E-mail (povinné):

Pavel Kokeš-Kýčerský:
Jarné piesne

Dielo digitalizoval(i) Peter Páleník, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 43 čitateľov

Z jarných piesní

1 Prišlo jaro, buk sa puká, starou nôtou kukuk kuká, devušky si počítajú, koľko rokov do vydaju. „V siedmom,“ — kuká kukuk hlúpy — príde šuhaj, dievča kúpi… Však to dlho, kto to dočká! Neraz zvlhnú čierne očká, neraz schvie sa biela ruka — jestli kukuk pravdu kuká. Vtom však čížik: „Čoby, čoby, ozvena to mýlku robí; jeden rok len kukuk hlása a šesť ráz to echo hrá sa.“ 2 „Hej, hora, hora, hora zelená,“ spod teba sa domok díva, v ňom dievčina pekná býva, hej, pekná, pekná, neviem jej mena. Ja neviem, neviem, ako sa volá; však spýtam sa vtáčkov v hore, čo spievajú na javore, hej, lebo orla, lebo sokola. „Hej, hora, hora, hora zelená,“ s tým dievčaťom sa mi snilo, že ono mi pierko vilo — ach, povedz, hora, čo to znamená? Zhučala hora, hora zelená, jestli bolo pierko z ruží, darom, darmo šuhaj túži, sklame ho ono — to sen znamená. 3 Ach, jak by som spieval rád piesne mojich snov, spomienky, kým hviezdička svieti nado mnou. Nech by zvučal šumný tón v púť budúcich dní, čo sa skoro dostavia sťa mrak večerný. Veselý je celý kraj… spevom hučí les, prečo smútok padá mi v moje srdce dnes! Či už nie tak veselo, ako v dávnu jar, slniečko keď svietilo šumný na vejár. Vejár skrýval očiek blesk, havraní tiež vlas… kde ste, roky!?… darmo ja spomínam si vás.
Pavel Kokeš-Kýčerský

— básnik orientujúci sa na prírodné a vidiecke motívy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.