Ľudovít Kubáni:
Mendík

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 147 čitateľov

Mendík — poviedka Ľudovíta Kubániho (1830 — 1869), vyšla v časopise Sokol v roku 1860. Autor ju označil ako „obraz z učiteľského života“, jeho cieľom bolo predstaviť v nej „dačo okrúhleho, do života siahajúceho“ (list Pavlovi Dobšinskému zo 6. 4. 1860), teda inými slovami, zobraziť v próze aktuálne problémy súčasného života na osudoch „reálnych“ postáv.

Kubáni si na tento účel zvolil dva emotívne príbehy: dedinského chlapca-siroty, ktorý nastupuje do „mendíckej“ služby v rodine dedinského učiteľa, a učiteľovej dcéry Sidónie, ktorá sa má stať obeťou matkinej vypočítavosti (sobáš s bohatým, no hlúpym a nevzdelaným mäsiarom Volovcom), ale napokon vďaka náhode – teda za pomoci „mendíka“, nájde svoje šťastie (svadba s kaplánom Trnovským). Takto zvolená sujetová schéma umožnila autorovi artikulovať viacero dobových problémov: v postave „mendíka“ osud sirôt (pričom tragický podtext chlapcovho osudu dodal poviedke sociálny charakter, v próze tohto obdobia pomerne zriedkavý); v postave sokov v láske Volovca a Tranovského problém spoločenských vrstiev na dedine (zbohatlíci verzus inteligencia); v konflikte Sidónie s matkou dilemu medzi starým a novým svetom. Kubáni prózu zaplnil plasticky modelovanými postavami, ktoré miestami prerastajú až do umeleckého typu (postava učiteľa Šípika). Pozoruhodná je aj jazykovo-štylistická a naratívna rovina textu: na úrovni zobrazenia postáv autor využíva ich funkčnú jazykovú charakteristiku, na úrovni postoja si od romantickej línie príbehu udržiava ironický odstup, zvýrazňujúci ironicko-humoristický charakter textu. Vďaka týmto vlastnostiam je próza „zlátaninou tragikomických výjavov, ako sa to vôbec v živote deje“, ako ju charakterizoval sám autor.

Poviedka Mendík je spolu s románom Valgatha považovaná za najznámejšie dielo Ľudovíta Kubániho. Hoci autor vlastný konflikt nevyriešil v jeho rámci (na jeho vyriešenie „muselo“ dôjsť k náhode), próza vyniká umeleckou zrelosťou a ideovou určitosťou, a je odrazom snahy vnášať do prózy so súčasnou tematikou sociálno-psychologické črty, ktoré tejto tematike zodpovedajú.
Ľudovít Kubáni

– básnik, prozaik, dramatik, patrí k autorom završujúcim obdobie romantizmu v slovenskej literatúre Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.