Zlatý fond > Diela > Uhorská Skalica


E-mail (povinné):

Ferdinand Dúbravský:
Uhorská Skalica

Dielo digitalizoval(i) Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 65 čitateľov

Predmluva

S týmto spiskom nijako nehodlám tých starých spisovateľov, ktorí sa venovali popisu nášho mesta Skalice, opravovať, poťažne predstihnúť. Moja úloha je: zabudnuté veci obnoviť, ústne podania — vlastne povedačky, — opraviť a nášmu ľudu pravý obraz, nakoľko sa dá zistiť, poskytnúť.

Toto moje dielko neni dokonalou a dokonanou prácou a preto menujem ho „náčrtkom“, na základe ktorého dá sa ďalej budovať. Chcem to docieliť, aby sa našli odborní vedomci, ktorí by tu vzkrsnuté chyby a omyly opravili, nedostatky doplnili a tak úplnú monografiu mesta vytvorili.

Ku skúmaniu k disposicii stojacich listín, na ich vecné použitie treba odbornejšej sily ako je moja a bude ma len veľmi tešiť, keď sa konečne voľakto nájde, ktorý sa tejto práce s úplným porozumením venovať chce. Musí to byť ovšem nielen odborná, ale aj vlyvná osoba, ktorá má dosť času k tomu a vie si zjednať prístup do tajov rôznych privátnych a úradných knižníc nielen tu, ale aj v archívoch štátnych, cirkevných, kláštorských a muzeach. Mne to nebolo a neni možné, preto len „náčrtok“, ktorý nie z vlastného popudu, ale na vyzvanie som sostavil.

Toto nech slúži na ospravedlnenie nedostatkov tohoto spisku.

Keď toto dielko do sveta púšťam, želám si, aby ono nebolo posudzované zo stanoviska učenca-odborníka, ale len zo stanoviska ľudového spisovateľa, ktorý chce nášmu ľudu poskytnúť príležitosť s domácimi dejinami sa zaoberať, rozmýšľať a pravý úsudok si učiniť. Nevyhnuteľne potrebné latinské citáty neoprávňujú nikoho toto dielko za „učené“ považovať a v tomto ohľade spisok kritizovať. Neni ono pre „vedomcov“ písané, ale pre ľud, po prípade ako príručka pre školskú mládež tunajšiu a okolnú.

Nemám ďalej čo doložiť a prosím spisok tak prijať v akom úmysle bol sostavený.

V Uh. Skalici, dňa 21. mája 1921

Ferdinand Dúbravský

Motto: Nie každý datle, pomaranče smie trhať na tom svete zlom! Ja som sbieral padavky chudé ľudského žitia pod stromom. Sú azdaj nezrälé, bez chuti pre chúlostivý žalúdok; prečo by som ich tak nepodal? Snáď predsa prijdu mnohým vhod.
Ferdinand Dúbravský

— spisovateľ, redaktor, učiteľ, prispieval takmer do všetkých slovenských a viacerých moravských novín, časopisov a kalendárov, knižne vydal vyše 40 titulov, písal pod pseudonymom strýčko Ferdinand Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.