E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Mrzutá

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Ida Paulovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 88 čitateľov

V. Panna medzi husármi

Mrzutá, oslobodená od dotieravého pána, pred ktorého domom v Táli sosadla, uháňala rýchle k Tokaju.

Tu jej mužský odev narobil novú galibu. Lebo pri vstupe do mestečka stretli ju verbunkoši, chodiaci okolo s hudbou a plesom, a hneď sa dali do nej.

Keď ju zastavili, napred ju len lákali a prehovárali, aby sa dala za husára, potom ju chopili násilne za ruku, prehlásili to za skutok dobrovoľný a vodili po meste s výskaním, štrnganím ostrôh a spievaním tých najoplzlejších piesní, aké len verbunkošská fantázia môže vymyslieť. Darmo sa trhala, prosila, plakala. Nepustili ju, vysmievali sa jej, sľubovali jej peknú nevestu na noc, liali nasilu do nej pomyje, ktoré oni prezývali vínom, za ktoré ale by sme my nedali našu zdravú, čerstvú vodu.

Pri naťahovaní spadol jej s hlavy klobúk, vlasy sa vysypaly zas, tajomstvo vyšlo najavo.

Tu len začaly sa opravdivé neresti, necudné žarty, chachot, nestydaté dotýkanie. Prosby a plač nič nepomohly. Keď sa nažartovali s dievčaťom dovôle títo pomocníci Nemcov a židov v rozširovaní osvety medzi Slovanmi, nahovárali ju s lichotením, stískaním, bozkávaním, aby zostala u nich; a keď odporovala, započali zhruba, hrozili jej vydaním vrchnosti, odvedením na mestský dom, ako osoby podozrivej, bez písma a vysvedčenia sa potulujúcej.

Tejto hrozby sa uľakla Mrzutá náramne. Predstavila si tú potupu, keby ju postrkom doprevadili domov. Keď ju teda verbunkoši počali vliecť na mestský dom, do chládku, ako hovorili, privolila k ich žiadosti, spoliehajúc sa na svoj rozum a dobrú náhodu, ktorá jej i poslúžila.

Na mrku povadili sa verbunkoši o ňu. Každý z nich osoboval si bližšie právo na ňu. Jeden sa odvolával na to, že je starší, druhý, že ju prvý zočil, tretí, že ju prvý chopil za ruku, štvrtý, že jeho chce pred inými. Nadávali, zlorečili, huncútovali, socali sa. Naposledok riekol jeden: „Ani mne, ani vám!“ a šiel k dievčaťu, aby ho vypravil von z krčmy.

Ale dievča už nebolo tam. Mrzutá prchla v trme-vrme sama od seba a prenocovala pod vŕbami na brehu mútnej Tisy.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.