Zlatý fond > Diela > Venčok básní a spevov slovenských


E-mail (povinné):

Milan Beneš:
Venčok básní a spevov slovenských

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Jana Jamrišková, Klaudia Miezgová .  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 15 čitateľov

XX. Prebúdzaním k slobode

V dobách násilného odnárodňovania, keď zbitý národ bol už len na to určený, aby znášal všetky ťarchy miesto zhrdlých pánov svojich, keď pre uľahčujúce povzdychnutie bolo vždy len väzenie, pravým balzámom a liekmi z neba utrápeným dušiam boly tie hrejivé slová, ktorými nám poet Hollý našu dávnu minulosť tak bohatiersky vylíčil. V ten istý čas kriesil, budil národ básnik Kollár, nad ktorého mohylou básník Botto slávne volá: „Slovanstvo žije — a duch Jeho (= Kollárov) medzi nami!“

A tieto potešujúce slová národných prorokov boly čistým zrkadlom národného života už skoro na kraji hrobu stojáceho slovenského národa. Kto dúfal — nielen dúfal — ale i pevne veril, len ten žil. Jednoduchá, ale významná veta: „Som Slovák“, čarovne pôsobila na živoriacich. Keď sa Slovák nesmel cítiť už Slovákom ani vo vlastnej domovine, v uhorskej dvanásťmillionovej rodine, prečo by mu vtedy nepadlo lepšie cítiť sa radšej vítaným, milým a slobodným členom osemdesiaťmillionovej rodiny slavianskej?

Pokojný, mier ľúbiaci Slovan-Slovák, akonáhle jeho výbojný súsed Maďar priblížil sa k nemu so lstivou nabídkou zdanlivej rovnoprávnosti, Slovák zabudnul na krivdy do neba volajúce, úprimne stisnul podávanú ruku Judáša, aby — súc hanebne oklamaný — tým viac pocítil tvrdé jarmo historického šliapateľa ľudskosti. „A ešte pôst. — Oh, koľko ponížení a úrazov čo — až im počtu neni — zniesť musela tá jeho biedna hlava, tvár koľko hany mrzkej zprava, zľava. Čo strádaní mu prišlo horko prežiť, tmy stroviť v duši! — lepšie nebyť, nežiť! — A nad všetkým tým reptu nečujete, zaspieval leda o zmotanom svete — A ešte pôst!“ zalknul veľký kňaz národa…“

Ale dosť už prosenia, dosť sĺz, vyvolávajúcich škodoradostný úškľabok, dosť! Hej, vstaňte, prebuďte sa Slováci!!

„Keď zahrmia delá, orol zaveje, za slobodu milú krv kto vyleje, pred ohnivým drakom vlasť kto zacloní: tomu moja pieseň slávou zazvoní.“

I nadišiel prvý krok a prvé rázne odhodlanie: Dňa 10. mája r. 1848 sa schádzajú Slováci v Liptovskom Sv. Mikuláši. Národ po prvý raz predkladá významné „Žiadosti národa slovenského“, kde sa Slováci otvorene domáhajú svojich práv: Chceme zvláštny snem pre každý národ Uhorska a školy s vyučovacou rečou materinskou!

Ale miesto priaznivej odpovedi mali byť najlepší slovenskí vodcovia Hurban, Štúr a Hodža zavretí. Ti ale včas ušli šťastlive do Prahy, kde sa súčastnili „slovanského sjazdu“. A keď v Prahe vypukla červencová revolúcia, odišiel Hurban do Záhrebu, Štúr a Hodža do Viedne, aby tam pripravovali slovenské povstanie proti Maďarom. A skutočne v septembri vtrhli pod vodcovstvom Hurbana a Štúra Jablonkovským priesmykom na Slovensko zadržiavajúc všade v mestách, kade prechádzali, ľudové shromaždenia. Od počiatku decembra 1848 až do konca februára 1849 obsadili pomocou cisárskych a ruských vojsk celé Slovensko od Čadce až po Košice. Ale ani tento obrat nemal žiaľbohu trvalých úspechov.

Medzitým, sotva sa rozletel po krajine chýr o výsledkoch národného shromaždenia v Liptovskom Sv. Mikuláši, už podľa ministerských opatrení lietali komisári po stoliciach, lapajúc a väzniac nielen tých, ktorí sa naozaj zúčastnili tohoto národného shromaždenia, alebo tých, čo doma prisviedčali obsahu týchže „žiadostí“, ale i každého, ktorý sa opovážil verejne vyznať, že je Slovákom, ba často i tých, čo boli len v podozrení, že si kedysi kúpili dajakú slovenskú knižku, alebo že slovenské spisy čítavajú.

Keď sa sišli Slováci druhý raz 6. júla 1861 v Turčanskom Sv. Martine, vypracoval Štefan Daxner memorandum, v ktorom žiadali „uznanie slovenského národa v priestore tom, ktorý on skutočne zaujíma; neomýlne potrebné je tedy vyhraničenia národa slovenského na základe národopisnej čiary, ako okolia slovenského. V slovenskom okolí jedine reč slovenská môže byť žľabom-tokom života verejného, občianskeho, cirkevného a školského v sebe obsahujúcim.“

Ani toto memorandum nezmäkčilo kamenné srdcia pánov, nepohlo zatvrdelou dušou.

Po dlhých bojoch konečne si smeli Slováci sriadiť vzdelávajúci spolok „Slovenskú Maticu“ a tri slovenské gymnázia: v Revúci, Martine a Kláštore pod Zniovom. Ale ani tieto nepatrné úspechy nemaly dlhého trvania, lebo o štrnásť rokov neskoršie boly zas na rozkaz uhorskej vlády Slovenská Matica i všetky tri gymnázia zatvorené a Slovák znovu zotročený.

„Roku 1868 dal kráľ v Uhorsku voľnú ruku maďarským grófom a veľkostatkárom, v Rakúsku Nemcom. Ľud slovenský zostal teda i naďalej tou úbohou sedlačou, na ktorú mohol každý napľuť. Keď hlásili sme sa o svoje práva, zatvárali našich najlepších ľudí do väzenia, školy nám vzali, naše hospodárstvo podkopávali, slovenské rieky neregulovali, slovenské hradské neoprávali a železnice viedli len do Pešti. Slovák smel iba pracovať, daň platiť, vojakov dávať a mlčať.“

No jestvovaly ešte slová, žilo ešte proroctvo jednoho z najväčších Slovanov — Jána Amosa Komenského: „Verím i já Bohu, že po prejití vichríce hnevu, hriechy našími na hlavy naše uvedeného, vláda vecí tvojich k tebe sa zase navráti, o ľudu český!“

A naozaj! Po čas svetovej vojny sa opäť sišli ďaleko za hraniciami — násilnosťou vypudení i dobrovoľne svoju vlasť opustivší Slováci s Čechmi, aby sa vrátili s počestným štítom trestajúc spravodlive maďarskú i nemeckú neprávosť. —

Tak sa vtedy skutočne vyplnily slová Komenského! 28. október 1918 doniesol nám slobodu, po ktorej naši predkovia už dlho — ale až dotiaľ vždy len darmo — túžili.

Spomínajme vďačne všetkých, ktorí nám vydobývali svojím utrpením i svojou prácou túto slobodu — a môžeme veriť, že najlepšou oslavou ich bude naša úcta k nim a naša poctivá práca v prospech našej oslobodenej vlasti.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.