním a neúnavnou starostlivosťou o jeho duchovné pokroky, nepretržitým úsilím o rozširovanie životu preužitočných a prepotrebných známostí nadobudli a získali: prichádzam aj ja s bratmi pozdraviť vás v mene všetkých týchto, aby vďačnosť naša bola doplnená a miera radosti vašej spravodlivo zväčšená. Prijmite teda, drahý učiteľ, k svojim meninám všetkých týchto i moje radostné želania, ktoré záležia v tom, aby vás dobrotivé nebo po mnohých a ovociaplných prácach dlho ešte, dlho v sile a čerstvosti medzi nami udržovalo a vám láskavo dožičilo tú zriedkavú a najblaženejšiu radosť tešiť sa môcť ešte dlhý čas z usilovaní a plodov svojich!
Keď prestal hovoriť, vystúpil zo stredu plesajúcej mládeže Ľudovít Hroboň[26] a s krátkou rečou odovzdal starcovi, ponorenému v radosti a spomienkach na dávne roky, báseň na jeho počesť zloženú a tunajším Ústavom slovanským vydanú, ktorú Ústav porozposielal všetkým známym vlastencom, a preto ju tu ani neuvádzame. Nato ešte zaznela úprimná pieseň, lahodnými hlasmi dojímajúca prekvapeného vážneho kmeťa:
Přijmi vděčně, slavný muži,
důkaz lásky naší,
vezmi vděčně čerstvou růži,
kterou ti přináší.
Statně bojuj při Dunaji
pod práporem Slávy,
dokud se ti zelenají
věnce vůkol hlavy.
Nuže, slovenské dívčence,
zazpívejte s námi,
zbírejte kvítí na věnce
dolů dolinami.
Znějte všudy po hájících,
hláskové slavičí,
prozpěvujte po trávnících:
Sláva Palkoviči!
Po skončenom speve vážny kmeť, sťaby prebudený z milých snov, pozrel láskavými očima po mládeži, ďakoval jej vrúcne a v ďalšej reči ju usilovne napomínal k stálosti a vytrvalosti v láske k materinskej reči svojej a k národu svojmu a konečne s nadšením poznamenal, že po búrke sa obloha vyjasní a vec naša jasnejšie než kedykoľvek sa na svetlo postaví.
[21] Meniny profesora Palkoviča
Článok vyšiel v Palkovičovom časopise Tatranka II, 1842, 2, str. 8 — 11 s názvom Jmeniny V. U. P. Professora Jiřího Palkoviče od Učenců oustavu Slovenského v Prešpurku roku 1841 pamatované. Okrem toho pod čiarou bola poznámka, ktorá mala pred verejnosťou ospravedlniť, že chválospev vychádza v časopise Palkovičovom, pri ktorého redakcii vtedy pomáhal Ľudovít Štúr: „Tento članek na žádost tétéž mládeže Slovenské zde v Tatrance vytištěn jest.“ Pôvodný český text sme pre výber prepísali do slovenčiny a upravili sme názov.
[22] Jiří Palkovič (1769 — 1850) — dlhoročný profesor bibličtiny na bratislavskom ev. lýceu, vydavateľ časopisov a ľudovýchovných kníh. Slovenskí študenti sa síce búrili proti jeho suchým gramatickým výkladom na lýceu a proti jeho tvrdošijnému zastávaniu sa zmeraveného spisovného jazyka, ale naoko mu prejavovali úctu vzhľadom na zásluhy o udržiavanie katedry
[23] 24. apríla slávil Palkovič svoje meniny.
[24] Samo Bohdan Hroboň (1820 — 1894) — nadaný básnik, ktorý však neskôr pre svoju duševnú chorobu nemohol splniť veľké nádeje svojho učiteľa a priateľa Ľudovíta Štúra.
[25] Ústav (katedra) pri bratislavskom lýceu jestvoval od roku 1803.
[26] Ľudovít Miloslav Hroboň (1817 — 1880) — brat Samov, neskôr farár v Sielnici. Hroboň pri tejto príležitosti odovzdal Palkovičovi štvorstranovú tlač, ktorú vydal bratislavský Ústav roku 1841 na Palkovičove sedemdesiate druhé narodeniny a meniny s názvom: Slovoutnému Muži, Panu Jiřímu Palkovičovi na Lyceum Evanj. A. V. Prešpurském řádnému řeči a literatury Československé Professoru, svému drahému učiteli, požehnanému vzdělavateli a obranci národu svého, ve službách jeho zstarlému, ke Jmeninám l. 1841 dne 24 dubna vděčí se mladí synové Slovenska, vděční učedlníci, oudové oustavu Československého v Prešpurku.
— kodifikátor spisovnej slovenčiny, politik, estetik, pedagóg, básnik a publicista, jedna z ústredných osobností slovenského kultúrno-politického života polovice 19. storočia Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam