Zlatý fond > Diela > Časopisecké zprávy


E-mail (povinné):

Ľudovít Štúr:
Časopisecké zprávy

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Mária Kunecová, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 65 čitateľov

Oravská učiteľská spoločnosť

[31] [32]

I.

V Liptove lanského roku začali školskí učitelia z iniciatívy pána Plecha,[33] zaslúžilého učiteľa v Mikuláši, pracovať na tom, ako by sa naše počiatočné školy primeranejšie pre svoj cieľ usporiadať a slovenské naše dietky lepšie vychovať mohli; ale šľachetné toto podnikanie pri chladnosti učiteľov čoskoro zaniklo. Teraz však lepšia nádej nám svitá na Orave; list odtiaľ toto hovorí: Na Orave sa pozdvihla spoločnosť s názvom bratstvo učiteľské medzi tunajšími ôsmimi učiteľmi, ku ktorým aj dvojctihodný pán Matuška,[34] slova božieho kazateľ v Istebnom, pristúpil. Prvá schôdza bola u pána Cochiusa,[35] učiteľa vo Veľkej Vsi, ktorá od poludnia až do jedenástich hodín večer trvala; a druhého dňa sa s tou istou horlivosťou v nej pokračovalo.

Cieľom spoločnosti je stále naprávanie škôl našich. Horlivosť, ktorou sa skoro všetci tejto veci ujímali, a vytrvalosť pri zhromaždení všetku pozornosť zasluhujú. Pamätnica, do ktorej sa majú najprv stanovy bratstva a potom všetky najlepšie rozpravy o vychovávateľských predmetoch zapisovať, mala sa viesť — ako najprv chceli — v latinčine, ale po dlhom naliehaní materčina zvíťazila. Seniorálnemu zhromaždeniu sa má predniesť, aby sa maďarčina a latinčina iba ako vedľajšie predmety asi dve hodiny týždenne prednášali. Dobré školské knihy, ako Čítanka,[36] už teraz sa budú uvádzať. Treba tiež poznamenať, že pán Vavrinec Čaplovič[37] sľúbil svoju veľkú knižnicu venovať tejto spoločnosti, ak bude trvalá.

II.

Súc požiadaní a pokladajúc to okrem toho aj za svoju povinnosť pokračovať v zpráve o sbore učiteľskom v stolici Oravskej, slovami nášho milovaného dopisovateľa toto oznamujeme: „Tretie zhromaždenie sboru vychovávateľského konalo sa slávnostne u pána Juraja Matušku pri príležitosti jeho uvádzania do novej fary dňa 15. novembra 1837. Radosť sa teda zdvojnásobila. Na oslavu toho dňa sa hlučne z mažiarov strieľalo, až Tatra hučala. Zasadnutie otvoril pán prednosta dojímavou národnou rečou; potom sa čítali vypracované úlohy z predmetov vychovávateľských; po vzájomnom prerokovaní všetkých ustanovilo sa najlepšie pojednanie za pravidlo vyučovania a určilo sa na zapísanie do pamätnice. Pre súkromné vzdelávanie všetkých členov sboru nášho nákladom sborovej pokladnice sú za predbežné prostriedky vybrané a objednané okrem Občianskych novín[38] a Květov[39] Přítel mládeže[40] a Věnec ze zpěvů vlastenských,[41] slúžiaci na zdokonalenie sa v hudbe. A tak prísne vedy budú sa čarovným súzvukom spevu a hudby národnej mierniť a takrečeno osladzovať. Budúce zhromaždenie bude sa konať v Kubíne u pána Leopolda Brucka,[42] sborového zapisovateľa.

Po zhromaždení navštívil nás pracovitý vlastenec pán Gašpar Belopotocký[43] a pol druha dňa sa u nás pobavil.“

So svojou zprávou spája náš dopisovateľ ešte jednu úprimnú žiadosť: „Kiežby prišiel ten čas, aby ,všeobecný pedagogický časopis pre všetkých Slovanov v Rakúsku‘ (ako sa pán Michl[44] v Květoch vyjadril) sťa nejaký génius spoločne nás pozdravil.“



[31] Oravská učiteľská spoločnosť

V našom výbere spájame vlastne dve Štúrove časopisecké zprávy o učiteľskej spoločnosti na Orave. Prvá zpráva (I) s označením (Ze Slovenska) vyšla v časopise Květy IV, 1837, str. 344 so Štúrovým podpisom na konci: Lud. Štúr, za ktorým nasleduje redakčná poznámka: (O další zprávy o zdaru této společnosti prosíme! — R.) Rukopis tejto zprávy sa nám zachoval pri Štúrovom liste Jaroslavovi Pospíšilovi z 10. októbra 1837 (Listy Ľ. Štúra I, str. 120). Druhá zpráva (II) bola uverejnená v Květoch V, 1838, str. 24 s titulkom Ze Slovenska a s mennou skratkou na konci: L. Š. — Obe zprávy vo výbere spájame, prepisujeme z češtiny do slovenčiny a uvádzame nový titul.

[32] Oravská učiteľská spoločnosť bola založená v septembri 1837 v Dolnom Kubíne a účinkovala až do roku 1847. Po zániku ju roku 1858 znova obnovili. Spoločnosť si získala zásluhy o povznesenie školstva na Orave.

[33] Jozef Plech — učiteľ v Liptovskom Mikuláši, stal sa predsedom spolku liptovských učiteľov na zveľaďovanie školstva v máji 1838, keď sa spolok po prvých neúspechoch ustavil

[34] Juraj Matuška (1809 — 1898) — bývalý bratislavský študent, bol od roku 1837 farárom v Istebnom. Funkciu predsedu učiteľského spolku zastával v rokoch 1837 — 41.

[35] Pavol Cochius (1768 — 1852) — otec Ctiboha Zocha (Cochiusa), bol skoro päťdesiat rokov učiteľom vo Veličnej (Veľká Ves)

[36] Čítanka aneb Kniha k Čítání pro mládež, ktorú vydal Ján Kollár v Budíne roku 1825

[37] Vavrinec Čaplovič (1778 — 1853) — stoličný asesor, skutočne venoval učiteľskému spolku mnoho kníh, ale svoju bohatú knižnicu daroval Oravskej stolici

[38] Občianske noviny — možno, že Allgemeine Zeitung (Augsburg)

[39] Květy — poučno-zábavný pražský časopis, hojne rozšírený na Slovensku

[40] Přitel mládeže — český pedagogický časopis, vychádzajúci v Prahe od roku 1823

[41] Věnec ze zpěvů vlastenských uvitý a obětovaný dívkám vlastenským. Bol to hudobný časopis, ktorý vychádzal v Prahe od roku 1835.

[42] Leopold Bruck (1800 — 1866) — učiteľ v Dolnom Kubíne

[43] Gašpar Fejérpataky Belopotocký (1794 — 1874) — knihár v Liptovskom Mikuláši, vydavateľ ľudových kalendárov a podporovateľ národných podujatí

[44] Josef Václav Justin Michl (1810 — 1862) — český piarista, ktorý neskôr prestúpil na protestantizmus, písal školské príručky a prispieval do časopisov. Pri oznamovaní v Květoch (V, 1838, príl. 3, str. 12), že Přítel mládeže bude ďalej vychádzať, vyslovuje Michl záverom želanie, aby časopis mal viac prispievateľov „ze všelikého slovanského okolí“, aby do neho písali zo všetkých českých diecéz, „ano i z jiných slovanských našich zemí: z Uher, Polska, Štyrska atd.“.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.