Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Mária Kunecová, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 65 | čitateľov |
[50]
S veľkým potešením každý ľudomil pozoruje, ako sa vo veku našom zo dňa na deň túžba po všeobecnom dobrom vzmáha a sebectvo, táto národy hrdúsiaca šeredná príšera, pri postupujúcej vzdelanosti pomaly klesá. Dôkazy o tom poskytuje nám skoro každá krajina Európy, kde toľké ústavy, vedúce k blahu ľudstva, stoja a znova sa iné k tomu zámeru zakladajú, aké by nijakým iným spôsobom vzniknúť nemohli, keby sebectvo u celého národa hanebne pelešilo. Aj v našom mocnárstve rakúskom sa s hlbokou radosťou dozvedáme, ako ľudomilné ústavy čím ďalej, tým viac sa rozmnožujú a okusujeme zas s veľkou vďačnosťou ovocie založených ústavov. Známe je, čo v krajoch vlasti našej bližších čitateľské spolky, verejné kasína, opatrovne malých dietok, remeselnícke školy, v Čechách národné múzeum[51] a najmä Matica blahodarného už podnikli, no menej známe nám bude, čo v tomto ohľade deje sa po krajoch od nás vzdialenejších, na čom nám však tým väčšmi záležať musí, že to sú kraje, ktoré obýva ľud, pobrataný s nami rečou svojou. Potešiteľné sú zvlášť pokroky, ktoré bratia naši Ilýri[52] v ohľade tomto každodenne robia, o čom k iným zprávam, podaným už v tomto časopise, pripojujeme ešte niektoré.
Osobitnú pozornosť si zasluhuje ustanovenie slávnej stolice Varaždínskej,[53] ktoré nariaďuje, aby všetky rozkazy, pochádzajúce od stolice a týkajúce sa obecného ľudu, podávali sa verejnosti v národnom jazyku, ďalej aby sa v školách počiatočných mládež starostlivejšie než dosiaľ vyučovala v národnej reči, pre ktorý cieľ zvláštna odmena je určená tomu vlastencovi, ktorý by vhodnú príručku pre školské potreby učiteľov napísal a na svetlo vydal. V tej istej stolici zriadená je čitateľská spoločnosť, ktorá na národnú ilýrsku literatúru a po nej na iné pobratané literatúry slovanské osobitnú pozornosť obracať má. Pri všetkých týchto blahodarných počinoch najväčšmi sa svojou horlivosťou vyznačoval pán Metel Ožegović z Barlabaševca,[54] hlavný notár slávnej stolice Varaždínskej, muž vysokovzdelaný, ktorý, nasledujúc verne šľapaje otca svojho blahej pamäti, bývalého protonotára kráľovstva chorvátskeho, veľkého vlasti milovníka a zástupcu, všemožne sa o rozkvet osvety v domovine svojej stará. Popri mnohých iných dobrodeniach zaviazal sa po celý svoj život každoročne prispievať dvadsiatimi zlatými v striebre na obecnú školu, zriadenú v Bučanoch,[55] s tým, aby sa peniaze tieto pri skúškach ako odmeny medzi najusilovnejších žiakov rozdeľovali.
Podobná spoločnosti varaždínskej je aj karlovacká, založená úsilím horlivého vlastenca pána Vakanovića,[56] advokáta, a osobitnú pozornosť zasluhuje si najnovšie v Záhrebe z iniciatívy šľachetného a slovutného vlastenca grófa Janka Draškovića[57] pod správou blahorodého pána Staidachera,[58] sudcu, a velebného pána Pogledića,[59] farára slobodného kráľovského mesta Záhreba, zriadená čitateľská spoločnosť, ktorá si hlavne predsavzala literatúru ilýrsku, ďalej iných slovanských kmeňov a konečne aj cudzojazyčné knihy do svojej knihovne zhromažďovať, aby k všeobecnému čítaniu slúžiť mohli.
Ako usilovne a s pekným zdarom národná tlačiareň pána dr. Gaja[60] pracuje, to dokazujú najnovšie jej výtvory, ako grófa Draškovića „Ein Wort an Iliriens hochherzige Töchter“,[61] Vukotinovićove[62] „Pěsme i pripovědke“, ktoré popri znamenitom obsahu vyznačujú sa veľmi vonkajšou úhľadnosťou.
Úsilím mladých Ilýrov je zriadená na námestí hlavného mesta Záhreba národná kaviareň s hostincom, kde nielen všetky časopisy ilýrske a slovanské, v mocnárstve našom vychádzajúce, sú k čítaniu naporúdzi, lež aj obsluha sa vykonáva nie v cudzom, ale domácom jazyku, takže aj jestvenik (jedálny lístok, Speisezettel) chutné domáce jedlá v národnom jazyku hosťovi vlasteneckému ponúka. Na záhlaví tejto ozdobnej cedule, vyhotovenej v tlačiarni dr. Gaja, víta čítajúceho toto želanie: „Bože, živi Sveslavene, Da jim slava neuvene — Bože, živi sve Ilire, Da se slože i razšire.“[63]
Nemalým dôkazom o rozvíjajúcej sa láske k národnosti sú aj skvostné návštevné lístky, vydané tlačiarňou pána dr. Gaja, ktoré, zložené v národnom jazyku, mnohí páni zo šľachty, ba aj dámy používajú, ako aj veľký počet tamtiež tlačených príležitostných básní.
V Pešti na hlavnom zasadnutí Matice srbskej,[64] ktoré sa konalo dňa 8. augusta v dome, kúpenom a národu srbskému darovanom vysokourodzeným pánom Sabasom Tekelym[65] z Kevermešu, cis. kráľ. radcom atď., bol tento pán Tekely všetkými prítomnými, početne zhromaždenými členmi jednohlasne vyvolený za prednostu spoločnosti Matice srbskej, čo tento o rod svoj náramne zaslúžilý, horlivý vlastenec, hoci je už vo vysokom veku, predsa len po opätovaných prosbách prijal. Dňa 14. a 21. augusta mala Matica zas zasadnutie, na ktorom sa ustanovilo založiť verejnú slovanskú knihovňu, do ktorej má byť všetkým Slovanom povolený prístup. Knihovňa táto uložená bude v dome, národu darovanom spomenutým pánom, ku ktorej obohacovaniu sa všetci vlastenci slovanskí v mene Matice srbskej prispievaním akýchkoľvek kníh úprimne pozývajú. Dary takéto majú sa odoslať pánovi Teodorovi Pavlovićovi,[66] advokátovi a tajomníkovi Matice srbskej, bývajúcemu na veľkom trhu v dome Dikovskom (Marktplatz, Gyikaisches Haus).
Všeobecne známy a veľactený spisovateľ srbský pán Vuk Stefanović[67] cestuje teraz po Chorvátsku a dalmatskom prímorí, aby zbierku svoju piesní národných, porekadiel a slov pre slovník rozhojniť mohol.
[50] Zprávy z Ilýrska
Táto zpráva s nadpisom Zprávy z Ilirska bola uverejnená v Květoch V, 1838, Príl. XX., str. 79 — 80. Namiesto podpisu autora sú na konci dve hviezdičky. Po tejto zpráve nasleduje v Květoch hneď zpráva Z listu cestujícího Slováka (viď tam). — Českú pôvodinu prepisujeme vo výbere do slovenčiny.
[51] Národné múzeum (Museum království českého) bolo založené v Prahe roku 1818 a pri ňom sa roku 1831 utvorila Matice česká.
[52] Ilýri — stúpenci hnutia medzi južnými Slovanmi, vyvolaného v tridsiatych rokoch minulého storočia najmä Ljudevitom Gajom. Ich úsilím bolo literárne spojiť južných Slovanov od čierneho mora po Jadran a od Álp a Dunaja až k Egejskému moru. Vtedy utvoril sa aj spoločný spisovný jazyk ilýrsky a podľa českého vzoru sa zreformoval i jeho pravopis. Neskôr bol ilyrizmus vládou zakázaný z podozrenia pre politický panslavizmus.
[53] Varaždínska stolica s hlavným mestom Varaždínom, severne od Záhreba. Tam v januári 1838 založil prvú ilýrsku Čitaonicu (Čitáreň) s názvom „Priatelia našej národnej literatúry“
[54] Metel Ožegovič z Barlabaševca (1814 — 1890) — syn Stjepana Ožegovića. Metel Ožegović bol neskôr poslancom na uhorskom sneme v Bratislave a zastával aj iné vysoké úradné miesta.
[55] Bučany — pravdepodobne obec Bisag v Chorvátsku. Rozhodne nie Bučany na Slovensku.
[56] Antun Vakanović (1808 — 1894) — úradník v Karlovciach, kde založil národnú čitáreň (Čitaonica) a divadelnú spoločnosť a viedol celý tamojší národný ilýrsky pohyb. Vydal aj zbierku básní.
[57] Gróf Janko Drašković (1770 — 1856) — chorvátsky politik a vlastenecký veršovec, chorvátsky poslanec na uhorskom sneme v Bratislave, kde sa Štúr s ním aj osobne poznal. Drašković bol významným predstaviteľom ilýrskeho hnutia v Záhrebe a prvým predsedom záhrebskej Čitaonice, založenej 4. augusta 1838, pri ktorej sa utvorila Matica ilýrska. Tajomníkom Čitaonice bol Vjekoslav Babukić.
[58] Staidacher — Josip Štajdaher, starosta Záhreba
[59] Stjepan Pogledić — farár v Záhrebe
[60] Dr. Ljudevit Gaj (1809 — 1872) — otec chorvátskeho obrodenia a ilýrskeho pohybu, dostal povolenie na tlačiareň v júni 1837 a nasledujúceho roku ju skutočne zriadil v Záhrebe
[61] Ein Wort an Iliriens hochherzige Töchter über die altere Geschichte und neueste literarische Regeneration ihres Vaterlandes (Slovo k spanilomyseľným dcéram Ilýrska o starších dejinách a najnovšom literárnom obrodení ich vlasti). Touto knižkou, ktorá vyšla v Záhrebe roku 1838, chcel Drašković získať ženy pre ilýrsky národný pohyb.
[62] Ljudevit Farkaš Vukotinović (1813 — 1893) — ilýrsky básnik, novelista a dramatik, vydal roku 1838 zbierku básní s názvom Pěsme i pripovědke
[63] Bože, živi Sveslavene… Bože, nech žijú Všeslovania, nech im sláva neuvädne — bože, nech žijú všetci Ilýri, nech sú svorní a rozšíria sa.
[64] Matica srbská bola založená roku 1826 v Pešti ako prvá slovanská matica vôbec.
[65] Sabas Tekely — Sava Tekelija (i Tököly; 1761 — 1842), srbský zeman v Pešti, ktorý svoj veľký majetok použil na rozličné základiny a medziiným aj na zakúpenie domu pre Maticu srbskú v Pešti. Štúr na jeho počesť napísal aj oslavnú báseň.
[66] Teodor Pavlović (1804 — 1853) — srbský advokát v Pešti, ktorý od roku 1832 redigoval časopisy Matice srbskej ako jej tajomník
[67] Vuk Stefanovič Karadžić (1787 — 1864) — zakladateľ novej srbskej literatúry, žil vo Viedni, odkiaľ cestoval za národnými piesňami a tradíciami po rodných krajoch. Karadžić uzákonil spisovnú srbčinu, vydal bohaté zbierky srbských piesní a slovník.
— kodifikátor spisovnej slovenčiny, politik, estetik, pedagóg, básnik a publicista, jedna z ústredných osobností slovenského kultúrno-politického života polovice 19. storočia Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam