E-mail (povinné):

Pavel Kokeš-Kýčerský:
Jarné piesne

Dielo digitalizoval(i) Peter Páleník, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 43 čitateľov

Obrážteky

Obrážteky vo verš drobný kreslím — držiac hlavu v dlani, čo sťa prízrak v mlhe tiahnu mojou mysľou v zadumaní. Ten veselý, onen smutný striedajú sa v mojej mysli; v smiechu slzy z očú stieram, nuž verš vše je — nesúvislý. * Čo všetko dá sa veršom hnúť a v jeho tesný vložiť kút! Tu spev slávika, šumot hôr i srdca nežný rozhovor, radostí dávnych milú zvesť i lásky vonnú ratolesť. Útrapy duše v spomínaní, zaschnuté slzy bledých škraní, nešťastnej lásky dávnych dôb smut očí zaschlých — ba i hrob. * Však kto by sčítal, kto poznačil, čo piesnik kedy vo verš zvláčil; no nespomenul iste nik dar — balík vonných britaník, čo prózu sprali z mojej cely, ich dymom ja dnes voniam celý. * Nebudem viac k milej chodiť, ani iných ku nej vodiť, ani teskniť, ani želieť, nič ja nechcem o nej vedieť. A jak sa hne v srdci čosi, i to navždy zmĺknuť musí, by neznal svet po klopaní, že ju nosím v spomínaní. Len sny moje — pieseň mäkkú jak slniečko spoza mraku ožiaria vše lúčom zlatým, jak sa v mysli ku nej vrátim. Šumia hory, šumia lesy, navždy zbohom dali sme si, pochovali lásku zlatú, sťa mŕtveho — bez návratu.
Pavel Kokeš-Kýčerský

— básnik orientujúci sa na prírodné a vidiecke motívy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.