Dielo digitalizoval(i) Tomáš Ulej, Michal Garaj, Martina Mydliarová, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Robert Zvonár, Stanislava Molnarova, Viera Studeničová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 169 | čitateľov |
Vladislav[1], hrdinský kráľ Uhorska, leží už šesť rokov vstred svojich, za slávu kresťanstva a samostatnosť kresťanskej Európy padlých víťazov slovenského a maďarského pôvodu, na rovinách Varny pochovaný.
Nad Uhorskom vedie správu Ján Huňad[2], bohatier, ktorému ani vo víťaznej udatnosti, ani v šľachetnomyseľnosti, ani v bezzištnosti páru v Uhrách ešte nebolo — ba asnáď ani nebude.
Pri tom všetkom, že správa krajiny leží v tak mocných a za všeobecné dobro mohutne pracujúcich rukách — je krásna uhorská zem dejišťom sváru stránok, podlého sebectva, utláčania národností a ľudu, panského prepychu, neslýchanej neočatej ctižiadosti a podlých pokútnych útokov na zmarenie uskutočnenia najsvätejších snáh k celistveniu krajiny.
Jiskra[3], povolaný do Uhier Alžbetou[4], vdovou po Albertovi zostalou, aby zastával korunné práva jej pohrobka syna Ladislava[5] proti Vladislavovi, zakorenil sa ľahko so svojím chrabrým vojom v Hornom Uhorsku, v lone svojich pobratimov Slovákov; lež bársako prísne drží svoje zmužilé voje — predsa tieto už či jedine len z pudu po dobrodružstvách a zisku, či snáď že to samo v sebe tajná Jiskrova vôľa, ktorú jeho podriadení vodcovia mysleli si vyskúmať z jeho držania, reči, posunkov atď. — miesto aby pri boku hrdinského Huňada pomstili stratu uhorského kráľa pri Varne, vychodia na zboje, lúpia pokojných obyvateľov[6] a v svojom obchode cestujúcich kupcov.
Ako hovoríme, Jiskra svojim podveliteľom hľadí veľmi cez prsty. Prívrženci jeho, ktorých je sila, tajne síce, lež tým dôraznejšie robia útoky na jeho slabú stránku, na jeho ctižiadosť, ktorá sa zračí v caesarovskom hesle[7] — „Alebo Jiskrom, alebo ničím“. Bodlo ho to — ako to všeobecná mienka — že ho Huňad vytisol zo spolusprávy krajiny; bodlo to i pánov Garu a Ujlakiho, toho času mohutných oligarchov[8], ktorí si na svojom pôvode mnoho zakladajú — a následkom tohoto sú tajnými nepriateľmi slávneho Huňada, ako takého, ktorý sa len nedávno vyšvihol z prachu na správcovský stolec. A títo páni dľa ich rázu radšej pod plášťom ustrájajú kunšty, ako čo by otvorene chceli čelo v čelo hrdinovi pozrieť do očú. Majú oni plášť, pána Jiskru, taktiež hrdinu, ktorý jedinký toho veku, ba snáď i napotom, môže sa Huňadovi vyrovnať.
Bieda je to v tej uhorskej krajine!
Kráľa niet, ten je pod dozorstvom úskočného, podlocitného Ulricha Cilleyho[9] v rukách cisára Fridricha i so svätou kráľovskou korunou. Dá sa myslieť, akého panovníka chcú títo páni z neho vychovať: bábku, prvšiemu za prostriedok ustavičného vykonávania krajinskej moci za cudzím chrbtom, druhému za vazala, ba asi za rebrík, po ktorom mohol by tú krásnu uhorskú krajinu s pripojenými čiastkami ako zrelé jabĺčko odtrhnúť a k veľkej, lež roztrepanej nemeckej ríši privteliť.
Na juhovýchode Turek, ten zaťatý nepriateľ kresťanstva — bárs i nedávno spravil so správcom Huňadom pokoj na tri roky — čaká len na príležitosť, aby, prelomiac junácke prsia uhorských národov, celému západu ukázal cestu do Mohamedovho raja.
Zle to vyzerá, zle s tou úbohou vlasťou.
Veľmoži medzi sebou rozpadnutí, moc nesústredená, osobné chúťky po vláde, moci a zisku — a ľud, sťa kosienka divým stádom rozšliapaná, kryje sa úbohý, dodrancovaný do skrýš zeme, do tmavých jaskýň, do neprístupných hôr, hľadajúc aspoň bezpečnosť tela; bo čo mal, nie boh, ale kŕdeľ za kŕdľom dravých žoldnierov mu vyrval.
Smutne to vyzeralo i v prsiach nezlomného Huňada. Nie zato, že by jeho skalopevná povaha vedením osobného nepriateľstva početných veľmožov bola ochabovala v pevných úmysloch založenia a vymoženia šťastia vlasti, ale to konca-kraja nemajúce, zo všetkých strán ako kŕdle havranov na perutiach zloby sa vznášajúce upodozrievanie jeho najsvätejších úmyslov, vinenia ho zradou krajiny, potom, ba obzvlášte i najviac zakorenená nesvornosť uhorských národov, veľmožov, stavov, vyššieho i nižšieho kňažstva, a tejto účinok: biedne položenie úbohého ľudu… to dojímalo jeho šľachetné, za blaho vlasti a kresťanstva rovnako zaujaté srdce — ba vynútilo i tajnú slzu v jeho sokolích očiach.
Slza vlastenca je najdrahšia perla tohoto sveta.
Snem roku 1450 držaný potvrdil síce prímerie s Jiskrom; ale to netrvalo dlho. Bárs dejepis zrušenie jeho Jiskrovi pripisuje, predsa sa nám potrebným vidí poznamenať, že zrušenie prímeria z mnohých dôvodov privlastniť sa môže obidvom stranám. Obťažujúca čiastka padá síce na Jiskru, ba najmä na jeho podveliteľov; lež dajme za pravdu i tej okolnosti, že Ján Huňad v svätom zápale za vlasť i najmenšej príležitosti použil, by Jiskrove voje vypudiť mohol ako večitú neresť hornouhorského ľudu.
Stretli sa títo dvaja velikáni, ako sa stretajú blúdiace kométy za milión rokov raz; i jedna druhej vyhnúť sa nemôžuc, udierajú do seba.
Huňad, dozvediac sa, že Jiskra už i v Novohradskej stolici pevné postavenie zaujal a k poisteniu tohoto dal vystavať na príhodných miestach viac zámkov, v tých časiech „lúpežnými“ volaných, videl, že sa tu jedná o súrne pokorenie svojho odporcu. Ba povedzme, že teraz badal vyššie zámery Jiskrove, zámery totižto: podrobenie národov uhorských českej moci i v občianskom i v náboženskom zmysle.
Čo v tomto asi pravdivé bolo, ukáže naša dejepisná povesť.
Tu len to podotýkame ešte, že Ján Huňad, uderiac roku 1451 pri Lučenci na tábor Jiskrov, stratil víťazstvo, ako uhorskí dejepisci uvádzajú, zradou svojich vlastných pohlavárov hneď pri počiatku bitky.
A tuto začína sa naša povesť.
[1] kráľ poľský (nar. 1424) a od roku 1440 i uhorský. Zahynul na výprave proti Turkom pri Varne 10. novembra 1444
[2] vlastne Ján Hunyadi, vojvodca a maďarský národný hrdina (1387—1456). Pôvodom bol Rumun. Po smrti Albrechta II. r. 1439 stal sa vodcom protihabsburskej strany. Po smrti kráľa Vladislava pri Varne stal sa gubernátorom Uhorska (1444—1453). Vládol s rozvahou a silnou rukou. Chcel si svoje postavenie udržať čím dlhšie a dohodol sa o tom s regentom maloletého Ladislava Pohrobka, cisárom Fridrichom III. Ladislavove záujmy hájil Ján Jiskra, ktorý sa vzpieral Hunyadiho gubernátorskej moci. V ustavičných vojnách Ján Hunyadi umrel pri obrane Belehradu proti Turkom 11. augusta 1456
[3] Ján Jiskra z Brandýsa, slávny český vojvodca. Na žiadosť kráľovnej Alžbety bránil v Uhorsku záujmy jej maloletého syna Ladislava Pohrobka, lebo uhorské stavy zvolili si za panovníka poľského kráľa Vladislava. Jiskra r. 1440 obsadil severné kraje Uhorska (územie Slovenska) a viedol prudké boje s gubernátorom Hunyadim. Jeho misia na Slovensku mala značný sociálnopolitický a kultúrny ohlas. Po niekoľkoročných bojoch Jiskra konečne podľahol Matejovi Korvínovi a r. 1462 stal sa sedmohradským feudálom. Jeho vojsko postupne podľahlo vnútornému rozkladu alebo prešlo do služby kráľa Mateja. Umrel medzi r. 1468—71
[4] Alžbeta - manželka nemeckého cisára, českého a uhorského kráľa Albrechta II. (Alberta). Po jeho smrti r. 1439 uhorské stavy žiadali, aby sa vydala za poľského kráľa Vladislava. Alžbete sa však r. 1440 narodil syn Ladislav (Pohrobok), preto sobáš tesne pred jeho uskutočnením odmietla. Pod záštitou najatých bojovníkov pod Jiskrovým vedením dala korunovať maloletého Ladislava za uhorského kráľa. Poľský kráľ Vladislav, podporovaný Jánom Hunyadim dal sa tiež korunovať za uhorského kráľa. V tejto situácii vznikli boje medzi Jiskrom a Hunyadim o uhorský trón
[5] Ladislav — český a uhorský král Ladislav Pohrobok (1440—1457), nazývaný tak preto, lebo sa narodil po smrti svojho otca, kráľa Albrechta II.
[6] Lúpia pokojných obyvateľov — narážka na výčiny nižších veliteľov Jiskrovho žoldnierskeho vojska. Kubáni sa pri štúdiu historických prameňov príliš opieral o údaje šovinistickej uhorskej historiografie, ktorá zámerne skresľovala úlohu bratríckych vojsk na Slovensku. (Túto stránku Kubániho diela kritizoval Július Botto v článku Historicum povestí Malkotenti a Valgatha v Slov. pohľadoch XXVIII, 1908, s. 497-505. Por. i Bottov článok a polemiku v Slov. pohľadoch XXI, 1901, s. 281 nn, 405 nn a 527 nn.)
[7] Caesarovské heslo — parafráza výroku rímskeho štátnika G. J. Caesara (100—44 pr.n.l.) „Aut Caesar aut nihil“, ktorým vyjadril svoju nezlomnú vôľu po moci.
[8] Oligarchovia Gara a Ujlaki — László Gara, uhorský palatín, a šľachtici Miklós Ujlaki a Maróthy viedli ligu niekoľkých veľmožov, ktorá sa vzpierala gubernátorskej moci Jána Hunyadiho
[9] Oligarchovia Gara a Ujlaki — László Gara, uhorský palatín, a šľachtici Miklós Ujlaki a Maróthy viedli ligu niekoľkých veľmožov, ktorá sa vzpierala gubernátorskej moci Jána Hunyadiho
– básnik, prozaik, dramatik, patrí k autorom završujúcim obdobie romantizmu v slovenskej literatúre Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam