E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Mrzutá

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Ida Paulovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 88 čitateľov

XII. Pohrebná kázeň

V pohrebnej kázni rozoberal farár otázku: Prečo táto osoba, nie špatná, nie vcele zanedbaná so strany výchovy, nie nemravná, ani nie chudobná, bola predsa tak nešťastná, že ani tovariša života, ani žiadneho pokoja nikdy nikde nenašla, ale strávila celý svoj život v žiali a vzdychaní. „Preto,“ odpovedal, „že nepokoj nosila všade so sebou, bo sídlil v jej duši. Lomcovala v nej ustavične nezriadená ctižiadosť a pomstychtivosť. Žiadala česť a podrobovala sa najväčšej necti, aby ju vynútila. Nevedela odpustiť. Hľadala pomstu a trestala vždy len samu seba. Správala sa bezúhonne, ale nikdy s láskou. Modlila sa, lež neoddala sa s radostným dúfaním do vôle božej. Nemajúc pravej dôvery v Boha, bála sa vždy zlého a práve tým si ho pritiahla. Či mohla byť inakšou? Viac, pravda, stojí lot dobrých prirodzených vlastností, než cent náuk a výstrah:[6] ale predsa len dačo zmôže človek, keď pozná svoje zlé náklonnosti a premáha ich.“

Tak rozoberal farár dokončený život Mrzutej, prv, než hruda zaznela nad jej rakvou.[6] Viac, pravda, stojí lot dobrých prirodzených vlastností, neš cent náuk a výstrah — Viedenský lot mal 17,502 gramov a viedenský cent bol 56,006 kilogramov.

« predcházajúca kapitola    |    
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.