Zlatý fond > Diela > Náuka reči slovenskej


E-mail (povinné):

Ľudovít Štúr:
Náuka reči slovenskej

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Andrea Kvasnicová, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 75 čitateľov

Sklad a pôvodná určitosť slov

Najprostejšie čiastky slov sú hlásky, ktoré sú základom reči, zložitejšie sú články,[69] ktoré sú ďalšou reči stavbou a tvorivom slov a z týchto alebo s hláskami alebo s inými článkami, t. j. s poriadne zloženými a vysloviť sa mohúcimi hláskami spojených povstávajú samy slová, ktoré sú už vyrazené predstavenia.[70] Slová tieto majú už úplný význam, ktorý ale podľa toho, čo v sebe obsahuje, môže byť najrozličnejší. Značiť môžu slová hmoty najrozmanitejšie[71] alebo pomysly celkom čisté, sily ustálené alebo sily v pohybovaní a rozličné medzi predmetmi a silami vzťahy, podľa ktorého značenia ony rozlične deliť a rozchodiť sa budú.

Hlásky sú dôležité čiastky reči, ale samy pre seba v reči najmenej významné, predsa ale čiastky reči základné, články sú čiastky omnoho značnejšie, už do významnosti slov prechodiace, ktoré — ako sme hore vyššie spomenuli — s inými hláskami alebo článkami spojené tvoria samy slová. Aby ale slová k svojej významnosti náležitej prišli, musia byť ich články dobre vyslovované, alebo jestli sa píšu, náležite značené.[72] Dobré teda vyslovovanie a písanie kliesni cestu slovám k významnosti[73] a preto počitovať sa môže k tvoreniu slov v širšom zmysle. V slovách dobre vyslovovaných alebo písaných je významnosť dokonaná, ktorá — ako sme už spomenuli — najrozličnejšia byť môže. Podľa tohoto samo od seba prichodí nám v diele I. gramatiky našej rozprávať: I. O hláskach, II. O článkoch a tvorení reči, kde tiež 1. o dobrom vyslovovaní slov a 2. o dobrom písaní ako k tvoreniu náležiacich povedať sa musí, a III. O určitosti slov, pochádzajúcej z rozličného ich značenia.



[69] články — vzhľadom na zloženie slova slabiky

[70] vyrazené predstavenia — vyslovené predstavy

[71] hmoty najrozmanitejšie — najrozličnejšie konkréta, oproti pomyslom, abstraktám

[72] náležite značené — náležité označené, napísané

[73] významnosť — význam, to isté, čo značenie





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.