Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Henrieta Lorincová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 40 | čitateľov |
Bohyne v domajšom kraji neni sú vlastne bohyniami, jako ich svet menuje a ony seba samých tak nenazývajú, ani nie bosorkami, ale rádkyniami v rôznych domajšich svízeloch; nadovšetko zástupkyniami lekárov; pravda, bez povolenia, ba priam proti zákazom.
Ženičky sa s dôverou k nim obracajú, obzvlášte pri neduhoch, pochodiacich z úrokov, z uršknutia, porobenia a očarovania. Veď tomuto lekári nerozumia, či vlastne rozumeť nechcejú.
Ženy tieto poznajú všakové liečivé rastliny, tieto sbierajú, sušia a predávajú tomu, kto potrebuje. Samy ovšem tiež varia z toho „medicíny“. A tam, kde liek nepomôže, pomôže iste zažehnávanie.
Už i malé deti k ním nosia, aby im od uriekov, od hlíst, oheňpary, vredov a podobných neduhov pomáhaly. Pomôžu často, ale semotam aj do hrobu, alebo k mrzáctvu. Ešte dobre, keď sa spokoja so zažehnávaním a „ščasnú vodzičku“. S tým aspoň nič nepokazia.
Jestli sa narodí dieťa s dajakým znamením a prinesú ho k bohyni, pomáha zažehnávaním. Prstom obkolesí trikráť to znamenie a hovorí:
„Zažehnávam ťa neduhu, abys prestal rústi, jako po umučení Pána prestalo kamení rústi. Zmizni, ztrať sa jako dým, hodne skoro, neprodlévaj, kým ťa nezačarím na hory, na doly a pusté lesy. K tomu mi dopomáhaj Boh Otec, † Syn, † Duch svjatý. Amen.“
To potom iste pomôže; a keď nie, bohyňa už najde výhovorku, že prečo nie. Obyčajne matka toho dieťaťa odnesie vinu.
Ale ony sú tiež k službám, keď dakto z pomsty chce dakomu poslať vši, blchy, švábov, ploštice a podobné užitočné zvieratká. To ale konajú len pri západe slnka a síce takto:
Patričný musí priniesť so sebou tri zvieratká ktoré chce nepriateľovi dožičiť; keď sú to vši, ustrihne bohyňa kúsok slámky so sukom, vopchá do nej vši, a zase kúskom slámky so sukom zapchá. Keď sú to blchy, tiež takýmto spôsobom vopchá ich do dutiny palachovej, alebo do trúbeľky z papieru. Švábov a ploštice uschová do prázdnej pakličky od zápaliek a hovorí nad nimi takto:
Vítajte zvieratká, sveta nebožiatka; já vás ta posielam, a do domu zaklínam, kde sa dobre mať budete. Nerovnos požičial, svrchovato ti vraciam, a dobrú noc dávam. Dobrú noc, vreco blech na pomoc, vreco švábov do rukávov, vreco vší za uši, vreco šteníc do nohavíc. Vy si to tam majce, a jak môžte, od nich si pomáhajce.
Potom odovzdá zvieratká, už akékoľvek, patričnému s tým nariadením, aby ten závitok podhodil patričnému do kuchyne, do pitvora, do izby, alebo aspoň pododvere, za okno a vôbec kde do stavania, ale ani prehovoriť, ani obzreť sa nesmie a len trikráť po tichu hovoriť: Dobrú noc, dobrú noc, dobrú noc!
Ovšem takto podhodené zvieratká dostanú sa voľajako predsa von, rozlezú sa a domajší, ktorý o tom nemá zdania, nerobí im prekážky a tak čoskoro tak sa rozmnožia, že zahnusia celý dom.
Ale ona pomáha aj od nich. Má rôzne korene a zeliny, tieto hodí na misu so žeravým uhlím a vykadí celý dom tak, že pre dým nemožno tam ostať. A to robí po tri dni a zvieratká zmiznú.
Za takéto výkony však bohyne nikdy peniaze neberú, ale vždy len voľačo z domu: vajcia, masť, slaninu, múku a plodiny. To sa všetko dá spotrebovať. —
Jak užitočné sú tieto bohyne pre svet! A veru, obecenstvo si ich šanuje. Keď som už vyššej spomenutému kupcovi dohováral, že šiaľbu a poveru podporuje, odvetil mi, že toľko, koľko mu bohyne dajú utržiť a toľko, koľko klienti u neho za rôzne droguistické veci zanechajú, ani pol dediny nedá zarobiť. Nech len nosia, však múdry neprijde a kšeft je kšeft. Podobne sa vyslovil i jeden hostinský a veľmi sa rozčertil, keď učiteľ Dočkal o tom v „Pozoru“ a ja v „Pokroku“ bol písal.
Smutné je to, ale pravdivé!
— spisovateľ, redaktor, učiteľ, prispieval takmer do všetkých slovenských a viacerých moravských novín, časopisov a kalendárov, knižne vydal vyše 40 titulov, písal pod pseudonymom strýčko Ferdinand Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam