Zlatý fond > Diela > Suchá ratolesť


E-mail (povinné):

Stiahnite si Suchú ratolesť ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Svetozár Hurban Vajanský:
Suchá ratolesť

Dielo digitalizoval(i) Zuzana Behríková, Michal Garaj, Tomáš Sysel, Monika Morochovičová, Michal Vanek, Jozef Rácz, Žofia Vrončová, Gabriela Matejová, Michal Daříček, Alexandra Pastvová, Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 280 čitateľov


 

Venovanie

Hviezdoslavovi venuje Vajanský [1]

Posväcujem Ti, drahý brat môj, túto prácu bezsenných nocí, dcéru hlbokých duševných rozčúlení, boľastných i radostných, a želám si, aby našla stezku ku Tvojmu dobrému, útlemu srdcu. To bude jej istým predznakom, že nepomýli cestu k zlatým srdciam slovenským vôbec...

Ak nájdeš v nej príchuť sarkastického blenu — živel to duši Tvojej taký cudzí, ďaleký — pomni, že nie každému je dané hľadieť na život takou dobrou krotkosťou a nežnosťou ako Tebe, sladký poet náš! Pomni, že moje bezsenné noci pretŕhané boli raz chmúrnymi, raz búrnymi dňami, a čo najviac tiesni a hatí v slobode slova, nechutnou borbou so sýtou mátohou egoizmu... Uver mi: i horké slová oblial som vrelou, srdcovou krvou! Ľúbosť k národu a ľudu slovenskému je pýchou a prelesťou môjho žitia, a vyslovujem ju, ako viem: svojím nahorklým tónom. [2]Ak ju chcem vysloviť sladko, krotko a pritom hlboko i nádherno, vtedy čítam nahlas Tvoje básne.

Turč. Sv. Martin, 15. jan. 1884.

V.[1] Hviezdoslavovi venuje Vajanský— ide aj o odvetu za Hviezdoslavovu báseň, ktorú slovenská mládež reprezentovaná zástupcami študentských spolkov — pražského Detvana a viedenského Tatrana — odovzdala so zlatým perom „za zásluhy jeho na poli literatúry slovenskej“ pri augustových slávnostiach 7. augusta 1883.

[2] Ľúbosť k národu… tónom— Vajanský vo „venovaných slovách“ reaguje na Hviezdoslavovu báseň, ktorá vyšla bez názvu v Národných novinách XIV, č. 93 z 11. augusta 1883 a s názvom Mlaď Tatier v Hviezdoslavových Sobraných spisoch básnických XI. Autor v nej píše, že „mlaď Tatier — ó tá príčin na tisíce má bolastíť a žialiť“. Vajanskému adresuje: „Máš srdce rodu, ono tvojím je, ním stal si sa, a budeš nesmrteľným... Pej, pevče, pej! Kde ešte driemota, do mŕtvych duší zanes vzkriesenie...“.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.